vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 10:58 »
AW δεν είναι σίγουρα... έχω δύο τέτοιες 18500  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 17:36 »
κι εγω μια 18350 ::) :-[ :-[  αλλα πιο πολυ με καιει(για να μη με καψει στ'αληθεια) αν ειναι πραγματικες imr ...θελω να παρω ενα ζευγος για vv ::) :-[ :-[ :-[ :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 17:44 »
Και εγω δεν ξερω αν βγαινω off topic εδω....
IMR ΠΟΣΕΣ εταιρίες φτιάχνουν? Ξερει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 02:38 »

H διαφορές που έχουν η μη αυθεντικές μπαταρίες AW :

1. Διαφορά στο χρώμα
2. Διαφορά στο σήμα AW ( είναι πιο μεγάλο )
3. Διαφορά στο πόλο ( έχει βυθισμένο πόλο ) 

Φαίνεται στο video
time ( 1:42 )
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 02:47 από Zioa »

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 21:05 »
Ας παραθέσω και εγώ την δική μου εμπειρία από Ελληνικό κατάστημα την προηγούμενη εβδομάδα και συγκεκριμένα στις 4/9.
Ο μόνος λόγος που το κάνω αυτό 1 εβδομάδα μετά είναι για να σας προειδοποιήσω ότι τέτοιες μπαταρίες υπάρχουν και σε Ελληνικά καταστήματα
αλλά κυρίως επειδή περίμενα ο συγκεκριμένος καταστηματάρχης να καταλάβει το λάθος του και να το διορθώσει.





Πριν 1 εβδομάδα λοιπόν έψαχνα μπαταρίες AW IMR 18350.
Βρίσκω λοιπόν σε ένα γνωστό Ελληνικό κατάστημα τις συγκεκριμένες μπαταρίες (πρός περίπου 10 ευρώ τη μία) και πηγαίνω ο ίδιος για να τις αγοράσω.
Δε συνηθίζω να είμαι καχύποπτος (κακώς!) και έτσι τις ζητάω μου, τις βάζουν σε μία σακούλα και φεύγω.


Ανοίγω τη σακούλα λοιπόν φτάνοντας στο γραφείο μου και παρατηρώ ότι οι συγκεκριμένες μπαταρίες μόνο AW δεν ήταν.
Είχαν το αυτοκόλλητο και τα διακριτικά που βλέπετε στη φωτογραφία αλλά ακόμη και τα mah ήταν λάθος (850mah!).
Κατασκευαστικά ήταν η μέρα με τη νύχτα. Χωρίς βυζί στον θετικό πόλο και μπορούσες να καταλάβεις ότι δεν ήταν AW ακόμα και μόνο με την αφή
και με κλειστά μάτια.


Από εκεί και πέρα είχα 2 επιλογές. Ή να βγάλω φωτογραφίες τις μπαταρίες και να τις βάλω επιτόπου στο forum δίνοντας ταυτόχρονα και το όνομα του μαγαζιού, ή αυτό που έκανα τελικά:


Σκεπτόμενος ότι ο άνθρωπος που έχει το μαγαζί μπορεί να έπεσε και ο ίδιος θύμα λέω "άσ' το, μη το κάνεις θέμα, γύρνα τες πίσω και πες του οτι πουλάει μαϊμού μπαταρίες." Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο και ο διάλογος έχει ως εξής:


-Γειά σας, πέρασα πριν από λίγο και πήρα κάποιες μπαταρίες οι οποίες όμως δεν είναι AW.
-Κάποιο λάθος κάνετε, οι μπαταρίες είναι AW και μάλιστα είναι οι καινούριες με τα 850mah.
-Κύριε μου ΔΕΝ υπάρχουν AW IMR18350 με 850mah και μάλιστα άβυζες και μ' αυτή την ποιότητα κατασκευής.


Μ' αυτά και μ' αυτά για να του το αποδείξω κιόλας του στέλνω με email το συγκεκριμένο νήμα και του είπα ότι την επόμενη μέρα θα πήγαινα ξανά από εκεί
για να τις γυρίσω πίσω. Για να του το αποδείξω ακόμα πιο τρανταχτά μάλιστα, έρχομαι ο ίδιος σε επικοινωνία με τον ίδιο τον Andrew Wan (AW) και στο email του στέλνω μία φωτογραφία απ' τις μπαταρίες που αγόρασα και το παρακάτω κείμενο:


Hello there,
Yesterday i went shopping for a pair of AW IMR 18350 batteries and the store gave me these ones you see in the photo i attached in this email.
They are marked as 850 mah and they are flat (no bump) on the positive pole.
Obviously they are fake ones since they have nothing to do with all my rest AW batteries (more than 12).Could you please verify that?
Thank you in advance


Λίγα λεπτά μετά η απάντηση από τον Andrew Wan:


Hi Alex,

They are 100% fakes.

Regards,
Andrew Wan


Την επόμενη μέρα πηγαίνω στο κατάστημα να γυρίσω πίσω τις μπαταρίες και να πάρω πίσω τα χρήματά μου.
Για πολύ λίγο ξαναεπιμένει ότι οι μπαταρίες είναι αυθεντικές και ότι ο Κινέζος προμηθευτής του είπε οτι είναι οι καινούριες με περισσότερα mah..
Αμέσως ξεβιδώνω το καπάκι του provari, βγάζω μία πραγματική AW IMR 18350 και του τη δίνω να τη δεί μαζί με το email απ' τον ίδιο τον Andrew Wan στο κινητό μου.
Τότε λοιπόν είπε ότι πιάστηκε κορόιδο του Κινέζου προμηθευτή και αφού του ζήτησα να σταματήσει να τις πουλάει, ή έστω να βγάλει τα αυτοκόλλητα και να μην τις πουλάει ως AW,
πήρα τα χρήματά μου πίσω και έφυγα.
Όταν γύρισα σπίτι βλέπω στο website τους οτι είχαν και μία 2η φωτογραφία που φαινότανε και από εκεί οτι η συγκεκριμένες μπαταρίες ήταν μαϊμού.


Τώρα θα αναρωτηθείτε γιατί τα post-άρω όλα αυτά 1 εβδομάδα μετά..


Γιατί πολύ απλά παιδιά νόμιζα οτι ο καταστηματάρχης έπεσε θύμα απ' τον Κινέζο προμηθευτή και πήγα με τη λογική "άνθρωποι είμαστε, ας μην το παρατραβήξω".
Το λιγότερο που περίμενα ήταν να σταματήσει να τις πουλάει ως AW μετά από αυτό!
Θέλω όμως μ' αυτό τον τρόπο να προειδοποιήσω και εγώ όλους εσάς που αγοράζετε τέτοιου τύπου μπαταρίες.


1 εβδομάδα μετά όμως, ο άνθρωπος αυτός ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να πουλάει τις μπαταρίες αυτές, και μάλιστα στο website του αφαίρεσε (!!!) την 1 φωτογραφία που φαίνεται ξεκάθαρα ότι πρόκειται για μαϊμού
και άφησε μόνο μία πλαϊνή που πάλι καλά φαίνεται ότι πρόκειται για μαϊμού απο τα αναγραφόμενα 850mah.
Αυτό σημαίνει καθαρή απάτη και κοροϊδία.


Πώς θες να λέγεσαι επαγγελματίας όταν ΕΙΣ ΓΝΩΣΙΝ ΣΟΥ εξαπατάς τον πελάτη!?


Βλέπετε επίσης ότι ακόμη και τώρα ΔΕΝ έδωσα το όνομα του καταστήματος και το αν θα το κάνω ή όχι είναι κάτι που θα εξαρτηθεί από τον διαχειριστή αλλά και από εσάς.


Θέλουμε να είμαστε μέλος σε ένα forum απλά για να κάνουμε την πλάκα μας, ή και για να προειδοποιούμε ο ένας τον άλλον για σοβαρά θέματα όπως αυτό?


Σ΄ αυτό το forum υπάρχουν σοβαροί επαγγελματίες με τρομερή εξυπηρέτηση και με σεβασμό στον πελάτη, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και δείγματα <<επαγγελματιών>>
όπως το παραπάνω.


Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά το παραπάνω είναι κάτι που το θεωρώ υποχρέωσή μου να το κάνω!






Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 21:15 »
Αφου γράφει "Οι Μπαταρίες καλύπτονται από εγγύηση καλής λειτουργίας 28 ημερών"  :laugh1: :laugh1:


EDIT: Εχει αναφερθεί http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.msg467308.html#msg467308
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 21:20 από daywalker06 »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 21:17 »
Φιλε μου σε ευχαριστουμε για την ενημερωση προς εμας και προς τον εμπορο οτι τετοιες πρακτικες δεν "περνανε" για πολυ.
Και εγω εχω δει σε site ελληνικου καταστηματος τις μπαταριες αυτες (αλλα δεν θυμαμαι πιο ηταν) και μου εκανε αρνητικη εντυπωση τοτε. Ισως επρεπε να ειχα κανει ενα αντιστοιχο ποστ με εσενα.. κακως δεν το ειχα κανει (μετανοιωνω τωρα που διαβασα την περιπτση σου) ειχα μονο ρωτησει αν ειναι οντως 850αρα η IMR και συνατμιστης απο κατω μου ειχε πει πως δεν υπαρχουν τετοιες.Το ειχα θεωρησει αρκετη προειδοποιηση για το καταστημα τοτε.

Εχεις δικιο.. στο φορουμ πρεπει να προειδοποιουμε ο ενας τον αλλον για τετοια θεματα...

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 21:18 »
φιλε μου δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να προστατευονται οι κακοι επαγγελματιες ... καλο ειναι να ξερουμε και να αφηνουμε τα ωραια μας λεφτα σε αυτους που τα αξιζουν...
κριμα γιατι μας νομιζουν για εντελως βλακες :thumpdown: :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 21:22 »
Έχετε δίκιο παιδιά.


Εγώ το άφησα για 1 εβδομάδα γιατί όλοι κάποια στιγμή την έχουμε πατήσει απο κάτι.
Θα μπορούσε και ο ίδιος ο καταστηματάρχης να την είχε πατήσει.


Όταν είδα ότι η πώληση αυτών των μπαταριών γίνεται εσκεμμένα και συνεχίζει μετά απο πολλές "προειδοποιήσεις", τότε ήταν που αποφάσισα να το
δημοσιεύσω..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 21:39 από s0undc10ud »

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 21:26 »
και ασε που μπορει να ειναι και απλες unprotected  και να εχουμε αλλα... τις imr τις παιρνει καποιος γιατι ειναι safe chem  και δινουν παραπανω ασφαλεια..
σκεψου να τραβας τιποτα βαρβατα αμπερ και η μπαταρια να ειναι 1c >:( >:(

Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 21:27 »
Αν εξαρτάται από εμάς το αν θα δημοσιευτεί ή όχι το όνομα του εμπόρου, εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να το μάθω, έστω και με ΠΜ.
 
Ζώντας και εγώ στη Θεσσαλονίκη και χωρίς να έχω τόσες γνώσεις για μπαταρίες, θα ήθελα να αποφύγω να την πατήσω.
Και συμφωνώ απόλυτα ότι οι κακοί επαγγελματίες δεν πρέπει να προστατεύονται.
 
EDIT: Μόλις είδα το λινκ του Daywalker & του Mulder. Ευχαριστώ!  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20

Αποσυνδεδεμένος zakis

  • **
  • 258
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 21:32 »
Υπαρχει παντα και η επιλογη το να αγορασει καποιος aw μπαταριες κατευθειαν απο τον κατασκευαστη τους aw (andrew wan), στελνοντας του email για την παραγγελια του και πληρωμη αυτης με paypal


Eτσι εισαι σιγουρος πως εχεις τις αυθεντικες μπαταριες aw οποιοδηποτε τυπο και να επιλεξεις  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 21:35 »
Και εγώ είμαι πολύ υπέρ του να τις αγοράζετε απευθείας απ' τον Andrew,
αλλα μερικές φορές τις βιάζεσαι, ή χάνεις κάποια και τις θές άμεσα..  :wall:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη αυθεντικές μπαταρίες AW στο δίκτυο.
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2012, 21:36 »
Ιακωβε υπαρχει και πολυς κοσμος που δεν το κατεχει πολυ το νετ και τα πευπαλ.
ειναι εντελως τραγικο να σε κλεβουν ετσι...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8460 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537175 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085505 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12