vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 6 χρήστες
Mimhsdr, Doubt, bloodlessz, Jamesvep, manoslykos, Ribot

Twitter

Eviva V2 By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1170 στις: Αυγούστου 26, 2020, 00:24 »
Χωρίς να δούμε το στήσιμο τι να σου πούμε; μόνο θεωρητικά ότι έχεις λίγο βαμβάκι μπορεί κάποιος να σου πει.
Αλλά έχω παρατηρήσει ότι αν είναι πάνω απο την μέση το υγρό και ανοίξεις για να γεμίσεις πάντα φεύγει κάτι.
Δεν θέλει και πάρα πολύ βαμβάκι ο eviva v2 πάντως... Εγώ που τον παίζω στα τέρματα δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα μαζί του.
Δες πρώτες σελίδες του νήματος για στησιματα και βαμβακωμα...

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1171 στις: Αυγούστου 26, 2020, 00:30 »

Ένα 2ο στήσιμο σίγουρα θα βοηθήσει.
Εγώ συνήθως κλείνω τρύπες κ αφού γεμίσω τον γυρνάω μία ανάποδα κ μετά πάλι ίσια κ ανοίγω τρύπες (ελπίζω να βγάζει νόημα )
Βέβαια δεν χρειάζεται πάντα αυτό...
Δοκίμασε επίσης το βαμβάκι σε σχήμα s.

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1172 στις: Αυγούστου 26, 2020, 01:31 »
Κάτι που κάνω και δεν παίρνω σχεδόν ποτέ διαρροή, είναι όταν τοποθετώ το βαμβάκι το πιέζω ελαφρώς με την τσιμπίδα στις μικρές τρύπες που μπαίνει το υγρό. Συμφωνώ ότι δεν θέλει πολύ βαμβάκι, ακόμα και όταν στήνω με 2αρι πυρήνα.

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω και εγώ, έχω δύο εβιβα, ο ένας διαβάζει τις αντιστάσεις κανονικά ένα ο άλλος 0.10- 0.20 ohm πάνω. Τι μπορεί να συμβαίνει;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1173 στις: Αυγούστου 26, 2020, 09:35 »
Ξεβιδωσε την βίδα του 510 και δες αν όλα είναι καλά και ξαναβιδωσε την. Ο eviva v2 έχει μάξιμουμ απόκλιση 0,02Ω-0,04Ω απο mod σε mod. (μιλάω για σοβαρές πλακέτες που χρησιμοποιώ για μετρήσεις Dna, dicodes)

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1174 στις: Αυγούστου 26, 2020, 16:11 »
έχεις το μεγάλο τανκ η το jojo kit

Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1175 στις: Αυγούστου 27, 2020, 10:56 »
Μήπως ξέρετε ποια είναι η χρήση αυτής της βίδας στο ντεκ; Εγώ μέχρι στιγμής μετά από λίγο όσο βαμβάκι και αν βάλω αρχίζει και κάνει γουργουρητό και μετά απο λίγο μου βγάζει λίγο υγρό στο airflow. Έχω ελέγξει το oring απο το πιν αέρα. Δοκίμασα στήσιμο με 2.5 και 3 πυρήνα δεν έστρωσε. Όταν μπορέσω θα βγάλω φωτογραφία το στήσιμο. Με ότι σύρμα (fused Clapton, ni80 40αρι, 50αρι) η γεύση είναι εξαιρετική.

Αποσυνδεδεμένος george kotsopoulos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1176 στις: Αυγούστου 27, 2020, 11:42 »
Την βίδα στο ντεκ δεν την πειράζουμε. Για τη διαρροή στο airflow, δοκίμασε να στήνεις την αντίσταση πιο ψηλά (έχεις χώρο στην καμπάνα).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1177 στις: Αυγούστου 27, 2020, 11:48 »
Αν από λάθος έχει βιδωθεί , ξεβιδωθεί , γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το ελέγξουμε ή πρέπει να το πάμε στο μαγαζί? Επηρεάζει τη λειτουργία φαντάζομαι. Ευχαριστώ πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1178 στις: Αυγούστου 27, 2020, 13:13 »
Δεν επηρεάζει καμία λειτουργία αν ξεβιδωσει λίγο, αυτό βρίσκεται εκεί για να κρατάει το πλαστικό (ultem ) κομμάτι μέσα στη βάση σταθερό. Οι Atmistique λένε να ΜΗΝ αφαιρείται η πλαστική βάση από μέσα για έναν λόγο. Έχει ενα oring περιμετρικά που τρώγεται εύκολα από το μέταλλο της βάσης καθώς τοποθετείται ξανά το ultem στη θέση του.. ;)

Το βιδάκι καλό θα είναι να το εχουμε παντα βιδωμένο πάντως, δεν θελει τρελό σφίξιμο.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να λυθεί πάντως, ποτέ. Ποτέ επίσης δεν ξεβιδωσε από μόνο του στον δικό μου Eviva. :)

Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1179 στις: Αυγούστου 27, 2020, 13:32 »
Ευχαριστώ πολύ Μάκη , να είσαι καλά. Διάβασα πιο πίσω στις σελίδες για το γουργουρητό ότι μπορεί να οφείλεται στο υγρό μου μένει κάτω από το επιστομιο και στη συνέχεια πέφτει μέσα στη καμινάδα . Ψάχνω να βρω κάποιο ντριπ τιπ που να είναι πιο μακρύ το κάτω μέρος ώστε να μην έχει κενό με την καμινάδα αλλά δε βρίσκω να το δοκιμάσω. Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση εκτός από του Γιώργου παραπάνω καλοδεχούμενη. Το στήσιμο που κάνω σε ύψος είναι το κάτω μέρος της αντίστασης στο τελείωμα της βίδας  :)
Εσυ με τι στήσιμο το δουλεύεις και τι πιν αέρα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1180 στις: Αυγούστου 27, 2020, 15:14 »
Έχω καιρό να τον δουλέψω αλλά θυμάμαι ότι συνήθως έκανα 2,5αρη πυρήνα με 26αρι kanthal και το 2mm pin. Καμιά φορά εστηνα και με 27αρι συρμα με pin 1.5 και 1.7mm.

Drip tip θες και ενα με μεγαλύτερη εσωτερική τρύπα φαντάζονται. Εγω του εβαλα το Gemini σε ultem (από τους Atmistique κι αυτό ) και ξεμπέρδεψα μια κι έξω με το θέμα.

Α! Και σίγουρα η τελευταία καμπάνα του Eviva με την φαρδύτερη καμινάδα σώζει αρκετά την κατάσταση με τις μπουρμπουληθρες.. :D

Αποσυνδεδεμένος Paso

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1181 στις: Αυγούστου 27, 2020, 18:20 »
Το γουργουρητο η βράσιμο ισως έχει να κάνει και μρ λίγο βαμβάκι.
Οπως λένε τα παιδιά που το έφτιαξαν το βαμβάκι το βάζεις αρκετό.
Τον θεωρώ τον πιο στεγανό RTA που είχα.

Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1182 στις: Αυγούστου 27, 2020, 18:35 »
Αυτό το στήσιμο έχω τώρα
50αρι ni80 2.5 πυρήνα η αντίσταση ύψος πάνω από το ύψος της βίδας. Το βαμβάκι στην παρακάτω φωτο είναι λίγο πιστεύετε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1183 στις: Αυγούστου 27, 2020, 18:40 »
Τις τελευταίες 2 ημέρες έχω κάνει 3-4 διαφορετικά μαμβακώματα πολύ-λιγο-μακρύ-κοντό δυστυχώς όταν κάνω refill πάντα φεύγουν 3-4 σταγόνες απο το Airflow, μίλησα και με Atmistique και μου πρότειναν να αφήνω το tank άδειο πριν κάνω refill και πριν σφίξω το top-cup να το γυρνάω ανάποδα και να καργάρω, είδα και τα βαμβακώματα στις πρώτες σελίδες εδώ τα ίδια πράγματα κάνω και εγώ.

Κατα τα άλλα ο ατμοποιητής είναι πάρα πολυ καλός σε γεύση αέρα και λοιπά, δεν έχει διαρροές ούτε γουργουρητα ούτε άλλα θέματα.


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #1184 στις: Αυγούστου 27, 2020, 19:02 »
Παιδιά κοινή λογική. Είναι ένας ατμοποιητής που δεν έχει κλείσιμο υγρών.
Άρα αν το τανκ είναι ψιλογεμάτο κατά την αναπλήρωση, το βαμβάκι είναι ήδη πλημμυρισμένο στο υγρό (σε μόνιμη βάση φυσικά ).. μόλις ανοίξουμε το top cap εισέρχεται λίγο ακόμα υγρό στο βαμβάκι - αποτέλεσμα διαρροούλα.

Φροντίζουμε λοιπόν να αδειάσουμε το τανκ πριν την αναπλήρωση και ακόμα καλύτερα, τραβάμε και μερικές ακομα τζούρες πριν ανοίξουμε το top cap ώστε να στεγνώσει και λίγο παραπάνω το βαμβάκι μέσα στην καμπάνα. Βασικά και με ανοιχτό το top cap τραβάμε άφοβα αφού το τανκ θα είναι ήδη άδειο εκείνη τη στιγμή.. ;)

Έτσι έχουμε όλο το ελεύθερο να γεμίσουμε το τανκ και να σφίξουμε το top cap ακόμα και χωρίς να γυρίσουμε τον Eviva ανάποδα στις τελευταίες βόλτες. Ότι υγρό πάει μέσα στην καμπάνα κατά τη διαδικασία, θα βρει στεγνό βαμβάκι να το απορροφήσει κι έτσι δεν θα υπάρξει πλημμύρα να δημιουργήσει το οτιδήποτε στο airflow μας.

Μόλις κλείσουμε και το top cap τραβάμε κάνα δυο τζούρες για ισορροπία μεταξύ υγρού και βαμβακιού και τέλος. :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Οδηγός παρασκευής υγρών ατμίσματος (D.I.Y.) Ιδιοκατασκευές υγρών 40 38019 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από Jamesvep
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21001 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem