vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

539 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, kosktaxi, yorgoss, camber

Twitter

Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« στις: Μαΐου 17, 2015, 04:41 »
Άρχισα τον τελευταίο καιρό λοιπόν να χρησιμοποιώ κυρίως Sub-Ohm αντιστάσεις. Αρχικά με τον Melo και έπειτα, αφού μπήκα στο τριπάκι των Drippers, με τον Rogue. Όντας όμως χρήστης 6mg νικοτίνης, τα βρήκα λίγο σκούρα είναι η αλήθεια. Πολύ έντονο χτύπημα, πονοκέφαλοι κατά το βραδάκι κτλ κτλ. Οπότε λέω, δεν πάει άλλο, θα το γυρίσω στα 3mg. Δυστυχώς, σε κανένα μαγαζί ή e-shop δεν μπόρεσα να βρω υγρό σ' αυτήν τη νικοτίνη, οπότε αποφάσισα να πάρω ένα 0mg και ένα 6mg της ίδιας γεύσης και να το κάνω μόνος μου. Πήρα λοιπόν 2 δεκάμελα American Stars και έκανα τα κόλπα μου. Ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα από θέμα χτυπήματος και νικοτίνης. Είπα λοιπόν να το ξανακάνω. Πάω και παίρνω liqua καρπούζι που μ' αρέσει αρκετά. ΜΠΑΑΑΜ! Έβηχα σαν το κοπρόσκυλο. 60/40 PG/VG και ο λαιμός μου βγήκε knock-out. Για να μην τα πολυλογώ, για αρκετό καιρό έπαιζα κορώνα γράμματα αν θα την παλέψω με το καινούργιο υγρό που θα έπαιρνα κάθε φορά.


Με λίγο ψάξιμο στο internet κατάλαβα ότι στην παγκόσμια ατμιστική κοινότητα είναι μάλλον το πιο συνηθισμένο να κάνουν 6mg και να το γυρνάνε στο 3mg για Sub-Ohm. Στο εξωτερικό μάλιστα, πάρα πολλές εταιρίες έχουν 3άρια υγρά στην αναλογία 30/70 PG/VG, κάτι που θεωρείται μακράν το ιδανικότερο για την περίσταση. Υπέθεσα λοιπόν ότι αποκλείεται στην Ελλάδα να μην υπάρχουν άλλοι ατμιστές που να βιώνουν το ίδιο πρόβλημα αλλά παρόλα αυτά δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα συζήτησης στο forum.

Για να καταλήξω επιτέλους κάπου, ήθελα να κάνω τα εξής ερωτήματα. Υπάρχει δυνατότητα αγοράς έτοιμων υγρών στην Ελλάδα που να απευθύνεται σε κοινό που χρησιμοποιεί τέτοιου είδους αντιστάσεις ή να το ρίξω στα DIY; Υπάρχουν συνατμιστές σ' αυτό το forum που να έχουν το ίδιο πρόβλημα και να ψάχνουν λύση; Είμαστε οι Έλληνες όντως τόσο μερακλήδες που όλοι σας χτυπατε 18άρια και 12άρια στα 0.2 Ohm και γυρνάτε και το μπεγλέρι;


Κλείνοντας, να προσθέσω κάποιες λύσεις στο "πρόβλημα" (αν όντως υπάρχει) που έχω βρει ύστερα από αναζήτηση.
www.ecig.gr
Δυνατότητα επιλογής υγρών στα 3mg, πολύ καθαρά αφού δεν αφήνουν σχεδόν καθόλου κατάλοιπα, αλλά αναλογία υπέρ του PG και γεύση όχι τίποτα το φανταστικό
http://www.thechosenfew.eu/
Εταιρία του εξωτερικού, με πολύ καλά υγρά με δυνατότητα επιλογής 3mg και αναλογία 30/70 ή 20/80 PG/VG. Σχεδόν καθόλου μεταφορικά αλλά μόνο 4 γεύσεις.
http://www.cloudhousevapor.com
Πάλι e-shop του εξωτερικού, αλλά έχει μερικές πολύ γνωστές αμερικάνικες μάρκες (όπως Bombies kai Mount Baker Vapor), οπότε υπάρχει δυνατότητα για 3mg και φυσικά πάλι σχεδόν καθόλου μεταφορικά.

Περιμένω περαιτέρω προτάσεις! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 17, 2015, 09:05 »
Για καθαρά subohm όπως βλέπω έχεις και melo υποκατάστατο του Atlantis προσωπικά σε εμένα θα σε πρότεινα την νούμερο ένα εταιρία για κάτι τέτοιο : http://www.cloudchasersinc.eu/ με τα υγρά της 90VG-10PG τα οποία και έχω δοκιμάσει και από ατμο δεν βλέπεις στα 5 μετρα.

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 17, 2015, 10:43 »
Προσωπικα με dripper και subohm παιζω μονο μηδενικη. Δεν αντεχω παραπανω. Και παντα diy, το ιδιο θα σε συμβουλευα να δοκιμασεις και συ και αν δε σε ικανοποιει τοτε δες τι θα κανεις

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 17, 2015, 13:53 »
Εγω για subωμ παιζω με γλυκερίνη φαρμακειου και έτοιμη βαση ουμαμι 20αρα στα 6mg.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 18, 2015, 12:13 »
Παρόλο που δεν είμαι φαν ούτε του SubΩμινγκ ούτε του Cloud Chasing, ομολογώ πως είχα πάθει πλάκα με τα Odin by Baker White. Με 70%Vg βγαίνουν αλλά, εκτός αν κάνω λάθος, τελικά το deal δεν προχώρησε και δεν ήρθαν Ελλάδα.

Αν κυκλοφορούσαν, θα έπαιρνα κλώνο Stingray X και κλώνο Tugboat μαζί με 40ρια σύρματα, μόνο και μόνο για αυτά...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 18, 2015, 12:20 »
Οσα υγρά της ecig.gr δοκίμασα με subohm ατμοποιητές, απέδιδαν εξαιρετικά. Ακόμη και με κάποια αραίωση. Θέλει λίγη προσοχή στη νικοτίνη αν κάποιος ατμίζει ταυτόχρονα με sub και κανονικούς ατμοποιητές, διότι η νικοτίνη πρέπει να πέσει πολύ στους sub, οπότε το καλύτερο είναι να αγοράζονται ή να ετοιμάζονται ξεχωριστά τα υγρά τους, ώστε να αποφεύγεται μετά η υπερβολική προσθήκη μηδενικής στο τανκ, που αραιώνει το άρωμα.
Νικοτίνη από μηδενική ως 3, ανάλογα με τον sub.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 19, 2015, 23:58 »
Γενικά ήλπιζα να υπάρχει κάποια εταιρία στην Ελλάδα που να βγάζει 3άρια υγρά (πέρα από www.ecig.gr) μπας και με καλύπτει όσο δεν κάνω αγορές απο εξωτερικό. Μάλλον πως θα το ρίξω στο DIY.  :))

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 20, 2015, 00:10 »
Δοκιμασε το SNAKEBITE του Dan Lucas σε 3 mg η 6mg νικοτινη...Εξαιρετικο υγρο που σε subohm αν και 70/30 VG/PG,αποδιδει σαν υγρο με σκετη VG...Εχει παρα πολυ καλη γευση,δινει ντουμανια,ειναι και πρασινο :))




Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 20, 2015, 17:55 »
Φαίνεται τρελό, θα ψάξω να βρω από που μπορώ να το πάρω! Αυτά τα έντονα χρώματα με τρελαίνουν, και ας κάνουν το μπαμπάκι ουράνιο τόξο. :laugh1:


EDIT: Οοο καλά, όντως είναι ελληνικό;;; Είσαι θεούλης ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2015, 18:07 από ExMortus »

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 20, 2015, 18:38 »
Ο κατασκευαστης ειναι Ελληνας ο οποιος μενει εξωτερικο (Πορτογαλια αν δεν κανω λαθος)..Ειναι οντως τρελο υγρο το Snakebite 8) Επισης να πω οτι και με σπασιμο με σκετη VG βαση,παραμενει απιστευτα τρελο υγρο χωρις να χανει αρωμα και γευση παρα πολυ :yes: Και το χρωμα του πραγματικα ξεχωριζει μεσα στο τανκ  :tongue_smilie:


Μπορεις να το βρεις εδω:


1) http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=100_119&product_id=774&sort=rating&order=DESC


2) http://www.vaporhouse.gr/site/ecwid.html#!/DanLucas-Signature-SnakeBite/p/48050714/category=12456553


3) http://www.queen-ecigs.gr/e-liquids/dan-lucas/snakebite-detail




Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 25, 2015, 14:48 »
Μου ήρθε σήμερα το Snake Bite από vaporhouse. Πήρα ένα στα 3mg για μένα και ένα στα 9mg για ένα φίλο. Βάζω λοιπόν καθαρό Nakamichi στο Rogue μου το οποίο το έχω στα 0.6 Ω με διπλές παράλληλες αντιστάσεις και στάζω. Σαν να ατμίζω ούζο/αψέντι. Ψιλοξενέρωσα να πω την αλήθεια, περίμενα να νιώσω περισσότερο λεμόνι και τροπικά φρούτα, αλλά λέω νταξ άμα κάτσει ανοιχτό 2-3 μέρες θα στρώσει.


Έρχεται λοιπόν ο φίλος μου να πάρει το δικό του και βάζει στο Nautilus να δοκιμάσει. Καμία σχέση!!! Οι πνευμονικές τζούρες το αδικούν το υγρό, μιας και στο Rogue είναι αδύνατο να κάνεις mouth-to-lung με τόσο αέρα που δέχεται. Με βλέπω να τρέχω να παίρνω Magma αύριο πρωί πρωί  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 10, 2015, 12:48 »
Ταπεινή μου άποψη... πάντα οι πνευμονικές αδικούν τα υγρά. Έχεις χτύπημα, έχεις ντουμάνια, αλλά για να καταλάβεις γεύση νομίζω καλύτερα είναι mouth-to-lung και σαφώς μεγαλύτερες αντιστάσεις που παίζουν τεράστιο ρόλο στο τι γεύση παίρνεις.
Εμένα μ' αρέσουν και τα 2 ανάλογα τη φάση που βρίσκομαι, αλλά αν θέλω γεύση δεν χρησιμοποιώ subohm

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 10, 2015, 15:00 »
Για μένα δεν υπάρχει επιστροφή. Απλά δεν με καλύπτουν πλέον οι mouth-to-lung. Δεν θα έλεγα ότι παίρνεις λιγότερη γεύση απ' τις πνευμονικές, ανάλογα και τον ατμοποιητή που χρησιμοποιείς. Απλά χάνεται σημαντικό κομμάτι της γεύσης στην εισπνοή και εστιάζεις στην εκπνοή. Τουλάχιστον έτσι το νιώθω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 10, 2015, 19:34 »
Έτσι ακριβως και για μένα, μόνο με πνευμονικές έχω την γεύση που με ικανοποιεί.

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 10, 2015, 19:46 »
Από την προσωπική μου εμπειρία θα ήθελα να επισημάνω το εξής. Μεγάλη σημασία στην απόδοση γεύσης έχει το υγρό που χρησιμοποιείται στον εκάστοτε ατμοποιητή. Μερικά υγρά στερούνται κομμάτι της γεύσης τους όταν χρησιμοποιούνται σε ατμοποιητές με πολύ αέρα και πνευμονικές τζούρες και αντιθέτως τα απολαμβάνεις περισσότερο με mouth to lung άτμισμα. Τρανταχτό παράδειγμα τα διάσημα Five Pawns. Από την άλλη πλευρά υπάρχουν πολλά υγρά που μπορούν να ξεδιπλωθούν μόνο σε άτμισμα με μεγάλη εισαγωγή αέρα και πνευμονικές τζούρες, όπως είναι τα Cloud science by Teleos. Σε κάθε περίπτωση θα συμφωνήσω στο γεγονός ότι αν συνηθίσεις να απολαμβάνεις το άτμισμα με πνευμονικές τζούρες πολύ δύσκολα θα ικανοποιηθείς ξανά με το mouth-to-lung άτμισμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538211 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238706 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16705 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz