vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

270 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, white varadero, marauder800, trabaman

Twitter

Digiflavor Siren V2 (22-24mm)

Αποσυνδεδεμένος MacGreg

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #225 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 19:00 »
Πολλοί ωραίοι φαινονται και ο Gun metal και ο μαύρος.

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #226 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 19:08 »
Τις καλησπέρες μου.
Ακολουθεί ερωτηματολόγιο αρχάριου έως εντελώς άσχετου με επισκευάσιμους. (προειδοποίηση θα σας πιάσει νύστα, φτιάξτε καφεδάκι πρώτα και τα σχετικά).

μιας και ο Siren2  θα είναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος θεώρησα να τα ρωτήσω εδώ.
Προκαταβολικά, καταλαβαίνω ότι ένα μέρος της  ¨μαγείας¨ των επισκευάσιμων είναι οι δοκιμές με τις αντιστάσεις και τα σχετικά.
Αρχικά όμως φαντάζει χάος απύθμενο και θα χρειαστώ τα φώτα σας.


 
 Πληροφοριακά μέχρι τώρα χρησιμοποιώ συνήθως
Nautilus 2 / Ijoy elf  ατμοποιητή με αντιστάσεις:
 α).  1.8
Ohm  και τη τρέχω στα 11W (με προτεινόμενη ισχύ 10-14W)
 β).  1.8 Ohm  
Clapton και τη τρέχω στα 12W (με προτεινόμενη ισχύ 13-16W)
 ενώ μερικές φορές πηγαίνω σε
 γ).  0.7
Ohm με τέρμα ανοιχτό το airflow και τη τρέχω στα 15W μόλις, (όταν ο κασκευαστής προτείνει 18-23W).
 Σε γενικές γραμμές δηλαδή, κρατώ χαμηλό προφίλ όσο αναφορά τα
watt και τη κατανάλωση υγρού / μπαταρίας.
 
 Με βάση τα παραπάνω «προφίλ» φαντάζομαι πως θα χρειαστεί να προμηθευτώ παραπάνω από ένα είδος αντίστασης για τον Siren 2.
  Απ’ ότι έχω καταλάβει υπάρχουν και οι  πυρήνες - εργαλεία που τυλίγουμε την αντίσταση και άρα παίζουν κιαυτοί ρόλο στα
Ohm που θα προκύψουν ανάλογα και με το πάχος τους και τα τυλίγματα μας σωστά?

 Άρα οι ερωτήσεις είναι:

1). για να παίζω τον ατμοποιητή με μεγάλη αντιστασούλα (βλέπε κοντά στα 1.8
Ohm λογικά)
  τι σύρμα, πυρήνα και αριθμό τυλιγμάτων χρειάζομαι?

 2). Για να παίξω λίγο πιο χαμηλά σε αντίσταση (όπως όταν κατεβαίνουμε στον εργοστασιακό κοντά και κάτω από 1
Ohm) τι θα χρειαστώ?

3). Υπάρχει δυνατότητα να πάρουμε
nickel αντίσταση και να παίξουμε με θερμοκρασία?

4). Βαμβάκι προτείνετε κάτι συγκεκριμένο? Σε κοντινό κατάστημα διαθέτουν το
cotton bacon v2 (το κοτο-μπέικον που λέει κένας φίλος). Είναι το συνήθες στη χρήση? (λογικά ρωτάω για το ρόλο που θα έχει να κάνει με τη καθαρότητα στη γεύση και την απορροφητικότητα)
  
 υγ: Εντυπώσεις δε θα έχω να σας πω για λίγο διάστημα, μιας και έκανα πατάτα όταν διαπίστωσα πως χρειάζομαι και αντίστοιχο
box. Έχω τον pico αλλα χωράει μέχρι 22mm tank, αφήνοντας ένα ελάχιστο κενό μικρότερου του ενός χιλιοστού με το καπάκι μπαταρίας. Οπότε μέχρι την αγορά ενός pico 25άρη, θα κάνω υπομονή και θα διαβάζω το forum. (ναι παιδιά συμβάινει κιαυτό, για μερικούς είναι αυτονόητα και άλλοι μαθαίνουν εκ των υστέρων όπως εγώ. ;D )
 
 Ευχαριστώ για το χρόνο σας. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος soulplayer

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #227 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 19:34 »
Εμενα μου ηρθε e-mail διαθεσιμοτητας απο Vapexperts για τον 24αρι Black κ προχωρησα σε αγορα..

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #228 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 19:43 »
Τις καλησπέρες μου.
Ακολουθεί ερωτηματολόγιο αρχάριου έως εντελώς άσχετου με επισκευάσιμους. (προειδοποίηση θα σας πιάσει νύστα, φτιάξτε καφεδάκι πρώτα και τα σχετικά).

μιας και ο Siren2  θα είναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος θεώρησα να τα ρωτήσω εδώ.
Προκαταβολικά, καταλαβαίνω ότι ένα μέρος της  ¨μαγείας¨ των επισκευάσιμων είναι οι δοκιμές με τις αντιστάσεις και τα σχετικά.
Αρχικά όμως φαντάζει χάος απύθμενο και θα χρειαστώ τα φώτα σας.


 
 Πληροφοριακά μέχρι τώρα χρησιμοποιώ συνήθως
Nautilus 2 / Ijoy elf  ατμοποιητή με αντιστάσεις:
 α).  1.8
Ohm  και τη τρέχω στα 11W (με προτεινόμενη ισχύ 10-14W)
 β).  1.8 Ohm 
Clapton και τη τρέχω στα 12W (με προτεινόμενη ισχύ 13-16W)
 ενώ μερικές φορές πηγαίνω σε
 γ).  0.7
Ohm με τέρμα ανοιχτό το airflow και τη τρέχω στα 15W μόλις, (όταν ο κασκευαστής προτείνει 18-23W).
 Σε γενικές γραμμές δηλαδή, κρατώ χαμηλό προφίλ όσο αναφορά τα
watt και τη κατανάλωση υγρού / μπαταρίας.
 
 Με βάση τα παραπάνω «προφίλ» φαντάζομαι πως θα χρειαστεί να προμηθευτώ παραπάνω από ένα είδος αντίστασης για τον Siren 2.
  Απ’ ότι έχω καταλάβει υπάρχουν και οι  πυρήνες - εργαλεία που τυλίγουμε την αντίσταση και άρα παίζουν κιαυτοί ρόλο στα
Ohm που θα προκύψουν ανάλογα και με το πάχος τους και τα τυλίγματα μας σωστά?

 Άρα οι ερωτήσεις είναι:

1). για να παίζω τον ατμοποιητή με μεγάλη αντιστασούλα (βλέπε κοντά στα 1.8
Ohm λογικά)
  τι σύρμα, πυρήνα και αριθμό τυλιγμάτων χρειάζομαι?

 2). Για να παίξω λίγο πιο χαμηλά σε αντίσταση (όπως όταν κατεβαίνουμε στον εργοστασιακό κοντά και κάτω από 1
Ohm) τι θα χρειαστώ?

3). Υπάρχει δυνατότητα να πάρουμε
nickel αντίσταση και να παίξουμε με θερμοκρασία?

4). Βαμβάκι προτείνετε κάτι συγκεκριμένο? Σε κοντινό κατάστημα διαθέτουν το
cotton bacon v2 (το κοτο-μπέικον που λέει κένας φίλος). Είναι το συνήθες στη χρήση? (λογικά ρωτάω για το ρόλο που θα έχει να κάνει με τη καθαρότητα στη γεύση και την απορροφητικότητα)
 
 υγ: Εντυπώσεις δε θα έχω να σας πω για λίγο διάστημα, μιας και έκανα πατάτα όταν διαπίστωσα πως χρειάζομαι και αντίστοιχο
box. Έχω τον pico αλλα χωράει μέχρι 22mm tank, αφήνοντας ένα ελάχιστο κενό μικρότερου του ενός χιλιοστού με το καπάκι μπαταρίας. Οπότε μέχρι την αγορά ενός pico 25άρη, θα κάνω υπομονή και θα διαβάζω το forum. (ναι παιδιά συμβάινει κιαυτό, για μερικούς είναι αυτονόητα και άλλοι μαθαίνουν εκ των υστέρων όπως εγώ. ;D )
 
 Ευχαριστώ για το χρόνο σας. :thumpup:

Εγώ απλά θα σου έλεγα να πάρεις ένα κανθαλάκι 0.32, βαμβάκι κοτομπέικον (cotton bacon) ψαλιδάκι για τα νύχια και κάτι για να κάνεις 3μμ πυρήνα. Ή αντίστοιχο εργαλείο δλδ ή κανένα μικρό κατσαβιδάκι που το σωμα του να είναι 3μμ. Κάνεις 5-6 στροφές το συρμα και τέλος. Θα παίζεις 16-18w .
Μή νομίζεις, τεμπελχανάς είμαι που κάνω πάντα το ίδιο στήσιμο. Δεν "ψαχνομαι" ιδιαίτερα. Και δε χρειάζεται κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #229 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 22:30 »
Το λοιπόν!

-> Εχω γραψει για ενα setup που κάνω μερικά ποστς πιο πανω, (παρόμοιο με του Stepeha ειναι) δοκίμασε το αν θες, δίνει πολύ ωραία γεύση. ;D

Εγω αποφευγα τους επισκευασιμους νομιζοντας οτι θα "μπλεξω" με τα setup τους αλλα ο συγκεκριμένος ειναι πολυ ευκολος στο στήσιμο. :thumpup:
Βεβαια να ξερεις εγω βοηθήθηκα απο το forum διαβάζοντας και ρωτώντας. :respect:

Οπωσδήποτε παρε ενα κεραμικό τσιμπιδάκι (για να κλείνεις τις σπείρες) και παρε και ενα  Micro coil jig Tool
Και εισαι ετοιμος.Και το cotton bacon καλο ειναι (δεν εχω δοκιμασει και κανενα αλλο, μια χαρα κανει την δουλειά του)

-> Το setup για να μην ψάχνεις..

kanthal 28ga 0,3mm πηρηνας 3αρις και 7 στροφές. 1Ω και βατ απο 11-18 * Οπου σου δινει την καλύτερη γευση (κατα την δικη σου κρίση) :bye:



Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #230 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 22:48 »
M' αυτό το setup η αντίσταση θα βγει 1.5Ω.
Για 1.0Ω το σύρμα πρέπει να είναι kanthal 28ga 0.40mm

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #231 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 22:52 »
1.07Ω βγαίνει σε έμενα.0,321mm συρμα,
Ισως να έχω 6 σπείρες και όχι 7 θα τσεκάρω και θα σου πω :confused1:

edit:

5 ειναι. Για αυτο βγαινει 1Ω σωστη η παρατήρηση του Camber.

Ειχα βγαλει το τελευταιο setup φωτο


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2017, 22:59 από Electron-77 »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #232 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 23:02 »
Θέλεις 4 σπείρες για να βγει 1Ω. Ή η διάμετρος που στρίβεις είναι μικρότερη από 3mm ή το σύρμα σου είναι 26ga ή δεν είναι kanthal

Edit:
A, OK μάλλον κλέβει και λίγο το μοντάκι σου προς τα κάτω.
Θα συμβούλευα πάντως να κάνεις λίγες περισσότερες σπείρες ώστε το coil να καλύπτει και τις 3 τρύπες για μέγιστη παραγωγή ατμού και γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #233 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 23:12 »
Αυτο ειναι το συρμα μου
Ισως να κλεβει το Pico δεν έχω κάτι αλλο εκτος απο το mod μου για να την μετρήσω ::)
Εχω κανει μεχρι και 10 σπειρες και κάλυψα ολες τις τρυπες αλλα εμενα αυτο το setup μου δινει πιο καλη γευση, για αυτο το προτιμώ, (και ας μην καλύπτει ολες τις τρυπες) :D

Αποσυνδεδεμένος niki27

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #234 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 23:16 »
Θέλεις 4 σπείρες για να βγει 1Ω. Ή η διάμετρος που στρίβεις είναι μικρότερη από 3mm ή το σύρμα σου είναι 26ga ή δεν είναι kanthal

Edit:
A, OK μάλλον κλέβει και λίγο το μοντάκι σου προς τα κάτω.
Θα συμβούλευα πάντως να κάνεις λίγες περισσότερες σπείρες ώστε το coil να καλύπτει και τις 3 τρύπες για μέγιστη παραγωγή ατμού και γεύσης.
Μια ερώτηση πάνω σε αυτό, περισσότερες σπείρες με μικρότερο πυρήνα? 

Αποσυνδεδεμένος AC/DC

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #235 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 23:22 »
Παράθεση
Για 1.0Ω το σύρμα πρέπει να είναι kanthal 28ga 0.40mm
28g=0.32mm
26g=0.40mm

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #236 στις: Νοεμβρίου 08, 2017, 00:33 »
Σωστά, ο δαίμων του πληκτρολογίου

[member=13319]niki27[/member]
Σε 3άρι πυρήνα το βαμβάκι φράζει πιο σωστά τα λούκια. Και με 2.5 πάντως δεν αντιμετώπισα πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος niki27

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #237 στις: Νοεμβρίου 08, 2017, 01:45 »
Θα δοκιμάσω και με 2,5 να δω απο απορία.. Ευχαριστώ!  :)

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #238 στις: Νοεμβρίου 08, 2017, 02:15 »
Επίσης, γιατί κολλητές οι σπείρες ρε παιδια; Και ιδίως σε αρχάριο; Δε νομίζω πως υπάρχει ιδιαίτερο όφελος.

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #239 στις: Νοεμβρίου 08, 2017, 11:54 »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη γνώση και τις διευκρινίσεις.
Το έχω ξαναγράψει και παλιότερα σε άλλο μέρος του φόρουμ που ρώταγα διάφορα για τον nautilus 2, 
είναι πραγματικά χρήσιμες οι απαντήσεις.
Μόλις εφοδιαστώ τον 25αρη pico  θα προμηθευτώ αρχικά "κοτομπέικον", λίγο σύρμα και θα ξεκινήσω :) 
προς το παρόν, διάβασμα του φόρουμ.  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 979 123565 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:32
από Antiprosopos
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12734 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos