vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, gfilip, Thomastuh, Buliwyf, Milarepa, bloodlessz, teo77

Twitter

Οι εξελίξεις στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
εγω παντως πονταρω στην " Ελληνικη Κολαση " :))


Ένας Έλληνας πεθαίνει και φτάνει στη ρεσεψιόν της Κόλασης και ο
υπάλληλος του ανακοινώνει ότι επειδή είναι υπήκοος χώρας μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μπορεί να διαλέξει μία από τις κολάσεις των χωρών-μελών.
Σκέφτεται λίγο και αποφασίζει να πάει στη Γερμανική.
Οργανωμένη χώρα σου λέει, τόσα χρόνια στην Ελλάδα τι κατάλαβα, μου βγάλανε το λάδι. Τουλάχιστον, ας πάρω μυρωδιά του τι σημαίνει Ευρώπη, έστω και στην κόλαση.
Φτάνει λοιπόν μπροστά στην πύλη της γερμανικής κολάσεως. Μαύρο μάρμαρο, καλογυαλισμένο, σιδερένια πύλη και ψηλά γράφει με μεγάλα γράμματα ΚΟΛΑΣΗ στα γερμανικά. Χτυπάει.... Του ανοίγει ένας άψογα ντυμένος υπάλληλος και τον ρωτά τι θέλει.
- Να δω, του απαντά εκείνος πώς είναι.
- Ούτε να το σκέφτεστε, του απαντά ο υπάλληλος! Όλη την ημέρα μας δέρνουνε με κάτι τεράστια μαστίγια και το βράδυ μας βάζουν σε κάτι τεράστια βαρέλια γεμάτα σκατά!! Φρίκη! Φρίκη!
Όπου φύγει-φύγει ο ρωμιός...... Δοκιμάζει τις υπόλοιπες κολάσεις, τα ίδια. Έτσι, απογοητευμένος, καταφεύγει στην έσχατη λύση, την ελληνική κόλαση!
Φτάνει λοιπόν έξω από την πύλη. Μία πύλη εγκαταλειμμένη, βρώμικη όπου στο ψηλότερο σημείο της υπάρχει με μεγάλα φωσφορίζοντα γράμματα η λέξη ΚΟΛΑΣΗ. Το Κ και το Λ φυσικά δεν ανάβουν. Έτσι η επιγραφή γράφει -Ο-ΑΣΗ.
- Ελληνική ανοργανωσιά....μουρμουρίζει.
Όσο πλησιάζει, ακούει κάτι περίεργους θορύβους..Μοιάζουν με μουσική.
Πλησιάζει περισσότερο. Η μουσική πλέον ακούγεται ολοκάθαρα. Μπουζούκια, μπαγλαμάδες κλπ.
Χτυπάει... Του ανοίγει ένας τύπος κρατώντας μία μπουκάλα στο χέρι εντελώς φέσι και τον ρωτά τι θέλει.
- Ήρθα να δω πώς είναι του λέει και βάζει το κεφάλι του μέσα...
Τραπέζια, κάπνα, κάτι γκόμενες χορεύουν πάνω στα τραπέζια τσιφτετέλια, νταούλια... Γενικώς, μπάχαλο.
Τρελαίνεται ο τύπος....
- Ήρθα να ρίξω μια ματιά εδώ, λεει ο τύπος. Να δω και πώς είναι η ελληνική Κόλαση.
- Aσε φίλε! Χάλια! του λέει ο μεθυσμένος. Η κατάσταση είναι δραματική εδώ πέρα. Μας δέρνουν όλη μέρα με κάτι τεράστια μαστίγια και το βράδυ μας βάζουν σε κάτι τεράστια βαρέλια με σκατά.
- Πλάκα μου κάνεις, ρωτά ο πεθαμένος. Εδώ πίνετε και γλεντάτε......
- Εεε, ξέρεις πώς είναι εδώ στην Ελλάδα. Τη μία δεν έχουμε σκατά, την άλλη χαλάνε τα μαστίγια......

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ:
« Απάντηση #511 στις: Μαΐου 05, 2016, 20:59 »
Μα τι είναι αυτά που συζητάτε..?? Δεν υπάρχει περίπτωση να πωλείται βάση 10 ml.. Στην χειρότερη περίπτωση θα κάνουν δεκάδες τα μπουκαλάκια σε ένα κουτάκι και θα την παίρνεις έτσι, με ίδιο κόστος ..  Και μην ακούσω για κόστος τα μπουκαλάκια, στις ποσότητες που ψωνίζουν οι εταιρείες, το κόστος είναι 0,01-0,05 / μπουκαλάκι..
Aφου ρε φιλε ακούγεται ότι θα φορολογισουν όλα τα νικοτινουχα αρα πως θα μεινει η τιμη της βασης ιδια αν κανουν το κολπο με τα μπουκαλακια που σκεφτηκες?
Σημερα αγορασα 100ml 36ρας βασης με 11 ευρω ,αν μπει ο φορος που αναφερε πιο πανω ο Psitgr των 10-15 σεντς ανα ml η βαση που πηρα εγω πηγε κατευθείαν από 11 ευρω στα  21 εως 26 ευρω ,για υπολογισε και το ολο νταλαβερι με τις πιστοποιήσεις κ.τ.λ που χρειαζονται από τον παραγωγο +το κοστος των  10δων μπουκαλιων  ,(μακαρι να βγω ψευτης!) 30 ευρω την κοβω  να μας βγαινει  !
Και μαλιστα η 20mg όχι η 36ρα μιας και αυτή θα απαγορευται!

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Μ'αρέσει που απαντάς σε εμένα με αναφορά σε εμένα, για να διακιολογήσεις την αντίθετη γνώμη από εμένα.. ::) :dontknow: :))

Ο φόρος που είπα , αφορά τα έτοιμα υγρά απ 'οτι μου είπαν.. Δεν ξέρω αν ισχύει για τις βάσεις.. Οσον αφορά τα μπουκαλάκια σου απάντησα, όσον αφορά την πιστοποίηση, είναι one off , δεν θα σου ανεβάσει την τιμή σε όλα τα προιόντα για πάντα..

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Τελικά τι θα φορολογηθεί;

Και γιατί η nicorette δεν έχει βγάλει ακόμα βάσεις;

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ:
« Απάντηση #514 στις: Μαΐου 06, 2016, 01:13 »
Μ'αρέσει που απαντάς σε εμένα με αναφορά σε εμένα, για να διακιολογήσεις την αντίθετη γνώμη από εμένα.. ::) :dontknow: :))

Ο φόρος που είπα , αφορά τα έτοιμα υγρά απ 'οτι μου είπαν.. Δεν ξέρω αν ισχύει για τις βάσεις.. Οσον αφορά τα μπουκαλάκια σου απάντησα, όσον αφορά την πιστοποίηση, είναι one off , δεν θα σου ανεβάσει την τιμή σε όλα τα προιόντα για πάντα..
Δεν το προσεξα ρε φιλε ότι εσυ ησουν αυτος που ποσταρες την αναφορα που εκανα,πως να το προσεξω αφου ηταν εντελος αντιφατικα τα 2 ποστ σου?
Ο φορος φιλε το θεωρω αδιανοητο να μπει μονο στα ετοιμα υγρα ,αν εμπαινε μονο στα ετοιμα  ολοι θα το γυρνουσαν στα DIY λογο τεραστιας διαφορας τιμης,ηδη τωρα χωρις καμια φορλογιση και τα DIY βγαινουν 20-30 φορες πιο φθηνα φαντασου δηλ. να μπει και φορος,ειναι βεβαιο ότι αν θα μπει στα ετοιμα θα μπει και στις βασεις,θα μπει δηλ. σε ότι περιεχει νικοτικη!

Η  αισθηση  που  εχω  ειναι  οτι  οι  μεγαλοι και  εξυπνοι  παρασκευαστες   βασικα   υγρων    πιαστικαν  χερακι  χερακι  ειτε  με καποια βιομηχανια καπνου  η  φαρμακου
εχουν  φτιαξει  το  σκηνικο  και  αναμενουν  ..στο  ακουστικο  τους
οι  αλλοι  κοιμουνται  τον  υπνο  του δικαιου  οπως  εκαναν  τοσα  χρονια 

μαλλον  το σκηνικο  εχει  αλλαξει  δεδομενο  αυτο   για  εμενα  .........και  πισω  απο  το  θεατρακι  περι  νομοθεσιας  υπαρχει  μια  καλο  στημενη  ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ  οπου  οταν  τελειωσει  αυτα  που  θα  ειναι  σε  εφαρμογη   θα ειναι  πλεον  ο  νεος  τροπος  ""καπνοατμισματος ""  ειναι  πολλα  τα  λεφτα  αρη  ........και  οσοι  πιστοι  προς ελθετε

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ:
« Απάντηση #516 στις: Μαΐου 06, 2016, 02:05 »
To ξαναγραφω,σημερα πηγα για καφε και στο μαγαζι ηταν 15 ατομα από τα οποια καπνιζαν 4 και 5  ατμιζαν,μου εκανε τρομερη εντυπωση γι'αυτο και εκατσα και τους μετρησα ,δηλ. από εκει που μεχρι πριν λιγο ημασταν  και οι 9 καπνιστες οι 5 το γυρισαμε στο Η.Τ και παψαμε να ειμαστε αιμοδότες  των ταμειων απο φορους καπνου!
Σιγα  και μην μας αφηναν ετσι!

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Ακουγοντας ραδιόφωνο στον ΣΚΑΙ μόλις τώρα, είπε ο οικονομικός συντάκτης πως στο φορολογικό νομοσχέδιο που κατατείθεται και ψηφίζεται  σήμερα , υπάρχει φόρος  για το ηλεκτρονικό τσιγάρο.. Περισσότερες πληροφορίες δεν έδωσε..

Αποσυνδεδεμένος Geo1

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Καθιερώνεται για πρώτη φορά ειδικός φόρος κατανάλωσης στον καφέ και στα…ηλεκτρονικά τσιγάρα. Οι δύο νέοι φόροι θα ισχύσουν από την 1η Ιανουαρίου 2017.


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Στην Πορτογαλία φόρος στα υγρά 0.60 στο 1ml?

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Στην πορτογαλια καταργηθηκε ο φόρος στα υγρά από όσα ξέρω γιατί δεν έπιασε τίποτα όπως ήταν φυσικό.
Παντού λοιπόν φόροι αυτό σημαίνει λαθρεμπόριο και φοροδιαφυγή στο φουλ.εμείς οι απλοί χρήστες δεν θα χάσουμε τίποτα γιατί υπάρχουν πολλές εναλλακτικές αλλά τα καταστήματα ηλ.τσιγάρου θα κλείνουν το ένα πίσω από το άλλο.

Ισχύει για φορο στον καφέ?

Αποσυνδεδεμένος Geo1

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Έτσι λέει το νομοσχέδιο που ψηφίζεται σημερα

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
ευτυχως μειναμε ευρωπη

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Παντως η μονη ουσιαστικη πληροφορια ειναι οτι ο φορος θα ισχυσει απο το 2017 και αυτο ειναι ενα καλο νεο (δεν πιστευω να νομιζε κανεις οτι δε θα εμπαινε φορος και αυτο δεν εχει να κανει με την Ελλαδα μονο αλλα αυτη ειναι η κατασταση παγκοσμια). Αρα οσο αφορα την φορολογηση την χαιρεταμε την 20η Μαϊου :bye: και παμε... απο του χρονου. Τωρα για ολα τα αλλα της ΕΟ να δουμε τις λεπτομερειες του νομου...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Παράθεση
Αυτό προκύπτει από ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ του μνημονίου που ΘΑ κληθεί να υπογράψει η ελληνική κυβέρνηση
με το που θα ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ η πρώτη αξιολόγηση.

:lotpot: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Ρε που παμε ρέ  :))
Μας ξεφραγκιασανε αλλά ας βάλουν οτι Νομιμοποιείται φορολογείται.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208029 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix