vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

DSE 901

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
DSE 901
« στις: Μαΐου 18, 2009, 01:33 »
Το DSE 901 είναι ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο το οποίο αποτέλεσε ένα μέτρο αναφοράς για ένα πού μεγάλο διάστημα. Διάβαζα πολλές φορές στα ξένα φόρουμ χρήστες που έκαναν αποτυχημένες δοκιμές με καινούργια μοντέλα τα οποία στη συνέχεια αποδεικνύονταν... "πατάτες" και όπου στο τέλος η επωδός ήταν πάντα η ίδια: "Ευτυχώς που έχω ακόμα το 901 και ξαναγύρισα σ' αυτό!"

Το ερώτημα βέβαια ήταν αφού είναι ένα τόσο πετυχημένο τσιγαράκι γιατί όλοι προσπαθούσαν να το αλλάξουν.

Η αλήθεια είναι ότι το DSE 901 ή αλλιώς RN-4075 είναι ένα τσιγαράκι με ένα πάρα πολύ καλό ατομάιζερ το οποίο και καλό ατμό παράγει, και καλή αίσθηση δίνει αλλά τα χαλάει λίγο στις μπαταρίες. Οι μπαταρίες του μπορεί να κρατάνε γύρω στις τρεις ώρες αλλά ο πραγματικά ωφέλιμος χρόνος τους, όταν είναι καινούργιες ακόμα, είναι δύο ώρες και μετά την πρώτη βδομάδα μειώνεται στη μία ώρα ακολουθώντας συνεχώς φθίνουσα πορεία. Μετά τον ωφέλιμο χρόνο αρχίζει και πέφτει η απόδοση: κρύος ατμός, καθόλου αίσθηση, υγρό στο στόμα κτλ.

Το ότι το ατομάιζερ είναι από τα καλύτερα, αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι όλοι όσοι φτιάχνουν τις δικές τους ιδιοκατασκευές και πατέντες, ακόμα και επαγγελματικού επιπέδου όπως το Screwdriver ή το καταπληκτικό GG του δικού μας Θανάση, όλοι χρησιμοποιούν το ατομάιζερ του 901.

Το τσιγαράκι πάντως το ίδιο έχει κοντά στα 12 εκατοστά μήκος. Δεν είναι τεράστιο όσο ένα Pen Style αλλά ούτε και μικρό. Μπορεί να περάσει απαρατήρητο αν ατμίζετε με αυτό έξω αλλά οι "κάπως" παρατηρητικοί θα το προσέξουν.

Ένας λόγος που είχε αυτή τη μεγάλη επιτυχία στην αγορά είναι ότι ήταν το πρώτο που είχε μια αποδεκτή απόδοση συγκριτικά με το μέγεθός του και την τιμή του. Τα άλλα μικρά, μπορεί να ήταν μικρότερα αλλά ήταν πάρα πολύ χειρότερα από το 901 και ως γνωστόν μεταξύ των τυφλών βασιλεύει ο μονόφθαλμος.

Τα φιλτράκια του χωράνε περίπου το μισό υγρό από ότι ένα φιλτράκι Pen Style και αν η πολυεστερική βάτα ταιριάξει καλά με το υγρό μπορούν να ατμιστούν μέχρι τελευταίας ρανίδας αλλά αυτό δεν συμβαίνει συχνά.

Διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα, ίσως δίνεται η εντύπωση ότι το 901 είναι ένα μέτριο τσιγάρο γενικά. Εγώ θα το έθετα ως εξής: Αν εξαιρέσουμε τις μπαταρίες του, είναι ένα πολύ καλό τσιγάρο. Από εκεί και πέρα λεπτομέρειες όπως το μέγεθος π.χ. ή το ντιζάιν είναι και κάπως υποκειμενικά αν και κατά γενική ομολογία δεν θέτει τα στάνταρτ και στα δύο.

Είναι όμως μια πολύ καλή λύση για κάπνισμα με USB Pass-through όπου παίρνει τροφοδοσία κατευθείαν από το USB χωρίς μπαταρία και εφόσον βέβαια δε σας ενοχλεί να ατμίζετε με ένα καλώδιο να κρέμεται από το στόμα σας (το είχα κάνει για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα).

Την πρώτη μου αγορά την είχα κάνει διαδικτυακά από... Ζάκυνθο (usb111.com). Το τσιγάρο το είχε ανακαλύψει ο Tolis και τότε είχαμε ενθουσιαστεί τόσο πολύ που από εκεί και πέρα το Janty Kissbox το έφαγε η σκόνη. Μέχρι βέβαια που ήρθε το EVO και μετά έφαγε η σκόνη το 901. Αλλά έτσι είναι αυτά τα πράγματα, η εξέλιξη προχωράει και μας δίνει όλο και καλύτερα προϊόντα.

Ακολουθεί ένα βιντεάκι για γνωριμία με το 901, από τον Scott και πάλι, μιας και έχει καθαρά κοντινά πλάνα. Στο 8:44 μπορείτε να δείτε και την τεχνική του σταξίματος (dripping), τεχνική για την οποία προσφέρεται το 901 γιατί έχει ατομάιζερ κλειστού τύπου.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aTu795RgB-Q[/youtube]

.




Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 18, 2009, 18:19 »
Οταν λες λιγων χρησεων τι εννοεις?Προσωπικα με ατμοποιητη δεν ειχα ποτε προβλημα,πιο πολυ μου αντεξε ενας μεχρι και 6 μηνες με αρκετα καλη αποδοση,ενω το πιο λιγο ηταν 3 μηνες και παλι με πολυ καλη αποδοση.Συμφωνω πως οι μπαταριες γενικοτερα ειναι το μεγαλο μας προβλημα,αν και του evo ειναι απο τις πιο ποιοτικες κατα την αποψη μου

Εγώ με τη χρήση που κάνω χρειάζομαι περίπου 2 DSE901 ατμοποιητές το μήνα.

Οταν αρχίσει να πέφτει η απόδοσή τους έστω και λίγο τους αντικαθιστώ.
Έχω δηλαδή εδώ πολλούς που δουλεύουν αλλά δεν τους χρησιμοποιώ.
Είναι μόνο για δύσκολες ώρες.

Ο ένας ατομοποιητής DSE 901 μου κοστίζει περίπου 4,5 Ευρώ.

Για μένα λοιπόν προϊόν λίγων χρήσεων και είμαι πάντα ικανοποιημένος με τον ατμό και το throat hit :)



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2009, 18:30 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: DSE 901
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 18, 2009, 18:30 »
Τους αγοράζεις χονδρικά έτσι;
Από πού αν επιτρέπεται;

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 18, 2009, 18:37 »
Τους αγοράζεις χονδρικά έτσι;
Από πού αν επιτρέπεται;

Λιανική τους αγοράζω από τον Wayne.
Συνυπολογίζω στα έξοδά μου δηλαδή και περίπου 10 Ευρώ για ατμοποιητές το μηνα.
Αλλά δουλεύουν πάντα ντουμάνι :)
Βαριέμαι να τους καθαρίζω και κανά δυο φορές που το έκανα δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα.

Ο καινούργιος είναι πάντα καλύτερος  :)

EDIT:
Το link για τον ατμοποιητή είναι:
http://www.ruyandirect.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=62&productname=

Υπάρχει επίσης σε μαύρο και ασημί χρώμα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2009, 18:59 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: DSE 901
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 18, 2009, 20:09 »
Το link για τον ατμοποιητή είναι:
http://www.ruyandirect.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=62&productname=

Πόσο καλές τιμές αυτό το μαγαζί!
Thanks Κώστα για το link, πολύ καλή άκρη. :thumpup:
Άραγε περνάνε τελωνείο τα πράγματα επειδή έρχονται απο Αμερικη;
Δεν έχω παραγγείλει ποτέ. Μόνο από Ευρώπη

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: DSE 901
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 18, 2009, 20:19 »
Το ότι είναι και σε ασημί, είναι χρήσιμη πληροφορία για όσους έχουν GG.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 18, 2009, 20:23 »
Πόσο καλές τιμές αυτό το μαγαζί!
Thanks Κώστα για το link, πολύ καλή άκρη. :thumpup:

Ο Wayne είναι γνωστός σε όλο τον κόσμο στα ηλεκτρονικά τσιγάρα.

Είναι από την Κίνα και μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα τελωνείου γιατί παραγγέλνω σχετικά μικρά ποσά..
Με τις τιμές που έχει βέβαια στα μικρά ποσά αναλογούν μεγάλες ποσότητες  :)) :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος chercher

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 19, 2009, 16:59 »
Πολυ καλό το μαγαζι του Wyne φιλε.
Το ειχα βρει παλιοτερα αλλα δεν ξερω γιατι δεν το ξαναεπισκεφτηκα και το ειχα ξεχασει. Μονο που εχει την 601 την πιπα τοσο φτηνη, 62 δολάρια όχι ευρώ , αυτό λεει πολλα. Την εχω σαν μετρο συγκρισης για τις τιμες επειδη ολοι σχεδον την πουλανε στη διπλασια τιμη.

Απ: DSE 901
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 06, 2009, 17:43 »
Παιδια γεια σας
Ειμαι νεα στο ηλ καπνισμα και εδω και ενα μηνα εχω το dse 901 και ημουν πολυ ευχαριστημενη μεχρι χθες που δεν εβγαζε πια καπνο και παρολο που αλλξα ατμοποιητη παλι δε βγαζει..Καμια ιδεα?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: DSE 901
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 06, 2009, 18:13 »
Αν δε δουλεύει με καμιά μπαταρία, χρειάζεσαι καινούργιο ατμοποιητή.
Μπορείς να προσπαθήσεις να τον καθαρίσεις αλλά η άποψή μου είναι ότι απλώς θα σπάσεις τα νεύρα σου.

Απ: DSE 901
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 06, 2009, 19:24 »
Ναι εχεις δικιο προσπαθησα και εσπασαν τα νευρα μου..Τελικα εχω καταλαβει οτι πρεπει να εχουμε μεγαλο αποθεμα ατμοποιητων..Κι εγω ειπα οτι με το dse 901 θα ηταν καλυτερα τα πραγματα..Πρεπει να παρω κατι πιο γερο οπως το GG.. :o

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: DSE 901
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 06, 2009, 19:26 »
Το GG χρησιμοποιεί ατμοποιητές 901, δηλ. σαν αυτόν που σου χάλασε.
Το GG είναι μια λύση για μπαταρία που κρατάει πολύ, όχι ένα άλλο ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Απ: DSE 901
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 06, 2009, 21:04 »
Ναι το ξερω απλα εγω θελω κατι πιο δυνατο και ως χτυπημα στο λαιμο και ως διαρκεια.Ο ατμοποιητης απ οτι ειδα και διαβασα και απο εσας ειναι απο τους καλυτερους που κυκλοφορουν..Απλα ετυχε να μου χαλασει..Και παλι καλα ενα μηνα κρατησε καλα.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: DSE 901
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 25, 2009, 21:10 »
Τελικά, το ds 901 είναι τσιγάρο ή/και στάνταρντ; Διότι όλοι πωλούν αναλώσιμά του.  Κάπως έτσι πρέπει να είναι και το Μ 401.

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DSE 901
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2009, 00:46 »
Σήμερα παρέλαβα ένα 901 Platinum. Το παράγγειλα πριν διαβάσω εδώ την κριτική του και η αλήθεια είναι ότι το είχα ψιλομετανιώσει. Δεν θα πω γεννικά τις εντυπώσεις μου. Αυτό που με φρίκαρε ήταν η διάρκεια της μπαταρίας. 6,5 ώρες!!! Ξέρω ότι είναι θέμα χρήσης, αλλά με την ίδια περίπου χρήση η μεγάλη μπαταρία του BL δεν πέρναγε τις 5. Τι έγινε ρε παιδιά; Αλλάξανε τις μπαταρίες;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364