vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

194 επισκέπτες, 4 χρήστες
Blackwolf, camber, vlasismiriagos, th3ofilos

Twitter

ΚΑΛΟΣ καθαρισμός πλαστικών για αποθήκευση;

ΚΑΛΟΣ καθαρισμός πλαστικών για αποθήκευση;
« στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 21:33 »
Είδα πως υπάρχουν συζητήσεις σχετικά με καθαρισμό "εξοπλισμού γενικώς" για να εξαφανιστούν οι οσμές, αλλά νομίζω πως αυτό που ψάχνω είναι διαφορετική περίπτωση - και δεν βρήκα κάτι σχετικό εδώ. Αν κάνω λάθος, ας διαγράψει κάποιος το thread και ας με κατευθύνει σχετικά σε υπάρχουσα συζήτηση. Αχέμ - στο θέμα μας:

Θέλω να αποθηκεύσω βάση νικοτίνης στο ψυγείο, "ως καβάντζα". Έχω πάρει, λοιπόν, VG και PG υψηλής  (άστα να πάνε - 72mg) περιεκτικότητας από το εξωτερικό, που θέλω να αραιώσω με άλλες VG - PG (από Σύνδεσμο) σε ξεχωριστά γυάλινα "σκούρα καφέ" μπουκαλάκια, που τσίμπησα από το φαρμακείο.

Έβρασα νερό, έχωσα μέσα τα μπουκαλάκια για 5-6 λεπτά, με στόχο να τα ψιλο-απολυμάνω - αφού θα παίξει φάση αποθήκευσης. Τι κάνω, όμως, με τα πλαστικά καπάκια τους; Αυτά δεν αντέχουν βράσιμο, και σκέφτομαι πως το σκέτο σαπούνισμα όλο και κάποιο υπόλειμμα θα αφήσει, που μακροπρόθεσμα (αφού παίζει φάση αποθήκευσης για χρήση στο μέλλον) μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις. Μούλιασμα για κανένα μισάωρο σε βότκα αρκεί; Έχει κανει άλλος τέτοια φάση - αποθήκευση νικοτινούχας βάσης για μήνες - και, αν ναι, πώς καθαρίσατε τα μπουκαλάκια και, κυρίως, τα πλαστικά καπάκια όπου τη βάλατε;

Πείτε μου τώρα πως βρήκατε τέτοια μπουκαλάκια με γυάλινα καπάκια να αρχίσω να κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο...  :))

Υ.Γ.: ΔΕΝ έχω φούρνο μικροκυμμάτων, ή γενικά "κάποιο μηχανικό σύστημα πλυσήματος" (πληντύριο πιάτων, αποχυμωτή μουλινέξ, τούρμπο μίξερ για γκρέηπ-φρουτ-μίξες ή τέτοιες φάσεις, μόνο "τα βασικά").

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΚΑΛΟΣ καθαρισμός πλαστικών για αποθήκευση;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 21:41 »
Την βότκα ......πιες την εσύ.
Βούτηξε τα πλαστικά καπάκια σε βραστό νερό για δευτερόλεπτα . Φτάνει
Αλλά και το πλύσιμο που έκανες και το ψυγείο και η νικοτίνη σκοτώνουν καθένα μόνο του, πόσο μάλλον όλα μαζί τα παντα.

Απ: ΚΑΛΟΣ καθαρισμός πλαστικών για αποθήκευση;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 22:45 »
Δυστυχώς, σε προηγούμενη προσπάθεια με άλλα μπουκαλάκια, το "βούτηγμα πλαστικού καπακίου σε βραστό νερό" είχε ως αποτέλεσμα την παραμόρφωση του. Για αυτό ψάχνω για εναλλακτική...

Για το δε ψυγείο έχω διαβάσει σε sites του εξωτερικού πως είναι καλύτερο να μειώσεις όσο το δυνατόν περισσότερο την έκθεση σε μικρόβια των PG-VG με νικοτίνη πριν την αποθηκεύσεις στο ψυγείο, οπότε υποθέτω πως μάλλον δεν ισχύει πως το κρύο όντως σκοτώνει τα μικρόβια σε αυτήν. Υποθέτω, έτσι; Δεν γνωρίζω...

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΚΑΛΟΣ καθαρισμός πλαστικών για αποθήκευση;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 22:48 »
Αν και δεν νομίζω ότι χρειάζεται τόση σχολαστικότητα θα σου έλεγα ότι οινόπνευμα και σαπούνισμα μετά θα κάνει μια χαρά τη δουλειά σου.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΚΑΛΟΣ καθαρισμός πλαστικών για αποθήκευση;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 23:03 »
Με μια ματιά στο νήμα περί βάσεων θα δείτε ότι τα μικρόβια δεν αναπτύσσονται σε περιβάλλον pg και/ή vg, πόσο μάλλον με 72mg νικοτίνη! Αυτό δεν σημαίνει πως είναι λάθος η σκέψη καθαρισμού των καπακιών. Προτείνω dettol wipes.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΚΑΛΟΣ καθαρισμός πλαστικών για αποθήκευση;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 14:47 »
Για το δε ψυγείο έχω διαβάσει σε sites του εξωτερικού πως είναι καλύτερο να μειώσεις όσο το δυνατόν περισσότερο την έκθεση σε μικρόβια των PG-VG με νικοτίνη πριν την αποθηκεύσεις στο ψυγείο, οπότε υποθέτω πως μάλλον δεν ισχύει πως το κρύο όντως σκοτώνει τα μικρόβια σε αυτήν. Υποθέτω, έτσι; Δεν γνωρίζω...
Το κρύο, επιπέδου ψυγείου, αναστέλλει-επιβραδύνει τον πολλαπλασιασμό των μικροβίων ρίχνοντας τον μεταβολισμό τους. Δεν είναι τρόπος αποστείρωσης.
Για τα καπάκια, νομίζω πλύσιμο και μπανάκι σε καθαρό οινόπνευμα αρκεί και περισσεύει. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix