vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, Leon_Virgo, Jorge

Twitter

Cthulhu Hastur MTL RTA.

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #690 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 15:32 »
Γνώμη μου, μιας και έχω δοκιμάσει πολλά high-end κλωνάρια, ότι αν ο hastur κόστιζε πάνω από 100 γιούργια και Και high-end θα λεγόταν

Μια καλή συζήτηση περί high-end υπάρχει στο παρακάτω link

http://vaping.gr/index.php/topic,39606.0/topicseen.html

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #691 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 15:36 »
Όταν είναι φρεσκοπλυμενος, το καπάκι μπαίνει και γυρνάει δύσκολα. Μετά γίνεται πιο εύκολο και αυτό πιστεύω οφείλεται στο ότι μαζεύεται υγρο στις τρύπες αναπλήρωσης όταν ατμιζουμε, λιπαινοντας τα oring.
Όταν το ανοίγουμε, το καπάκι γλιστράει εύκολα στα orings και το περίσσιο υγρο "σκουπιζεται" στο τανκ, αλλά μένει ελάχιστο ανάμεσα στο καπάκι και το πάνω μέρος του top cap.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει αρκετή ποσότητα για να έχει διαρροή. Αν συμβαίνει αυτό, ίσως έχει φύγει ένα από τα δύο oring. Εμένα παραλίγο να πέσει στο σιφωνι μια φορά κατά το πλύσιμο.
(Τώρα που το σκέφτομαι, όσοι έχουν διαρροές να κοιτάξουν αν είναι στη θέση τους).

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #692 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 16:30 »
Αυτό!
Ακριβώς όπως τα λέει ο [member=21148]dazed[/member]

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #693 στις: Οκτωβρίου 24, 2018, 23:52 »
Με 3αρη πυρηνα τον δουλευει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος dimipapa

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #694 στις: Οκτωβρίου 24, 2018, 23:55 »
εγω με 3αρι στανταρ και σπανιως 2.5αρη..
ετσι εχω δει σε ολα τα reviews ετσι πραττω..
και στις 2 περιπτωσεις παντως διαρροες υπαρχουν.

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #695 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 00:06 »
Αν και τον έχω λίγο καιρό και με 3αρη και με 2,5 πυρήνα δεν μου έχει κανει διαρροές,εχω τον ασημί αν παίζει αυτό ρόλο


Υ.Γ κατά την γνώμη μου με 2.5 πυρήνα είναι καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #696 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 08:51 »
Εγώ μόνο με 2,5mm πυρήνα.
Όχι ότι είχα πρόβλημα με τα 3mm, απλά δοκίμασα μια φορά και δεν είδα καμιά φοβερή διαφορά.
Συν το ότι έχω την εντύπωση πως η ποσότητα βαμβακιού που χρειάζεται για τον 2,5mm πυρήνα, πέφτει ακριβώς
στα αυλάκια τροφοδοσίας του ατμοποιητή.

Ο mini δουλεύει πολύ καλά και με 2mm.

Διαρροές όχι. Μόνο μία φορά, κι όχι κανονική διαρροή, κάποιες ελάχιστες σταγόνες από το airflow.
Μάλλον οφειλόταν σε δικό μου λάθος στην ποσότητα βαμβακιού, γιατί λύθηκε αμέσως μόλις άλλαξα βαμβάκι.


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #697 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 10:13 »
Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ 3mm πυρήνα.
Και μερικές φορές 2,5 αν θέλω λίγο πιο μικρή αντίσταση με τις ίδιες σπείρες.

Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #698 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 10:38 »
Διαρροές, να αδειάζει το τανκ δεν μου έκανε ποτέ. Αυτό που κάνει όμως και πιθανότατα φταίει το στήσιμό μου, είναι μετά από 2-3 μέρες να αρχίζει να βγάζει υγρό από το airflow. Εάν φυσικά αλλάζω βαμβάκια κάθε 2 μέρες δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αρχικά τον έστηνα με 3άρη πυρήνα, γιατί κι εγώ έτσι είχα δει να κάνουν, αλλά τον γύρισα σε 2.5άρη. Θεωρώ ότι η ποσότητα βαμβακιού είναι σωστότερη με τον 2.5άρη.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #699 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 10:53 »
@rosenred ακριβως για αυτον τον λογο εγω στηνω τον hastur με 2.5 πυρηνα.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #700 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 13:47 »
Σημείωση: Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, μου κάνουν και άλλοι παρόμοιοι ατμοποιητές, πχ Ares και Siren. #pare_naftilo_na_swtheis

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #701 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 19:08 »
Εγώ μόνο με 2,5mm πυρήνα.
Όχι ότι είχα πρόβλημα με τα 3mm, απλά δοκίμασα μια φορά και δεν είδα καμιά φοβερή διαφορά.
Συν το ότι έχω την εντύπωση πως η ποσότητα βαμβακιού που χρειάζεται για τον 2,5mm πυρήνα, πέφτει ακριβώς
στα αυλάκια τροφοδοσίας του ατμοποιητή.

Ο mini δουλεύει πολύ καλά και με 2mm.

Διαρροές όχι. Μόνο μία φορά, κι όχι κανονική διαρροή, κάποιες ελάχιστες σταγόνες από το airflow.
Μάλλον οφειλόταν σε δικό μου λάθος στην ποσότητα βαμβακιού, γιατί λύθηκε αμέσως μόλις άλλαξα βαμβάκι.
Εγώ το αντίθετο πήρα από τον mini

Δοκίμασα με 2.5 στην αρχή,εντάξει καλή (ίσως επειδή ήταν το πρώτο στήσιμο; )

2mm στην δεύτερη με υποτονική γεύση και λίγο ατμό (μια μέρα το κράτησα..)

Και μόλις έστησα με 3αρι πυρήνα.Απογείωση!!!
Χορταστική τζούρα με φουλ γεύση

Kanthal 28ga 6-7 σπείρες 1.43Ω  14watt

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #702 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 20:11 »
3mm πυρήνας = πιο πολύ βαμβάκι στην αντίσταση = πιο πολύ υγρό που θα ατμοποιηθεί = πιο πλούσια γεύση και πιο πολύς ατμός.
Σωστά ;
...Δεν ξέρω, υποθέτω... :))

Αν είναι έτσι όμως, όπου χωράει ο 3mm πυρήνας, λογικά θα είναι καλύτερος από τον 2mm.
(Ίσως όχι και τόσο καλύτερος από τον 2,5mm. Μικρή διαφορά.)
Βεβαια θα αυξάνεται και η κατανάλωση...

Απ' ότι έχω καταλάβει, σε μικρούς χώρους ατμοποίησης όπως του mini, μπορείς να παίξεις με μικρής διαμέτρου πυρήνα
και να πάρεις πολύ καλό αποτέλεσμα, γευστικά. Ναι ο ατμός δεν είναι πολύς, αλλά έτσι είναι το mtl.
Αυτή τη στιγμή που γράφω, έχω τον mini με 2mm πυρήνα και αντίσταση 1,7Ohm σε 0,25mm σύρμα
και ατμίζω με 9Watt στην μεσαία τρύπα αέρα. Το soho που έχει μέσα (με αραίωση 7%) παίζει παρα πολύ καλά :)
Να πω βέβαια πως έχω βάλει τον πόλο με την μία τρύπα εισαγωγής αέρα, γιατί τέτοιες αντιστάσεις βγαίνουν
μικρές σε μέγεθος και "έπεφταν" ακριβώς ανάμεσα στις 2 τρυπες εισαγωγής αέρα του άλλου πόλου.
Δεν ξέρω αν παίζει σημαντικό ρόλο αυτό, πάντως τον απολαμβάνω !

Και δίπλα έχω τον μεγάλο με το 2,5 pin αέρα και τραβάω τις ψευτοπνευμονικές μου με pina colada για να μυρίζει καλοκαίρι το δωμάτιο :laugh1:

Πάντως αφού το λές, θα δοκιμάσω και με 3mm τον mini :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #703 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 20:47 »
Α;
Υπάρχει τέτοιο πράγμα Και εγώ γιατί δεν το παρήγγειλα μαζί με τον ατμοποιητή;
Ποιά η διαφορά με το διπλό και αξίζει να το παραγγείλω;

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2018, 00:32 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #704 στις: Οκτωβρίου 25, 2018, 21:02 »
Αυτό είναι : https://shop.cthulhumod.com/index.php?route=product/product&path=67&product_id=88

Από εκεί το παρήγγειλα μαζί με το καινούργιο top cap του μεγάλου.
Δεν νομίζω πως έχει έρθει ελλάδα ακόμα και, για την τιμή του το θεωρώ ηλίθιο να μην το περιλαμβάνουν στο αρχικό πακέτο.
Αυτό το άθλιο, μακρόστενο ss drip tip που πουλάνε ξεχωριστά, είναι 4 φορές ακριβότερο :idiot1:

Το πήρα γιατί φτιάχνω μικρές αντιστάσεις με λεπτό σύρμα και με σχεδόν κολλημένες σπείρες,
κι όπως είπα έπεφταν ανάμεσα στις δυο τρύπες αέρα του άλλου πόλου.
Με αυτόν η αντίσταση είναι ακριβώς πάνω από την εισαγωγή του αέρα.
Αν δεν φτιάχνεις τέτοιες αντιστάσεις, δεν νομίζω πως το χρειάζεσαι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92677 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172707 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex