vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Dani extreme v2 by Dicodes

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Dani extreme v2 by Dicodes
« στις: Αυγούστου 03, 2015, 01:33 »
Εισαγωγή:
Και ενώ τα κουτάκια με έλεγχο θερμοκρασίας έχουν κατακλύσει την αγορά, μία εναλλακτική πρόταση για έλεγχο θερμοκρασίας σε σωληνωτό μοντ έρχεται από την Γερμανία από την Dicodes. Το Dani extreme v2 (18650) και Dani 2380 (με σωλήνες για όλα τα μεγέθη μπαταριών) τα οποία μικρές διαφορές παρουσιάζουν μεταξύ τους. Στην κατοχή μου έχω το Dani extreme v2 εδώ και κάμποσο καιρό και μέχρι στιγμής έχει φανεί αντάξιο των προσδοκιών. Ας δούμε με περισσότερες λεπτομέρειες τα χαρακτηριστικά του μοντ.
Γενικά χαρακτηριστικά:
Διάμετρος: 22 mm
Ύψος: 103,9 mm
Τύπος σύνδεσης με ατμοποιητή (σπείρωμα κονέκτορα): 510
Οθόνη OLED
Εύρος Βατ: 5- 40 W
Μέγιστο ρεύμα εξόδου: Έως 12 V και έως 15 Α
Έλεγχος θερμοκρασίας (Celsius) και συμβατότητα με ποικιλλία συρμάτων (Ni200, SS, Dicodes wire, Titanium Grade 1 κ.α.)
Δυνατότητα λειτουργίας και ως μηχανικό μοντ (Bypass DC mode)
Εύρος συμβατών αντιστάσεων: 0,05 ohm- 5,00 ohm
Έξτρα λειτουργίες (Power Boost Mode και Heat protection mode)
Προστασία ανάποδης πολικότητας μπαταρίας
Προστασία από υπερθέρμανση της συσκευής
Συνοδεύεται από 2 χρόνια εγγύηση στο ηλεκτρονικό κύκλωμα
Τιμή: 199 ευρώ
Site: www.dicodes.de
Συσκευασία: Η συσκευή έρχεται σε ένα αλουμινένιο σκληρό κουτάκι και το μοντ βρίσκεται όμορφα τοποθετημένο ανάμεσα σε ένα αφρώδες υλικό ώστε να μην προκαλούνται φθορές κατά την μεταφορά.
Αφαιρώντας το μοντ μαζί με το υλικό που το περιβάλλει, βρίσκουμε από κάτω ένα συνοπτικό εγχειρίδιο χρήσης γραμμένο στα Αγγλικά και στα Γερμανικά.
Συμπληρωματικά με την συσκευή η Dicodes στέλνει και ένα δείγμα (1 μέτρο) από το σύρμα που κατασκευάζει η ίδια και προτείνει ως ενδεδειγμένο για χρήση σε λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας.
Κονέκτορας: Το μοντ διαθέτει έναν ατσάλινο 510 κονέκτορα και επιροδιωμένο/ επιχρυσωμένο πόλο (δεν είμαι σιγουρος). Ο πόλος είναι μη ρυθμιζόμενος. Αρκετοί ατμοποιητές που δοκίμασα (Καυφούν, Τηλέμαχος κ.α.) κάθονται φλατ χωρίς να αφήνουν κενό αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτό συμβαίνει σε όλους τους ατμοποιητές.
Κουμπί: Το κουμπί είναι τύπου tactile. Μοιάζει αρκετά με αυτό του hana, απλά είναι λίγο μεγαλύτερο και έχει καλύτερη αίσθηση στο χέρι. Στον έναν μήναν χρήσης δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα δυσλειτουργίας και ούτε θέμα μη ανταπόκρισης στη πίεση (misfire). Επίσης, με τον τρόπο που είναι κατασκευασμένο και τοποθετημένο στη συσκευή είναι σχεδόν απίθανο να πατηθεί από ατύχημα εάν τοποθετηθεί σε τσέπη, τσάντα ή παρόμοιο μέρος φύλαξης και μεταφοράς.

Αίσθηση στο χέρι: Παρά το ότι έχω συνηθίσει την αίσθηση του κουτιού σαν μπαταριοθήκη, το dani έχει πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι. Το βάρος του με μία 18650 μπαταρία είναι σε πολύ καλά επίπεδα και δεν κουράζει καθόλου σε καθημερινή χρήση. Παραθέτω μία φωτογραφία όπου φαίνεται συγκριτικά με το ipv mini το ύψος της συσκευής, το οποίο αν σκεφτεί κανείς πως περιέχει πλακέτα με έλεγχο θερμοκρασίας, είναι ικανοποιητικά κοντό σε ύψος. Τέλος, το φινίρισμά του είναι άψογο και η κατασεκυή του μοιάζει εξαιρετική.
Ενεργοποίηση/ απενεργοποίηση συσκευής: Η συσκευή ενεργοποιείται με 5 κλικ. Για την απενεργοποίηση απαιτείται η επιλογή απενεργοποίησης μέσα από το μενού. Σε περίπτωση απενεργοποίησης μέσω του μενού, οι επιλογές του χρήστη παραμένουν αποθηκευμένες έως την επόμενη φορά που θα εκκινηθεί η συσκευή. Σε περίπτωση αφαίρεσης της μπαταρίας, η συσκευή απενεργοποιείται και αυτόματα χάνονται όλες οι αποθηκευμένες ρυθμίσεις.

Οθόνη- Ενδείξεις:
Η οθόνη δεν ενεργοποιείται με το πάτημα του κουμπιού, αλλά με τρία κλικ αν θελήσουμε να μπούμε στο μενού ή ειδάλλως κατά τη διάρκεια του ατμίσματος στο τέλος της κάθε τζούρας. Αναλυτικά οι ενδείξεις που εμφανίζονται στην οθόνη έχουν ως εξής:
Πάνω αριστερά: Η θερμοκρασία στο τέλος της τζούρας όταν βρισκόμαστε σε TC mode ή αλλιώς το υπόλοιπο της μπαταρίας (με εικονίδιο) αν βρισκόμαστε σε Standard mode (watt).
Κάτω αριστερά: Τα watt στα οποία έχει επιλέξει να ατμίζει ο χρήστης όταν βρισκόμαστε σε TC ή Standard (Watt) mode και τα πραγματικά watt στα οποία ατμίζει ο χρήστης όταν βρισκόμαστε σε Bypass mode (χρήση μοντ σαν μηχανικό)
Πάνω δεξιά: Τα volt της μπαταρίας μετά το τέλος της τζούρας (συμπεριλαμβάνοντας το Voltage drop κατά τη διάρκεια του ατμίσματος)
Κάτω δεξιά: H τιμή της αντίστασης του ατμοποιητή μετά το τέλος της τζούρας (συμπεριλαμβάνει την περίπτωση αύξησης της αντίστασης σε περίπτωση λειτουργίας σε TC mode)

Μενού:
Το μενού παρέχει αρκετά περισσότερες επιλογές, πολλές εκ των οποίων είναι αρκετά εξεζητημένες, σε σχέση με άλλα μοντ της ίδιας κατηγορίας.Για την πλήρη κατανόηση και επίδειξη των λειτουργιών που προσφέρει το μενού θα παραθέσω το σχεδιάγραμμα από το εγχειρίδιο της συσκευής.
Βασικές επιλογές μενού:
Οι βασικές επιλογές του μενού περιλαμβάνουν τα εξής: Ρύθμιση των βατ, ρύθμιση της θερμοκρασίας, κλείδωμα της αντίστασης (σε έλεγχο θεμροκρασίας), απεικόνιση τιμών της αντίστασης και της θερμοκρασίας της αντίστασης, απεικόνιση κατάστασης μπαταρίας (υπολειπόμενα βολτ και τάση υπό φορτίο), εναλλαγή λειτουργιών της συσκευής (έλεγχος θερμοκρασίας, λειτουργία βατ, μηχανικό μοντ κ.α.), τυχόν σφάλματα που παρουσιάζονται (με το κλασσικό σφάλμα να είναι το check atomizer), μετάβαση στο μενού των εξεζητημένων επιλογών και τέλος απενεργοποίηση της συσκευής.
Μενού περαιτέρω λειτουργιών:
Το μενού αυτό, όπως φαίνεται στον πίνακα, παρέχει στο χρήστη πολλαπλές επιλογές που αφορούν την γενική λειτουργία του μοντ. Επίσης διατηρεί αρχείο (δεξιά στήλη) όλων των στοιχείων που αφορούν τη χρήση του μοντ και που μάλιστα δεν επιδέχονται τροποποίηση αλλά ούτε και διαγραφή/ επανεκκίνηση. Τέλος, το στοιχείο που θα ήθελα να αναφερθώ και να σταθώ, είναι η ρύθμιση για να επιλέξει κανείς τον θερμικό συντελεστή (σε λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας) του σύρματος που χρησιμοποιήθηκε για την κατασκευή της αντίστασης ώστε να είναι πιο ακριβής ο έλεγχος της θερμοκρασίας. Η εταιρία παρέχει τις ενδεικνυόμενες τιμές για κάθε τύπο σύρματος που υπάρχει στην αγορά ώστε να το εισάγει ο χρήστης στην συσκευή και να απολαύσει όσο το δυνατόν πιο ακριβή έλεγχο θερμοκρασίας.

Dry cotton- burn test: Έκανα το τεστ με το στεγνό βαμβάκι χρησιμοποιώντας στην πρώτη περίπτωση νικέλιο 0,28 mm, στην δεύτερη περίπτωση το σύρμα από το δείγμα της Dicodes και τέλος με Τιτάνιο βαθμού 1 0,25 mm. Και στις τρεις περιπτώσεις το βαμβάκι παρέμεινε ανέπαφο. Το dani, σε αντίθεση με την dna40 και την  yihi sx350j, δεν εμφανίζει κάποια ένδειξη στην οθόνη αλλά απλά κόβει το ρεύμα όταν φτάσει το ανώτερο όριο που έχει ρυθμιστεί και όταν δει κανείς τις ενδείξεις στο τέλος της τζούρας, η θερμοκρασία είναι ακριβώς ένα βαθμό κάτω από την ανώτερη θερμοκρασία που έχει οριστεί.

Ατμιστική εμπειρία σε λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας: Αρχικά, για να χρησιμοποιηθεί ο έλεγχος θερμοκρασίας θα πρέπει να ενεργοποιηθεί η αντίστοιχη λειτουργία από το μενού της συσκευής. Αφού γίνει αυτό και τοποθετηθεί ο ατμοποιητής, η συσκευή αναγνωρίζει τη αντίσταση και την κλειδώνει αυτόματα ως αντίσταση αναφοράς. Υπάρχει και η επιλογή να γίνει και χειροκίνητο κλείδωμα αντίστασης από το μενού της συσκευής. Αυτό γίνεται κάθε φορά που τοποθετείται καινούργια αντίσταση και εμφανίζεται το μήνυμα "New Coil". Όσο καιρό χρησιμοποιώ τη συσκευή δεν αντιμετώπισα το οποιοδήποτε πρόβλημα με την αναγνώριση ή κλείδωμα των αντιστάσεων. Κατόπιν, ακολουθεί ρύθμιση της επιθυμητής θερμοκρασίας και η συσκευή είναι έτοιμη για άτμισμα. Αρκετά χρήσιμη είναι η απεικόνιση στην οθόνη  της θερμοκρασίας της αντίστασης μετά το πέρας της τζούρας. Η αίσθηση του ατμίσματος είναι εξαιρετική και το γεγονός ότι δεν παρουσιάζονται οι οποιεσδήποτε δυσλειτουργίες/ προβλήματα κάνουν το άτμισμα εύκολο και ευχάριστο. Το ρεύμα φαίνεται να περνάει αρκετά ομαλά και δεν παρατηρώ απότομες αυξομειώσεις στη θερμοκρασία του ατμού. Γενικότερα, είμαι υπερευχαριστημένος με την απόδοση της συσκευής στη λειτουργία του ελέγχου της θερμοκρασίας.

Ατμιστική εμπειρία σε συμβατική λειτουργία βατ: Για να είμαι ειλικρινής στην πλειονότητα των περιπτώσεων χρησιμοποιούσα την συσκευή στην λειτουργία του ελέγχου θερμοκρασίας. Όσες φορές χρησιμοποίησα Kanthal σύρμα, είτε σε τανκ είτε σε dripper, και σε όσα βατ και αν ζήτησα, η συσκευή φάνηκε να ανταποκρίνεται εξαιρετικά και απροβλημάτιστα.

Διαχείριση μπαταρίας: Το μοντ το δουλεύω ως επί το πλείστον με μία LG HE2. Σε σύγκριση με το Vaporshark DNA40, το Dani φαίνεται να διαχειρίζεται ελαχίστως καλύτερα την μπαταρία σε λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας (μου επιτρέπει περίπου μισο ml παραπάνω χρήση), ενώ σε λειτουργία βατ νομίζω πως και οι δύο συσκευές βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο.

Γενική συμβίωση με τη συσκευή: Γενικότερα έμεινα υπερευχαριστημένος με τη συσκευή και σε μεγάλο βαθμό νομίζω αξίζει τα χρήματα που απαιτούνται για την αγορά του, κυρίως λόγω της απροβλημάτιστης χρήσης του αλλά και της πληθώρας των επιλογών που προσφέρει στο χρήστη. Ένα σημείο στο οποίο  θα ήθελα να αναφερθώ, είναι ότι απαιτείται από τον χρήστη εξοικείωση με το μενού της συσκευής ώστε να μπορέσει να αξιοποιήσει όλες τις δυνατότητες. Κάτι τέτοιο, πιστεύω πως θα είναι πιο εύκολο για εκείνους που έχουν χρησιμοποιήσει στο παρελθόν Provari αλλά και Semovar μιας και η περιήγηση στο μενού είναι παρόμοιας φιλοσοφίας.

Αξιολόγηση:
Θετικά:
1) Απροβλημάτιστη χρήση
2) Πολλαπλές επιλογές λειτουργίας
Αρνητικά:
1) Αρκετά σύνθετο μενού το οποίο σε συνδυασμό με το μοναδικό κουμπί, κάνουν ελαφρώς πιο δύσκολη τη χρήση του και την εξοικείωση του χρήστη με αυτό.
2) Μη ρυθμιζόμενος πόλος

Βαθμολογία:
Ποιότητα κατασκευής: 9/10
Λειτουργία πλακέτας: 9/10
Λειτουργικότητα/ Ευκολία χρήσης: 7/10
Δείκτης τιμής/απόδοσης: 8/10

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 03, 2015, 20:11 »
Kαλησπερα,το εχεις δοκιμασει με τιτανιο απο εγχωρια μαγαζια πχ απο smokeguru,fabvape;Νομιζω απο το πρωτο ειναι grade 2,απο το δευτερο δεν ξερω συσταση.
Το θεωρω παντως πολυ ενδιαφερον μοντακικαι πολλα υποσχομενο σε σχεση με τα μεχρι τωρα,

περιμενα καιρο με πολυ ενδιαφερον τη γνωμη σου και το κειμενο σου
πολυ ωραιο!!!! :bye: :bye: :bye:


Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 03, 2015, 21:03 »
Καλησπέρα, το συγκεκριμένο τιτάνιο που χρησιμοποιώ εγώ, το έχω προμηθευτεί από Γαλλία και δεν το έχω δει διαθέσιμο ακόμη στην Ελλάδα. Το τιτάνιο από e-smokeguru στις δοκιμές που έκανα δεν φάνηκε να συνεργάζεται καλά. Πιθανόν αν γνωρίζει κανείς τον ακριβή συντελεστή θερμότητας του συγκεκριμένου σύρματος και ρυθμίσει χειροκίνητα τη συσκευή, τότε να λειτουργήσει. Πάντως εγώ δεν το κατάφερα.
Αυτό που πωλείται από fabvape δεν το έχω δοκιμάσει. Καλή επιλογή πάντως είναι και το ίδιο το σύρμα από Dicodes, το οποίο δουλεύει φυσικά άψογα με τη ρύθμιση θερμοκρασίας αλλά και η γεύση που προσφέρει είναι σε πολύ καλά επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 17, 2015, 00:33 »
Ξεκίνησα να διαβάζω με ενθουσιασμό,  γιατί έψαχνα καιρό ένα mod με εμφάνιση μηχανικού και σε νορμάλ μέγεθος. Μόλις διάβασα για τον μη ρυθμιζόμενο πόλο,  ξενέρωσα  :thumpdown:. Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική να βάλεις σε mod των 200€ μη ρυθμιζόμενο πόλο  :dontknow: όταν μάλιστα υπάρχει στο 2380 (το οποίο βέβαια έχει και 100€ παραπάνω).

Είμαι σίγουρος ότι είναι μια εξαιρετική συσκευή,  αλλά σε αυτήν την τιμή θέλω τα πάντα και όχι κάνω συμβιβασμούς και να παρακαλώ κάθε ατμοποιητή που έχω ή που θα πάρω να κάθεται σωστά.

Πολύ καλή παρουσίαση φίλε μου,  μπράβο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 17, 2015, 14:18 »
καπου διαβασα οτι το καναν για να μην εχει την παραμικρη απωλεια ρευματος.δλδ εγινε εσκεμμένα...

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 17, 2015, 15:39 »
Σωστό από μια άποψη αλλά τότε θα έπρεπε να κολλήσουν και την μπαταρία για να μην έχει απώλειες από τις επαφές. Κάπου πρέπει να γίνουν συμβιβασμοί ανάμεσα στη χρηστικότητα και την απόδοση αλλά κατά τη γνώμη μου ήταν λάθος απόφαση εν έτει 2015 και στοχεύοντας σε ποιοτικό target group με υψηλή τιμή.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 17, 2015, 18:42 »
Στο άλλο μοντέλο έβαλαν αυτορυθμιζόμενο πόλο και μάλιστα, σύμφωνα με σχόλια κατόχων, είναι από τους καλύτερους. Αυτό όμως έχει και 100€ παραπάνω  8)

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 17, 2015, 19:10 »
Kαλησπερα,σεβαστη καθε αποψη,εγω παλι λογω χρησης προβαρι 2,5 και με το σκεπτικο της μεγαλυτερης ''υγρομονωσης'' δεν με πειραζει που δεν ειναι αυτορυθμιζομενο
αλλα ειπαμε καθε γνωμη σεβαστη στην τελεια. :bye:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 17, 2015, 22:14 »
Ας ήταν και σκέτο ρυθμιζόμενος, σαν το cloupor πχ, με βίδα, δεν θα με πείραζε να ρυθμίσω το ύψος ανάλογα με τον ατμοποιητή. Τώρα όμως δεν έχω ούτε αυτό  :nope:

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 17, 2015, 22:20 »
Χιλια δικια,απο την αλλη με εβιβα και σοφια κανω την ιδια δουλεια απο την αντιθετη πλευρα αλλα ολοσωστο και αυτο που λες.
Δεν το εχω παρει αλλα εχω μια διαισθηση οτι αξιζει το ενδιαφερον μας.
Αν ποτε εξοικονομησω που δεν το βλεπω τιποτε χρηματα θα το παρω και θα πασαρω το προβαρι στη συζυγο που με εχει ζαλισει ιδως τωρα που χαλασε το 20ρι ιστικ χαχα :bye:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 17, 2015, 22:31 »
Φίλε μου, όπως είπα, ήμουν ενθουσιασμένος και είχα ψηθεί άσχημα να το πάρω  :yes:. Συνδυάζει την εμφάνιση μηχανικού (που τα θεωρώ πιο όμορφα από τα box, παρόλο που πιο πολύ χρησιμοποιώ τα δεύτερα) με τις δυνατότητες ηλεκτρονικού, ότι καλύτερο δηλαδή  :thumpup:

Την θεωρώ εξαιρετική συσκευή αλλά για μένα ο πόλος είναι deal breaker  :nope:

Μπορεί στην επόμενη έκδοση να το καταλάβουν και να το διορθώσουν, τότε σίγουρα θα είμαι από τους πρώτους που θα το πάρουν  :yes:

Σου εύχομαι να το αποκτήσεις και σύντομα μάλιστα για να μην γκρινιάζει και η σύζυγος  :))

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 18, 2015, 01:48 »
Εχω εδω και 11 μηνες το προηγουμενο μοντελο Dani Extreme v1 και συγκεκριμενα το "pipeline pro" (το ιδιο ειναι) και ειναι σαν να μην περασε μια μερα. Απιστευτο!!!
Εχω διαβασει αρκετα για το καινουργιο και ψηνομαι κι εγω ασχημα!!!
Το θεμα με τον "μη" ρυθμιζομενο πολο για μενα δεν υπαρχει. Αντιθετος ετσι το θελω : καλυτερη στεγανοτητα, καλυτερα ρευματα. Μην ξεχναμε οτι οταν δωσουμε 200 ευρο για mod δεν θα βαλουμε οτι ναναι ατμοποιητη. Θα ειναι καποιας αναλογης τιμης, αρα ποιοτητας, αρα θα εχει ρυθμιζομενο πολο ο ατμοποιητης, ετσι πρεπει να ειναι παντα!!!
Αν τωρα καποιος "σκαλωνει" με τον ρυθμιζομενο πολο, ας παρει το Dicodes Dani 2380, Ειναι το ιδιο chip σε 23 χιλιοστα σωληνα με ρυθμιζομενο πολο και δυνατοτητα ολων των μπαταριων : 18350 - 18500 - 18650. Τιμη βεβαια 280-290 ευρο.

Το μονο προβλημα, που θελω να μοιραστω μαζι σας και να μου πειτε την γνωμη σας ειναι ο περιορισμος στα watt σε πολυ χαμηλες αντιστασεις που αφορουνε τον ελεγχο θερμοκρασιας.
Και εξηγουμαι :
Το μοντακι μπορει να δωσει μεχρι 15 Ampere
Αρα για παραδειγμα αν φτιαξουμε NI200 32mm με 7-8 σπειρες και εχουμε αντισταση π.χ. 0.08 Ohms το μοντακι μπορει να ανεβει εως 18 watts ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (βγαζει error).
Η' σε αντισταση 0.05 Ohms φτανει μεχρι 11.25 watts
Η' σε αντισταση 0.12 Ohms φτανει μεχρι 27 watts
Κτλ κτλ ....
Απο 0.2 Ohms και πανω παιζει εως και 40 watts.
Δεν ειναι θεμα αυτο ?

Εχω εναν επισκευασιμο Squape Reloaded που θελω να τον δουλεψω με το Dicodes extreme v2 και το deck του ειναι μικρο, μεχρι για 8-9 σπειρες το πολυ εχει χωρο.
Εχω την αισθηση οτι θα εχω ενα μικρο θεματακι... ειδικα με το NI200. Τα αλλα συρματα νομιζω δινουν μεγαλυτερη αντισταση...

Με ενδιαφερει η γνωμη ατμιστων που παιζουν με ελεγχο θερμοκρασιας. και η εμπειρια τους με στησιματα με NI200 η' αλλα συρματα σχετικα με ποσα watts ανεβαζουν η' θα ηθελαν να ανεβασουν, ανεξαρτητα απο την θερμοκρασια που ρυθμιζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 18, 2015, 01:58 από periptero »

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 18, 2015, 10:44 »
Δεν έχουν όλοι οι "καλοί" ατμοποιητές ρυθμιζόμενο πόλο, εκτός αν δεν θεωρείς τον calix, πχ "καλό"  :dontknow:.

Επιπλέον, ακόμα και αν έχουν ρυθμιζόμενο πόλο, αν είναι πιο μακρύς, που σημαίνει ότι θα έχει κενό, τι θα κάνεις, θα τον τροχίσεις;

Το να μην σε ενοχλεί αυτή η παράλειψη ή έλλειψη, το καταλαβαίνω και το δέχομαι, το να μην το θεωρείς όμως έλλειψη εν έτη 2015 σε mod των 200€ και να το θεωρείς φυσιολογικό δεν το καταλαβαίνω  :dontknow:

Στην ερώτηση σου, η τιμή της αντίστασης δεν παίζει τόσο ρόλο στον έλεγχο της θερμοκρασίας. Ουσιαστικά, αυτό που γίνεται είναι ότι το mod μετράει real time την αλλαγή της αντίστασης την ώρα της τζούρας και υπολογίζει με τύπο την θερμοκρασία. Ανάλογα λοιπόν με την θερμοκρασία που έχεις επιλέξει τα watt θα αυξομειώνονται ώστε να διατηρηθεί εκεί. Η αρχική επιλογή των watt, αν τα έχεις στα 40 ή στα 20 πχ, επηρεάζει μόνο το πόσο γρήγορα θα πιάσεις την επιθυμητή θερμοκρασία, από εκεί και πέρα το mod θα τα αλλάζει real time.

Στον ατμοποιητή που αναφέρεις, αν έχεις θέμα χώρου, χρησιμοποίησε 20mm Ni200 όπου 7 σπείρες με 2,5mm διάμετρο θα σου δώσουν 0,2Ω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 18, 2015, 10:54 από achatzi »

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 18, 2015, 16:58 »
Αρα στο παραδειγμα :
εστω ενα στησιμο με Νι200 και αντισταση 0.07
ρυθμιση θερμοκρασιας ... οπου θελετε βαλτε το (σε φυσιολογικα επιπεδα  ;D )
και εχουμε απο τη μια ενα mod που μπορει να ανεβασει 60 watts, κι απο την αλλη το dicodes extreme v2 που ανεβαινει μεχρι 15.75 watts στο συγκεκριμενο στησιμο
Πιστευετε οτι το ατμιστικο αποτελεσμα θα ειναι ιδιο με μονη διαφορα λιγα κλασματα του δευτερολεπτου γρηγοροτερο "αρπαγμα"  :confused1:
 

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dani extreme v2 by Dicodes
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 18, 2015, 17:05 »
αυτά τα "λίγα κλάσματα του δευτερολέπτου" θα σου φανούν σαν την επιτάχυνση μιας F1 .
Αν την αντέξεις όλα καλά, ειδάλλως ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207008 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias