vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

388 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3345 στις: Μαΐου 31, 2016, 13:44 »
dikos διαβασε οτι εχει γραψει κατα καιρους ,και θα καταλαβεις !!αλλο να λες αρνητικα ,και αλλο να πετας σποντες !!
Κάποιες φορές έχουμε κοντραριστεί με την Petra για το tiny tank των ST, στα 10 μηνύματά της τα 8 ήταν για το tyni tank ότι σπάει εύκολα. :D
Σε αυτό που γράφει τώρα όμως με βρίσκει απολύτως σύμφωνο, πως να το κάνουμε :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3346 στις: Μαΐου 31, 2016, 13:47 »
...αλλά για βελτιώσεις στα σημεία που πονάει ο ατμοποιητής. Κοινώς, για να διορθωθούν τα χούγια του.
Το σωστό να λέγεται, κάπως έτσι είναι τα πράγματα, αλλά αυτό μόνο ως καλό πιστώνεται στον gus. Πάντως και με την πρώτη βάση, πάντα βεντάλια εκεί και 1/4 της στροφής άνοιγμα αναλόγως των υγρών και όχι πάντα, δεν έχω πρόβλημα. Κι εκεί όμως, παρά τα μικρά λούκια, μπορείς να στουμπώσεις το βαμβάκι, αφού το έχεις κόψει στο σωστό μήκος πριν και το τριμάρεις στις άκρες.
Πάντως απ' όσο ξέρω, από την αρχή του έτους, όλα τα Φαινόμενα πωλούνται με τη νέα βάση, με την οποία πραγματικά το στήσιμο του βαμβακιού είναι παιχνιδάκι και οι διαρροές είναι απίθανες, εκτός κι αν κάνεις χοντρή "πατάτα".
Με λίγα λόγια, η νέα βάση διευκολύνει αρκετά τον χρήστη και κάνει πιο προσιτό το Φαινόμενο και σε έναν νέο, με μικρή εμπειρία. Αυτή είναι η διαφορά ουσιαστικά.

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3347 στις: Μαΐου 31, 2016, 13:47 »
Κάποιες φορές έχουμε κοντραριστεί με την Petra για το tiny tank των ST, στα 10 μηνύματά της τα 8 ήταν για το tyni tank ότι σπάει εύκολα. :D
Σε αυτό που γράφει τώρα όμως με βρίσκει απολύτως σύμφωνο, πως να το κάνουμε :laugh1:
Δηλαδή δεν πρέπει να βελτιώσουν έναν ήδη πολύ καλό ατμοποιητη για να μην πέσουν οι τιμές στους μεταχειρισμενους; Μας δουλεύετε ρε παιδια;

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3348 στις: Μαΐου 31, 2016, 13:48 »
Δηλαδη δεν μπορει κανεις να πει αυτα που θεωρει αρνητικα? Δεν νομιζω να τον απαξιωσε σε καμια περιπτωση, την αληθεια λεει


καλα οκ οτι πειτε !!αλλο να εισαι αντικειμενικος ,και αλλο κατι αλλο ,!!

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3349 στις: Μαΐου 31, 2016, 13:51 »
Το σωστό να λέγεται, κάπως έτσι είναι τα πράγματα, αλλά αυτό μόνο ως καλό πιστώνεται στον gus. Πάντως και με την πρώτη βάση, πάντα βεντάλια εκεί και 1/4 της στροφής άνοιγμα αναλόγως των υγρών και όχι πάντα, δεν έχω πρόβλημα. Κι εκεί όμως, παρά τα μικρά λούκια, μπορείς να στουμπώσεις το βαμβάκι, αφού το έχεις κόψει στο σωστό μήκος πριν και το τριμάρεις στις άκρες.
Πάντως απ' όσο ξέρω, από την αρχή του έτους, όλα τα Φαινόμενα πωλούνται με τη νέα βάση, με την οποία πραγματικά το στήσιμο του βαμβακιού είναι παιχνιδάκι και οι διαρροές είναι απίθανες, εκτός κι αν κάνεις χοντρή "πατάτα".
Με λίγα λόγια, η νέα βάση διευκολύνει αρκετά τον χρήστη και κάνει πιο προσιτό το Φαινόμενο και σε έναν νέο, με μικρή εμπειρία. Αυτή είναι η διαφορά ουσιαστικά.
εαν δεν στριψω τη καμπανα καθολου, υπαρχει θεμα? δεν γινεται η τροφοδοσια απο τα λουκια? Ακολουθησα το στησιμο βενταλια και η κατασταση βελτιωθηκε πολυ

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3350 στις: Μαΐου 31, 2016, 13:53 »
Η παλιά βάση με νέο βαμβάκι ύστερα από dry burn.

Σε πυρήνα 1,8mm ευθυγραμμισμένη με το airflow και ταλαιπωρημένη από την πυράκτωση. Δείτε το υγρό που δεν σκούπισα στις βίδες, σίγουρα δεν θα προσθέσει τίποτα καλό στην γεύση.



Κάποια στιγμή θα φτιάξω έναν μίνι soda blaster.



Παπιγιόν.



Μπάτμαν









Την γεύση της βεντάλιας νομίζω δεν την πιάνει ίσως γιατί το βαμβάκι είναι λίγο και αντίστοιχα είναι λίγο και το υγρό που κυκλοφορεί στο ντεκ, δύσκολα όμως θα στεναχωρηθείς με αυτό το σετάπ. 







Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3351 στις: Μαΐου 31, 2016, 13:56 »
εχεις ανοιξει τα λουκια η νομιζω ?

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3352 στις: Μαΐου 31, 2016, 14:04 »
Άλλους ατμό τους σφάζω στο γόνατο τη Φαίνια όμως δεν θα την ακουμπούσα ποτέ. :))
Είναι λόγω μεγέθυνσης. Ξέχασα να γράψω ότι πάντα τσιμπάω την καμπάνα, ας πούμε 1/4 της στροφής, ανάλογα την αίσθηση που έχω στον ατμό

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3353 στις: Μαΐου 31, 2016, 14:15 »
εαν δεν στριψω τη καμπανα καθολου, υπαρχει θεμα? δεν γινεται η τροφοδοσια απο τα λουκια?

Έγραψα, ανάλογα με τα υγρά κυρίως, αλλά θα παίξει το ρόλο του και το σύρμα, τα watt κ.λπ. Την καμπάνα, από καθόλου, έως και 1/4 άντε και μισή στροφή το πολύ, να έχει χρειαστεί να την ανοίξω.
Τα δείχνει πάντως ωραία ο Deimos από πάνω κι αν πας και λίγο πιο πίσω θα δεις κι ένα πολύ ωραίο στήσιμο με βεντάλια και μυτούλα στο αυλάκι, που έχει βάλει ο maniadakis :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3354 στις: Μαΐου 31, 2016, 16:02 »
Μετά από δοκιμές πολλών MTL κλώνων ατμοποιητών κατέληξα ότι ο Phenomenon επιβάλλεται να μπει στο μόνιμο οπλοστάσιό μου, προβληματίζομαι όμως για τη νέα βάση γιατί μου αρέσει το στήσιμο βεντάλια.

Υπάρχει κανείς που να μην του αρέσει η νέα βάση? Να έχει π.χ. χειρότερη τροφοδοσία ή γεύση από την παλιά λόγω του ότι δεν κάνεις το στήσιμο βεντάλια που έχει καλή γεύση και το βαμβάκι πλέον δεν είναι τόσο απλωμένο?

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3355 στις: Μαΐου 31, 2016, 16:56 »
Μην το σκέπτεσαι, στις φωτογραφίες μου αν είδες είναι 1,8mm πυρήνας και όχι 2mm και το ήδη λίγο βαμβάκι είναι ψαλιδισμένο ίσως και πάνω από το μισό (κάνω και 90%+ VG οπότε προσέχω για υποτροφοδοσίες και δεν το συμπιέζω) μπορεί να μην δίνει την τέλεια γεύση driper που ψάχνουμε απέχει όμως ελάχιστα. Στην νέα βάση σετάρεις με 2mm πυρήνα και το βαμβάκι μπαίνει ολόκληρο στις εγκοπές οπότε είναι υπεραρκετό, εξάλλου μπορείς και εδώ να κάνεις βεντάλια ή βεντάλια και μύτες ταυτόχρονα αν θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3356 στις: Μαΐου 31, 2016, 17:45 »
να πω και εγω οτι τον εχω εδω και δυο μηνες κοντα και επιτελους εχω βρει αυτο που θελω.εχοντας δοκιμασει αρκετους εως παρα πολλους ατμο μπορω με σιγουρια να πω οτι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα.την γευση που πηρα με αυτον τον ατμο δεν μου την εχει δωσει κανενας.να πω επισης οτι απο το πρωτο στησιμο εως και τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα με διαροοες,υποτροφοδοσιες κτλ

Αποσυνδεδεμένος Jimakos24

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3357 στις: Μαΐου 31, 2016, 19:37 »
Παιδιά καλησπέρα. Ο ατμοποιητής είναι αριστούργημα. Για αυτούς που θέλουν να τον πάρουν το προτείνω με κλειστά τα μάτια. Σαν μέγεθος αρκετά διακριτικός συγκριτικά με άλλους, η βάση zest v2 παρέχει αρκετά σφιχτή τζούρα, πολύ καλή γεύση, αθόρυβος, και το στήσιμο του είναι υπερβολικά εύκολο αρκεί να μπεί η σωστή ποσότητα βαμβακιού. Καλά ατμίσματα!  

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3358 στις: Ιουνίου 01, 2016, 07:54 »


@tonylens. Το παλικάρι που τον είχε μπορεί να είχε από την αρχή πολύ σφιχτά ορινγκς. Μια αλλαγή τους με λίγο πιο στενά μπορεί να βοηθήσει. Πάντως, αν είναι να έχει διαρροές, θα τις έχει και με κλειστές τις τρύπες αέρα από το πλάι. Μην ξεχνάς ότι έχει τρύπες αέρα κι από κάτω. Κι αυτές δεν κλείνουν.

Πέτρα δεν έχει τρύπες αέρα από κάτω είναι εγκοπές για να ξεβιδωνει ή βάση!

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3359 στις: Ιουνίου 01, 2016, 11:35 »
Εμένα η μία βάση ζεστ που έχω είναι με δύο τρύπες (έχω και μία με τρεις). Αυτή είναι η v2 ή υπάρχει κι άλλη, παλιότερη, με 2 τρύπες;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124029 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15649 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias