vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

91 επισκέπτες, 4 χρήστες
bloodlessz, Tem, Jorge, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3045 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 05:19 »
Αν θέλεις να δοκιμάσεις κάποιο fused clapton σύρμα για mtl αντιστάσεις από 1 έως 1.5 ohm, θα σου
πρότεινα χωρίς επιφυλάξεις το VandyVape KA1 Superfine MTL Fused Clapton Wire 32GA*2 +38GA.

Είναι αυτό στην παρακάτω photo :


Υπάρχει και σε έκδοση Ni80 όμως το ΚΑ1 είναι με διαφορά το καλύτερο.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3046 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 09:30 »
Διαφωνώ το οτι τα μονόκλωνα είναι εφάμιλλα ή ίδια με τα fused clapton.

Θέλω να γράψω και κάποια άλλα προτερήματα που έχω δει σε αυτά συγκριτικά με τα μονόκλωνα.
1. Καταρχήν βγάζουν πολλά στησίματα παραπάνω λόγω του οτι ουσιαστικά είναι τρία σύρματα μαζί.Νομίζω οτι άνετα στήνεις καμιά 10ρια φορες παραπάνω, ίσως λέω και λίγες.
2. Επιπλέον Ντουμάνι, η διαφορά είναι αισθητή.
3. Σε ατμο που θέλουν επιπλέον βαμβάκι ''στουμπώνεις'' πιο εύκολα  χωρίς να σου χαλάει το σύρμα. Τα μονόκλωνα στραβώνουν για πλάκα.
4. Χτύπημα

Βέβαια μαζί με τα θετικά έχουμε και αρνητικά
1. Κατανάλωση υγρού
2. Κατανάλωση μπαταρίας
3. Μερικές φορές ''γουργουρίζουν''

Αλλη μία λεπτομέρεια είναι το οτι δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σε αυτά τα σύρματα. Το Νι80 της Vandy Vape ποιοτικά δεν είναι καλό (όχι αυτό που πόσταρε ο Τεμ απο πάνω). Εχω πάρει σχεδόν 5 καρούλια  και κάθε παρτίδα είναι χειρότερη απο την προηγούμενη. Σε πολλά σημεία έχει τσακίσματα που μετά γίνονται hot spot.
Εχω πάρει εδώ και κάποιες μέρες της coilology το 2*30+40 και δοκιμάζω το οποίο μέχρι στιγμής φαίνεται λίγο καλύτερο. Θα γράψω εν καιρό για αυτό μόλις τελειώσω τις δοκιμές μου. 

[member=19199]axilleaspro[/member] στην φωτο που έχεις ανεβάσει το σύρμα σου είναι στριμμένο. Θα πρέπει να βρείς την μεριά του σύρματος που κάνει κάποια ''έδρα'' διαφορετικά δεν θα δουλεύει σωστά. Τα fused clapton δεν είναι στρογγυλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2021, 09:40 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3047 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 09:57 »
Θα συμφωνήσω με τον armadoran σε σχέση μονόκλωνα και fused. Τα πλεκτά σύρματα έχουν ανώτερη απόδοση και σίγουρα μεγαλύτερη διάρκεια. Όχι φυσικά για 10 στησίματα αλλά για 2-3 αλλαγές αντέχουν ικανοποιητικά. Τώρα μεταξύ vandy vape & coiology οι διαφορές δεν είναι μεγάλες. Γενικά η γνώμη μου είναι ότι σε mtl για να πάρεις γεύση θέλει έντονα υγρά, μια καλή πλεχτη που να τη σηκώνει το ντεκ κ τουλάχιστον 6αρα νικοτίνη. Τα άλλα είναι μύθος για μένα. Όπως βλέπω το ντεκ του bishop ας πούμε σηκώνει το πολύ μέχρι fused για πάρα πάνω πχ staggered η mini alien το βλέπω χλωμό.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3048 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 10:36 »
Σύρμα αλλάζω όταν πάρει το καφε-σκατουλί χρώμα. Μήπως τις ανάβεις παραπάνω απότι πρέπει στο καθάρισμα??

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3049 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 10:52 »
Όχι απλά δεν τις αφήνω ποτέ σε αυτό το σημείο. Ας πούμε έχω ένα ταβάνι. Θέλω να μην τις φτάνω στα όρια για να έχω καλύτερη γεύση. Άλλωστε δεν μου κοστίζει αφού τις φτιάχνω εγώ, οπότε σε mtl που δεν κάνω βάζω το αντίστοιχο 2-3 αλλαγές κ μετά πέταμα. Στους dripper ανάλογα το στήσιμο έχω κ ζευγάρι για πάνω από 2μηνες κ βγάζει γεύση.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3050 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 12:18 »
Δηλαδή για να καταλάβω κι εγώ που είμαι άσχετος... με τα fused.
Μπορώ να κρατήσω την ίδια αντίσταση εφόσον την καθαρίζω όταν πιάνει κατάλοιπα, να αλλάξω μόνο το βαμβάκι (ανάλογα κάθε 2-3 μέρες ή και παραπάνω) και να την κρατήσω για όσο διάστημα μου δίνει ακόμα γεύση;

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3051 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 12:32 »
Ναι κατάλαβες καλά. Απλά εγώ στα mtl δεν θα έκανα πάνω από 2-3 dry burn λόγω του επειδή έχουν λεπτότερα σύρματα αναγκαστικά, μειώνεται και η αντοχή τους κατά τη γνώμη μου. Αν τώρα κ μετά από 3 αλλαγές βγάζει γεύση που σε ικανοποιεί εννοείται ότι την κρατάς.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3052 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 12:34 »
Εγώ έτσι κάνω, πάρε να δοκιμάσεις το σύρμα που προτείνει ο Τεμ , θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος καθώς θα πιάσεις και την Ωμική αντίσταση που θες (1-1.5) και το κανθαλ είναι λίγο πιο μαλακό απο το Ni80 για να μην σε βασανίσει στο στρίψιμο για αρχή.

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3053 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 13:13 »
Το fused που έβαλε στη φωτό πιο πάνω ο Tem νομίζω ότι είναι πιο μαλακό από το μονόκλωνο,Φαίνεται κι όταν πας να περάσεις το βαμβάκι στο πυρήνα που μετατοπίζονται πιο εύκολα οι σπείρες σε σχέση με τα μονόκλωνα.
Για πείτε λίγο ρε παιδιά τη διαδικασία που ακολουθείτε στον καθαρισμό μιας αντίστασης όταν τη χρησιμοποιείτε για πάνω από μια φορά.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3054 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 13:27 »
Χρήστο θα σου πω τι κάνω εγώ. 3 μπανάκια υπερήχων, κ μετά ελαφρύ dry burn, από χαμηλά w. Ένα τελικό τσεκ με άναμμα των αντιστάσεων περίπου στα w που θα ατμισεις για να δεις τυχόν hot spot κ βαμβακωμα. Προσοχή θέλει μόνο στην κεραμική τσιμπίδα. Δεν την χρησιμοποιούμε όταν το εξωτερικό σύρμα μας είναι πιο λεπτό από 36αρι. Ας πούμε 38,40 γτ υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει.
Αν τώρα δεν έχουμε μπανάκι υπερήχων.
Ποτήρι με χλιαρό νερό κ προαιρετικά λίγο fairy τρίψιμο με οδοντόβουρτσα, dry burn για hot spot, βαμβακωμα κ τέλος.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3055 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 13:53 »
Εγώ έτσι κάνω, πάρε να δοκιμάσεις το σύρμα που προτείνει ο Τεμ , θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος καθώς θα πιάσεις και την Ωμική αντίσταση που θες (1-1.5) και το κανθαλ είναι λίγο πιο μαλακό απο το Ni80 για να μην σε βασανίσει στο στρίψιμο για αρχή.
Το παρήγγειλα ήδη. Να δω πότε θα έρθει. Βλέπω χιονιά από Σαββατοκύριακο.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3056 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 16:32 »
Εγω απο καθάρισμα ελαφρύ dry burn και λίγο χτένισμα με την κεραμική, σκούπισμα γύρω-γύρω το ντεκ με βαμβάκι και έτοιμος. Αν έκανα ότι και ο Τζιοβάνι θα το είχα
κόψει :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3057 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 17:32 »
Καλά ο Τζιοβάνι μας έστειλε αδιάβαστους,τι ήθελα και ρώτησα. Σε ανοχτές σπείρες πάντα που στήνω,μόνο dry burn κάνω και μετα κάτω απο τη βρύση σε τρεχούμενο νερό.Απλά έχω την αίσθηση έτσι που τη βλέπω μετά ότι δεν έχει καθαρίσει αλλά μπορεί και να είναι ιδέα μου γιατί δεν έχει το ασημί χρώμα που έχει μια καινούρια αντίσταση που δουλεύεις την πρώτη φορά,γι αυτό άλλωστε ρώτησα.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3058 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 18:11 »
Παλιά τις έβαζα και εγώ κάτω απο το νερό αλλά νομίζω χαλάνε πιο γρήγορα ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα,δεν είμαι 100% σίγουρος.
Το ασημί χρώμα δεν πρόκειται να ξανάρθει ποτέ σε μία αντίσταση που έχει ανάψει.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #3059 στις: Φεβρουαρίου 12, 2021, 18:16 »
Αδέλφια ψυχραιμία. Απάντησα στο ποιος είναι ο σωστός κατά τη γνώμη μου τρόπος για το καθάρισμα των αντιστάσεων. Είναι ανάλογα και τι αντιστάσεις χρησιμοποιείς. Σε πλεχτα σύρματα και σε αυτά που χρησιμοποιώ εγώ δε γίνεται να καθαριστούν σωστά αλλιώς. Χρήστο σε ανοιχτές σπείρες απλά τις ανάβεις λίγο γτ αν είναι σωστές δεν έχουν hot spot! Τέλος σε μονόκλωνα και mtl fused η διαδικασία είναι απλή. Ανάβεις λίγο σε χαμηλά βατ τσεκαρεις για hot spot, βαμβακωνεις. Και είμαστε όλοι κομπλέ!

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix