vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 6 χρήστες
azzazel, FaniFox, Milarepa, white varadero, Jorge, manoslykos

Twitter

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Τουλάχιστον μέχρι τα προηγούμενα δεδομένα. Τον ναυτίλο και γεμάτο να τον έχεις και κουμπωμενο στο mod δεν υπάρχει θέμα, εκτός κι αν έχει διαρροές λόγω υποπίεσης  (που δεν είναι απίθανο, μου έχει συμβεί). Κατά τα άλλα προχωρά άφοβα. Το έχουν συνηθίσει και στα αεροδρόμια και δεν δίνουν καν σημασία.

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Σε λιγες μερες πεταω με aegean για Γερμανια,θα εχω μαζι μου ενα πικο με εβιβα,δυο 30mlα υγρα και τα βασικα σε συρμα και βαμβακι.
Τι προτεινεται για να μην εχω κανενα παρατραγουδο?
Υγρα και να τα κρατησουν δεν πειραζει,mod k ατμο θα τσουξει λιγο ομως

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Τα υγρα, εργαλεια και ολα υα παρεμφερη να τα βαλεις στην αποσκευή που θα παραδωσεις. Το μοντ και τον ατμοποιητη επανω σου, δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα. Πεταω με τη συγκεκριμενη εταιρία τουλάχιστον 2 φορες το μηνα και ουδεποτε αντιμετωπισα καποιο θεμα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή ταξιδεύω αρκετά συχνά και οι κανονισμοί αλλάζουν, πάντα ψάχνω τί ισχύει κάθε φορά τόσο στην χώρα αναχώρησης όσο και στην χώρα άφιξης. Από τότε που εφαρμόσθηκε στην Ε.Ε. η νομοθεσία εξομοίωσης ηλεκτρονικού - κανονικού τσιγάρου, καλό είναι να την ψάχνουμε πριν την πτήση. Τα υγρά σε πλαστικά φιαλίδια 10 -30ml στο σακουλάκι αφήνοντας αρκετό κενό για την υποπίεση της καμπίνας, έως 4 (νομίζω) μπαταρίες λιθίου (υπάρχει όριο μεταφερόμενου λιθίου σαν μέταλλο) αποσυνδεδεμένες από το mod, οι ατμοποιητές αν είναι δυνατόν άδειοι (για πιθανή αποσυναρμολόγηση αν πέσετε σε κανέναν κάφρο) και όλα στην χειραποσκευή. Απαγορεύονται οι μπαταρίες και εν γένει τα υγρά στην αποσκευή που παραδίδετε. Στο αεροδρόμιο γενικά δεν είναι πλέον καλή ιδέα να ατμίζετε δημόσια ενώ οι χώροι καπνίσματος έχουν πραγματικά απαίσια μυρωδιά. Ορισμένα είναι υπερβολικά, αλλά καλύτερα να μην παίζεις - ρισκάρεις με τους κανονισμούς. ΥΓ Επειδή οι αισθητήρες καπνού δεν ανιχνεύουν τον ατμό (ίσως βγει και τέτοιος, ο AirGuard) μπορείτε να θυμηθείτε σχολικά χρόνια και να ατμίσετε στην τουαλέτα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Καλημέρα.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, αλλά έχω δυο αντιρρήσεις:

1) Η εξομοίωση καπνίσματος και ατμίσματος, δεν είναι μέρος της ευρωπαϊκής οδηγίας. 

2) Φίλος συνατμιστής, που τώρα βρίσκεται στη Μ. Βρετανία, είχε ψάξει λίγο το θέμα με τους ανιχνευτές. Και βρέθηκε ότι υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες τέτοιων. Μία από αυτές, λειτουργεί με μία μέθοδο η οποία ανιχνεύει την "ορατότητα". Αυτή η τεχνολογία, ανιχνεύει και τον ατμό. Οπότε προσοχή σε περιπτώσεις ατμίσματος σε χώρους με ανιχνευτές καθώς μπορεί να έχει δυσάρεστα αποτελέσματα.

Όσο για τους χώρους καπνιστών σε αεροδρόμια, μόνο που θυμάμαι τον αντίστοιχο χώρο στο αεροδρόμιο της Ρώμης το 2009, με πιάνει σύγκρυο. Και ήμουν και καπνιστής τότε...

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Επιβεβαιωνω στο ακεραιο  -την προηγουμενη αναρτηση του Cruizer79-  σχετικα με τους ανιχνευτες.
Σε ιδιωτικο θεραπευτηριο -με ανιχνευτες καπνου στους περισσοτερους χωρους, καθε οροφου- περασαμε με τον ιδιοκτητη, απο καμμια δεκαρια τετοιους, για δοκιμη. Το τεστ εγινε, φυσωντας κατ'ευθειαν προς την κατευθυνση του ανιχνευτη, ενω βρισκομουν απο κατω. Οι ατμοποιητες τοποθετημενοι στο ταβανι και ο υποφαινομενος, αλλες φορες ακριβως κατω απο αυτους, αλλες, ελαφρως λοξα. Χτυπησε σε ολους οσους δοκιμασαμε,πλην ενος.
Στον συγκεκριμενο, η αποσταση ηταν ανω των τριων,τεσσαρων μετρων και το ντουμανι ειχε εξαφανιστει.
Επομενως προσοχη, γιατι ποτε δε μπορει να γνωριζει καποιος.

Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Καλημερα. Την αλλη εβδομαδα ταξιδευω με ryanair. Δε θα εχω βαλιτσα αλλα χειραποσκευη. Ισχυουν τα ιδια?  Δεν θα εχω κανενα προβλημα? 

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Η rayan απαγορεύει τα ηλεκτρονικά τσιγάρα στις αποσκευές που παραδίδονται. Για τις χειραποσκευές ευθύνη έχει / έλεγχος γίνεται από τους υπαλλήλους του αερολιμένα. Αν έχεις την συσκευή πάνω σου ,κανα δυο μπαταρίες και ως 100 ml δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Να επιβεβαιώσω και εγώ αυτό που συμβαίνει με τους ανιχνευτές. Στη δουλειά σε ένα γραφείο που μπαίνουν πολλοί για διάλειμα και καπνίζουν έχει ένα ανιχνευτή στο ταβάνι, που εδω και χρόνια, δεν έχει χτυπήσει ποτέ όσο ντουμάνι και κάνουν 4-5 καπνιστές, αφού πιστεύαμε ότι είναι χαλασμένος. Χθές μπήκα εγώ μέσα, ήταν άδειο το γραφείο και άτμισα φυσιολογικά κανα δυό λεπτά μέχρι που ήρθε ο φύλακας έντρομος ψάχνοντας για την φωτιά. Αφού τον έκανε reseat, πήραμε μία σκάλα ανέβηκα εγώ πάνω και περίπου στο 1 μέτρο απόσταση από τον ανιχνευτή φύσιξα τον ατμό κατευθείαν επάνω του. Μετά από 4-5 τζούρες το led αναβόσβηνε πολύ γρήγορα και άρχισε να χτυπάει πάλι. Τον ξανακάναμε reseat και έφυγα από μέσα από το γραφείο για να ατμίσω με την ησυχία μου έξω. Σε καμιά ώρα που πέρασα από κει ήταν 5 συνάδελφοι μέσα έπιναν καφέ και κάπνιζαν τσιγάρα. Καταλαβαίνεται γιατί ντουμάνι μιλάμε σε 3χ3 τετραγωνικά. Ο άτιμος ο ανιχνευτής δεν καταλάβαινε τίποτα. Το led του αναβόσβηνε πολύ αργα όπως σε κατάση ηρεμίας. Μπήκα και εγώ μέσα έκλεισα την πόρτα και τράβηξα δύο τζούρες ατμό που το έστειλα ψηλα και τότε είδα πάλι τον ανιχνευτύ να επιταχύνει το led έτοιμο να ξαναχτυπήσει. Εφυγα αμέσως έξω. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται? Η pg-vg ανιχνεύται καλύτερα από τον καπνό και την αιθάλη?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2017, 12:47 από eckotek »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Πού δουλεύεις, στην Philip Morris; :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Καλημέρα.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, αλλά έχω δυο αντιρρήσεις:

1) Η εξομοίωση καπνίσματος και ατμίσματος, δεν είναι μέρος της ευρωπαϊκής οδηγίας.

2) Φίλος συνατμιστής, που τώρα βρίσκεται στη Μ. Βρετανία, είχε ψάξει λίγο το θέμα με τους ανιχνευτές. Και βρέθηκε ότι υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες τέτοιων. Μία από αυτές, λειτουργεί με μία μέθοδο η οποία ανιχνεύει την "ορατότητα". Αυτή η τεχνολογία, ανιχνεύει και τον ατμό. Οπότε προσοχή σε περιπτώσεις ατμίσματος σε χώρους με ανιχνευτές καθώς μπορεί να έχει δυσάρεστα αποτελέσματα.

Όσο για τους χώρους καπνιστών σε αεροδρόμια, μόνο που θυμάμαι τον αντίστοιχο χώρο στο αεροδρόμιο της Ρώμης το 2009, με πιάνει σύγκρυο. Και ήμουν και καπνιστής τότε...
Έχεις δίκαιο για την οδηγία, αλλά κάθε χώρα μπορεί να την χρησιμοποιήσει σαν βάση και να νομοθετήσει επιπλέον διατάξεις. Δεν ξέρω αν η εξομοίωση είναι Ελληνική ιδέα ή ισχύει και σε άλλες χώρες...

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2017, 14:57 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Βρήκα και την κουβέντα που είχε γίνει τότε: http://vaping.gr/index.php/topic,7414.msg768744.html#msg768744 μέχρι και την απάντηση#177

@redortho

Χώρες όπως η Αγγλία πχ, έχουν αποφανθεί ότι το άτμισμα δεν είναι κάπνισμα και σε πολλές περιπτώσεις αφήνουν στη διακριτική ευχέρεια του επιχειρηματία για το αν θα επιτρέψει ή όχι το άτμισμα στην επιχείρησή του. 

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα παιδια την αλλη εβδομαδα πεταω για ροδο και θα κατσω κανα 15ημερο... αππαγορευται να εχω αρκετες μπαταριες φορτιστη και υγρα που θα μου χρειαστουν...η υπαρχει μεχρι καποιο συγκεκριμενο οριο που μπορουμε να μεταφερουμε???

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Για μπαταρίες και φορτιστη δεν θα έχεις θέμα στην χειραποσκευή (ακόμα καλύτερα στη βαλίτσα εάν έχεις), για τα υγρά θα πρέπει να τα βάλεις στο ειδικό σακουλάκι που θα σου δώσουν  (κάθε μπουκαλάκι δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 100ml και το σύνολο των υγρών να είναι λιγότερο από 1 λίτρο).
Τη συσκευή να την έχεις αδεια από υγρά και χωρίς μπαταρίες. Οι περισότεροι ατμοποιητές με τις αλλαγές στην πίεση έχουν διαρροές
(και btw η τριμπέκα δεν φεύγει με νερό από τα ρούχα  :nope: :ρ)

Edit: οι μπαταρίες πράγματι απαγορεύονται στη βαλίτσα όπως σωστά επισήμανε ο ipant
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 08, 2017, 22:57 από GanaG »

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Μπαταρίες στις αποσκευές απαγορεύονται. Επιτρέπονται κανονικά στην χειραποσκευή. Υγρά στο γνωστό σακουλάκι, όπως επίσης και ατμοποιητες που ειναο γεμάτοι επίσης στο σακουλάκι. Σε ατμοποιητες που δεν κλείνουν τα υγρά, αν τους έχεις γεμάτους, να τους έχεις ανάποδα (με το drip tip προς τα κάτω) την ώρα της πτήσης αλλιώς θα πλημμυρίσουν

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
2 φορές που ταξιδεψα φέτος άρα 4 ελέγχους δεν μου είπαν κάτι για το mod που είχα επάνω μου με μπαταρία μέσα και ατμοποιητη επάνω... επίσης δεν είχα διαρροή δίχως να κάνω οτιδήποτε

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix