vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

93 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Jorge, manoslykos, billythekid

Twitter

VSTICKING VK530

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 09, 2019, 19:35 »
Από σήμερα το μεσημέρι γίναμε αχώριστοι. Να προσθέσω ότι το fire button είναι μια χαρά και χωρίς ίχνος σκληράδας.Πολύ όμορφο για μένα προσωπικά και με τέλεια αίσθηση στο χέρι!!! Η οθόνη του όλα τα λεφτά!!!  :)


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 09, 2019, 20:31 »
ναι, αυτο με το σκληρο fire button δεν το καταλαβα, σε δυο που εχω δοκιμάσει δεν αντιληφθηκα κατι ανάλογο. Μια χαρά ήταν.
Η πιθανότητα να έτυχε σε συγκεκριμένο κομμάτι ειναι αυξημένη.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 09, 2019, 21:56 »
@zarko Με έλεγχο θερμοκρασίας δεν ασχολήθηκα καθόλου, δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου εδώ και δύο χρόνια, οπότε και δεν έχω άποψη για το πώς θα συμπεριφερθεί το VK530 στο TC.

Δυστυχώς εδώ  δεν έχει να επιδείξει κάτι αξιόλογο ίσως με κάποια αναβάθμιση αργότερα
Η καμπύλη SXi Q οταν το συνδέσεις  στον υπολογιστή  δεν σε αφήνει να την ρύθμισης (βασικό για το TC)
και είναι μόνο μια.
Προσωπικά δεν μου έδωσε τα αποτελέσματα που ήθελα (temperature control)
Ετσι το χρεισιμοποειω σαν δεύτερο οταν θελω να ατμισω και  αναγκαστικά σε power mode.
Εκει έχω την αίσθηση οτι εχει μια απειροελάχιστη καθυστέρηση οταν πατάω το fire ακόμα και με Ni80 αν ειναι
κάτι άλλο με διορθώνεις .
Στην φόρτιση των μπαταριών ισχύει οπως τα περιγράφεις , καθώς και για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω.
Η τιμή του είναι δελεαστική και  η οθόνη του  έχει πολύ καλή ανάλυση .

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 10, 2019, 00:27 »

Ετσι το χρεισιμοποειω σαν δεύτερο οταν θελω να ατμισω και  αναγκαστικά σε power mode.
Εκει έχω την αίσθηση οτι εχει μια απειροελάχιστη καθυστέρηση οταν πατάω το fire ακόμα και με Ni80 αν ειναι
κάτι άλλο με διορθώνεις .

Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά την μικρή χρονοκαθυστέρηση που έχει το VK530 με το πάτημα του fire button, είναι τουλάχιστον 0,2 ίσως 0,3 δευτερόλεπτα. Και ήταν παράλειψη δική μου που ξέχασα να το γράψω σαν ένα ελαφρά αρνητικό σημείο που έχει το μοντάκι, ενώ το εντόπισα από την πρώτη στιγμή, συνηθισμένος από τα DNA μου που πυροβολάνε άμεσα.

Παιδιά, ευτυχώς που τα δικά σας fire button είναι εντάξει, γιατί το δικό μου είναι εντελώς για κλάματα, τόσο σκληρό που είναι και με μηδενική αίσθηση. Εξαρτάται βέβαια και τι μέτρο σύγκρισης έχει ο καθένας από εμάς. Εγώ το καλύτερο fire button το έχω σε ένα χειροποίητο εγγλέζικο μοντάκι, τόσο σαν αίσθηση, κλικάρισμα και δύναμη που απαιτείται, και του βάζω 10 στα 10. Το δεύτερο καλύτερο fire button μάλλον το έχω στο Triade DNA250C, το fire button σχεδόν το κοιτάς και πατιέται μόνο του!  :)) Σε αυτό του βάζω 9 στα 10.

Σε σύγκριση με αυτά τα δύο μοντάκια, το δικό μου τουλάχιστον VK530 όσον αφορά το fire button, παίρνει βαθμό κάτω από το μηδέν...  ;D

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 10, 2019, 03:52 »
Η καμπύλη SXi Q οταν το συνδέσεις  στον υπολογιστή  δεν σε αφήνει να την ρύθμισης (βασικό για το TC)
και είναι μόνο μια.
Προσωπικά δεν μου έδωσε τα αποτελέσματα που ήθελα (temperature control)
Η ρύθμιση της καμπύλης SxiQ γίνεται από το μενού του μοντ χωρίς να χρειάζεται σύνδεση με τον υπολογιστή και χρήση της εφαρμογής της YiHi.
Στην πράξη είναι μια καμπύλη όπου μπορείς να ρυθμίσεις τα watt ανά 0,5 δευτερόλεπτα τζούρας και δε χρησιμοποιείται σε έλεγχο θερμοκρασίας (το ίδιο ισχύει για όλες τις πλακέτες της YiHi).
Για έλεγχο θερμοκρασίας ρυθμίζεις τα Joules (στην ουσία τα watt) και φυσικά τη θερμοκρασία που θέλεις να ατμίσεις.

Συμφωνώ πάντως πως το συγκεκριμένο δεν αποδίδει καλά σε TC.
Όσο και να παίξεις με τα Joules, κόβει απότομα και η τζούρα δεν είναι smooth.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 10, 2019, 09:13 »
Η ρύθμιση της καμπύλης SxiQ γίνεται από το μενού του μοντ χωρίς να χρειάζεται σύνδεση με τον υπολογιστή και χρήση της εφαρμογής της YiHi.


Σωστά άλλα αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να ρυθμίζεται απο τον υπολογιστή απο την στιγμη που ο κατασκευαστής σου προτείνει αυτο το προγραμα και μαλιστα της επισημης ΥιΗΙ.Για μενα δεν είναι πλήρες .Έτσι θα  χαραχτηριζα ελειπες  το software.
Επομένως ειναι ενα ακομα αρνητικό


Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2019, 05:10 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος tegonik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 06, 2019, 13:05 »
Οσο αφορά την σκληρότητα του κουμπιού, άνοιξα το δικό μου να του αλλάξω διακοπτάκι και να του βάλω το αγαπημένο μου κλικαριστό που βάζω στα DNA μου. Εκεί λοιπόν ανακάλυψα ότι ο κινέζος είχε βάλει ανάποδα ένα ελαστικό κάδρο που πηγαίνει γύρω από τον διακόπτη με αποτέλεσμα να ενοχλεί το κουμπί και να μην το αφήνει να κινείται ελεύθερα. Το έβαλα σωστά και το κουμπί όχι μόνο μαλάκωσε, άρχισε να δουλεύει και σωστά κλικαριστά, οπότε δεν το άλλαξα κάν.
Εντωμεταξύ έπαθα λιγάκι πλάκα από την "εσωτερική" ποιότητα του mod, απίστευτη για κινέζικο μοντάκι αυτής της τιμής..
Η καθυστέρηση στο fire είναι μόνο στο mode standard (και είναι ΑΚΡΩΣ εκνευριστική), στα powerfull και powerfull+ πυροβολάει ακαριαία. Φυσικά και το παίζω ΜΟΝΟ στο powerfull...

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 07, 2019, 16:37 »
Εύγε νέε μου.  :thumpup:

Με την πρώτη ευκαιρία, να ανοίξουμε και το δικό μου για να μου φτιάξεις το πλήκτρο του fire, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα θα υφίσταται και σε αυτό.

Έτσι εξηγείται επιτέλους παιδιά, γιατί τα δικά μας VSTICKING είχαν fire του κ@λου, ενώ τα δικά σας ήταν μια χαρά, προφανώς συναρμολογήθηκαν σωστά. 

Κινέζοι. Ότι νάναι, όπου νάναι, όπως νάναι...  :))

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 08, 2019, 12:26 »
Καλημέρα σε όλους.
Αυτό που έκαναν οι Κινέζοι με το fire button μου θυμίζει Ιταλούς, που τα προηγούμενα χρόνια όλο και κάτι θα ξεχνούσαν κατά τη συναρμολόγηση του αυτοκινήτου. Όπως στη δική μου alfa 33 που δεν είχαν βάλει τις τάπες στα πίσω πατώματα και δεν ήξερα από που μπαίνει νερό.  :))
Όσον αφορά το μοντάκι, κλείνουμε ένα μήνα συμβίωσης και οι μέχρι στιγμής εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Έχει βέβαια και τα "αρνητικά" του, όπως η απόκριση του fire button που εμένα βέβαια σαν "ήσυχο" θα έλεγα ατμιστή που δεν θα εξαντλήσω όλες του τις δυνατότητες (παράξενα σύρματα, διπλές αντιστάσεις και τρελές θερμοκρασίες), δεν με ενοχλεί και τόσο. Ωστόσο με βάλατε στο τρυπάκι και ατμίζω πλέον σε powerfull mode  :yes: Αυτό που μου αρέσει ιδιαίτερα, είναι το πορτάκι στο κάτω μέρος όπου μπαίνουν οι μπαταρίες. Ένα μήνα του έχω αλλάξει τα φώτα στο άνοιξε κλείσε, αλλά αυτό δεν έχει χάσει σε τίποτα από τη στιβαρότητα του και στο τρόπο που εφαρμόζει. Θα μου πεις καινούργιο είναι ακόμη, αλλά φαίνεται να είναι καλά φτιαγμένο.
Αρνητικό το ότι στη βάση του που ακουμπά, έχει ξεθωριάσει η βαφή σε ορισμένα σημεία. Σχεδόν από τις πρώτες δυο εβδομάδες,  :( χωρίς να το ακουμπώ σε τέτοια σημεία που να δικαιολογούν αυτή τη φθορά. Έχει βέβαια στη συσκευασία δυο αυτοκόλλητα όπως είδα, αλλά με τη πρώτη ματιά δεν έβγαλα άκρη το πως μπαίνουν!!!

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 08, 2019, 21:24 »
Αρνητικό το ότι στη βάση του που ακουμπά, έχει ξεθωριάσει η βαφή σε ορισμένα σημεία. Σχεδόν από τις πρώτες δυο εβδομάδες,  :( χωρίς να το ακουμπώ σε τέτοια σημεία που να δικαιολογούν αυτή τη φθορά. Έχει βέβαια στη συσκευασία δυο αυτοκόλλητα όπως είδα, αλλά με τη πρώτη ματιά δεν έβγαλα άκρη το πως μπαίνουν!!!

Από τα δύο αυτοκόλλητα της συσκευασίας, μόνο αυτό που πάει περιμετρικά από το πορτάκι ταιριάζει, αυτό που πάει στο πορτάκι είναι παντελώς άχρηστο, καθώς είναι πολύ μεγαλύτερο σε μέγεθος από όσο πρέπει. Το να το ξεκολλήσεις από το δεύτερο στρώμα του, είναι πραγματικός μπελάς, εγώ όσο κι αν προσπάθησα δεν κατάφερα τίποτα. Ο φίλος Tegonik τα κατάφερε, μόνο αφού το έβαλε κάτω από τον τεράστιο μεγεθυντικό φακό που χρησιμοποιεί για τις ηλεκτρονικές κολλήσεις, και με τη χρήση ενός λεπιδιού.

Το ότι θα ξέβαφε το μοντάκι στο κάτω μέρος σε λίγες μέρες, εγώ το θεωρούσα δεδομένο, για αυτό και του φόρεσα το αυτοκόλλητο από την πρώτη μέρα. Το περιμετρικό αυτοκόλλητο είναι πολύ αποτελεσματικό, μέχρι σήμερα το μοντάκι δεν έχει πάθει τίποτα στο κάτω μέρος, είναι σαν καινούριο...

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 09, 2019, 11:26 »

Καλημέρα σε όλους. Αυτά είναι τα δυο αυτοκόλλητα που είχε στη συσκευασία. Να υποθέσω ότι αυτό που ξεχώρισα κάτω δεξιά, είναι το περιμετρικό που ταιριάζει; Και το πορτάκι; δεν καλύπτεται μετά; Τα νεύραααα μου  >:(

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 09, 2019, 15:42 »
Ακριβώς. Δες και την αντίστοιχη φωτογραφία της παρουσίασης που έκανα στο μοντάκι. 

Δεν χρειάζεται να μπεις στον κόπο να τοποθετήσεις και το αυτοκόλλητο που πάει στο πορτάκι. Το περιμετρικό αυτοκόλλητο, με αυτά τα δέκατα του χιλιοστού του πάχους του, ανασηκώνει το μοντάκι όσο χρειάζεται για να μην έρχεται σε επαφή το πορτάκι με την επιφάνεια που το ακουμπάς, με αποτέλεσμα το μοντάκι στο κάτω μέρος του να μένει σαν καινούριο.

Καλή τύχη σου εύχομαι στην προσπάθεια να το ξεκολλήσεις από το δεύτερο στρώμα του. Μακάρι να μη σου βγάλει το λάδι. Βρες το λεπτότερο λεπίδι που έχεις, και προσπάθησε με αυτό...

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 10, 2019, 17:18 »
Ανοίξαμε σήμερα με τον tegonik το δικό μου VK530 για να δούμε το πλήκτρο του fire. Στη πρώτη φωτό βλέπετε το λαστιχένιο τσιμουχάκι που αγκαλιάζει περιμετρικά το πλήκτρο του fire. Έχει μία εγκοπή σαν άνοιγμα, στην οποία πηγαίνουν τα δύο "αυτάκια" που είναι ενσωματωμένα στο μεταλλικό κουμπί του fire.



digital coin flip
" />


Εδώ βλέπετε το πλήκτρο και το τσιμουχάκι στη σωστή τους θέση πριν να κλείσουμε ξανά το μοντάκι. Σε αυτή τη θέση, το πλήκτρο του fire βελτιώθηκε σαν αίσθηση και κλικάρισμα, ίσως και να είναι λιγότερο σκληρό από πριν, αλλά μην περιμένετε καμιά θεαματική βελτίωση. Δοκίμασα τον διακόπτη του fire με το δάχτυλο πάνω στην πλακέτα της YiHi, και είναι αρκετά σκληρός, δεν έχει καμία σχέση με τους διακόπτες στις DNA πλακέτες ή άριστους διακόπτες όπως αυτοί της Mitec κτλ.


" />


Στα θετικά σημεία, η πολύ καλή κατασκευή στο μοντάκι εσωτερικά. Υπάρχουν στεγανοποιητικά τσιμουχάκια εκτός από το πλήκτρο του fire, και στον joystick διακόπτη αλλά ακόμα και στη θύρα USB.  :thumpup:

Από ότι μου είπε ο tegonik που έχει ανοίξει περισσότερο το δικό του VK530, άριστη είναι η στεγανοποίηση και στον πόλο 510, για να μην μπορούν να μπουν υγρά στη πλακέτα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος leriban

  • **
  • 292
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 06, 2019, 12:16 »
που χρησιμευει η επιλογη compesate temperature που εχει στο menu?

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VSTICKING VK530
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 06, 2019, 13:00 »
Για να ρυθμίζεις τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος, ώστε να αποδίδει καλύτερα σε λειτουργία TC.
Στην πράξη οι διαφορές είναι πολύ μικρές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix