vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

53 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, lagoudakis, teo77, ZoeM, Tem, dallaskdp, camber

Twitter

Phoenix Rebuildable Atty!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Phoenix Rebuildable Atty!
« Απάντηση #240 στις: Ιουνίου 03, 2013, 02:54 »
H τρύπα είναι το πιο εύκολο πράγμα να έρθει στα γούστα σου. Μπορείς να την μεγαλώσεις λίγο με ένα τρυπανάκι.... κανε το όμως πολύ προσεκτικά γιατί αν μεγαλώσει πολύ δεν μικραίνει.
Δοκίμασε με ένα τρυπανάκι 1.1mm ή 1.2mm και πάντα πολύ προσεκτικά....

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews

Απ: Phoenix Rebuildable Atty!
« Απάντηση #242 στις: Ιουνίου 14, 2013, 11:45 »
Συμφωνω απολυτα στα θετικα και αρνητικα που ανεφερες..


Την τρυπα πως την ανοιξες? Χρειαζεται τρυπανακι?




Υποψην οτι απο fastech ερχεται χωρις τρυπες στις κολωνες.

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Phoenix Rebuildable Atty!
« Απάντηση #243 στις: Ιουνίου 14, 2013, 11:56 »
την άνοιξα πολύ προχειρα με τιρμπουσόν αλλά αμα το κάνεις προσεχτικά θα γινει πολυ καλό μισό να βρω  βίντεο να σου στειλω

[youtube]UKF2p-UG8TI[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Phoenix Rebuildable Atty!
« Απάντηση #244 στις: Ιουνίου 14, 2013, 13:43 »
Ωραιο το βιντεακι σου LoOk!

Tον χρησιμοποιω κι εγω εδω και λιγες μερες και αν και ειναι ο πρωτος μου επισκευασιμος θα ηθελα να πω 1-2 πραγματακια που ισως να μην εχουν αναφερθει:
Εαν εχει το μεταλλικο drip tip, μπορει μεν να ειναι μεταλλικο αλλα οταν πας να το βαλεις, θελει καποια πιεση, που εμενα προσωπικα δεν με βολευει μιας και χρειαζεται συνεχεια να το βαζεις-βγαζεις, και ακομη δεν ξερω αν μαυριζει... Προτιμω ενα πιο απλο drip που να μπαινοβγαινει πιο ευκολα.
Ενα σημαντικο του μειονεκτημα ειναι ο πολος του, που μετα απο μια-δυο μερες χρησης, υποχωρει τοσο, που οσο και να τον σφιξεις στην μπαταρια, δεν κανει επαφη. Η μονη ευκολη και ως τωρα εφικτη λυση ειναι η προσθηκη ενος ανταπτορα 510-ego.
Οσον αφορα την τοποθετηση της φυτιλοαντιστασης, εμενα αυτο μου μοιαζει σαν...σταυρολεξο για δυνατους λυτες! Απορω LoOk ετσι οπως εβαλες το φυτιλι μεσα, αν δεν σου βγαζει καμμενο μετα την 2η-3η τζουρα  :hmmm: Στον δικο μου phoenix, οι βιδες δεν ειναι τοποθετημενες στην μεση του ατμοποιητη, ειναι λιγο πιο μετα απο την μεση. Δοκιμασα διαφορους τροπους τοποθετησης της φ/α και πραγματικα μου σπασε τα νευρα. Χιαστη που θεωρουσα το καλυτερο, δεν αποδιδει οπως πρεπει. Τελικα κατεληξα να την βαζω κατα μηκος των βιδων, σηκωμενη οσο πιο ψηλα γινεται και νομιζω προσοχη θελει και ποσο φυτιλι θα αφησεις μεσα, δεν θελει και πολυ γιατι μπουκωνει και βγαζει καμμενο και ισως αυτο να ειναι τελικα και το μυστικο για την καλυτερη λειτουργια του.
Κατα τα αλλα, εαν βρεις το...κουμπι του, δεν ειναι ασχημος. Ειμαι σχετικα ευχαριστημενος, σαν 1ος μου επισκευασιμος  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2013, 13:59 από lionor »

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Phoenix Rebuildable Atty!
« Απάντηση #245 στις: Ιουνίου 14, 2013, 15:26 »
το drip tip εχει καλή τρυπά δεν χρειάζεται να το βγάζεις, στάζεις απλός μέσα στην τρύπα.
το θέμα ειναι να τροφοδοτεί καλά το φιτίλι οταν φτιάχνεις την αντίσταση μην κάνεις τισ σπθρεσ σφιχτά   άσε λίγο πιο χαλαρά ώστε μόλις ποτίσει το φιτίλι και φουσκώσει λίγο να μην το στραγγαλίζει .

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Phoenix Rebuildable Atty!
« Απάντηση #246 στις: Ιουνίου 14, 2013, 22:05 »
Για το drip εμενα δεν με βολευει να ριχνω απο κει υγρο γιατι λιγο να σου πεσει εξω, θελει σκουπισμα αλλα οκ αυτο ειναι το λιγοτερο...
Το σημαντικο ειναι οπως λες κι εσυ, ποσο σφιχτα θα τυλιχτει το συρμα στο φυτιλι. Εκει νομιζω ειναι ενα θεμα γιατι αν το αφησω 'μπολικο' και καποιο σημειο του συρματος δεν ακουμπαει στο φυτιλι, τοτε αυτο το σημειο κοκκινιζει και δινει γευση μεταλλιλας. Η ιδανικη τοποθετηση του συρματος του φυτιλιου καθως και το σωστο μηκος του φυτιλιου, νομιζω ειναι δυο απο τους σημαντικοτερους παραγοντες για να ατμισει σωστα

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phoenix Rebuildable Atty!
« Απάντηση #247 στις: Ιουνίου 22, 2013, 17:30 »
Τον παιδεύω κι εγώ από χθες. Ήρθε με μαμα αντισταση 2,9Ω :o :o :o .
Εστριψα καινούρια στα 1,8-1,9Ω και προχωράω μ'αυτή. Καλός είναι στο άτμισμα με δύο μειονεκτήματα, το ένα ο πόλος που πιέζεται και μπαίνει μέσα (αυτός θα ειναι κι ο λόγος που θα παροπλιστεί) και η μεγάλη θερμοκρασία που ανεβάζει με 2-3 απανωτές τζούρες (οκ αυτό αναμενόμενο λόγω μεγέθους).

Επίσης βοηθάει πολύ την τροφοδοσια εαν η αντίσταση στηθεί κάθετα ανάμεσα στους πόλους (όπως στη φωτο στην απάντηση #237) και όχι κατα μήκος από πόλο σε πόλο, Καθώς οι πόλοι είναι άκρη άκρη στη βάση και τσακίζει πολύ έυκολα το φυτίλι με αποτέλεσμα να στραγγαλίζεται.

Στα θετικά του είναι το οτι κρατάει υγρό για αρκετή ώρα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2013, 17:56 από sab_atmo »

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phoenix Rebuildable Atty!
« Απάντηση #248 στις: Ιουνίου 22, 2013, 20:39 »
Εγω πάντως τον φτιάχνω όπως εσύ, περίπου στα 1,8Ω, με την μόνη διαφορά, οτι βάζω το σετάρισμα παράλληλα με τις βίδες, και πιό ψηλά.
Γιατί ? Εαν δείς, η τρύπα για την εισαγωγή του αέρα είναι δεν είναι παράλληλη με τις βόλτες του σώματος οταν βιδώνει. Και επειδή ποτέ δεν πέφτει η τρύπα εκει που πρέπει το ξεβιδώνω. Αρα πρέπει να " ψηλώσω " και την αντίσταση.


Εβαλα και φωτο για να σας το δείξω τι εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phoenix Rebuildable Atty!
« Απάντηση #249 στις: Ιουνίου 25, 2013, 07:14 »
Απο την ώρα που πήρα στα χέρια μου [ την Παρασκευή ] τον νέο Φοίνικα, τον Μ5, κόλλησα.


Είναι όμορφος, πολύ πιο αποδοτικός, και διαιρείται σε περισσότερα μέρη.

Βάζω κάποιες φωτογραφίες για να δειτε τις διαφορές.









Και εδω κάποιες συγκριτικές φωτογραφίες παρέα με τον παλαιό, που δεν μου άρεσε τόσο.  ;)










Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 25, 2013, 21:40 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Phoenix Rebuildable Atty!
« Απάντηση #250 στις: Νοεμβρίου 26, 2013, 19:57 »
Ήταν ο πρώτος μου επισκευασιμος, στην clone έκδοσή του. Για το κόστος του (8 ευρώ!), τρομερό μηχανάκι! Τον εστηνα με διπλό 2αρι silica και σύρμα NiCh 0.17, στα 1,8Ω. Μόνο καπνικα. Value for money, 10/10 ! ;D

Sent from my ST21i using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 191661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1106277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 178519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 23605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 287413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 210874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro