vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 7 χρήστες
Aoratix, dkostas, kurtz, Sergios, giorgos1999, athmichalop, Lazy Dog

Twitter

Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #45 στις: Ιουνίου 13, 2017, 21:08 »
5 ώρες αυνανισμος μέχρι να φύγει το άγχος...


Edit:
Δεν πιστεύω να παρεξηγηθεί κανένας...
Πλάκα κάνω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2017, 21:21 από Volpad »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #46 στις: Ιουνίου 14, 2017, 01:34 »
Εγώ βιάζομαι  :hehe: (τι είναι η παλμική αποφόρτιση, βρε παιδιά, και 5 ώρες; )
Για κάποιους ότι είπε ο volpad πιο πάνω :))
Εγώ δεν αντέχω πλέον 5 ώρες οπότε βγάζω το άχτι μου στις μπαταρίες.
Παλιμική αποφόρτιση είναι εκείνα τα περίεργα διαγράμματα του 1ου ποστ με τις ζιγκ-ζαγκ γραμμές πάνω κάτω.


Εδώ ένα τέτοιο διάγραμμα για τη Sony VTC6 στα 84W. Συνδέουμε φορτίο στη μπαταρία για 5sec και την αφήνουμε να ηρεμήσει για 30sec. Δηλαδή τραβάμε ρεύμα με παλμούς των 5 δευτερολέπτων.
Κάτι ανάλογο κάνουμε και στο άτμισμα. Πατάμε το κουμπί στο μοντάκι μας λίγα δευτερόλεπτα και ατμίζουμε. Μετά το αφήνουμε.
Επειδή αφήνουμε το κουμπί, η μπαταρία έχει την ευκαιρία να ηρεμήσει και να κρυώσει. Αν πατούσαμε το κουμπί συνεχόμενα η θερμοκρασία θα ανέβαινε στο Θεό. Έτσι στα 84W με παλμούς, η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 50oC ενώ αν πατούσαμε το κουμπί συνεχόμενα θα ανέβαινε πάνω από 100oC με αποτέλεσμα την πιθανή εκτόνωση και καταστροφή της μπαταρίας.

Κάτι ακόμα που μας δείχνει ένα τέτοιο διάγραμμα είναι η πτώση τάσης της μπαταρίας όταν πατάμε το κουμπί. Για το λόγο αυτό θέλει διαγράμματα στα 15W ο μπαγάσας ο microchip. Στο επόμενο διάγραμμα κάνουμε ζουμ στο μπλε κυκλάκι για να δούμε καλύτερα.


Ξεκινώντας από αριστερά βλέπουμε ότι όταν πατάμε το κουμπί η τάση βυθίζεται από τα 3.55V στα 3.1V λόγω της εσωτερικής αντίστασης της μπαταρίας. Όταν αφήνουμε το κουμπί η τάση επιστρέφει λίγο κάτω από τα 3.55V. Όταν πατάμε πάει ξανά λίγο πιο κάτω από τα 3.1V και ούτω καθ' εξής.
Εμάς μας ενδιαφέρει μόνο η τάση όταν πατάμε το κουμπί γιατί αυτή είναι η ενέργεια που δίνει πραγματικά η μπαταρία μας.

Τέρμα δεξιά βλέπουμε ότι σε ανοικτό κύκλωμα η τάση είναι 3.38V και μόλις πατάμε το κουμπί γίνεται 2.8V. Αν υποθέσουμε ότι το μοντάκι μας κόβει στα 2.8V τότε μας βγάζει μήνυμα battery lock και δεν μας αφήνει να ατμίσουμε άλλο. Αν βγάλουμε τη μπαταρία και τη βάλουμε σε φορτιστή θα μας δείξει 3.38V γιατί η τάση της σε ανοικτό κύκλωμα θα έχει ανέβει ξανά. Έτσι λανθασμένα υποθέτουμε ότι το mod είναι άχρηστο και δεν εκμεταλλεύεται σωστά τη μπαταρία ενώ στην πραγματικότητα της ρούφηξε το μεδούλι.

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με το δείκτη μπαταρίας του μοντ μας. Οι ενδείξεις του στηρίζονται στην τάση της μπαταρίας σε ανοικτό κύκλωμα. Μπορεί να μας δείχνει ότι η μπαταρία έχει 1-2 γραμμές ζουμί ακόμη αλλά παρόλα αυτά να μη μπορούμε να ατμίσουμε.
Αυτό που θέλει να κάνει ο microchip είναι να φτιάξει ένα πιο ακριβή μετρητή μπαταρίας στο μοντάκι του. Σε αρκετά mod μπορούμε να ορίσουμε σε ποια τάση ανοικτού κυκλώματος αντιστοιχεί το % της χωρητικότητας. Δηλαδή 4.2V=100%, 4.1V=90% κλπ. Στο παραπάνω παράδειγμα (αν άτμιζες με 80W και VTC6) θα όριζες ότι 3.38V=0%. Έτσι θα είχες ένα τέλειο μετρητή μπαταρίας και μόλις έδειχνε άδεια την μπαταρία θα σου έβγαζε ταυτόχρονα μήνυμα battery low lock.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2017, 01:51 από camber »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #47 στις: Ιουνίου 14, 2017, 03:13 »
Γιώργο τα σέβη μου. :respect_hat:

"Γηράσκω αεί διδασκόμενος"

Ότι και να πω θα είναι λίγο.




Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #48 στις: Ιουνίου 14, 2017, 12:45 »
[justify]@camber, καλημέρα. Να πω μόνο ένα ευχαριστώ δεν είναι αρκετό, από πού ν’ αρχίσω και πού να τελειώσω, θα ζητήσω μόνο λίγο παραπάνω την υπομονή σου για να μιλήσω πάλι ως απλός χρήστης. Πολλές φορές λοιπόν, νιώθω την υποχρέωση να πω ευχαριστώ, είτε σε σένα είτε στον αγαπητό φίλο microchip, -κι εδώ ας με συγχωρέσουν οι υπόλοιποι φίλοι που τυχών να έχουν ως επιστημονικό αντικείμενο όσα συζητάμε, όμως εσάς τους 2 γνώρισα, ως μέλος πάντα. Από τη μία, φαντάζομαι πως πρέπει να νιώθεις μία ικανοποίηση όταν προσφέρεις πραγματική βοήθεια κυρίως για την ασφαλή χρήση τού ατμιστικού εξοπλισμού κάθε απλού χρήστη, από την άλλη όμως, υποψιάζομαι πως πρέπει και ν’ ανησυχείς με τόση τοξική βροχή από αφελείς ή ακόμα κι επικίνδυνες αναρτήσεις που αρκετά συχνά διαβάζουμε στο φόρουμ, και στο κάθε φόρουμ. Να βλέπεις π.χ. τον χι Joe, που μπορεί χειμώνα ν’ άρχισε το άτμισμα με λαδάκια σε πολύχρωμες θηκούλες, και το καλοκαίρι να μοιράζει γνώμες/συμβουλές και απεριόριστη εμπειρία, ή βέβαια και το ανάποδο, ατμιστές κάποιων ετών να έχουν πείσει εαυτούς πως τα λόγια τους είναι νόμος, μόνο και μόνο επειδή ο χρόνος τούς έφερε τη σιγουριά του “έμπειρου”. [/justify]

[justify]Αν το πιάσω απ’ την αρχή το θέμα μπαταριών, θα έλεγα πως τελικά απ’ όσα έχω αντιληφθεί, ποτέ δεν είσαι σίγουρος αν οι μπαταρίες που θα προμηθευτείς είναι γνήσιες ή μαϊμού, ακόμα και από επώνυμα καταστήματα, ξαφνικά μπήκε στην καθημερινότητα το άτμισμα και βρεθήκαμε να χρησιμοποιούμε κάποιες 18650, γιατί ονομάστηκαν 18650, λόγω συγκεκριμένων χαρακτηριστικών; μα μέχρι χθες δεν τις ήξερα, ας τις λένε και Πάολα τούρμπο. Μετά ήρθε και το παρασύνθημα, είναι 25Α ή μήπως 30; τα mA είναι ίδια με τις mAh; δε βαριέσαι, θα τις ρίξω επάνω σε μηχανικό να γουστάρω ομορφιές, άκουσα μάλιστα τον Takis που έχει πολλά τέτοια, να επιλέξω παράλληλη φάση για ν’ αυξήσω τη χωρητικότητα, κι αυτή λέει σε mAh. Διάβασα και τον όμορφο Joe, ήθελε λέει να φτιάξει απ’ την αρχή ένα δυνατό μηχανικό με μπαταρίες σε σειρά για ν’ αυξήσει λέει το βολτάζ. Ο harontas που πηγαινοέρχεται Γερμανίες τα λέει πιο ωραία βέβαια, να πιάσω τα dna και να ρίξω την τάση αποκοπής στα 2.8V αλλά αν αλλάξω συναίσθημα μπορώ να πάω στα 3, έτσι για την τσαχπινιά, πολλά μπορώ να ισιώσω, λέει ο harontas.[/justify]

[justify]Στο συγκεκριμένο. Η vtc6 γιατί είναι καλύτερη, γιατί έχει καλύτερες επιδόσεις; ένα ενδεικτικό παράδειγμα είδα σε αποφόρτιση με σταθερή ισχύ, δηλ. σε ένα ηλεκτρονικό μοντ και μετατροπή συνεχούς ρεύματος σε συνεχές πάλι; μετατροπή προς τα πάνω ή και προς τα κάτω ανάλογα τις ατμιστικές ορέξεις μου. Διαβάζω για εσωτερική αντίσταση στην μπαταρία, μόνιμη τιμή; ναι λέω. Ζητάω 10 και δίνει 9, γι’ αυτό διαβάζω και περί αποδοτικότητας του μοντ. Τώρα, άλλο νέο κόλπο. Διαβάζω για παλμική αποφόρτιση, (αυτό φαντάστηκα και ντράπηκα να πω τη φαντασία μου). Πατάω μπουτόν αφήνω μπουτόν. Όλο αυτό το μετράει κάποιος, κάπου. Ωραία. Γιατί στα 84W και 5sec κι όχι στα 15W και 10sec; Γιατί να με κόβει στο min των 2.8V κι όχι μέχρι το 0; είναι λέει κακό για την υγεία όλων μας, και του μοντ και δικής μου. Ναι αλλά γιατί; ο Joe έλεγε πως έχει ένα σούπερ μοντάκι που ξεσκίζει (είναι και με κοκαλί φινίρισμα / λίγα κομμάτια, προσκύνησε για να το αποκτήσει). Γιατί να ψάχνει τέτοια ακρίβεια στην οθόνη, 3.38V=0% κι όχι 2V=0%; [/justify]

[justify]Με όλα τα παραπάνω σαχλά μου, απλώς ήθελα να πω μία δική μου βεβαιότητα, πως αν μας έβαζες ξαφνικό διαγώνισμα θα άλλαζες χώρα απελπισμένος.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #49 στις: Ιουνίου 14, 2017, 13:48 »
Joe τα πράγματα είναι πολύ απλά όσον αφορά τις μπαταρίες και με τα διαγράμματα μου προσπάθησα να τα κάνω πιο απλά, όχι πιο σύνθετα.
Για να διαβάσεις σωστά τις μετρήσεις πρέπει να βγάλεις από το μυαλό σου όλα όσα ήξερες για mA, mAh κλπ.

Τι ζητάει ο απλός χρήστης από μια μπαταρία; Μα φυσικά να του κρατάει περισσότερη ώρα.
Το κακό με τις μπαταρίες είναι ότι όσο αυξάνει η δύναμή που δίνουν πέφτει η χωρητικότητα τους. Μια μπαταρία μπορεί να κρατάει περισσότερη ώρα από μια άλλη αν τη βάλεις σε ένα φακό. Αν όμως τη βάλεις σε ένα δραπανοκατσάβιδο που θέλει περισσότερη ισχύ μπορεί η άλλη μπαταρία να κρατάει περισσότερο.

Στις μετρήσεις επιλέχθηκαν παλμοί 5sec αυθαίρετα θεωρώντας ότι το 90% των ατμιστών δεν τραβάει μεγαλύτερες τζούρες. Επίσης αυθαίρετα επιλέχθηκε διάστημα ξεκούρασης μισού λεπτού θεωρώντας ότι ο ατμιστής δεν τραβάει τζούρες σαν ατμομηχανή αλλά θέλει και λίγο χρόνο να βγάλει τον ατμό που έβαλε στα πνευμόνια του.

Αυτό λοιπόν που σε ενδιαφέρει ουσιαστικά είναι ποια μπαταρία κρατάει περισσότερο στα βατ που ατμίζεις. Πας στο συγκριτικό γράφημα αυτών των βατ, επιλέγεις μία μπαταρία από την πρώτη τριάδα και είσαι ΟΚ.
Αν έχεις μοντάκι με 2 μπαταρίες τότε διαιρείς τα βατ που ατμίζεις δια 2 και ψάχνεις πάλι το αντίστοιχο γράφημα. Αυτό γιατί η ισχύς μοιράζεται μεταξύ των μπαταριών επομένως αν ατμίζεις στα 40W τότε από την κάθε μπαταρία τραβάς 20W.

Όλες οι μπαταρίες του συγκριτικού παρέχουν ασφάλεια για τα συγκεκριμένα βατ που μετρήθηκαν αφού δεν ανέβασαν θερμοκρασία ούτε επιβαρύνθηκε σημαντικά η μακροζωία τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2017, 14:47 από camber »

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #50 στις: Ιουνίου 14, 2017, 13:53 »
5 ώρες αυνανισμος μέχρι να φύγει το άγχος...

Η λέξη προέρχεται από τον Αυνάν. Τον οποίο (σύμφωνα με την Παλαιά Διαθήκη) είχε καταραστεί ο Θεός, γιατί επιδιδόταν σε συνεχή αυτοϊκανοποίηση!!
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
Βγες από το σπίτι ρε Μάριε αυνάνα... Όλη μέρα την παίζεις, την έχεις κάνει λάστιχο!
μαλλον ποτισματος.

Βεβαια υπαρχει και το αυτοματο
ΣΕΤ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΠΟΤΙΣΜΑΤΟΣ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗ GARDENA T14E
59,90€ 49,99 €


:offtopictelos:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #51 στις: Ιουνίου 15, 2017, 12:17 »
[justify]@camber, καλημέρα. Ειλικρινά χίλια ευχαριστώ για την υπομονή σου, βέβαια δεν θέλω να μονοπωλήσω σε ένα τόσο σημαντικό νήμα, οπότε και δεν θα συνεχίσω. Ναι, τα διαγράμματα προσπάθησα αρκετά ώστε να κατανοήσω την ουσία τους, είχες ήδη αναφέρει πως ανάμεσα στη τριάδα του συγκριτικού δεν υπάρχει υστέρηση στην καλή τους απόδοση. Προσωπικά αυτό κράτησα ως σημείωση, σαν χρήστης δεν επιλέγω πολλά ρεύματα ή εξεζητημένα σεταρίσματα που να απαιτούν συγκεκριμένες μπαταρίες υψηλής απόδοσης ώστε να αναζητήσω το κάτι παραπάνω. Ουσιαστικά ακολουθώ αυτό που λες, πώς να επιλέξω μία σωστή μπαταρία, να αποφύγω κακοτοπιές όσο μπορώ (π.χ. μαϊμού, λάθος χαρακτηριστικά, ή ισχυρές μπαταρίες χωρίς λόγο κ.ο.κ.). Όντως, έχεις απόλυτο δίκιο, απλώς να έχω μία καλή αυτονομία, αυτό αναζητάω ως απλός χρήστης, (και να αποφεύγω τις υπερβολές, π.χ. όταν είχα φαγωθεί για αυτοσχέδιο μηχανικό...). [/justify]

[justify]Τέλος, ασφαλώς και ανατρέχω συχνότατα σε τόσο αξιόλογα νήματα, ειλικρινά, είναι μεγαλύτερη η βοήθεια απ’ όσο νομίζεις, ακόμα κι αν δεν έχω τις παραπάνω δυνατότητες ώστε να αξιολογώ τα όσα νούμερα βλέπω. [πάντως, εάν στο μέλλον εμπλουτιστεί το νήμα και με χρήση μηχανικού (φορτίο σταθερής αντίστασης), σίγουρα θα μ’ ενδιαφέρει εξίσου]. Και πάλι χίλια ευχαριστώ. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #52 στις: Ιουνίου 15, 2017, 13:34 »
Ο σωστός φορουμιστής Joe δεν προσπαθεί να καταλάβει ότι διαβάσει. Αυτό που οφείλει στον εαυτό του είναι να επιλέξει σωστά ποιους θα ακούει και θα ακολουθεί τυφλά έτσι ώστε και καλές επιλογές να κάνει και χρόνο να γυρνάει στα μπαράκια να έχει άφθονο (αντί να ξενυχτάει προσπαθώντας να καταλάβει όλα αυτά τα γραφήματα που στο τέλος δεν θα τα καταλάβει έτσι κι αλλιώς). Και ναι, ο Camber είναι ένας απ' αυτούς... :yes:


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #53 στις: Ιουνίου 15, 2017, 14:15 »
Λέει φρικτά ψέματα ο ζηλιάρης cp. Τα ξέρω όλα, τα κατανοώ όλα, απλώς δεν θέλω να περιαυτολογώ. Εντάξει, είμαι επικίνδυνα έξυπνος κι ωραίος. Πρέπει και να επαναλαμβάνομαι; Ρουτίνα. 

Αποσυνδεδεμένος papcris

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #54 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2017, 13:42 »
offtopic, αλλά για την Ιστορία.
Ο Αυνάν απλά δεν τελείωνε μέσα. Ονομάσθηκε έτσι η συγκεκριμένη πράξη επειδή σπαταλιέται το σπέρμα.

Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #55 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2017, 14:07 »
Να ρωτήσω ρε παίδες,
τι μπορώ να βάλω ως τιμή cut-off στο escribe όσον αφορά την ασφάλεια και την διάρκεια ζωής μιας 18650 vtc6 ?
Μπορώ να κατέβω κάτω από 3v, ας πούμε 2,8 ή πιο κάτω?

Τα μπράβο και τα ευχαριστώ εννοούνται  :respect:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #56 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2017, 15:15 »
Τα 2.75V που προτείνει το escribe είναι μια χαρά για την πλειονότητα των μπαταριών. Οι περισσότερες σύγχρονες μπαταρίες μπορούν να αποφορτιστούν έως τα 2.5V. Όμως δεν κερδίζεις σχεδόν τίποτα σε χωρητικότητα κάτω από τα 2.8V.

Αν έχεις παλιές μπαταρίες χαμηλής αποφόρτισης ή 26650 ανέβασε στα 3V. Πριν 3-4 χρόνια αυτό ήταν το κατώτερο όριο που έδιναν οι περισσότεροι κατασκευαστές και το ίδιο ισχύει για αρκετές σημερινές 26650.

Γενικά όταν δεν φορτίζεις/αποφορτίζεις πλήρως μια μπαταρία αυξάνεις τη μακροζωία της. Όσο παραπάνω λοιπόν ανεβάζεις το cut-off κερδίζεις σε μακροζωία αλλά χάνεις σε χωρητικότητα. Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πας πάνω από 3V.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #57 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 14:39 »
Η VTC6 της SONY, αντιλαμβάνομαι ότι στις μετρήσεις και στην απόδοση κερδίζει κάποιους πόντους παραπάνω.Στα χαρακτηριστικά της αναφέρει πως ο αριθμός κύκλων φόρτισης/εκφόρτισης είναι 300.
Η LG και η SAMSUNG όμως δίνουν πάνω από 500.
Αυτό δεν είναι ένα χαρακτηριστικό που είναι υπέρ των δύο τελευταίων μπαταριών;
Το να έχει μια μπαταρία "ζωή" κατά 65% περισσότερο από μια άλλη, δεν είναι ένα κριτήριο που θα γείρει την πλάστιγγα υπέρ της;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #58 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 16:07 »
Η VTC6 ήταν νικητής στο συγκριτικό αλλά όπως αναφέρω εκεί, ήταν επίσης πρωταθλητής στην απώλεια χωρητικότητας.
Έχω HG2 και 30Q που έχουν μπει στον 3ο χρόνο λειτουργίας και δουλεύουν ακόμη. Προσωπικά μου είναι αδιάφορο αν σε ένα χρόνο χρειάζεται αντικατάσταση. Με ελληνικές τιμές κοστίζει 10-12€ και θεωρώ το κόστος ασήμαντο. Φυσικά για άλλον πιθανόν να είναι σημαντικό οπότε απλά δεν την επιλέγει.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #59 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 18:08 »
Ερώτηση έχω καβάτζα 4 μπαταρίες vt6 από nkon
Αχρησιμοποίητες.
Τις έχω κανα 4-5 μήνες. Όπως στάλθηκαν.
Τώρα θα παντρέψω (ή θα κάνω σύμφωνο συμβίωσης που είναι της μόδας) 2

Τις μετράω στον opus. Οι 2 3.48 οι άλλες 2 3.2

Φαντάζομαι θα πάω σε αυτές που δείχνουν τα ίδια.
Οι ερωτησεις είναι οι εξής ;
Έχει σημασία κατα την πρώτη φόρτιση αν έχουν διαφορά;
Γιατί έχουν διαφορά; ίδια παρτίδα είναι σύμφωνα με τα serial. (Τελειώνουν στα ίδια γράμματα)
Merci
Edit για το paranormal είναι παράλληλα θα πανε
Edit 2 λάθος νήμα παρακαλώ ένας mod να το πάει βόλτα

Sent from my siPhone

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34945 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9123 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364