vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Cthulhu Hastur MTL RTA.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #675 στις: Οκτωβρίου 19, 2018, 18:00 »
Να, μπορείς να ανταλλάξεις βάσεις ή καμπάνες. Τα σπειρώματα και τα μεγέθη είναι όμοια.
Από γεύση δεν ξέρω διότι κάνω σκέτη βάση χωρίς άρωμα. Σαν σκέτη βάση λοιπόν δεν έχω διαφορά.

Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #676 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 09:28 »
το σακουλακι εχει αλλο ενα spare.εμενα υποθετω οτι το προβλημα το ειχε απο την αγορα του γιατι δεν ειχα καταφερει να τον στεγανοποιησω ποτε.αναλογα με το αν θα πετυχαινα ωραιο και σωστο βαμβακωμα απλα θα ητανε στεγανος για καποια μλ παραπανω.και η ειρωνια ειναι οτι πριν 2 μερες τον ειχα λυσει ολον παλι για καλο πλυσιμο αλλα επειδη ειχα αποδεχτει το ελλατωμα του αυτο δεν εδωσα σημασια να τσεκαρω κατι εκει.απο το μεσημερι ειναι στεγανος.βεβαια θα του δωσω αλλες 2 μερες για να πω με σιγουρια οτι λυθηκε οριστικα το προβλημα.δεν χρειαζεται καποιο ιδιαιτερο κολπο για να βγει.απλα ξεβιδωνεις την βιδα του πολου και μετα το σπρωχνεις προς τα επανω και χωριζει το deck που βαζεις την αντισταση απο το δαχτυλιδι του αερα.μονο μετα για να το ξαναβαλεις να κοιταξεις οι 2 οδηγοι να μπουν μεσα στις 2 εγκοπες που εχει για να πατησουν καλα τα 2 κομματια μεταξυ τους και ξαναβιδωνεισ την βιδα του πολου.
μετα απο 2 μερες και ουτε σταγονα.οποτε τελικα το εστω και λιγο φθαρμενο oring του πολου προκαλουσε την διαρροη απο τα airflow.

Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #677 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 10:53 »
Το είχες λύσει πολλές φορές??

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #678 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 10:57 »
Καλημέρα.
Μία χρήσμη πληροφορία που μου έδωσε ο [member=5107]barba_bill[/member] και έλυσε το πρόβλημα που αναφέρω λίγο πιο πίσω.
Όντως το πρόβλημα ήταν στην βάση του ατμοποιητή. Η βάση πρέπει να είναι ευαίσθητη στα διάφορα υπολείμματα των υγρών που συγκεντρώνονται στο εσωτερικό της.
Χρειάστηκε να τον λύσω εντελώς και να του κάνω ένα καλό πλύσιμο. Και συνήλθε.
Τώρα η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 190C ακόμα και σε 5-6 απανωτές τζούρες, οπότε ο έλεγχος θερμοκρασίας δουλεύει άψογα.


Αποσυνδεδεμένος dimipapa

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #679 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 15:35 »
εκανα τωρα ενα στησιμο με περισσοτερο βαμβακι και εκλεισα καλα τα αυλακια.
εαν δω οτι συνεχιζει,θα το αλλαξω κι`εγω.
αυριο μεθαυριο παραλμβανω και τον digiflavor sirus 2 να δω τις διαφορες στο στησιμο..
σε ευχαριστω πολυ.



αλλαξα και το oring στην βαση,αλλα δυστηχως παλι δακρυζει στην εξαγωγη αερα.
αντιθετως εχω απο εχθες τον sirus 2 με τον ιδιο τροπο στημενο και δεν εχει κανει κιχ.
επισης περνω πιο βελουδινη γευση απ`οτι στον hastur.
ή ειναι πολυ περιεργος στον στησιμο του,ή ειναι ελλατωματικος..

Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #680 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 16:21 »
Το είχες λύσει πολλές φορές??
Αν εννοεις εμενα το ειχα ξαναλυσει 1-2 φορες αλλα δεν ειχα παρατηρησει την μικρη φθορα που ειχε το λαστιχακι.

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #681 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 17:44 »
Μόλις μου ήρθε ο Mini
Είναι όντως mini και ταιριάζει με μικρά mods

Χωρίς πολλά πολλά λύθηκε μαζί με το pin της βάσης και πλύθηκε απλά με απορρυπαντικό χεριών,αν και ήρθε πεντακάθαρος.., μόνο για προληπτικούς λόγους
Ποιότητα κατασκευής άριστη, βαφή άριστη όλα δείχνουν και δουλεύουν ρολόι

Σκούπισμα με χαρτοπετσέτα και στήσιμο με 28ga kanthal 6-7 ανοιχτές σπείρες σε 2.5 πυρήνα με Cotton Bacon prime το οποίο κόπηκε ακριβώς στην διάμετρο της βάσης.Αφρατεμα δεν έκανα διότι είναι από την μάνα του ήδη πολύ απορροφητικό

Στήσιμο και τοποθέτηση βαμβακιού γελοία πανεύκολο
Τροφοδοσία για σεμινάριο,γουργουριτα,υπο-υπερτροφοσία,διαρροές άγνωστες λέξεις
Όλα δουλεύουν ρολόι (δις)

Drip tip άκυρα μετά από 20 τζούρες μαζεύουν υγρό λόγο ευθείας στένωσης που έχουν.Αλλαγή με ένα custom,ο λαιμός που συγκρατεί τα orings ψηλός,drip tip Nautilus 2 ταιριάζει, οπότε όλα οκ
Χρειάζεται εναλλακτικό driptip με κοντό λαιμό

Γεύση πολύ καλή αλλά θα καταλήξω μετά από μία βδομάδα που θα στρώσουν τα μέταλλα

Τον δοκιμάζω στην δεύτερη και τρίτη τρύπα μέχρι να βρω την τζούρα μου.Η μικρή-πρώτη θεωρώ ότι θέλει 2αρι πυρήνα για να αποδώσει τα μέγιστα...θα δοκιμαστεί μελλοντικά
Όλες οι επιλογές αέρα έχουν mtl χαρακτήρα και δεν υπάρχει επιλογή για περιορισμένη πνευμονική(πάρτε τον μεγάλο γι αυτήν την επιλογή)

Επειδή το κοντό drip tip της συσκευασίας "του πάει" και δεν θέλω να το φάει το κουτί αποφάσισα να το φαρδυνω κωνικα απο κάτω με το φρεζακι νυχιών (της κοπέλας μου είναι..Μην φαντάζεστε διάφορα..) ώστε να εξαλειφθεί το φαινόμενο συγκράτησης υδρατμών
Μέχρι στιγμής εδώ κάνει το μισό αλλά βαρέθηκα(ωρα για κάνα 2ωρο ύπνο)και θα συνεχίσω αύριο

Αυτά προς το παρόν






« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2018, 18:07 από Superuser »

Αποσυνδεδεμένος patzouri

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #682 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 01:54 »
Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει δοκιμάσει με high end ατμοποιητη αν ο hastur είναι ένα τίποτα μπροστά τους η γενικά αν ο hastur θεωρείται καλός ατμοποιητης όσον αφορά την γεύση?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος harisde1

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #683 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 10:31 »
Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει δοκιμάσει με high end ατμοποιητη αν ο hastur είναι ένα τίποτα μπροστά τους η γενικά αν ο hastur θεωρείται καλός ατμοποιητης όσον αφορά την γεύση?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
και ο κλασικός και ο mini είναι αξιοπρεπέστατοι.

Αποσυνδεδεμένος patzouri

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #684 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 12:02 »
Ένα θέμα που έχει ο δικός μου στο καπάκι γεμίσματος μαζεύει υγρό και ψιλοκουνιεται ελάχιστα μήπως φταίει κάποιο oring η σε όλους είναι έτσι?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #685 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 12:23 »
[member=22112]patzouri[/member]

Νομίζω αυτό που ζητάς είναι κάπως δύσκολο...
Είναι σαν να ζητάς από κάποιον που έχει cbr 1000 rr να σου πει ότι είναι εξίσου καλό με το Supra X 150,
επειδή και τα δυο έχουν ρόδες και τον πηγαίνουν στη δουλειά... ;)

Δεν έχω high end ατμοποιητές λόγω θέσης -ακόμα αλλά δεν αποκλείω στο μέλλον να το κάνω- όμως πιστεύω
πως οι τα high end προϊόντα γενικότερα, εξυπηρετούν κι άλλα θέλω μας πέρα από την απροβλημάτιστη και υποδειγματική
λειτουργία για την οποία φτιάχτηκαν.

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου στον χώρο, γνωρίζω πως δεν χρειάζεται να δώσεις το ένα νεφρό σου για να ατμίσεις
ικανοποιητικά κι απολαυστικά, όχι μόνο αξιοπρεπώς, κι ούτε χρειάζεται να περιμένεις 6,8,12 μήνες για το δεύτερο batch του
υπερ-ατμοποιητή που εξαφανίστηκε πριν καν κυκλοφορήσει :idiot1:
Αυτά τα κάνεις εάν και εφόσον θέλεις, και θα τα κάνεις εάν και εφόσον θέλεις ότι κι αν σου πουμε εδώ για τον x hastur.

Υπάρχουν πολλά καλά προϊόντα εκεί έξω -σε όλες τις τιμές και τις ποιότητες, που θα δώσουν πολύ καλο ατμιστικό αποτέλεσμα.
Το θέμα είναι να γνωρίζεις πώς να πάρεις αυτό το αποτέλεσμα, αλλά και να θέλεις πραγματικά αυτό που θα αγοράσεις.
Τί νόημα έχει να αποκτήσεις ένα τσουχτερό -με όλα τα παρελκόμενα- hussar για παράδειγμα, αν δεν ξέρεις να τον στήσεις,
ή αν τελικά τον θέλεις πιο πολύ από τον hastur ;

Το ζουμί είναι αυτό : Ναι, όπως είπε κι ο harisde1 κι οι δύο είναι αξιοπρεπέστατοι (μπορεί και παραπάνω θα συμπλήρωνα)
αλλά αν πραγματικά έχεις βάλει στο μάτι κάποιον high end, πάρε τον high end γιατί μέχρι να το κάνεις
κανένας hastur δεν θα σε ικανοποιήσει.

Μετά πάρε και τον όποιο hastur θες, και πες μου κι εμένα γιατί έχω βάλει στο μάτι ένα skyline :laugh1:


Υ.Γ. Με πρόλαβες ενώ έγραφα...  Τον έχεις ήδη λοιπόν, αλλά και πάλι δεν έχω να αλλάξω κάτι στην απάντηση μου.

Καπάκι γεμισματος εννοείς όλο το top cap ή απλώς την τάπα που δεχεται το drip tip ;
Στον μεγάλο δικό μου η τάπα που δεχεται το drip tip είναι λίγο χαλαρή στην περιστροφή της χωρίς όμως
να δημιουργείται κάποιο πρόβλημα, στον μικρό όχι.
Όμως έχω αλλάξει το top cap στον μεγάλο (δεν θυμάμαι αν ήταν έτσι και στο παλιό).
Μπορεί τα oring στο καινούργιο να είναι λίγο πιο μικρά αλλά και πάλι δεν ανοίγει αν δεν το θελήσω.

Αποσυνδεδεμένος patzouri

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #686 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 12:35 »
Καλά για κλώνο σκεφτόμουν αλλά μόνο αν ξεζουμισω τον hastur και δεν με ικανοποιήσει , άλλωστε ενημερωτικά ρώτησα για να δω πόσο καλός είναι ο χαστουρης. Το καπάκι που κλεινεις τις τρύπες που γεμίζεις το υγρακι εννοώ μαζεύει ανάμεσα από αυτό και τις τρύπες γεμίσματος υγρό και στην τζούρα τη δυνατή κάνει έναν ήχο σαν να χάνει αέρα που χάνει βασικά γιατί δεν κλείνει καλα το καπάκι από ότι βλέπω. Τώρα σας ρωτάω να δω αν το κάνει σε όλους η πρέπει να αλλάξω τα orings.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #687 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 14:11 »
O ατμοποιητής αυτός (ανεξαρτήτως κόστους,κλώνος η αυθεντικός),που είναι εύκολος στο στήσιμο (δεν χρειάζεται δηλ.πολύ ψάξιμο και περίπλοκα στησίματα) για να αποδώσει το υγρό σωστά και να προσφέρει απόλαυση.

Δεν έχει διαρροές.

Αποδίδει τα μέγιστα γι αυτό που κατασκευάστηκε.

Επιτρέπει να πειραματιστείς στο στήσιμο,με καλά αποτελέσματα.

Αυτός βασικά για μένα είναι ας πούμε "hi end".Δεν υφίσταται με όλο το σεβασμο στην άποψη του συνομιλητή, hi end προιόντα που να συγκρίνονται σε επίπεδο τεχνολογίας και τεχνογνωσίας με μηχανές κ αυτοκίνητα.Δεν υπάρχει σύγκριση.Ο ατμιστικός εξοπλισμός είναι κατά βάση απλές συσκευές για συγκεκριμένη χρήση.

Υπάρχουν ατμοποιητές hi end που αποδίδουν λιγότερα σε σχέση με ένα κλώνο hadally ας πούμε.Υπάρχει στο forum δεν θυμάμαι που ακριβώς ένα ενδιαφέρον νήμα επί του θέματος.

Η hi end κατάσταση στο άτμισμα,είναι πιο πολύ θέμα marketing και brand name, παρά ουσία.

Συμπέρασμα.Ο Hastur για μένα, αν διαχρονικά μου δίνει ότι μου δίνει,είναι hi end για τους πολλούς και όχι για τους λίγους που τα "έχουν".

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #688 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 14:17 »
High end my a...

Δεν τον έχω τον χαστουράκο, αλλά τον έχω δοκιμάσει. Για τα λεφτά του είναι σούπερ. Πολύ καλύτερος από κάποιους High End που τον υπερβαίνουν κατά 100 ευρώ τιμολογιακά.

Έχει χάρη που στην συγκεκριμένη κατηγορία δεν ψάχνομαι, έχοντας βρει αυτό που ψάχνω καιρό τώρα, αλλιώς θα τον χτυπούσα αλύπητα.

Διαβάζω κιόλας πως λύθηκε η μεγάλη μου ένσταση που είναι η πρόσβαση στο ντεκ, χωρίς ζελοτέιπ και αλχημείες. Σούπερ ντούπερ!

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #689 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 14:19 »
ok !
Στους δικούς μου ισχύει αυτό που σου έγραψα.
Στον μικρό εκλείνει πιο σφιχτά, στον μεγάλο όχι τόσο, αλλά περίεργους ήχους κατά την τζούρα από αυτό το σημείο όχι.
Θορυβώδη -σχετικά- τζούρα κάνει ο μεγάλος αν κλείσεις το airflow, οπότε ρυθμίζω τον αέρα που θέλω από τα pin κι έχω
το δαχτυλίδι του airflow πάντα τέρμα ανοιχτό

Υγρό στο σημείο που αναφέρεις μαζεύουν κι οι δύο που έχω, μικρός, μεγάλος.
Μάλλον δεν είναι υγρό αλλά υγροποιημένος ατμός που επιστρέφει στο σημείο αυτό.
Δεν έχω την εμπειρία/γνώση να σου πώ αν έπρεπε να συμβαίνει αυτό :dontknow:...
Όμως αν δεν μιλάμε για ποσότητα ικανή να προκαλέσει διαρροή από αυτή την τάπα, τότε μάλλον είμαστε ok.

Δοκίμασε να αλλάξεις τα oring του top cap, μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση.
Αν όχι, ίσως έχει πρόβλημα και χρειάζεται να επισκεφτείς το κατάστημα αγοράς.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279379 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124161 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias