vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Aspire Nautilus

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #795 στις: Μαρτίου 26, 2016, 12:16 »
Καλημέρα παιδιά. Νέος ατμιστής, κλείνω σήμερα μια εβδομάδα με Ναυτίλο+Eleaf 30w. Προχτές τον έπλυνα και έβαλα αντίσταση αγορασμένη 1,6 BVC, που αρχικά την διάβασε σαν 1,7. Από τότε ακούω συνέχεια σκασίματα σα να ρουφάς υπολείμματα καφέ με το καλαμάκι και μερικές φορές παιρνω λίγο καμμένο (αν και μάλλον είναι ιδέα μου αυτό) και γενικά οι τζούρες είναι λίγο πιο "ξερές". Ξανακαθάρισα, δοκίμασα και με τη δεύτερη 1,6 που είχα αγοράσει, έπαιξα με watt και τρύπες, αλλά καμία διαφορά. Υπόψιν πως και τις δύο πλέον τις διαβάζει σαν 1,8 το μοντάκι. Γενικά, ξεκινάω με 6W το πρωί και σταδιακά ανεβάζω στα 9-9,5W, πάντα στην τέταρτη τρύπα.

Αυτό δεν μου το έκανε με καμία από τις μανίσιες με το ίδιο πάντα υγρό. Παίζει να έπεσα σε ελλατωματικές κεφαλές; Στο μαγαζί που τις πήρα μου είπαν πως είναι απόλυτα φυσιολογικό και πως έτσι πρέπει να ακούγεται.  ???

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #796 στις: Μαρτίου 26, 2016, 12:31 »
τα 6w ειναι πολυ λιγα ειδικα για τις 1,6 αντιστασεις,εγω οταν δουλευα τον ναυτιλο ημουν στα 12w αλλα εφοσον τον δουλευες ετσι με τις προηγουμενες αντιστασεις και δεν ειχες προβλημα τι να πω?
μηπως δεν μουλιαζεις καλα τις αντιστασεις κατα την αλλαγη και τις δουλευεις στεγνες?
ρουφα μερικες φορες δυνατα πριν πατησεις το κουμπι και μετα τιναξε λιγο τον ατμοποιητη σαν να ριχνεις την θερμοκρασια σε θερμομετρο.
αν και τωρα προσεξα οτι στις διαβαζει 1,8 αρα λογικα κανεις το αντιθετο βαζεις πολυ υγρο για μουλιασμα...ανευασε λιγο τα βατ και παρε τζουρες σαν να πινεις νερο δηλαδη το τσιγαρο προς τα πανω ωστε να μην υπαρχει τροφοδοσια κατα την τζουρα.
δοκιμασε και τα δυο και θα καταλαβεις τι γινετε.

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #797 στις: Μαρτίου 26, 2016, 13:13 »
Με 6W ξεκινάω το πρωί τις πρώτες τζούρες, μέχρι να συνηθίσει ο λαιμός μου. Την υπόλοιπη μέρα τον έχω στα 9-9,5.
Όντως δεν τις μουλιάζω καθόλου. Από δω και πέρα θα το κάνω όμως. Ούτε τις μανίσιες όμως τις μούλιαζα και ήταν οκ.

Δοκίμασα αυτά που είπες, αλλά δεν είδα κάποια διαφορά...

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #798 στις: Μαρτίου 26, 2016, 13:57 »
Οπως σου ειπε & ο @Asimos, αλλαξε κεφαλη, πριν την βιδωσεις στη βαση του ατμοποιητη ριξε 2-3 σταγονες υγρο στις τρυπες που εχει περιμετρικα το βαμβακι  & αλλες τοσες στην απο πανω μερια της ετσι ωστε να ποτησει πιο γρηγορα υγρο...

Γεμισε τον ατμοποιητη, & αφησε τον κανα 5λεπτο χωρις να ατμισεις...

Επειτα τραβα 3-4 δυνατες στεγνες τζουρες (χωρις να πατας το κουμπι) ξεκινωντας απο τα 8w & μολις στρωσει πηγαινε μεχρι εκει που νομιζεις εσυ...

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #799 στις: Μαρτίου 26, 2016, 19:46 »
Τον άνοιξα να τον πλύνω και για 2η συνεχόμενη φορά η αντίσταση ήταν κολλημένη στην καμπάνα αντί για τη βάση, παρόλο που ήμουν σίγουρος οτι την είχα βιδώσει καλά.  :confused1:

Μετά από αυτά που μου είπατε και τον γενικό καθαρισμό, έφτιαξε η γεύση και μειώθηκε κάπως το τσιτσίρισμα. Βέβαια συνεχίζει να κάνει κάποια φασαρία όταν πατάω το κουμπι και μου σπάει λίγο τα νεύρα...

Είμαι πεπεισμένος πως φταίνε οι νέες αντιστάσεις, γιατί με αυτές ξεκίνησαν όλα αυτά. Θα ψωνίσω από άλλον την επόμενη ή θα πάω σε 1,8 που απ' οτι διάβασα είναι λιγότερο προβληματικές.

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #800 στις: Μαρτίου 26, 2016, 20:20 »
Foyle καλησπερα
μην αρχιζης το ατμισμα κατω απο 7.5 w τον ΝΑΥΤΙΛΟ και οι 1,8 ειναι σαφως καλυτερες
Οι αντιστασεις αυτες εχουν μεγαλο ευρος απο 7.5 εως 12w μου δουλευει πολυ καλα.
στα 8 w ειναι και δροσερος ο ατμος.
Εχουν και καλη διαρκεια σε σχεση με αλλες
20μλ ανετα και με δυσκολα υγρα.
ο Ναυτιλος για μενα ειναι η κορυφη στην γευση. ;D

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #801 στις: Μαρτίου 26, 2016, 21:34 »
Καλησπέρα, έχει  δοκιμάσει κανείς σε  Nautilus  της  καινούριες κεφαλές  ni200  0,15 omh ? Πώς  είναι  σε  γεύση σε  σχέση  με  της  απλές  1,8 ?

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #802 στις: Μαρτίου 26, 2016, 23:22 »
Επειδη με το cocoa belgian τιναξα την αντισταση,εφιαξα λοιπον νεα σημερα για τον ναυτιλο.Και μαλιστα την πετυχα μια και μου εδειξε 1.8 που ειναι και το αγαπημενο μου.Το θεμα ειναι οτι δεν παιρνω την γευση που παιρνω με την εργοστασιακη 1.8.Πολυ υποτονικη.Τι μπορει να φταιει;
Υ.γΑν πρεπει να μεταφερθει στο νημα με τις αντιστασεις ας γινει.

Αποσυνδεδεμένος Olaf

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #803 στις: Μαρτίου 27, 2016, 12:49 »
Με 6W ξεκινάω το πρωί τις πρώτες τζούρες, μέχρι να συνηθίσει ο λαιμός μου. Την υπόλοιπη μέρα τον έχω στα 9-9,5.
Όντως δεν τις μουλιάζω καθόλου. Από δω και πέρα θα το κάνω όμως. Ούτε τις μανίσιες όμως τις μούλιαζα και ήταν οκ.

Δοκίμασα αυτά που είπες, αλλά δεν είδα κάποια διαφορά...
Το να βρέχεις με τρεις-τέσσερις σταγόνες υγρό την καινούρια αντίσταση του Ναυτίλου, είναι κανόνας φίλε μου! :yes: Καθόλου περίεργο που πήρες καμμένο κάποια φορά. Ο άλλος τρόπος είναι άμα δεν την βρέξεις, να αφήσεις τον Ναυτίλο 5 - 10 λεπτά να νοτιστεί η αντίσταση από μόνη της. Πιθανόν αυτό να έκανες και με τις μανίσιες χωρίς βέβαια να το ξέρεις... ;)
Κι εγώ επίσης ατμίζω τον Ναυτίλο συνήθως στα 12 Βατ. Τα 9-9,5 νομίζω πως είναι λίγα, τα δε 6...τι να πω, θεωρώ πως δεν χρειάζεσαι Ναυτίλο σ' αυτά τα Βατ γιατί πιθανόν δεν εξαντλείς τις πιθανότητές του.
Είναι σαν να αγοράζεις Φεράρι και τρέχεις συνέχεια με...60 χιλ. ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος NikoGrigo

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #804 στις: Μαρτίου 27, 2016, 14:15 »
Τον άνοιξα να τον πλύνω και για 2η συνεχόμενη φορά η αντίσταση ήταν κολλημένη στην καμπάνα αντί για τη βάση, παρόλο που ήμουν σίγουρος οτι την είχα βιδώσει καλά.  :confused1:

Το ίδιο παθαίνω και εγω με τις bvc αλλα δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα πουθενά άλλου.

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #805 στις: Μαρτίου 27, 2016, 21:05 »
Αφού είπα ρε παιδιά, πως μόνο στις πρώτες τζούρες τον έχω τόσο χαμηλά :p Όσο για τα 12 Watt, κάπου εδώ μέσα είχα διαβάσει πως μέχρι 10-11 πρέπει να τις δουλεύουμε. Το ίδιο μου είπαν και στο μαγαζί που τον αγόρασα.

Το ίδιο παθαίνω και εγω με τις bvc αλλα δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα πουθενά άλλου.

Πάλι καλά, γιατι ψιλοαγχώθηκα την πρωτη φορά που το έπαθα :)

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #806 στις: Μαρτίου 27, 2016, 23:44 »
αυτο που λετε με την αντισταση δεν το ειχα παθει ποτε και επειδη ειμαστε ελλαδα θα σας προτεινα την επομενη φορα απο το μαγαζι που αγορασατε να ζητησετε και το κουτακι και να τσεκαρετε αν ειναι γνησιες γιατι μαλλον δεν ειναι και γι'αυτο δεν εχουν καλα σπειρωματα...οχι οτι εχουν προβλημα οι αντιστασεις το αντιθετο,απλα το να τις πληρωνεις 3,50ευρω για γνησιες και να σου πασαρουν του 1,50ευρω κλωνο δεν ειναι τιμιο.

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #807 στις: Μαρτίου 28, 2016, 16:40 »
Πριν μια βδομάδα έχασα το ηλ. τσιγάρο μου (Melo2 με μπαταρία eGo 1 VT) και ένας φίλος που είχε ξεκινήσει το άτμισμα αλλά το παράτησε, μου έδωσε μισοτιμής το δικό του, Nautilus mini με iStick40. Πάνω στις 6 μέρες που πήγα να αλλάξω κεφαλή (1,6 Ω) μου έδωσε μια γεύση πλαστικίλας, όχι καμένου :disgust: Έβαλα τη νέα κεφαλή και πάλι τα ίδια :eyesplash: Χαμήλωσα τα Watt ( από τα 12 στα 8 ) και βελτιώθηκε λίγο η γεύση! Ξέρετε πού οφείλεται; Έχει τύχει σε κάποιον άλλον;

Βλέπω ότι μιλάτε για πλύσιμο της βάσης-ρυθμιστή αέρα σε βραστό νερό, κάτι που πρόκειται να κάνω, γιατί ο φίλος ως πρωτάρης δεν έκανε καλή συντήρηση του εργαλείου (όταν το πήρα, πόλος μπαταρίας και βάση ήταν μες στα υγρά και στα κατάλοιπα).

* edit: Επίσης, κάτι ακόμα: ενώ οι κεφαλές είναι 1,6 Ωμ η μπαταρία τις διαβάζει 1,81 Ωμ. Γιατί συμβαίνει αυτό; Thanx
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2016, 16:50 από vimana »

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #808 στις: Μαρτίου 28, 2016, 17:07 »
τα περισσοτερα μονατκια τις 1,6Ω τις διαβαζουν 1,7Ω και τις 1,8Ω σε1,9Ω...δεν υπαρχει καποιο προβλημα....μερικες φορες ομως η αντισταση ανεβενει σε Ω οταν εχουμε υπερτροφοδοσια υγρου.
οσο για το πρωτο που λες (την λαστιχιλα) κανε πλυση,αλλαξε αντισταση και αν δεν αλλαξει κατι ξανα ψαξτω.

Αποσυνδεδεμένος Olaf

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus
« Απάντηση #809 στις: Μαρτίου 28, 2016, 17:10 »
Εγώ τον λύνω τελείως ( Βάση, Τανκ, καμινάδα, επιστόμιο κλπ ) και τα βράζω μερικά λεπτά στο μπρίκι! Μετά είναι τζάμι!
Το κάνω το βράδυ και τ' αφήνω όλη νύχτα να στεγνώσει και το πρωί καινούρια αντίσταση και δέσιμο. Δεν μου παρουσίασε καμία αλλαγή σε γεύση, ή συμπεριφορά μέχρι τώρα και όλα πάνε καλά.
Αντιστάσεις αλλάζω συνήθως κάθε Κυριακή, δλδ 7 μέρες και μέχρι τώρα δεν πήρα ποτέ καμμένο ή αλλοίωση γεύσης. Δοκίμασα και τις Κλάπτον και τις Κανθάλ 1,6 αλλά επέστρεψα και χρησιμοποιώ πλέον αποκλειστικά μόνο αυτές των 1,8 Κανθάλ, δουλεύοντάς τον συνήθως στα 12 Watt.
Τώρα που χρησιμοποιώ και τους EVIVA, Kayfun Lite+ και τον Erlkönigin, αλλάζω την αντίσταση κάθε 10 μέρες, αφού τον χρησιμοποιώ στο ένα τέταρτο από πριν.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
τα περισσοτερα μονατκια τις 1,6Ω τις διαβαζουν 1,7Ω και τις 1,8Ω σε1,9Ω...δεν υπαρχει καποιο προβλημα....μερικες φορες ομως η αντισταση ανεβενει σε Ω οταν εχουμε υπερτροφοδοσια υγρου.
οσο για το πρωτο που λες (την λαστιχιλα) κανε πλυση,αλλαξε αντισταση και αν δεν αλλαξει κατι ξανα ψαξτω.
Συμφωνώ σε όλα! :thumpup: :thumpup: :thumpup: Είναι ακριβώς όπως τα λές! :thumpup: :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 0 14 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:01
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 83 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix