vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tazz, dkostas, manoslykos, Jorge

Twitter

Χρήση 2 και άνω μπαταριών σε μηχανικό μοντ. Ερωτήσεις, απαντήσεις και εμπειρίες.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Ξεθάβω το συγκεκριμένο νήμα για τον κυριότερο λόγο που ξεκίνησε: να δούμε όσα ντρεπόμαστε να ρωτήσουμε. Λοιπόν. Εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ και μηχανικά μοντ. Όμως, όμως. Πόσοι γνωρίζουμε τι είναι η παράλληλη σύνδεση μπαταριών (π.χ. 2 x 18650), και τι η σε σειρά σύνδεση; (π.χ. αν σε διμπάταρο μηχανικό με παράλληλες 2x18650 τροφοδοτήσω μόνο με 1 μπαταρία 18650 θα λειτουργήσει, κι αν ναι, θα λειτουργήσει σωστά; ). Θετικά, αρνητικά, τι να προσέξω, κ.λπ. [/justify]

[justify]Πρόσφατα, θέλησα να επιλέξω, αγορά ξύλινου μηχανικού ή κιτ κατασκευής του. Βρήκα πολλά κι ενδιαφέροντα πράγματα, αμέτρητες πληροφορίες και ανταλλακτικά, (και από πηγές ηλεκτρονικού εξοπλισμού αλλά και από ατμιστικές). Από απλό μπουτόν μέχρι ακριβούς κονέκτορες 510, καλώδια, μονωτικά, ασφάλειες παντός τύπου κ.λπ. κ.λπ. [/justify]

[justify]Θα επανέλθω στο θέμα (ελπίζω σύντομα), αφού πρώτα μας ενημέρωναν σωστά τα μέλη που γνωρίζουν:[/justify]

[justify]α) Σε παράλληλη σύνδεση μπαταριών:............................[/justify]

[justify]β) Σε σειρά σύνδεση μπαταριών:....................................     [/justify]

----------------------------------------------------

Το θέμα δημιουργήθηκε από διαχωρισμό μηνυμάτων. Παρακαλούμε να μην γίνει άλλο ένα "Ερωτήσεις Εξπρές", έχουμε ήδη. Ας περιοριστούμε σε θέματα που αφορούν μόνο τη χρήση 2+ μπαταριών σε μηχανικά. Εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν προτείνουμε τέτοιες πρακτικές σε χρήστες που δεν ξέρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τι κάνουν.
Από το Συντονισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 29, 2017, 23:04 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Για τι αντιστάσεις μιλάς ;

Στην παράλληλη σύνδεση μπαταριών , η χωρητικότητα θα διπλασιαστεί , η τάση τροφοδοσίας στον ατμοποιητή θα παραμείνει ή ίδια όπως και με μία μπαταρία .
Όμως το ρεύμα που θα περνάει από κάθε μπαταρία θα είναι το μισό σε σχέση με τη μονή , άρα θα ζεσταίνονται λιγότερο.
Αν τα βατ που θα προκύψουν από την αντίσταση , είναι εντός των προδιαγραφών της μπαταρίας , τότε ναι, μπορείς να το δουλέψεις με ασφάλεια και με μία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 29, 2017, 17:49 από Diver »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@Diver, καλησπέρα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Γιατί έσβησες τα περί αντίστασης; πάρα πολύ καλά έκανες που το έγραψες κι αυτό. Εγώ για παράδειγμα, αν θέλω να φτιάξω μία αντίσταση 0.1Ω ή 0.2Ω σε κάποιο μηχανικό μοντ (ούτε που θα δω ποιο είναι, αν είναι με 1 ή 2 μπαταρίες ή αν είναι σε σειρά ή παράλληλα), θα έχω πρόβλημα; [/justify]

[justify]Θέλω να πω δηλ. πως, με 1 x 18650 υπάρχει τυφλοσούρτης: φτιάξε από 0.4 έως 1.2Ω και απόλαυσε. Αν τώρα, πάρω μηχανικό με 2x18650 και δεν δω ούτε καν τροφοδοσία σειράς ή παράλληλης, και καρφώσω μία αντίσταση 0.1Ω. Πού θα πάω; Κόλαση ή παράδεισο...; ή μήπως κάπου αλλού;  ;D[/justify]

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
πλακα κανεις έτσι?
0.1 σε μηχανικό με 2 μπαταρίες σε σειρά θα πάρεις 700 watt
σου φτάνουν?

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@kotsos75, καλησπέρα. Πολύ καλά κάνεις και με μαλώνεις, είναι πολλά αυτά που δεν ξέρω αλλά (και δεν πλησιάζω όσο δεν ξέρω). Ας πούμε τι να προσέξω. Εγώ λέω πως δεν φτιάχνω αντίσταση 0.1Ω. Τι όρια θέτουμε και πού;[/justify]

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
μηχανικό mod με μπαταρίες σε σειρά είναι πολύ επικίνδυνο και δεν το συζητάω καν
τώρα με μπαταρίες παράλληλα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα γιατί θα σου δώσει τα ίδια ρεύματα που θα σου έδινε και i μια μπαταρία αλλα θα δουλεύουν πιο ξεκούραστα οι μπαταρίες
εγώ σε μηχανικό δεν θα κατέβαινα κάτω από το 1ohm
πριν από δυο χρονια θα σου έλεγαν ποτε κάτω από 1.5ohm

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Τώρα που μιλάμε, ατμίζω με μηχανικό μίας μπαταρίας 18650, με Nichrome 0.5mm, 0.45Ω.

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Το έσβησα γιατί το συμπεριέλαβα παρακάτω πιο γενικά .
Κατά τη γνώμη μου , μηχανικά μόντ πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο από έμπειρους χρήστες που δεν έχουν πλέον τέτοιου είδους απορίες , εκτός και αν χρησιμοποιούν εργοστασιακές αντιστάσεις που συνήθως δουλεύουν στο εύρος 3,5-4,2 βολτ.
Οπότε πολύ καλά κάνεις και ρωτάς , άσχετα αν το κάνεις επειδή δεν ξέρεις ή απλά για να περάσεις κάποιο μήνυμα στους νεότερους  ;).
Και όπως λέει και ο Κώστας , τα βατ σε σύνδεση σε σειρά θα ανέβουν πολύ .
Από παράλληλη σύνδεση σε σειρά .η ίδια αντίσταση θα δώσει 4πλάσια βάτ , με τις ανάλογες πιθανές συνέπειες .
Στα μηχανικά θέλει πρώτα να ξέρεις που θες να φτάσεις ,αν το αντέχει το κύκλωμα , υπολογίζεις αντίσταση και τύπο σύρματος και μετά προχωράς.
Δεν υπάρχει μπούσουλας αν είσαι εντός προδιαγραφών

Με 0,45 ω στα 30-35 βατ είσαι νομίζω εντός ορίων

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Τώρα που μιλάμε, ατμίζω με μηχανικό μίας μπαταρίας 18650, με Nichrome 0.5mm, 0.45Ω.
αυτό που πρέπει να προσεχεις περισσότερο είναι το βραχυκύκλωμα
εκεί δεν έχεις καμια προστασία σε μηχανικό
χρησιμοποίησα λίγο στην αρχή μηχανικό με αντιστάσεις 1.5ohm και πάνω
δεν είμαι ειδικός να σου απαντήσω αλλα θα σου έλεγα να μην κανεις και πολλά πειράματα με αυτά τα ματσούκια :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@Diver, καλησπέρα. Χίλια ευχαριστώ και στους δύο φίλους που απαντήσατε. Ναι, η αλήθεια είναι πως αν σου έλεγα τα μισά απ' όσα δεν ξέρω θα τρόμαζες. Αυτό που ήθελα πιο πολύ είναι να δούμε είναι τι γίνεται όταν πιάνω κάτι που δεν ξέρω, όταν απορώ γιατί σκάνε προβλήματα από το πουθενά, ενώ η πραγματικότητα λέει πως ο χρήστης δεν έκατσε κάτω να δει τι πάει να κάνει και πώς. [/justify]

[justify]Άρα, είδα μέχρι τώρα: Αν η επιλογή είναι μηχανικό με 2x18650, καλύτερη επιλογή είναι με παράλληλη σύνδεση, γενικότερα, προσέχω τις χαμηλές τιμές στην αντίστασή μου, όταν δεν ξέρω τα βασικά, και μέχρι να τα μάθω, τζιζ. [/justify]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 29, 2017, 19:18 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
επισης να τσεκαρεις την νεα σου αντισταση σε ενα ηλεκτρονικο μοντακι για τυχον βραχυκυκλωμα και για να δεις ακριβως την τιμη της.
το τσεκαρισμα πρεπει να γινει με τον ατμο πληρως "δεμενο", γιατι αν τσεκαρεις χωρις να εχεις τοποθετησει την καμπανα και ειναι οκ, υπαρχει περιπτωση να την ακουμπαει δεμενος...ειδικα αν εχεις σηκωσει αρκετα την αντισταση στο ντεκ.
τελος παντα κλειδωμενο σε τσεπες κτλ :yes:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
H απορία μου είναι γιατί να χρησιμοποιήσεις μηχανικό με 2 ή περισσότερες μπαταρίες.
Για μία, ΟΚ να το καταλάβω. Ίσως είσαι λάτρης των σωλήνων και θέλεις το μικρότερο δυνατό μέγεθος.
Για 2 ή περισσότερες μπαταρίες όμως μιλάμε για κουτάκι και η διαφορά στο μέγεθος είναι ασήμαντη σε σχέση με κάποιο ηλεκτρονικό ενώ αντίθετα ο κίνδυνος είναι δυσανάλογα μεγαλύτερος.

Τα μηχανικά mod άνθισαν πριν 4-5 χρόνια επειδή τότε τα ηλεκτρονικά ήταν πανάκριβα και η πλειοψηφία τους έδινε απαράδεκτα ρεύματα. Όμως τα σημερινά ηλεκτρονικά mod έχουν φθηνήνει δραματικά και πολλά από αυτά έχουν μεγάλη ακρίβεια στο ρεύμα τους.

Τέλος off topic, on topic

Με 1 20άμπερη μπαταρία μπορείς να κάνεις αντιστάσεις έως 0.2Ω.
Με 2 σε παράλληλη σύνδεση μπορείς να κατέβεις στα 0.1Ω, με περισσότερες ακόμη πιο χαμηλά.
Με 2 σε σύνδεση εν σειρά μπορείς να κατέβεις στα 0.4Ω αλλά η ισχύς που θα πάρεις θα είναι ίδια με την αντίσταση 0.1Ω σε παράλληλη σύνδεση.

Για τους κινδύνους τα είπαν οι από πάνω. Στην πρώτη στραβή ή αν δεν ξέρεις τι κάνεις είσαι μια ανάσα από πρωτοσέλιδο στις εφημερίδες.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@camber, καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Πρώτα απ' όλα να πω κι εγώ πόσο σημαντική είναι η πράσινη σημείωση-προειδοποίηση απ΄ τον Συντονισμό (Cruiser79). Αν κάτι δεν γνωρίζω δεν προχωράω βήμα, δεν παίζουμε ποτέ με την ασφάλειά μας.[/justify]

[justify]Από τη μεριά μου τώρα. Χρησιμοποιώ μηχανικά μοντ με μία 18650, το πώς και το γιατί το αφήνω για άλλη ώρα, σε άλλη συζήτηση. Το συγκεκριμένο θέμα με τις 2 μπαταρίες 18650, το έβαλα γιατί βλέπω και σε μένα, πόσο εύκολα μπαίνει ο χρήστης σε αχαρτογράφητα νερά χωρίς να ξέρει κάποια βασικά πράγματα για τη δική του ασφάλεια, του αρκεί να πάει κατευθείαν στο γοητευτικό τού θέματος (όμορφες συσκευές, ιδιαίτερο άτμισμα, “αναβάθμιση χρήσης/εμπειρίας”). Γι' αυτό χαίρομαι διπλά όταν απαντούν μέλη όπως εσύ, αγαπητέ camber.[/justify]

[justify]Μέσα σε λίγα μόνο 24ωρα, είδα αρκετά θολά στοιχεία, αρκετά κενά που πρέπει να καλυφθούν. Π.χ., τι σύνδεση μπαταριών; ιδιοκατασκευές χωρίς πολλά πολλά (!), φθηνές πάφθηνες μπαταριοθήκες με ανάγλυφες γοργόνες και άγνωστα χαρακτηριστικά (ναι, χαρακτηριστικά), πανάκριβα μηχανικά χωρίς πολλά στοιχεία κι εδώ (τι υλικά, καλώδια, μόνωση, ασφάλεια, οπές διαφυγής αερίων κ.ο.κ.). Είδα αρκετές συζητήσεις, σχόλια αγοραστών, βιντεάκια με προειδοποιήσεις (αφού το άνοιξαν, το λειτούργησαν, και ζεματίστηκαν). Και με 1 μπαταρία μπορεί να γίνει το κακό. Βλέπω ενθουσιασμό (και σε μένα ασφαλώς), δεν βλέπω γνώση του τι πάω να κάνω. Ας μου επιτραπεί να σκεφτώ δυνατά: αν ρωτήσεις τους περισσότερους από εμάς, εδώ στο φόρουμ, οι περισσότεροι δεν θα πιάσουμε ούτε τη βάση.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
οποτε για να κανουμε και λιγο χιουμορ το αφηνουμε το μηχανικο τελειως...και ξαναερχομαστε το σεπτεμβριο να γραψουμε εξετασεις...
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: γιατι πανω απο ολα ειναι η ασφαλεια και μετα η απολαυση..

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Δεν είναι καλύτερο απ' το να χάσω μία σειρά δόντια; (στην καλύτερη).  ;D

Σημ. Ένα τυχαίο κι ελάχιστο παράδειγμα. Δείτε κάτω κάτω, reviews & discussions. Μέρα και νύχτα οι γνώμες, τα στοιχεία, οι δοκιμές κ.λπ. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2017, 00:55 από JoeBarTeam »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180558 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536158 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237400 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12