vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

392 επισκέπτες, 4 χρήστες
Ηρακλης, stamatisgr, camber, funes

Twitter

Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #225 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 23:04 »
Ελευθερία λόγου έχουμε λέει. Μπορούμε να διαφωνούμε ελεύθερα  :)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #226 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 23:07 »
...κ κοσμια... χωρις "διάφορα".

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #227 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 23:13 »
Μου θυμίζετε αυτό που είχα διαβάσει, γιατί λέει γράφει το εμφιαλωμένο νερό ημερομηνία λήξης πάνω, λήγει το νερό; Όχι λέει, η ημερομηνία λήξης είναι για το μπουκάλι... :))  ;D

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #228 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 15:00 »
δηλαδή τώρα αλήθεια....σε 20 μέρες μέσα τι μπορεί να έχουν πάθει τα υγρά...
δεν μιλάει για κάνα 6 μηνο...

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #229 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 15:27 »
οταν λεω κρυο εννοω κρυο
περιπου στους 0 με +3 βαθμους.
με τι ποσοατό VG το υγρό σου;

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #230 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 16:42 »
δεν ξερω το στυσιμο σου για να σου πω πιο πολυ πιο λιγο.λογικα πιο λιγο θελεις για να σου πεταει καμενα στο κρυο.δοκιμασε να το χτενισεις το βαμβακι σου πριν το τοποθετησεις ναναι αφρατο και να ρουφαει καλα.επισης σαυτες τις θερμοκρασιες η τεχνικη του σταδιακου ανεβασματος των βατ και λιγο πιο κοφτες τζουρες μεχρι να παρει τα πανω του ο ατμο θα σε βοηθησει
εκανα και τα τρια,δουλευει κανονικα.
Τωρα οσο για τον λογο που το εκανε δεν ξερω.θα πρεπει να τα κανω και μεμονομενα για να βρω τον λογο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #231 στις: Ιανουαρίου 22, 2017, 17:32 »
Για να λήξει αυτή η ιστορία:

1) Σε περιβάλλον VG και/ή PG, δεν αναπτύσσονται μικροοργανισμοί.
2) Ιδιαίτερα δε αν υπάρχει και παρουσία νικοτίνης...
3) Η ημερομηνία λήξης υπάρχει από νομική υποχρέωση
4) Η αλλοίωση γεύσης με την πάροδο του χρόνου, δεν είναι κάτι περίεργο, ιδιαίτερα στα γλυκά υγρά
5) Το 4 δεν έχει σχέση με την ημερομηνία λήξης.

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #232 στις: Ιανουαρίου 22, 2017, 21:38 »

1) Σε περιβάλλον VG και/ή PG, δεν αναπτύσσονται μικροοργανισμοί.
Ελα μπράβο βρε Τρύφωνα...αυτό ήξερα κι εγώ...η γλυκερίνη χρησιμοποιείται και ως συντηριτικό!! Είδα το τελευταίο live του kostas44 για το DIY και παραλίγο να ξεχάσω και αυτά που ηξερα...μάλιστα στο 1:12:48 μας λέει οτι αναπτύσσονται μικροβια :confused1: :wall:
στις βάσεις βέβαια..αλλά...

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #233 στις: Ιανουαρίου 22, 2017, 22:34 »
Αν και έχω γεμάτο φρέσκο στοκ μόλις γέμισα ένα kabuki με νικοτινούχα βάση που έληξε το Δεκέμβρη. 
So far so good. Θα δούμε και τις επόμενες ημέρες. Από την ίδια παρτίδα έχω και στην κατάψυξη για μελλοντική σύγκριση.   

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #234 στις: Ιανουαρίου 23, 2017, 00:18 »
Καλησπέρα.
Ήμουν από τα άτομα ,που πρίν μερικά χρόνια ,αν έβλεπα ληγμένη κονσέρβα μιάς μέρας ( δεν συζητάω για γάλα κλπ ),φώναζα την προστασία του πολίτη ,το ΕΚΑΒ ,και με συνοδεία πυροσβεστικής ,μάσκες για βιοχημικό πόλεμο κλπ ,το πέταγα εν ριπή καλάσνικοφ στον κάδο.
ΕΤΣΙ καλώς 'η' κακώς ,ειχα γαλουχηθεί.

Μετά,κάποια κυρία με ΑΛΛΗ νοοτροπία ,από αλλα μέρη ,που γνώριζε καταστάσεις και πράγματα ,με έβαλε στο " τριπάκι " να την ψάξω την δουλειά.

Και ΕΠΑΘΑ πλάκα....

Από μέρες ,εως χρόνια η διαφορά απο ημερομηνίες "λήξης " μέχρι τίς πραγματικές ,που κάποιο προϊόν χαλάει.

Οι λόγοι πολλοί .και δεν θα τους αναλύσω εδω για να μην το κουράζω
.Είναι άλλο πράγμα η ημερομηνία λήξης ενός τροφίμου (expiry date) και άλλο πράγμα το προτεινόμενο χρονικό περιθώριο κατανάλωσης (best before).

Οι δύο επισημάνσεις αφορούν διαφορετικά ήδη τροφίμων. Πχ. ημερομηνία λήξης αναγράφεται υποχρεωτικά σε όλα τα ευπαθή προϊόντα, όπως τα γαλακτοκομικά.
Εκεί αντε να το καταλάβω .
Αλλά σε κάποια αλλα ειναι να τρελαίνεσαι ,και για γέλια ,οταν αναγράφετε " ημερομηνία λήξης ".

Το πρώτο σούπερ μάρκετ που πουλάει αποκλειστικά ληγμένα τρόφιμα άνοιξε στη Δανία απο τόν Φεβρουάριο του 2016 ,αν διάβασα σωστά.
Για περισσότερες πληροφορίες ,

To site του ΕΔΩ

Υ.Γ Επίσης νομίζω κατά την ταπεινή μου άποψη,και γνώμη ,άλλο ειναι η αλλοίωση της γεύσης ,και αλλο η επικινδυνότητα ενός προϊόντος.
Ετη φωτός η διαφορά του ενός ,απο το άλλο ,και πρέπει να το επισημαίνουμε ( και να το ψάχνουμε ).


Καλό βράδυ με υγεία , και





Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #235 στις: Ιανουαρίου 25, 2017, 10:38 »
Καλά παιδιά ας είμαστε και λίγο καχύποπτοι, όπως μας έχουν κάνει, διότι δεν είναι τυχαίο που σε πολλά καταστήματα παίζει η γνωστή προσφορά της υγράρας "I love donuts" στα 16.5€ και τα υγρά αυτά έχουν ημερομηνία λήξης 12/2016....
Το υγρό έχει διαλυθεί και ουδεμία σχέση έχει και με το υγρό σε νορμάλ ημερομηνία χρήσης!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #236 στις: Ιανουαρίου 25, 2017, 11:46 »
Άλλο θέμα το να μην αποδίδονται σωστά οι γεύσεις μετά την πάροδο ενός ή δύο ετών από την ημερομηνία παραγωγής (τόσο δίνεται συνήθως για την ημερομηνία λήξης), και άλλο αν αυτό μπορεί να ενέχει κινδύνους για την υγεία μας, λόγω ανάπτυξης μικροοργανισμών.

Όπως έχω πει και στο παρελθόν, από προσωπική εμπειρία έχω παρατηρήσει ότι τα γλυκά υγρά και αρώματα εκφυλίζονται σχετικά γρήγορα όσον αφορά τη γεύση τους. Φυσικά, δεν έχω τη δυνατότητα να γνωρίζω αν αυτός ο εκφυλισμός συντελεί στην δημιουργία άλλων ουσιών ανιχνεύσιμων στον ατμό. Το μόνο που μπορώ να πω σίγουρα, είναι ότι το περιβάλλον VG/PG δεν ευνοεί την ανάπτυξη μικροοργανισμών. Ιδιαίτερα δε, αν υπάρχει και νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #237 στις: Ιανουαρίου 25, 2017, 11:49 »
Αυτό οι υποτιθέμενοι μικροοργανισμοι επιβιώνουν από τη διαδικασία της ατμοποίησης; 

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #238 στις: Ιανουαρίου 25, 2017, 11:54 »
Η νικοτινη δεν τους σκοτωνει;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #239 στις: Ιανουαρίου 25, 2017, 11:56 »
Παιδιά, υπάρχει λόγος να κάνουμε τέτοιες άσκοπες ερωτήσεις? Νομίζω ότι τα δύο τελευταία μου μηνύματα σε αυτό το θέμα, ήταν αρκετά σαφή...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64389 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias