vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2010 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 15:37 »
Δεν ξέρω τι ακριβώς αντιμετώπισες Πέτρα, αλλά πέραν του Φαινό με τον οποίο παίζω και του αλλάζω τα... σωθικά του κάθε τρεις και λίγο, τα υπόλοιπα Φαινό παίζουν και εμένα όπως του Oldboy.gr συνήθως πάνω από βδομάδα...
Χωρίς προβλήματα...
Το πολύ να τους ανοίξω μια φορά στις 4-5 μέρες να ξαναστρώσω το βαμβάκι στο deck...


Με ΤΥΠΟΥ KGD βαμβάκι... Ούτε καν γνήσιο... 1 ευρώ τα 10 pads...


Οπότε δεν το θεωρώ δεδομένο αυτό με την απορροφητικότητα... Θα έλεγα μάλιστα ότι το Φαινό παίζει καλύτερα (συνολική λειτουργία) με "χειρότερα" βαμβάκια... :))


Όσο για το άλλο που λες σχετικά με το brass tank... έχω και εγώ παρατηρήσει μετά από χρήση σε πολλούς ατμοποιητές πχ DID, Kayfun 4 (κλώνο), Kayfun Lite, IATTY, ESTIA, κτλ ότι ανάλογα με το υλικό του τανκ, υπάρχει διαφορά γεύσης... Πράγμα που το παρατήρησαν και άλλοι ατμιστές σε νήματα που αφορούν τους ατμοποιητές που ανάφερα, ή μετά από κουβέντα μαζί τους...


Οπότε το βλέπω λογικό να υπάρχει και "διαφορά" στη γεύση... :)


Edit...


Έψαχνα να το βρω στις σημειώσεις μου... Έχω Φαινό που δουλεύει χωρίς προβλήματα από 3 Οκτωβρίου που τον έστησα, και τον έχω στο τσαντάκι μου παντού.. Και έχει κάνει πάνω από 20 ml...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2015, 15:43 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2011 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 15:46 »
Λογικό είναι σίγουρα... αλλά είναι η πρώτη φορά που το βλέπω τόσο έντονη διαφορά γεύσης όταν αλλάζω τανκ σε κάποιον ατμοποιητή. Και μάλιστα όχι φτηνό.
Αυτό με ξένισε.
Το θέμα των διαρροών αντιμετωπίζεται με λίγη προσπάθεια και προσεκτικό στήσιμο... αλλά τα brass δακτυλίδια με απογοήτευσαν διπλά. Και λόγω γεύσης και λόγω ταλαιπωρίας στο γέμισμα και στο βάλε βγάλε για να αλλαχτεί η αντίσταση.
Αν είχα έναν φτηνό κλώνο από ΦΤ ή έστω με τον goliath V2 της youde, που είναι φτηνός ατμοποιητής, θα έλεγα χαλάλι η δυσκολία αποσυναρμολόγησης.
Αλλά στον ατμοποιητή του 100ρικου πραγματικά ξενίστηκα. Το ίδιο με ξένισε και η εμφάνιση των brass δακτυλιδιών μετά από λίγη χρήση, αλλά το παραβλέπω, διότι μπορεί να είναι και ... καλλιτεχνική άποψη του δημιουργού του.
Ξέρω... λίπανση... το κάνω, γεμίζω γλυκερίνες, θέλω χαρτομάντηλα και καταλήγω στο ότι δεν είναι αντιμετώπιση αυτή για ακριβό ατμοποιητή. Αν κάτι πρέπει να μπαίνει κουμπωτά, πρέπει να μπαίνει με λιγότερο ζόρι...


Το αστείο είναι ότι η φτηνότερη βερσιόν με το bell tank είναι απείρως ευκολότερη στο βάλε βγάλε, γέμισε, άλλαξε και έχει καλύτερη γεύση. Definately τον προτιμώ έτσι και τον βρίσκω πιο ελκυστικό κιόλας, με άριστη σχέση χωρητικότητας/μεγέθους.


Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2012 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 15:59 »
Μεταξύ μας  :))  Αγαπάω Brass, αλλά δεν έχω τίποτε brass... :))


Τα ζόρια των brass parts τα διαβάζω παντού... :laugh1:


Επίσης... Για να μη νομίζετε ότι λέω μόνο τα καλά...


Πράγματι το γέμισμα (για τον νέο χρήστη) είναι ζήτημα... Καθώς και το άνοιγμα για αλλαγή αντίστασης...
Σε ατμοποιητή που μου ήρθε πρόσφατα, και δεν γύριζε καθόλου εύκολα η ρύθμιση του αέρα, άλλαξα τα δυο όρινγκ με άλλα λίγο μικρότερα σε διάμετρο που λόγω τεντώματος για να μπουν έγιναν ελάχιστα πιο λεπτά και τώρα γυρίζει πολύ όμορφα και εύκολα...


Σε άλλον που μου ήρθε με καφέ όρινγκ το πάνω, έβαλα ένα μαύρο στη θέση του από αυτά που μου ήρθαν ως ανταλλακτικά με τον πρώτο μου Φαινο Zest και όλα οκ και εκεί...


Πλέον πάντως το γέμισμα το κάνω πανεύκολα και δεν μου παίρνει πάνω από 30-40 δεπτερόλεπτα...


Μάλιστα ο Zalaros μου έδειξε ένα κολπάκι με το οποίο γεμίζει από κάτω χωρίς να βγάλει καν το Φαινό από το μοντ!!!! Απλά θέλει λίγο εξάσκηση...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Και ένα τιπ για τις περιπτώσεις που έχετε πχ γεμίσει υπερβολικά το Φαινό και η υποπίεση δεν ξεκινάει να δουλεύει... Με αποτέλεσμα καμένο...





Γενικά όμως βοηθά και στις περιπτώσεις όπου βρεθήκατε έξω και σας κάνει κάποιο κόλπο υποτροφοδοσίας λόγω σετάπ, μιας και ο Φαινό συνήθως δουλεύει με ελεγχόμενη υπερτροφοδοσία....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2015, 16:06 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2013 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 16:15 »
Demkoni δείξε κάποια στιγμή αν θέλεις κ το κολπακι με το μοντ.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2014 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 16:15 »
απαξίωση ειναι το μπελ καπ...
ss rings φορέβα!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2015 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 16:18 »
Οταν λες απαξιωση εννοεις πιο ομορφο και πιο ευκολο  δεν παει?χα,χα,χα!
Εννοειται οτι η υποκειμενικοτητα ειναι πανταχου παρουσα!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2016 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 16:21 »
Demkoni δείξε κάποια στιγμή αν θέλεις κ το κολπακι με το μοντ.


Έπαθα πλάκα με το κολπάκι του Zalaros!!! :o


Γυρνάει ανάποδα χωρίς να ξεβιδώσει από το μοντ, τσακ... γεμίζει... κλακ κλείνει... 15 δεύτερα γέμισμα!!!


 :respect:


Ας το δείξει ο Zalaros... Είπα... θέλει προπόνηση!!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2017 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 16:30 »
τα περι υποκειμενικότητας.. καλό να τα υπενθυμίζουμε γιατί ειμαστε και απαίδευτοι

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2018 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 17:15 »
Αν μιλάμε για το ολόσωμο τανκ που φαίνεται στο τελευταίο βιντεάκι, για ποιό λόγο να ξεβιδώσεις τον ατμοποιητή από το μοντ? ???
Αν μιλάμε για κάτι άλλο περιμένω να δώ.

Τώρα αυτό με το νύχι είναι μεγάλο εύρημα.



Συνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2019 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 17:27 »
οι σταγονες ειναι δειγμα υποτροφοδοσιας?

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2020 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 17:47 »
Επειδή διαβάζω ότι το γέμισμα από κάτω παιδεύει πολλούς φίλους, έφτιαξα ένα πρόχειρο βιντεάκι που δείχνω πως γεμίζω τον lite με το τανκ με τα δαχτυλίδια. Από την αρχή με βόλεψε. Ελπίζω να βοηθήσει κάποιους και ζητώ επιείκεια για την ποιότητα του βίντεο.

[youtube]AaQ6qlwfYvY[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2021 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 17:51 »
Αν μιλάμε για το ολόσωμο τανκ που φαίνεται στο τελευταίο βιντεάκι, για ποιό λόγο να ξεβιδώσεις τον ατμοποιητή από το μοντ? ???
Αν μιλάμε για κάτι άλλο περιμένω να δώ.

Τώρα αυτό με το νύχι είναι μεγάλο εύρημα.


Εγώ ξεβιδώνω από το μοντ, Βγάζω το drip tip, γυρίζω ανάποδα, κάνω προς τα κάτω το τανκ, γεμίζω, ανάποδα όντας ο ατμποιητής κουμπώνω το τανκ, βάζω το ντριπ τιπ, και βιδώνω στο μοντ...


Ο Zalaros γύρισε το μοντ με τον ατμοποιητή πάνω του, κατέβασε το τανκ, γέμισε, έκλεισε και άτμισε... :)



Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2022 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 18:02 »
Κανω οτι και εσυ χωρις να βγαλω το drip tip. Ετσι κατεβαζω το τανκ ακομη πιο κατω και εχω περισσοτερο ανοιγμα για να γεμισω με οτι μπουκαλακι και αν χρησιμοποιω. Το ποσο περισσοτερο μπορει να κατεβει το τανκ λογο της μη αφαιρεσης του drip tip πριν αρχισουν να αδειαζουν τα υγρα, ειναι ευκολο να διαπιστωθει καθως καταλαβαινεις ποτε σταματα να πιανει το ο ring επανω στο τιπ.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2023 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 18:06 »
Νομίζω ότι σε κάθε πίεση του νυχιού το τάνκ ανεβαίνει απειροελάχιστα αντλώντας αέρα από έξω ενώ αφήνοντάς το επιστρέφει από το κράτημα των ορινγκς πιέζοντας αυτή τη φορά υγρό προς τα φιτίλια  :respect:
Το πάω για πλημμύρα δεν την γλυτώνω.


Φίλε demkoni έχασα άλλη μια εύφημο μνεία για το γέμισμα.








αλλά γιατί να το ξεβιδώσεις απο το μόντ εξ αρχής

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2024 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 18:10 »
Χωρις να εχω δει το φιλο το zalaro και πως το κανει, μαλλον κανω κι εγω το ιδιο και μαλιστα επειδη χρησιμοποιω μπουκαλακι με βελονα κατεβαζω το τανκ τοσο οσο να βγει απο το πρωτο ο-ρινγκ, δλδ ουτε καν να ξεκουμπωσει απο τη βαση και γεμιζω απο τις τρυπες εισαγωγης του αερα. Ουτε ξεβιδωνω, ουτε τπτ. Με βολευει και μου φαινεται απιστευτα πρακτικο.

Τροποποιηση:
Τις τρυπες εισαγωγης του αερα στο τανκ, οχι τις τρυπες εισαγωγης αερα στη βαση του ατμοποιητη  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279247 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias