vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

639 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, manoslykos, tibolaso, Milarepa

Twitter

Yihi SX mini 350J M class

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #30 στις: Απριλίου 24, 2015, 10:41 »
Αν και το ειχα προ-παραγγειλει(179€), δεν νομιζω να το παρω τελικα μιας και ατμιζω αποκλειστικα σε temp mode και σιχαινομαι το PWN modulation

Κατα τα άλλα καλοριζικο σε οσους το εχουν στην κατοχη τους :)

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #31 στις: Απριλίου 24, 2015, 11:16 »
 Αφού μαζέψαμε προκαταβολικά δώρα εορτής και γενεθλίων , σκοτώσαμε υγρά και συσκευές κατάφερα να πάρω το εργαλείο από το e-smokers Ευόσμου.
 Δοκιμές δοκιμές δοκιμές ερωτήσεις και συμβουλές από συναδέλφους εδώ μέσα και κατάφερα να αξιοποιήσω πλήρως το μηχανάκι.

Έρωτας 1+ χρόνων με τα 2 μου DNA (VaporShark , bySEB) ξεπεράστηκε σε μερικές μέρες πολύ εύκολα. Το πρώτο κλικ το κάνει το σχήμα και η ομορφιά του , αξεπέραστο κράτημα στο χέρι ίσως λίγο βαρύ άλλα δεν με ενδιαφέρει προσωπικά καθόλου λόγω σωματότυπου. Το κουδούνισμα των 2 κουμπιών που αναφέρθηκε υπάρχει στο ελάχιστο , σίγουρα δεν είναι κουδουνίστρα και θα πρέπει να έχεις Parkinson για το ακούς συνέχεια.

Ο τρόπος αλλαγής μπαταρίας μπορεί να μην είναι ο πιο εύχρηστος άλλα δεν είναι και κάτι τρομερό να πω την αλήθεια τον προτιμώ από βίδες και μαγνήτες , δίνει άλλη σιγουριά ειδικά το tip που φίλου με τον νυχοκόπτη άπαικτο ταιριάζει απόλυτα και μετά μπρελόκ αν και εδώ και 2 μέρες που πάει πιπίλα με βγάζει άνετα από το πρωί έως την επιστροφή σπίτι κατά τις 6-7 που γίνετε η αλλαγή της μπαταρίας και αυτό εμένα μου δείχνει καλύτερη διαχείρηση της ενέργεις καθώς με τα DNA πάντα ήθελα 2η μπαταρία πριν πάω σπίτι.

Τα ρεύματα του είναι ομαλά ομαλότατα και μόνο μια δοκιμή κάποιας ώρας θα σας πείσει , αποκλειστικός χρήστης DNA που έχω μάθει – συνηθίσει σε σταθερά ομαλά smooth ρεύματα δεν βρήκα καμία μα καμία διαφορά αντίθετα ανέβασα τους kayfun μου σε j-w που δεν είχα ξανανέβει χωρίς καμία υποψία καμένου ή αλλοίωσής της γεύσης ίσα ίσα νομίζω ξαναγνωρίστηκα με το Freedom που είναι ένα από τα πρώτα υγρά μου μέχρι σήμερα και είναι το απόλυτο μου standard για την δοκιμή συσκευών.

Ο έλεγχος θερμοκρασίας δουλεύει απροβλημάτιστα , άδειασα το tank μέχρι να στεγνώσει το fiber και απλά μου σταμάτησε να δουλεύει με το γνωστό μήνυμα ότι δεν έχει υγρό , έκπληκτος το άνοιξα και είδα απείραχτη την αντίσταση και το fiber όπως ακριβώς τα είχα βάλει ξαναγέμισα και συνέχισα από εκεί που σταμάτησα
Τα mod soft standard powerful powerFU+ χρησιμότατα για μένα καθώς με 2 κλικ ζεσταίνω ή κρυώνω τον ατμό μου ανάλογα την διάθεση μου.

Από εκεί και πέρα ο χρόνος θα δείξει , θα φύγει ο ενθουσιασμός για το καινούργιο κόσκινο και θα δούμε αν ξαναεπιστρέψουν τα 2 DNA στο χέρι μου ή θα αρχίσει νέος έρωτας με τον κινέζο.
Τα παραπάνω είναι προσωπική εκτίμηση για την συσκευή και δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν. Σαφέστα με αυτό το mod νομίζω ότι άλλάζω επίπεδο εμπειρίας ατμίσματος καθώς δοκιμές τόσων μηνών με όλα σχεδόν τα box που έχουν βγεί δεν με είχαν πείσει οτι μπορούν να μου δώσουν κάτι καλύτερο απο τα DNA μου…
 

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #32 στις: Απριλίου 24, 2015, 11:19 »

Θεωρώ ότι ο busardo, είπε το μόνο αναμενόμενο πράγμα για το m class, έχοντας κάνει review και το rdna, όσο αφορά το temperature control.
Το επανέλαβε μάλιστα αρκετές φορές, κατά τη διάρκεια των δύο βίντεο.


"It's a very finite measurement in a very imperfect world."

Οσοι παρακολουθήσανε το review της πλακέτας της evolv, δεν πρέπει να είχανε τον παραμικρό ενδοιασμό, για το τί θα επακολουθούσε στο yihi, από την στιγμή που και η δεύτερη ακολουθεί τον ίδιο τρόπο για να υπολογίζει την θερμοκρασία.

Τώρα, το αν δουλεύει σε pwm ή όχι  όταν είναι σε tc mode, (πρέπει να)είναι αδιάφορο εφόσον δεν είναι η εστία ατμοποίησης στη θερμοκρασία που σου αναφέρει .
Κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Το σύστημα "μπαταρία-βιδωμένος ατμοποιητής-χειροποίητη αντίσταση" εμπεριέχει τόσες πολλές μεταβλητές που μπορούν να "ρίξουν έξω" την εκτίμηση της θερμοκρασίας, που την καθιστά σχεδόν αδύνατη σε ακρίβεια.

Το ενθαρρυντικό είναι ότι πλέον σε παγκόσμιο επίπεδο και από δύο χώρες κολοσσούς, έχει γίνει το πρώτο βήμα προς την σωστή κατεύθυνση, αυτή του υπολογισμού και επιλογής θερμοκρασίας.

Οι δύο πρώτες προσπάθειες από αξιοσέβαστες εταιρείες, κατέδειξαν όμως ότι στα υπάρχοντα συστήματα ατμοποίησης, δεν μπορεί να λειτουργήσει με τον τρόπο που επιχειρείται.
Κάτι από τα δύο(σύστημα ατμοποίησης-μέθοδος εφαρμογής TC) δεδομένα θα πρέπει να αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #33 στις: Απριλίου 25, 2015, 14:01 »
28g ni200 σε 2mm κλασική αντίσταση με σχετικά κοντινές σπείρες.


6 σπείρες δηλαδή μου βγαίνει γύρω στο 0.07 ohm αντίσταση.


περιμένω σύρμα και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο προς το παρόν.


Ο ατμός είναι κρύος ρε παιδιά στους 210 βαθμούς και από γεύση δε τρελάθηκα ειδικά στο αγαπημένο μου cuban cigar.
Μπορώ να το βάλω στους 240-250 αλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα, πάω κατευθείαν σεkanthal αφού καμμένο έτσι κι αλλιώς έχω να πάρω μήνες.


Δηλαδή από ότι κατάλαβα για να έχουμε ασφαλές άτμισμα (τουλάχιστον με αυτά που ξέρουμε μέχρι στιγμής) πρέπει να ατμίζουμε κρύο αέρα.? :'(




Τι στησίματα έχετε δοκιμάσει εσείς? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #34 στις: Απριλίου 25, 2015, 15:52 »
Τι έγινε ρε παιδιά ο μπουρσαντο λέει να το δουλεύουμε στα 50j  ;;;;κατάλαβα κάτι λάθος;

Globalzero  δοκίμασε με 10 σπείρες σε 2.5χιλ τριπανακι θα βγει 0.12ωμ.  Εγώ εκεί με 210 βαθμούς και 20j είμαι σχετικά ζεστά βέβαια είμαι σε subtank  και όλα παίζουν το ρόλο τους.
Τι είναι ασφαλές ατμισμα ακόμα δεν είμαστε σίγουροι αλλά σίγουρα έτσι ειναι ασφαλέστερο ...

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 25, 2015, 16:00 »
Το σχολιασε ενας ριβιουερ στο youtube. Ειπε οτι πρωτα σεταρουμε θερμοκρασια και μετα ανεβαζουμε τα j. Αν δεν ειναι αρκετα ζεστος ο ατμος, ανεβαζουμε θερμοκρασια και ξανα ξεκιναμε τη ρυθμιση των j.


Γενικα παντως, δεν καταλαβαινω γιατι το τερματισε και δεν αρχισε απο χαμηλα τις μετρησεις.

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 25, 2015, 16:07 »
Ας μας πει κάποιος τι στήσιμο προτιμά να πάρουμε μια ιδέα.
Παίζει μεγάλο ρόλο αν είναι 0.10 ή 0.07 αν είναι σε 2 η 2.5 Χιλ διαμέτρου;;;

Εγώ είμαι με 0.13 σε subtank  και 0.07 σε ντριπερ και προσπαθώ να βγάλω άκρη αλλά δυσκολεύομαι να πω την αλήθεια.
Τώρα έφτιαξα αυτό και σε 20j με 430f είναι πολύ καλό.

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2015, 17:40 από araditsas »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #37 στις: Απριλίου 25, 2015, 16:24 »
..από το 10ο λεπτό και μετά.. {.."ίσως βοηθήσουν" (..αυτά που λέει) κάποιους, στο "πρωτοσετάρισμα"..}:




Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #38 στις: Απριλίου 26, 2015, 18:29 »
Ποια μπαταρία να του βάλω;
Ποια είναι η καλύτερη για να δουλεύει σε υψηλά βατ και με θερμοκρασία;
Έχω μια efest 2500mAh  35A αλλά δεν ξέρω αν είναι Οκ.

Την άφησα στο sx  το βράδυ μα την φορτώσω και ζεστάθηκε πολύ η μπριζα που είχα βάλει το USB  από εδώ και πέρα θα το φορτώνω σε ξεχωριστό φορτιστή...

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #39 στις: Απριλίου 26, 2015, 18:53 »
Το καλύτερο είναι να έχεις ξεχωριστό φορτιστή για της μπαταρίες.

Οι θύρες usb δεν είναι για φόρτιση χαλάνε την πλακέτα ακόμη και στα χαμηλά ρεύματα μην το διακυνδινευεις.. και μια χαρά είναι η Efest που έχεις αργότερα και μια Samsung 25R.

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 26, 2015, 19:08 »
Harris, συμφωνώντας γενικά στα γραφόμενά σου, να συμπληρώσω ότι δοκιμαστικά  έχω φορτίσει το SX mini με το USB καλώδιο, αλλά συνδεδεμένο σε πρίζα τοίχου (5V/2A) και χωρίς να εμφανίζεται υπερθέρμανση. Κατά τ΄άλλα προτιμώ να φορτίζω και εγώ τις μπαταρίες σε χωριστό φορτιστή.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #41 στις: Απριλίου 26, 2015, 19:13 »
Και η yihi αυτο λεει, να φορτιζουν οι μπαταριες σε εξωτερικο φορτιστη.
Και να μην το ελεγε βεβαια, οταν η θυρα usb δινει μονο 0,5Α και εχει εγγυηση 3 μηνες. .

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #42 στις: Απριλίου 26, 2015, 19:52 »
Αν και το ειχα προ-παραγγειλει(179€), δεν νομιζω να το παρω τελικα μιας και ατμιζω αποκλειστικα σε temp mode και σιχαινομαι το PWN modulation

Κατα τα άλλα καλοριζικο σε οσους το εχουν στην κατοχη τους :)
Μα αν το σκεφτείς, την ίδια δουλειά κάνει και το DNA, ανοίγει και κλείνει το ρεύμα (ή έστω το αυξομειώνει συνεχώς) για να κρατήσει σταθερή τη θερμοκρασία. Όσο η αντίστασή σου είναι υγρή θα παραμένει ανοιχτό, αλλά πάλι θα ανεβοκατεβαίνει για να κρατήσει την όποια θερμοκρασία.

Χωρίς να έχω ακόμα πιάσει στα χέρια μου τώρα, πρέπει να πω πως αυτός ο ήχος όσο στεγνώνει το βαμβάκι σου (ή ό,τι) είτε θα είναι ενοχλητικός, είτε θα είναι σαν ειδοποίηση για τους drippers πως ήρθε η ώρα να στάξουν.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #43 στις: Απριλίου 26, 2015, 20:11 »
sony vtc 5 2600 έβγαλε 20679 joule 10 μηνών


Samsung 25R έβγαλε 18600 joule 10 μηνών


LG HE4 έβγαλε 21400 joule 1 μηνός




εντυπωσιακή η απόδοση της sony , περίμενα περισσότερη πτώση.
Τα δούλευα όλα σε αντιτάσεις 0.07 - 0.09 στα 17-24 J

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yihi SX mini 350J M class
« Απάντηση #44 στις: Απριλίου 26, 2015, 21:00 »
Μα αν το σκεφτείς, την ίδια δουλειά κάνει και το DNA, ανοίγει και κλείνει το ρεύμα (ή έστω το αυξομειώνει συνεχώς) για να κρατήσει σταθερή τη θερμοκρασία. Όσο η αντίστασή σου είναι υγρή θα παραμένει ανοιχτό, αλλά πάλι θα ανεβοκατεβαίνει για να κρατήσει την όποια θερμοκρασία.

Χωρίς να έχω ακόμα πιάσει στα χέρια μου τώρα, πρέπει να πω πως αυτός ο ήχος όσο στεγνώνει το βαμβάκι σου (ή ό,τι) είτε θα είναι ενοχλητικός, είτε θα είναι σαν ειδοποίηση για τους drippers πως ήρθε η ώρα να στάξουν.
Πιστεψε με δεν εχει καμια σχεση με το dna40...Μπορει να μ@λ@κιζεται o αμερικανος σε καποια θεματα αλλά τα ρευματα του δεν τα δινει μεχρι τωρα κανενας αλλος(προσωπικη αποψη). Δοκιμασα εχθες απο γνωστο που παρελαβε απο εξωτερικο το sx και το παλμικο το καταλαβαινεις με την πρωτη. Μπορει να ειμαι και αναποδος ή μπορει να ειναι τα γεραματα  :bye: αλλά εχω θεμα και δεν μπορω να ατμισω ετσι...

Επισης η βαφη δεν βλεπω να κραταει για πολυ...ειδικα αν το εχεις οπως εγω μονιμα στο χερι...

Κριμα γιατι ειναι πολυ ομορφο μοντακι και κυριως αναβαθμισιμο...

Με βλεπω παλι για rdna  :tongue_smilie:

Εχω διλλημα που ελεγε και το γνωστον ασμα  :idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2015, 21:08 από Lazy Dog »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem