vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

Kangertech Topbox Mini Platinum 75W

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Kangertech Topbox Mini Platinum 75W
« στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 02:19 »
Διαχωρισμός θέματος από εδώ

Βασικά ήθελα να γράψω μια ολοκληρωμένη κριτική του πακέτου Kangertech Topbox Mini Platinum 75W.



Δεδομένου ότι αν κατάλαβα καλά, σαν νεο μέλος δεν μπορώ να ανοίξω θέμα, τα γράφω εδώ.
Αν μπορούν/θέλουν οι moderators ας τα μεταφέρουν σε αυτόνομο θέμα.


Το πακέτο αγοράστηκε από το kanger.fr (με δικά μου χρήματα)


To disclaimer είναι πως δεν είμαι κανας master-vaper.


Παρατηρήσεις-προβλήματα:


Σε αντίθεση με τα units των youtube reviewers τα κουμπια είναι πλαστικά. Δεν τριζουν ή κροταλίζουν αλλα είναι πλαστικά.
Το Τοπ τανκ δεν καθεται ίσιο ούτε φατσα στην συσκευή.
Ο πόλος αν και αυτορυθμιζόμενος δεν έχει εφαρμόσει καλά στο μοντ, έχει ατέλειες, γρέζια και κακά σπειρώματα.
Το εσωτερικό φινίρισμα στο καπάκι είναι απλά αισχρό.
Το πίσω καπάκι έχει ενα ενοχλητικό κούνημα πάνω κάτω.
Το μοντ με μπαταρια ζυγίζει 182γρ
Το τανκ με υγρό και την RBA 71γρ

Κάθε φορά που η οθόνη είναι σβηστή στην πρώτη τζούρα το μοντ δίνει υποτονικά ρευματα.
Αυτό συμβαίνει σε όλες τις ρυθμίσεις. Ουσιαστικά πρέπει να το πατάς για να ανοίξει και μετά να παίρνεις τζούρα. Δεν ξέρω αν είναι και άλλα μοντ έτσι άλλα το θεωρώ μεγάλο πρόβλημα.


Το Top tank δεν έχει διαρροές. Η ρύθμιση αέρα γίνεται μόνο στις 3 ρυθμίσεις που έχει. Να κλείσεις την μισή τρύπα πχ δεν γίνεται γιατί το δαχτυλίδι ρύθμισης ανοίγει την επόμενη τρύπα έτσι όπως είναι σχεδιασμένο. Για στοματικές τζούρες δεν κάνει. Το RBA κομμάτι εξαιρετικό και απλό στο στήσιμο. Το πρόβλημα; Σφυρίζει. Ένα πολύ ενοχλητικό χαμηλό σφύριγμα. Δεν έχω καταφέρει να το εντοπίσω και να το εξαφανίσω αν και προσπάθησα αρκετά.


Και τώρα πάμε στο καλύτερο: Έλεγχος θερμοκρασίας!
Εν συντομία απλά δεν δουλεύει. Δοκίμασα όλες τις εργοστασιακές κεφαλές. Δοκίμασα δικά μου builds. Απλά δεν δουλεύει. Το πρόβλημα νομίζω ότι έγκειται στο εξής: η συσκευή αρχίζει σχεδόν αμέσως πρέπει να δίνει φουλ τα 75w. Αυτό καίει τα πάντα και μετά δίνει ελάχιστα ρεύματα γιατί διαβάζει μάλλον την αλλαγή που προκάλεσε.


Η τζούρα είναι ανεμική, αμέσως μετά έχει ένα τρελό peak και μετά ξαναπέφτει. Αποτέλεσμα; Με καμία ρύθμιση ή κόλπο δεν μπορείς να ατμίσεις ικανοποιητικά. Στις πνευμονικές είναι ελάχιστα καλύτερα τα πράγματα άλλα και εκεί αυτό το peak προκαλεί προβλήματα. Ότι θερμοκρασία και να βάλεις, όπως και αν κλειδώσεις την αντίσταση, ότι αντίσταση και αν έχεις, ότι τζούρα και αν πάρεις ετοιμάσου για την πιο φρικτή ατμιστική εμπειρία που μπορείς να φανταστείς.


Αγόρασα αυτό το πακέτο μετά από αρκετή έρευνα. Καινούργιο, με υποστήριξη όλων τον συρμάτων σε TC, 75w, καλή τιμή και καλές κριτικές ειδικά απο την τάξη των "youtube reviewers". Εκ των υστέρων , για μένα, είναι εμφανές ότι μασάγαν τα λόγια τους. Λέγαν πχ ότι το clapton coil τους άρεσε πολύ άλλα τα άλλα heads (του TC) όχι και τόσο. Κανένας δεν έλεγε λεπτομέρειες για ποιον λόγο και γιατί δεν τους άρεσαν τα άλλα coils (TC δεν δουλεύει). Δεν άκουσα κανέναν να αναφέρει το πρόβλημα της ανεμικής πρώτης τζούρας. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν το παρατήρησαν ή δεν το βρήκαν άξιο λόγου. Όλοι δείχναν τις λειτουργίες του μενού άλλα κανένας την πραγματική του λειτουργία (τουλάχιστον τα αρκετά reviews που έψαξα εγώ.)


Εν συντομία:


KangerTech TopBox Mini Platinum edition 75w : ZERO STARS - Stay away from this device


Youtube Reviewers: Ίσως κάποιος που έχει στήσει ένα επιχειρηματικό μοντέλο που μέρος των απολαβών του (σε είδος) έρχονται δωρεάν απο εταιρίες, να μην θέλει να δυσαρεστήσει αυτές τις εταιρίες για να συνεχίσουν να του στέλνουν προϊόντα. Zero stars επίσης.


















« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2016, 13:41 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kangertech Topbox Mini Platinum 75W
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 16:31 »
Πολύ sertiko το review. Ποικιλία chyma&chouvalata :))

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kangertech Topbox Mini Platinum 75W
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 17:53 »
Kατα τον ελεγχο θερμοκρασιας την αντισταση την κλειδωνεις?

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Kangertech Topbox Mini Platinum 75W
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 01:22 »
Αν ήσουν "επαγγελματίας" reviewer θα πείναγες με τέτοια reviews...  :)) 8) :sign_oraios:

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kangertech Topbox Mini Platinum 75W
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 01:39 »
Για το Μοντ:


Νομίζω ότι το κείμενο λέει ρητά: όπως και αν κλειδώσεις την αντίσταση.

Στην πραγματικότητα η αντίδρασή δεν έχει λειτουργία κλειδώματος. Κάθε φορά που συνδεεις ξανά ατμο σε TC mode ρωτάει new atomizer yes/no και κλειδώνει αυτόματα/ πράττει ανάλογα.


Το μόνο που μπορείς να κλειδώσεις είναι τα πλήκτρα +-.
Ανάλογες πληροφορίες δίνουν τα φόρουμ και οι "ο θεός να τις κάνει¨ οδηγίες.

Σε VW παίζει πάντως αν και τα ρεύματα του και εκεί έχουν μάλλον θεματάκια. Δεν είμαι σίγουρος για το πως ακριβώς τα μετρά (RMS πχ;)άλλα νιώθω ότι δεν είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Το θέμα της άτονης πρώτης τζόυρας όταν είναι σβηστό υπάρχει φυσικά και σε VW mode.

Για τα λοιπά:

Γέλασα πολύ με το πρώτο σχόλιο.  :))

Δεν ήταν το τυπικό review άλλα πίστευα ότι θα είναι πιο χρήσιμο απο το να κάνω μια παρουσίασή που να λέει: Άλλο ένα καταπληκτικό αρχικό πακέτο απο την kanger στα 75w με Temperature control, το μενού της οθόνης έχει επιλογή διεύθυνσης και με πέντε κλίκ κλείνει με πέντε κλίκ ανοίγει και το Top Tank είναι σαν το δημοφιλές SubTank άλλα τώρα γεμίζει από πάνω... κλπ κλπ κλπ. Είδα ότι υπάρχουν αρκετές λεπτομερείς παρουσιάσεις που τουλάχιστον στην δική μου εμπειρία είδα ότι... δεν έλεγαν πράγματα που θα ήθελα να ξέρω πρίν το πάρω.

Πράγματι: Ένα μεγάλο ευχαριστώ στου επαγγελματίες reviewers που με βοήθησαν να σπαταλήσω και τον χρόνο και το χρήμα μου.


Αποσυνδεδεμένος giorgos81

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kangertech Topbox Mini Platinum 75W
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 06, 2017, 03:28 »
 Ειμαι κατοχος i stick pico καθως και ολη η οικογενεια μου(4 ατομα). Εψαχνα λοιπον ετσι για αλλαγη,κατι με τα ιδια λεφτα και με κεντρισε το kangertech 75w , μαλιστα το εχω και wishlist.
 Τωρα ομως ευτυχως  χαρη σε εσενα αλλαξα γνωμη (και ξενερωσα).  
 Επισης , πασιγνωστος  Ελληνας, πρωην reviewer δεν ξηγιοταν Σερτικα  σε αξιολογησεις υγρων αναπληρωσης(οχι σε μοντ και ατμοπ/τες, να λεμε και την αληθεια).

 

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kangertech Topbox Mini Platinum 75W
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 00:50 »
Αν απο το πικο πήγαινες σε αυτό, θα έκλαιγες με ΜΑΥΡΟ ΔΑΚΡΥ. 

Τις προάλλες θυμήθηκα αυτή την μαλ***α. Τα μόνα λεφτά που πραγματικά έχω πετάξει και εχω κλάψει στο άτμισμα.  :angry_orange: :thumpdown: 

Χαίρομαι, που μάλλον κάποιος σώθηκε, ένα χρόνο μετά.  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279777 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207707 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias