vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

468 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, komos

Twitter

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Ταξιδεύω σε λίγες μέρες και μπήκα στο νήμα να τσεκάρω αν έχει αλλάξει κάτι τους τελευταίους μήνες.
Είχα ερωτήσεις να κάνω αλλά έτσι είναι αυτό το forum: πριν από σας για σας  :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Παρόλο που συμφωνώ με τα παραπάνω περί του τι κουβαλάμε και τι τσεκάρουμε, το απόσπασμα που ακολουθεί είναι από τη σελίδα της Ολυμπιακής (ή ότι έχει απομείνει τέλος πάντων):

[justify]Ηλεκτρονικά Τσιγάρα[/justify]
[justify]Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και άλλες συσκευές ατμίσματος με μπαταρία, για προσωπική χρήση,  μπορεί να μεταφερθούν μόνο μέσα στις χειραποσκευές σας. Η μεταφορά των παραπάνω συσκευών απαγορεύεται να γίνεται στις παραδοτέες αποσκευές.[/justify]
[justify]Δεν επιτρέπεται να φορτίζονται οι συγκεκριμένες συσκευές ή μόνο η μπαταρία τους μέσα στο αεροσκάφος και πρέπει να λαμβάνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα για να αποτραπεί η ακούσια ενεργοποίησή τους.[/justify]

[justify]Επιπλέον, οι μπαταρίες λιθίου υπόκεινται στους παρακάτω όρους -[/justify]
[justify]Σε περίπτωση που οι επιβάτες θέλουν να μεταφέρουν ανταλλακτικές μπαταρίες ή μπαταρίες εκτός συσκευής, το μέγιστο επιτρεπτό όριο είναι μέχρι 2 και η μεταφορά τους μπορεί να γίνει μόνο μέσα σε χειραποσκευή (για φορητές ηλεκτρονικές συσκευές). Επίσης, ισχύουν τα παρακάτω:
α) Επιτρεπτά Watt-hours μπαταριών λιθίου ιόντων: 100 έως160
β) Επιτρεπτό περιεχόμενο λιθίου στις μπαταρίες λιθίου μετάλλου: 2 έως 8 γρ. Οι εφεδρικές μπαταρίες λιθίου μετάλλου είναι αποδεκτές μόνο εάν αφορούν ιατρικά μηχανήματα PMED.
[/justify]
[justify]Για  μπαταρίες οι οποίες μεταφέρονται εντός συσκευής (φορητές ηλεκτρονικές συσκευές στις οποίες συμπεριλαμβάνονται προσωπικές ιατρικές συσκευές π.χ. νεφελοποιητές, συμπυκνωτές οξυγόνου κ.ά.) ισχύουν τα παρακάτω:
α) Επιτρεπτά Watt-hours μπαταριών λιθίου ιόντων: έως 100
β) Επιτρεπτό περιεχόμενο λιθίου στις μπαταρίες λιθίου μετάλλου: μέχρι 2 γρ.
[/justify]
[justify]Δεν επιτρέπεται η φόρτιση μπαταριών εντός του αεροσκάφους.[/justify]
[justify]"Έξυπνες" βαλίτσες (Smart bags)[/justify]
[justify]Οι Aegean και Olympic Air δεν επιτρέπουν τη χρήση "έξυπνων" βαλιτσών με μη αποσπώμενες μπαταρίες λιθίου, είτε ως χειραποσκευή ή ως παραδοτέα αποσκευή.[/justify]
[justify]Οι "έξυπνες" βαλίτσες με αποσπώμενες μπαταρίες θα γίνονται αποδεκτές μόνο εάν η μπαταρία έχει αφαιρεθεί και μεταφέρεται ξεχωριστά στην καμπίνα του αεροσκάφους (έως 160 Wh εάν η μπαταρία είναι λιθίου ιόντων ή έως 8 γρ. εάν η μπαταρία είναι λιθίου μετάλλου).[/justify]

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Καθε εταιρια εχει δικους της κανονες στα manual της σε οτι αφορα διαφορα πραγματα (μεσα σε αυτο και μπαταριες) αλλα νομιζω (ειμαι σχεδον 100% σιγουρος) οτι στην χειραποσκευη το επιτρεπουν ολες. Μερικες επιτρεπουν και την αποστολη cargo εμπορευματος μπαταριων (πως νομιζετε οτι ερχονται ολα τα κινητα λαπτοπ ταμπλετ και συναφη απο κινα και αλλες χωρες)?? 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Με Aegean (που κοντεύω να την κάνω συνέταιρο), ΟΑ(operated by Aegean) και Astra που έχω πετάξει αρκετά τα τελευταία χρόνια, συνήθως κουβαλάω καμιά δεκαριά μπαταρίες στην χειραποσκευή. Και ναι, θα πέσετε από τα σύννεφα, αλλά κανείς δεν με έχει ρωτήσει στον έλεγχο για τις Βατοώρες των μπαταριών μου!  :laugh1:

Εκτός από κάτι γουρλωμένα μάτια που έχουν οι χειριστές των XRay όταν βλέπουν μποξάκι με 3 μπαταρίες (οπότε και πριν προλάβουν να μιλήσουν τους λέω "κι όμως, ηλεκτρονικό τσιγάρο"), δεν έχω συναντήσει θέμα!

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Το σκουονκ μοντακι πανω σε αεροπλανο εχει διαρροες?ειναι καλυτερα να το χουμε αδειο?

Θα εχεις διαροη 100%

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Κανεις λαθος φιλε μου, μην εισαι τοσο απολυτος. Ταξιδευω συχνα λογω δουλειας και πολλες φορες με μηχανικο sqonk στη χειραποσκευη. Δεν εχει τρεξει ουτε σταγονα ποτε.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Δεν χρησιμοποιώ squonk αλλά συμφωνώ πως δεν υπάρχει περίπτωση διαρροής. Περί ανοιχτού συστήματος πρόκειται στην ουσία, δεν υπάρχει κάποιο σημείο στο οποίο να δημιουργείται έξτρα πίεση για να πετάξει υγρό!

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας

Καθε εταιρια εχει δικους της κανονες στα manual της σε οτι αφορα διαφορα πραγματα (μεσα σε αυτο και μπαταριες) αλλα νομιζω (ειμαι σχεδον 100% σιγουρος) οτι στην χειραποσκευη το επιτρεπουν ολες. Μερικες επιτρεπουν και την αποστολη cargo εμπορευματος μπαταριων (πως νομιζετε οτι ερχονται ολα τα κινητα λαπτοπ ταμπλετ και συναφη απο κινα και αλλες χωρες)??

Ορμώμενος από το παραπάνω ποστ διαπιστώνω πως καλά κάνω και τρέμω στην ιδέα ότι κατά 99.9% ΠΑΝΤΑ κουβαλάω ....μια βόμβα που μπορεί να με βάλει σε μπελάδες.
Για να εξηγήσω λοιπόν,και να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις .... μιλάω σαν “πιλότος” έχοντας πάνω από 25 χρόνια εμπειρία στον αεροπορικό χώρο, και πάνω από 14 χιλιάδες ώρες σε εμπορικά αεροσκάφη Boeing και Airbus.
Άρα αυτά που θα πω....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ του τύπου....Μου το είπε ένας κολλητός...το διάβασα σε ένα site...κλπ Οι μπαταρίες που χρησιμοποιούμε για “ατμισμα” ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να μπαίνουν σε αποσκευές που δίνονται για φόρτωμα στα αμπάρια των αεροσκαφών.
Αγαπητέ συνατμιστή John T..... σωστά αναφέρεσαι στις χειραποσκευές αλλά υπάρχουν και εταιρίες που τις απαγορεύουν παντελώς .....οπότε μην είσαι σχεδόν 100% σίγουρος.
Η κάθε εταιρία,όπως πολύ σωστά λες,βάζει ως προϋποθέσεις στις οδηγίες εξαγοράς εισιτηρίων,τις ελάχιστες νόρμες που ορίζουν... EASA IATA FAA και αν θελήσουν , να ορίζουν ακόμα πιο περιοριστικούς όρους.
Όταν κλείνουμε on line εισιτήρια ...αμφιβάλλω ότι όλοι διαβάζουν τις οδηγίες που αφορούν το κομμάτι τω αποσκευών ....είναι βλέπετε πιο εύκολο να πατήσουμε ένα NEXT η επόμενο βήμα.
Οι ‘μπαταρίες ‘ μας λοιπόν, συγκαταλέγονται στα <επικίνδυνα υλικά> ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κεφάλαιο στις αερομεταφορές επιβατών αλλά και εμπορευμάτων.
Ο απλούστατος λόγος που συγκαταλέχθηκαν εκεί, είναι ότι δυστυχώς ΕΠΕΣΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ JUMBO της UPS CARGO....στο Dubai από μπαταρίες λιθίου.
Σας παραθέτω και το λινκ ....δυστυχώς όμως είναι στα αγγλικά: https://en.m.wikipedia.org/wiki/UPS_Airlines_Flight_6
Όσον αφορά το τελευταίο σκέλος της παράθεσης σου... κινητά, λαπ τοπ,τάμπλετς και συναφή, όντως έρχονται με εταιρίες CARGO, αλλά δυστυχώς έχουν μείνει ελάχιστες που πληρώνουν το “υπέρογκο” επασφάλιστρο στις ασφαλιστικές εταιρίες για μεταφορά επικίνδυνων υλικών.
Καταλαβαίνετε φαντάζομαι γιατί ποσά μιλάω???
Ουσιαστικά λοιπόν .....ο κύριος λόγος ειναι η :ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΠΤΗΣΕΩΝ .
 
ΥΓ Ζήτω συγνώμη για το σεντόνι, αλλά λόγο δουλειάς θεώρησα πως έπρεπε να γίνει μια μνεία !!
 















« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2019, 08:50 από LefTTeriS »

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Λευτερη καλημερα και εχεις 100% δικιο σε αυτο που λες μιας και γω ειμαι του χωρου και γνωριζω. Αλλα (υπαρχει και ενα μεγαλο αλλα σε ολο αυτο που νοιαζει εμας τους ατμιστες). Και αυτο ειναι ο ελενχος που γινετε πριν μπεις στο αεροπλανο με την χειραποσκευη. Δεν ειμαι και πολυ βεβαιος οτι οταν περνας απο σεκιουριτι να λεει ααα πετας με την ταδε επιτρεπετε η 18650 (για παραδειγμα) η αααα πετας με την τουδε δεν επιτρεπετε αρα κατασχετε. Ειδικα για μια δυο μπαταριες που εχει καποιος ατμιστης στην χειραποσκευη δεν εχω ακουσει να τον εχουν σταματησει ποτε. Οσον αφορα τα dgr εννοειτε πως οποιοσδηποτε εργαζετε σε αεροδρομιο ειτε ιπταμενος ειτε προσωπικο εδαφους θα πρεπει να γνωριζει απεξω και ανακατωτα τι ισχυει. Γιαυτο και καθε τρεις και λιγο περναμε ολοι σεμιναρια

Nai_Ego

...
Ο απλούστατος λόγος που συγκαταλέχθηκαν εκεί, είναι ότι δυστυχώς ΕΠΕΣΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ JUMBO της UPS CARGO....στο Dubai από μπαταρίες λιθίου.
Σας παραθέτω και το λινκ ....δυστυχώς όμως είναι στα αγγλικά: https://en.m.wikipedia.org/wiki/UPS_Airlines_Flight_6
Όσον αφορά το τελευταίο σκέλος της παράθεσης σου... κινητά, λαπ τοπ,τάμπλετς και συναφή, όντως έρχονται με εταιρίες CARGO, αλλά δυστυχώς έχουν μείνει ελάχιστες που πληρώνουν το “υπέρογκο” επασφάλιστρο στις ασφαλιστικές εταιρίες για μεταφορά επικίνδυνων υλικών.
Καταλαβαίνετε φαντάζομαι γιατί ποσά μιλάω???
Ουσιαστικά λοιπόν .....ο κύριος λόγος ειναι η :ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΠΤΗΣΕΩΝ .
 
ΥΓ Ζήτω συγνώμη για το σεντόνι, αλλά λόγο δουλειάς θεώρησα πως έπρεπε να γίνει μια μνεία !!
 
Καλημέρα, 2 παρατηρήσεις:

- Απ' ότι διάβασα το ατύχημα προκλήθηκε από 81.000 μπαταρίες σε παλέτα και όχι από τις μπαταρίες συσκευών. Διάβασα ότι δεν εφαρμόστηκαν και κάποιες οδηγίες αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Το αναφέρω γιατί είναι είναι άλλο 81.000 μπαταρίες και άλλο έστω και 3 μπαταρίες ανά επιβάτη (κάτι που προφανώς δεν συμβαίνει).
- Κρίνοντας αυτό που γράφεις για τις ασφαλιστικές εταιρείες και την μεταφορά επικίνδυνων υλικών να σου κάνω σαφές ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα με το κόστος ασφάλισης κανενός φορτίου παγκοσμίως. Η συμφωνία γίνεται στα Incoterms κάθε μεταφοράς και τα ασφάλιστρα μπορεί να τα πληρώσει οποιαδήποτε εταιρεία κλείνει μία τέτοια συμφωνία. Το αν κάποιοι δεν πληρώνουν ένα μικρό Χ ποσοστό για την ασφάλεια είναι δικό τους ρίσκο (κυρίως οικονομικό) και σαφώς είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Αλλά σε κάθε περίπτωση η ασφάλιση των εμπορευμάτων δεν έχει να κάνει σε τίποτα μα τίποτα με την ασφάλεια των προϊόντων και τους κανόνες που πρέπει να τηρούνται. Η ρίζα των λέξεων ασφάλιση και ασφάλεια είναι η ίδια αλλά είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα. Άλλο τα ασφαλή, άλλο τα ασφαλισμένα. 

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Πιστεψε με και 100 να ηταν, παλι θα επεφτε. Ενα αεροπλανο εχει περιπου 2.000.000 κινουμενα και συνηθως αλληλοεξαρτουμενα μερη. Αμα γινει η στραβη, τα παιρνει ολα η μπαλα για αυτο οι εταιριες που αποτελουνται απο νοημωντα οντα κοιτανε να μη γινει. Και εγω του χωρου παρεπιπτωντος    :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Εγώ του χώρου δεν είμαι (στην πραγματική ζωή, γιατί σε εξομοιωτές έχω μαζέψει αρκετές ώρες ικανές να με προάγουν σε Senior Training Captain, PhD!) αλλά μπορώ να επιβεβαιώσω ότι κανείς δεν μου έχει πει το παραμικρό για μπαταρίες χειραποσκευής.

Και όταν ταξιδεύω, κουβαλάω 10*18650 μαζί μου.

Τείνω να πιστέψω ότι ο μόνος λόγος που αναφέρεται αναλυτικά στους όρους μεταφοράς κάτι τέτοιο, είναι για λόγους "συμφωνίας" με την ασφαλιστική εταιρεία η οποία καλύπτει την εκάστοτε αερογραμμή. Μιλάω για μεταφορές επιβατών πάντα και όχι θέμα cargo. 

Δεν μπορώ να φανταστώ σκηνή στο ΕλΒεν σε μια busy περίοδο της ημέρας, να τσεκάρει ο σεκιουριτάς μία μία τις μπαταρίες αναλόγως αερογραμμής και να... μετράει τις βατοώρες...

Σε διωρο ταξιδι πανω μου ενα μοντ και ενανποντ εγιναν παπι μεστα υγρα

Και όταν ταξιδεύω, κουβαλάω 10*18650 μαζί μου.
Κι εγώ έχω ταξιδέψει με 6 x 18650 και 2 x 21700 στην χειραποσκευή και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Να πω ότι όλα τα τελευταία ταξίδια μου ήταν με την Άμα-Λάχει-Σας-Παρατάμε-Στη-Μέση-Του-Πουθενά-Ryanair, αλλά σε διάφορες χώρες.  :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276319 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43002 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364