vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, paiktaras, Jorge, manoslykos, dRain, Christos Z, fratz8, bloodlessz, ertyanna

Twitter

Skyline RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #585 στις: Ιουλίου 05, 2017, 19:49 »
Λοιπόν συγκεντρωτικά μέχρι στιγμής από γεύση έχουμε 3-4 απογοητευμένους και μάλλον κανένα ενθουσιασμένο ... 
Περιμένουμε με αγωνία την κρίση του εμπειρου ribot   :cigar:

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #586 στις: Ιουλίου 05, 2017, 20:44 »
Για αρκετούς που είχαν άγχος,από 3f έχει logo αλλά μόνο στη βαση
Το λέει στις λεπτομέρειες με κίτρινα γράμματα

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #587 στις: Ιουλίου 05, 2017, 20:49 »
Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης

Μάλλον μπερδεύτηκες αδερφέ. Αυτό που λέει είναι ότι δεν έχει logo στο πάνω καπάκι. Μόνο στην βάση. Όπως και ο γνήσιος άλλωστε ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2017, 01:55 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #588 στις: Ιουλίου 05, 2017, 20:53 »
Να με συγχωρατε  τότε :-[ :-[δε το γνώριζα αυτό,υπέθεσα ότι επειδή λέει έτσι ότι ο γνήσιος δεν έχει μόνο στη βάση
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση 

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #589 στις: Ιουλίου 05, 2017, 21:17 »
Παρέλαβα πριν λίγο τον γνήσιο (είχαν αποτέλεσμα οι πολιτικές πιέσεις που ασκήθηκαν στον Βασίλη), αλλά δεν θα τον συγκρίνω με τον κλώνο γιατί δεν θέλω να τον λερώσω. Θα τον βάλω στο σαλόνι με το κουτί του, σε ειδικό stand  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #590 στις: Ιουλίου 05, 2017, 22:16 »
Λοιπόν, πλύθηκε και συναρμολογήθηκε. Σε ό,τι αφορά τη συναρμογή των μερών, όλα δουλεύουν πολύ καλά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα σε σπειρώματα, βίδες και ρύθμιση υγρών. Τα orings είναι κάπως ψεύτικα όπως είπα και χαλαρά αλλά δεν δείχνουν να έχουν πρόβλημα αυτές τις πρώτες ώρες.
Σαν υλοποίηση φαίνεται πάρα πολύ καλή, χωρίς να έχω δοκιμάσει να αντικαταστήσω κομμάτια του γνήσιου με αντίστοιχα του κλώνου, εκτός από το drip tip, το μαύρο της φωτό.
Τον έστησα με kanthal 0,4mm στα 0,7Ω, ίδιο στήσιμο που έχω στον γνήσιο, cotton bacon και ίδιο υγρό, berry blast της paradise. Δισκάκι 1,8x4 slot και 22-23W.
Μεταλλική γεύση και λαδίλα δεν έχω πάρει, ούτε όμως και "λαστιχίλα/πλαστικίλα" που διάβασα από άλλους. Ειπώθηκε βέβαια ότι αυτό τους παρουσιάστηκε την επόμενη ή μεθεπόμενη μέρα, οπότε επιφυλάσσομαι. Αυτό που βλέπω όμως είναι αισθητά πιο άτονη γεύση και είναι κάτι που δεν μπορώ να το αποδώσω κάπου και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει! :dontknow:
Φαινομενικά όλα είναι ίδια, τι συμβαίνει? Έχει να κάνει με στρώσιμο των μετάλλων άραγε, όπως έχω κι εγώ παρατηρήσει ότι χρειάστηκε και σε άλλους ατμοποιητές στο παρελθόν? Θα φανεί στην πορεία αυτό. Αυτή τη στιγμή δεν έχω καμιά εξήγηση.

Στη φωτό πιο κάτω, δεξιά το γνήσιο airdisk(1,5x4) και αριστερά του κλώνου(1,8x4). To γνήσιο 1,8x4 ήταν μέσα στον ατμοποιητή ήδη.
Επίσης η κατάσταση του ξυδοσαπουνόνερου μετά το πλύσιμο μόνο της βάσης (χωρίς το ντεκ), των μονωτικών και του επάνω δαχτυλιδιού το οποίο ξέχασα να βάλω για βράσιμο όπως έκανα με τα υπόλοιπα μεταλλικά μέρη. Κορέγκα δεν έβαλα πουθενά τελικά, βαρέθηκα!

edit: Κώστα, στο πλύσιμο έφαγε ο δαιμονισμένος νεροχύτης ένα airdisk, μάλλον ήταν το 3x1mm :(
Θα στο αντικαταστήσω με το αντίστοιχο του γνήσιου :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2017, 22:24 από Ribot »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #591 στις: Ιουλίου 05, 2017, 22:26 »
Σιγά μη μου το αντικαταστήσεις! Άλλωστε το σφιχτό είναι και δεν με νοιάζει καθόλου σε διαβεβαιώ!  :yes:


EDIT: Η κρίσιμη δοκιμή βέβαια θα είναι όταν βάλεις το γνήσιο airdisk στον κλώνο και το κλωνο-airdisk στον αυθεντικό...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2017, 22:34 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #592 στις: Ιουλίου 05, 2017, 22:34 »
το 3 x 1mm σίγουρα δεν είναι για σένα CP
-------------------------------------------
τα λεπτά oring έχουν σίγουρα θέμα
αυτό που κρατάει το afc ring και αυτό που μπαίνει κάτω από το skydeck σήμερα μου κόπηκαν

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #593 στις: Ιουλίου 05, 2017, 22:44 »
Νάβαζε και κάποιος καλός άνθρωπος τις διαστάσεις των o-rings...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #594 στις: Ιουλίου 05, 2017, 22:49 »
Η κρίσιμη δοκιμή βέβαια θα είναι όταν βάλεις το γνήσιο airdisk στον κλώνο και το κλωνο-airdisk στον αυθεντικό...
Εγώ Κώστα αν ήμουν κάτοχος του κλώνου, θα έπαιζα με τα δισκάκια να καταλάβω ποια τζούρα μου ταιριάζει κι αν μου έκανε κατά τ' άλλα ο ατμοποιητής, θα έδινα ένα 20άρικο για 2 γνήσια δισκάκια κι ένα σετ orings και end of story!
Αλλιώς πούλημα και πάμε γι' άλλα. Έχω κουραστεί αφάνταστα με το ψείρισμα του μαϊμούς που γίνεται κάθε φορά με τα κλωνάρια και ειδικά στον skyline και έχω μετανοιώσει που συμμετείχα στο νήμα, χωρίς να με αφορά σε τελική ανάλυση.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #595 στις: Ιουλίου 05, 2017, 23:05 »
@ribot
Με αυτό το συγκριτικό βοηθάς όμως ανθρώπους σαν εμένα που δεν ζούμε στην Αθήνα και ΔΕΝ έχουμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε τον γνήσιο να πάρουμε κάποιες αποφάσεις.
μακάρι να υπήρχε τρόπος τα ατμιστικά να διατίθονταν σε καταστήματα για να μπορούσαμε να τα δούμε
επειδή δεν υπάρχει αυτό καταφεύγουμε στις απομιμήσεις προσπαθώντας να βγάλουμε συμπεράσματα

ένα review μεταξύ γνήσιου και κλώνου το θεωρώ πολύ σοβαρότερο από οποιαδήποτε παρουσίαση (ιδίως στις μέρες μας που οι καιροί είναι δύσκολοι και τα ατμιστικά είδη αρχίζουν και ξεφεύγουν σε τιμές)

για τα παραπάνω λοιπόν σε ευχαριστώ και ελπίζω να βρεις το χρόνο και τη διάθεση να τελειώσεις το συγκριτικό


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #596 στις: Ιουλίου 06, 2017, 08:57 »
Στο θέμα της γεύσης φίλε μου θα επιμείνω, κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει κανέναν, παρά μόνο σε μία περίπτωση, να γνωρίζει τον άνθρωπο στον οποίο απευθύνεται, να έχει ατμίσει μαζί του, να έχει συζητήσει μαζί του σε προσωπική επαφή και πάλι είναι αμφίβολο αν μπορεί να του μεταφέρει την εμπειρία του, γράφοντας στο φόρουμ.
Η γεύση είναι απολύτως υποκειμενική υπόθεση. Δες τι έγραψε παραπάνω ο Χρήστος, χάλια λέει ο skyline, γνήσιος και κλώνος, χωρίς να μας πει αν έχει κάποιον από τους δύο, αν τον έστησε ο ίδιος, τι παρατήρησε σε διάφορα υγρά κ.λπ. Πολύ καλύτερος σου λέει ο Κάλιξ, άρα και ο Κάβειρος που έχω κι εγώ, αλλά εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο γιατί τους αντιμετωπίζω και τους απολαμβάνω με διαφορετικό τρόπο. Βγάζεις λοιπόν εσύ καμιά άκρη? Εγώ δεν βγάζω πάντως, γι' αυτό και αποφεύγω να αναφέρομαι αναλυτικά στο θέμα "γεύση", γι' αυτό και σιχαίνομαι τον χαρακτηρισμό "γευσάτος".
Η γεύση είναι και σε πολύ μεγάλο βαθμό συνήθεια. Μπορεί σε μένα ένας ατμοποιητής που δεν βγάζει ένα συστατικό, π.χ. καρύδα που δεν τη γουστάρω, να έχει πλεονέκτημα και να θεωρώ καλύτερη τη γεύση, μόνο με τα υπόλοιπα συστατικά που έχει το υγρό κι εσύ να λες είναι μάπα γιατί δε βγάζει την καρύδα που λατρεύεις.
Η συζήτηση περί γεύσης είναι ατέρμονη και δεν έχει ιδιαίτερη αξία για μένα κι όπως έλεγα στο φίλο Παναγιώτη χτές στη συνάντηση των νοτίων, άλλος κάνει αιδοιολειχία και ξερνάει κι άλλος γίνεται τούμπανο! Τι ψάχνεις να βρεις! 


Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Καλημέρα, μόλις κατάλαβα κι εγώ αυτό που έγραψαν κι άλλοι νωρίτερα! Μετά από 1,5 τανκάκι που έκανα χτες με το πρώτο του στήσιμο, σήμερα το πρωί που τον ξανάπιασα με τον καφέ, με την πρώτη τζούρα γεύτηκα κι εγώ κάτι απροσδιόριστα συνθετικό/πλαστικό που αλλοιώνει και χαλάει τη γεύση του υγρού.
Έτσι κι αλλιώς τελειώνει αυτό το υγρό οπότε το απόγευμα θα αλλάξω υγρό, κάνοντας τράμπα τα airdisks να δω αν όντως φταίει αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2017, 11:26 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #597 στις: Ιουλίου 06, 2017, 09:04 »
Επειδή ανέφερες νωρίτερα για την ποιότητα τους, μήπως το πρόβλημα δεν προέρχεται από τα Air disks αλλά από κάποιο oring το οποίο έρχεται σε επαφή με το υγρό και του δίνει γευση;


edit (διόρθωση typo απο T9)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2017, 14:24 από Volpad »

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #598 στις: Ιουλίου 06, 2017, 09:13 »
Τελειωσα και εγω τη συγκριση κλωνου και αυθεντικου, κατασκευαστικα οι 2 σοβαρες διαφορες που παρατηρησα ειναι
τα διαφορετικα σπειρωματα τις εσωτερικης καμπανας και οι ελαχιστα μικροτερες τρυπες τροφοδοσιας της εξω καμπανας.




ο κλωνος αριστερα, ο αυθεντικος δεξιά.



Εκτος απο την εσωτερικη καμπανα, ολα τα υπολοιπα μερη κουμπωνουν κανονικα απο τον εναν στον αλλο.

Ατμιστικα δεν ειδα καμια διαφορα, εστησα με VCC 6 σπειρες kanthal 0,32 και τις δοκιμες τις εκανα με το 2χ1,8 airdisk.
Εβαλα και το airdisk του κλωνου στον αυθεντικο με το ιδιο στησιμο και δεν εντοπισα καποια διαφορα.
Δοκιμασα και σημερα το πρωι, παλι διαφορα δεν ειδα, εδωσα και στη συζυγο να δοκιμασει ουτε και εκεινη μπορεσε να εντοπισει
διαφορά.

Ελπιζω να βοηθησα.



Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #599 στις: Ιουλίου 06, 2017, 09:18 »
Στον Γιώργο (Ribot ) που δοκιμάζει τον κλώνο αυτή τη στιγμή όλα παίζουν μέχρι να αλλάξει το airdisk με ένα γνήσιο να μας πει. Σε εμένα που δοκίμασα το κλωνο-disk σε γνήσιο Skyline όμως το πρόβλημα το δημιούργησε ξεκάθαρα το "δισκάκι".

Με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω κι άλλα κλωνο-δισκακια απ' τον φίλο πάντως. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix