vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, maprix, trabaman, gfilip, Tem, Sergios

Twitter

DSE 901

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #90 στις: Δεκεμβρίου 31, 2009, 17:29 »
Απ' το κακό στο χειρότερο πάμε μου φαίνεται.
Ελπίζω οι 4075 να μην αλλάξουν.
Θα τους δοκιμάσουμε και δαύτους. Ξηλωθήκαμε για τα καλά τελευταία. :D

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #91 στις: Ιανουαρίου 01, 2010, 06:36 »
Βασίλη αυτοί που πήρες τώρα μια χαρά είναι! Πού να δεις και τους πιο καινούροιυς ακόμα(αυτούς με το μεταλικό δίσκο κάτω από τη γέφυρα) :laugh1:
Χάλια σε απόδοση, χιτ  :thumpdown:
Αυτούς πήρα! :yes: Δες τη φωτό! :wall:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #92 στις: Ιανουαρίου 01, 2010, 10:00 »
Απο τους 5 που πηρα απο TW τον προηγουμενο μηνα  ο 1 δουλεψε σωστά, και ναι μεν ακομα ατμίζει καλά , αλλα οι αλλοι 4  κλαψτους

H TW έχει τους 4075.
Έχω αγοράσει αρκετούς από κει, αλλά πέρα από το αρχικό πρόβλημα που είχα με την στερέωση στο MiniTurbo, με το άτμισμα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.

Πότε τους πήρες?

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #93 στις: Ιανουαρίου 09, 2010, 20:09 »
Είχα παραλάβει εδώ κ 2,5 βδομάδες 10 ατομ RN4075 μαύρους από Ηeaven σε τιμή 50 $.(<40 ευρό). Σήμερα κάηκε ο 6ος :wall: Έχω μείνει αισίως με 4.! :))   Στο κάτω της γραφής  ανάλώσιμοι είναι! ;) ΔΕΝ υπάρχει τίποτε αθάνατο! Ούτε καν ο Γαλαξίας μας :))
Όμως όσο δουλεύουν είναι ΑΠΑΙΧΤΟΙ σε χτύπημα, γεύση, θερμοκρασία κ ποσότητα ατμού :thumpup: πάντα σε μόντα με 18650 !
Έχουν και άλλοι παρόμοια εμπειρία με 4075? (όχι 901)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: DSE 901
« Απάντηση #94 στις: Ιανουαρίου 09, 2010, 20:26 »
επειδή τώρα τελευταία, έχω δοκιμάσει καί 4075 καί 901 .... έχουμε καί λέμε.

τούς θεωρώ τούς καλύτερους ατομ.

4075:
Πολύ καλό χτύπημα, ελαφρώς λιγότερο από 510 (γιά να καταλαβαινόμαστε όλοι  :) ), ΑΛΛΑ πολύ καλύτερη γεύση σε όλα τα υγρά, καλύτερη αίσθηση τού ατμού, πιό "μαλακοί" στον λαιμο.

901:
στην πρώτη επαφή, μετά από 4075, έβριζα απογοητευμένος.
Γρήγορα άλλαξα γνώμη.
Απλά θέλουν ΠΟΛΥ στρώσιμο, κανα διήμερο. Μετά δεν έχουν το χτύπημα των 4075 -είναι ελάχιστα κάτω- αλλά έχουν πιό απαλή γεύση -σε όσους αρέσει αυτό- καί .... δεν λερώνουν. ΠΟΤΕ δεν έχει φύγει υγρό από το πλάι καί σπάνια από κάτω.
(αυτό θα δείξει καί στο μέλλον: ο 4075 πήγε κάπου στις δύο εβδομάδες αν θυμάμαι καλά. ο 901, πέρασε μήνα καί συνεχίζει ακάθεκτος.)

Τελικά, μού αρέσουν ΚΑΙ οί δύο, διότι τέτοια γεύση δεν έχω με κανέναν άλλον ατμοποιητή.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: DSE 901
« Απάντηση #95 στις: Ιανουαρίου 09, 2010, 20:26 »
Είχα παραλάβει εδώ κ 2,5 βδομάδες 10 ατομ RN4075 μαύρους από Ηeaven σε τιμή 50 $.(<40 ευρό). Σήμερα κάηκε ο 6ος :wall: Έχω μείνει αισίως με 4.! :))   Στο κάτω της γραφής  ανάλώσιμοι είναι! ;) ΔΕΝ υπάρχει τίποτε αθάνατο! Ούτε καν ο Γαλαξίας μας :))
Όμως όσο δουλεύουν είναι ΑΠΑΙΧΤΟΙ σε χτύπημα, γεύση, θερμοκρασία κ ποσότητα ατμού :thumpup: πάντα σε μόντα με 18650 !
Έχουν και άλλοι παρόμοια εμπειρία με 4075? (όχι 901)

6 ατομάιζερ σε 20 μέρες!!
Μάλλον είσαι "σιδεροφάγος".
Μέχρι 2 θα μου φαινόταν φυσιολογικό αλλά 6 !!  :o

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #96 στις: Ιανουαρίου 09, 2010, 20:36 »
Είχα παραλάβει εδώ κ 2,5 βδομάδες 10 ατομ RN4075 μαύρους από Ηeaven σε τιμή 50 $.(<40 ευρό). Σήμερα κάηκε ο 6ος :wall: Έχω μείνει αισίως με 4.! :))   Στο κάτω της γραφής  ανάλώσιμοι είναι! ;) ΔΕΝ υπάρχει τίποτε αθάνατο! Ούτε καν ο Γαλαξίας μας :))
Όμως όσο δουλεύουν είναι ΑΠΑΙΧΤΟΙ σε χτύπημα, γεύση, θερμοκρασία κ ποσότητα ατμού :thumpup: πάντα σε μόντα με 18650 !
Έχουν και άλλοι παρόμοια εμπειρία με 4075? (όχι 901)

Γενικά οι 4075 αλλά και οι 901 θεωρούνται σχετικά σταθεροί και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στην ποιότητα.

Προσωπικά μου κάηκε μόνο ένας 4075 από τότε που τους αγοράζω από heaven, αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει και σε μένα σε επόμενη παραγγελία...

Μπορεί να υπάρξει όμως ένα κατασκευαστικό λάθος στα mods που το είχα και γω με τους 4075 που τελικά αποδείχθηκε ότι δεν ήταν καμμένοι.
Μπορεί να σου συμβεί σε mod όταν η μεσαία επαφή του στηρίγματος επάνω στο mod του ατμοποιητή προεξέχει στραβά ή είναι πολύ μυτερή.
Σπρώχνει δηλαδή την κεντρική επαφή του 4075 με αποτέλεσμα να βγαίνει το δακτυλίδι της σιλικόνης του ατμοποιητή ή αυτό ακουμπά εσωτερικά στα πλάγια του σπειρώματος.
Έτσι δημιουργείται βραχυκύκλωμα σ' εκείνο το σημείο και ο ατμοποιητής δεν παίρνει μπροστά!!!!.
Αυτό μπορείς να το δεις εάν μετρήσεις τον ατμοποιητή με το πολύμετρο.
Εάν η αντίσταση είναι μηδέν έχεις αυτό το πρόβλημα.
Εάν είναι άπειρη είναι καμμένος... Μάλλον πέτυχες κατασκευή δευτέρας...  :))

Στην πρώτη περίπτωση προσπάθησε με ένα συνδετήρα να σπρώξεις το δαχτυλίδι της σιλικόνης να καθήσει καλά κάτω από την κεντρική επαφή του ατμοποιητή.

Αυτό το κατασκευαστικό πρόβλημα το είχα και εγώ στο MiniTurbo όταν νόμισα ότι κάποιοι καινούργιοι 4075 από την TW είναι κατεστραμμένοι.
Το ίδιο πρόβλημα είχε και ο sktoris.

EDIT: Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχεις και συ το ίδιο πρόβλημα, λόγω της ποσότητας των καμμένων ατμοποιητών που αναφέρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2010, 21:02 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: DSE 901
« Απάντηση #97 στις: Ιανουαρίου 09, 2010, 20:40 »
Χμ! Ναι, σωστά! Μπορεί να μη φταίει και ο taxtsom.
Ξέχασα την "παραγωγή της Δευτέρας". :tongue_smilie:
Ποιος έχει όρεξη για σωστές κολλήσεις Δευτεριάτικα.  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: DSE 901
« Απάντηση #98 στις: Ιανουαρίου 09, 2010, 20:43 »
Κι εγώ σήμερα για πρώτη φορά δοκίμασα τον 4075. Δεν πρόλαβα να πατήσω το κουμπάκι και γέμισα ατμούς!!
Πρώτη εντύπωση άριστη. Λίγο καλύτερο χτύπημα από τον 901 και λίιιγο πιο πεσμένη γεύση (τίποτα δηλαδή ΙΜΟ αξιοσημείωτο).
Αντίθετα έχω απογοητευτεί σχεδόν πλήρως από τους 901. Από συνολικά 6 που παρέλαβα από Heaven (2 παραλαβές, 4+2), οι 4 είτε υπολειτουργούσαν από την αρχή είτε κάηκαν σχεδόν αμέσως. Ένας εξακολουθεί να δουλεύει. Γενικά πολύ απρόβλεπτοι στη συμπεριφορά.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τίποτα δεν είναι σταθερό στους ατμο. Συνεπώς δεν έχει νόημα να τους σχολιάζουμε. Ο καθένας ανάλογα με το ποιο κομμάτι του 'λαχε, αποκομίζει και διαφορετική εμπειρία. 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: DSE 901
« Απάντηση #99 στις: Ιανουαρίου 09, 2010, 20:45 »
Ωχ! Οι δικοί σου μάλλον βγήκαν στις υπερωρίες της Κυριακής!  :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: DSE 901
« Απάντηση #100 στις: Ιανουαρίου 09, 2010, 20:51 »
πάντως είναι οί ατομ πού θέλουν την συχνότερη συντήρηση, αλοιώς δεν ατμίζεις.

πολύ συχνό φύσημα -το κάνω 3-4 φορές την ημέρα- σε χαρτί, ή μπούκωσε.

καί πολύ προσοχή στον πολυεστέρα. αν είναι πολύ αραιός πάει όλο το υγρό στην μπαταρία, αν είναι "σφικτός" δεν τροφοδοτεί σωστά τον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #101 στις: Ιανουαρίου 10, 2010, 00:51 »
επειδή τώρα τελευταία, έχω δοκιμάσει καί 4075 καί 901 .... έχουμε καί λέμε.

τούς θεωρώ τούς καλύτερους ατομ.

4075:
Πολύ καλό χτύπημα, ελαφρώς λιγότερο από 510 (γιά να καταλαβαινόμαστε όλοι  :) ), ΑΛΛΑ πολύ καλύτερη γεύση σε όλα τα υγρά, καλύτερη αίσθηση τού ατμού, πιό "μαλακοί" στον λαιμο.

901:
στην πρώτη επαφή, μετά από 4075, έβριζα απογοητευμένος.
Γρήγορα άλλαξα γνώμη.
Απλά θέλουν ΠΟΛΥ στρώσιμο, κανα διήμερο. Μετά δεν έχουν το χτύπημα των 4075 -είναι ελάχιστα κάτω- αλλά έχουν πιό απαλή γεύση -σε όσους αρέσει αυτό- καί .... δεν λερώνουν. ΠΟΤΕ δεν έχει φύγει υγρό από το πλάι καί σπάνια από κάτω.
(αυτό θα δείξει καί στο μέλλον: ο 4075 πήγε κάπου στις δύο εβδομάδες αν θυμάμαι καλά. ο 901, πέρασε μήνα καί συνεχίζει ακάθεκτος.)

Τελικά, μού αρέσουν ΚΑΙ οί δύο, διότι τέτοια γεύση δεν έχω με κανέναν άλλον ατμοποιητή.


Συμφωνώ απόλυτα με τον Alfisti :yes: :thumpup:
Γενικά οι 4075 αλλά και οι 901 θεωρούνται σχετικά σταθεροί και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στην ποιότητα.

Προσωπικά μου κάηκε μόνο ένας 4075 από τότε που τους αγοράζω από heaven, αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει και σε μένα σε επόμενη παραγγελία...

Μπορεί να υπάρξει όμως ένα κατασκευαστικό λάθος στα mods που το είχα και γω με τους 4075 που τελικά αποδείχθηκε ότι δεν ήταν καμμένοι.
Μπορεί να σου συμβεί σε mod όταν η μεσαία επαφή του στηρίγματος επάνω στο mod του ατμοποιητή προεξέχει στραβά ή είναι πολύ μυτερή.
Σπρώχνει δηλαδή την κεντρική επαφή του 4075 με αποτέλεσμα να βγαίνει το δακτυλίδι της σιλικόνης του ατμοποιητή ή αυτό ακουμπά εσωτερικά στα πλάγια του σπειρώματος.
Έτσι δημιουργείται βραχυκύκλωμα σ' εκείνο το σημείο και ο ατμοποιητής δεν παίρνει μπροστά!!!!.
Αυτό μπορείς να το δεις εάν μετρήσεις τον ατμοποιητή με το πολύμετρο.
Εάν η αντίσταση είναι μηδέν έχεις αυτό το πρόβλημα.
Εάν είναι άπειρη είναι καμμένος... Μάλλον πέτυχες κατασκευή δευτέρας...  :))

Στην πρώτη περίπτωση προσπάθησε με ένα συνδετήρα να σπρώξεις το δαχτυλίδι της σιλικόνης να καθήσει καλά κάτω από την κεντρική επαφή του ατμοποιητή.

Αυτό το κατασκευαστικό πρόβλημα το είχα και εγώ στο MiniTurbo όταν νόμισα ότι κάποιοι καινούργιοι 4075 από την TW είναι κατεστραμμένοι.
Το ίδιο πρόβλημα είχε και ο sktoris.

EDIT: Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχεις και συ το ίδιο πρόβλημα, λόγω της ποσότητας των καμμένων ατμοποιητών που αναφέρεις.

OXI Kώστα ΔΕΝ είναι βραχυκύκλωμα! Είναι καμμένοι! Κάθε φορά που σταματά να δουλεύει κάποιος τον μετράω με το Ομόμετρο :)) Δείχνει 1 όταν δεν εμφανίζει αντίσταση.
Το άλλο με το βραχυκύκλωμα λόγω της κεντρικής επαφής το έχω υπόψη μου από τότε που το είχες αναφέρει. Μακάρι να είχε βγει η μονωτική τσιμούχα της κεντρικής επαφής αλλά δεν..... Έπεσα σε 2ης ή σε Δευτέρας  :laugh1: διαλογής :wall:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #102 στις: Ιανουαρίου 10, 2010, 01:02 »
Μακάρι να είχε βγει η μονωτική τσιμούχα της κεντρικής επαφής αλλά δεν..... Έπεσα σε 2ης ή σε Δευτέρας  :laugh1: διαλογής :wall:
Τι να πεις...  :angry_orange:
Εδώ και κάποιους αρκετούς μήνες, οι ατμοποιητές παρέχουν γενικά μια πιο σταθερή ποιότητα τουλάχιστον σε σχέση με πέρυσι.
Ελπίζω να συνεχίσουμε να πάμε προς το καλύτερο και όχι προς το χειρότερο.
Στείλε email στον Wayne της Heaven και πες του τα.
Καλό είναι να φωνάζουμε για να μην ξεχνιούνται οι κινέζοι.
Θα δημοσιεύσω την εμπειρία σου και στο γερμανικό φόρουμ.

Καλό κουράγιο και καλή τύχη στους επόμενους...

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #103 στις: Ιανουαρίου 10, 2010, 01:24 »
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τίποτα δεν είναι σταθερό στους ατμο. Συνεπώς δεν έχει νόημα να τους σχολιάζουμε. Ο καθένας ανάλογα με το ποιο κομμάτι του 'λαχε, αποκομίζει και διαφορετική εμπειρία.
Έτσι ακριβώς είναι.
Αυτό που μπορεί ίσως κάποιος να πει με περισσότερη σιγουριά (μέχρι σε ένα σημείο) είναι διαφορές μεταξύ διαφορετικών τύπων ατμοποιητών.

Που να δεις τι γινόταν το 2008.
Όταν πρωτοξεκίνησα με το ηλεκτρονικό γράφτηκα στο γερμανικό φόρουμ και διάβαζα εμπειρίες παλιότερων ατμιστών κυρίως από αρχές του 2008...
Ήταν κυριολεκτικά για γέλια...
Ένα τουλάχιστον 70% των ατμοποιητών καιγόταν.

Το 2009 τα πράγματα βελτιώθηκαν σημαντικά και ίσως ένα 30% είναι αυτό που έχει προβλήματα.

Ας ελπίσουμε ότι το 2010 θα είναι ακόμη καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #104 στις: Ιανουαρίου 10, 2010, 01:36 »
Κώστα, φυσικά και να δημοσιευσεις στο γερμανικό φόρουμ αυτό το πρόβλημα.Και σε όποιο άλλο σχετικό φόρουμ συμμετέχει καποιο παιδί από μας να το δημοσιεύσει εάν θέλει.
Μόλις ενημέρωσα την Ηeaven για το πρόβλημα. Από Δευτέρα αναμένω απάντηση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172270 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10687 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364