vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Τί θα πεί "Καπνικό";

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 03:03 »
μπορεί να ακουστεί λιγο χαζο αλλα καμπνικο για εμενα ειναι αυτο που θες να ατμισεις καπακι μετα το φαγητο...ολοι καταλαβαινουμε πως μετα το φαι το θελαμε το τσιγαρο ετσι τα καπνικα αρωματα τα χρησιμοποιω μονο μετα το φαι...πολυ σπανια αλλες ωρες

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 04:05 »
Τα καπνικά αρώματα ειναι πετυχημένα.Αν εμεις λέμε καπνικά αλλά εννοούμε τσιγαρίσια, πχ τασάκι τότε, άλλα λέμε και άλλα ψάχνουμε.Καπνικά προσωπικά πιστευω είναι αυτά που θυμίζουν πούρο ή πίπα.Ως εκεί.Αν ψάχνουμε τσιγαρίσια τότε χρειαζόμαστε εσάνς καμμένου χαρτιού.Σίγουρα όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, μας έχει ξεμείνει η τσιγαρίσια συνήθεια ως συνοδευτική ενέργεια στον καφέ,ποτό,φαγητό κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 09:14 »
Εγώ θα το ονόμαζα "Μπαταριο-ατμοποιητής που κατά τον βρασμό παράγει τέλειες γεύσεις και μυρωδιές που με βοήθησαν να απεξαρτοποιηθώ από το τσιγάρο".Θα ήταν βέβαια απίθανο να προσελκύσει κόσμο με αύτη την ονομασία γιατί ακούγεται περισσότερο σαν πυρηνικό πείραμα :laugh1: .Σκέψου πώς θα ήταν ο συμβολισμός του. "Μ.Α.Π.Κ.Τ.Β.Π.Τ.Γ.Κ.Μ.Π.Μ.Β.Ν.Α.Α.Τ.Τ"   :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Μπαταρία-Ατμοποιητής-Λευκός-Ατμός-Καπνικό-Ίσως-Αύριο
Liqua Turkish Tobacco για μένα, θυμίζει τσιγάρο και μάλιστα στριφτό. Τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν δεν τα έχω δοκιμάσει.
Δεν νοείται καπνικό με γλυκάδα, εκτός από αρωματικό καπνό πίπας ίσως, οπότε τα περισσότερα "καπνικά" είναι μόνο κατ' όνομα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 09:36 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον spectrum. "Καπνικό" θα θεωρήσω αυτό που με καλύπτει τις ώρες που χρειάζομαι περισσότερη νικοτίνη και για μένα είναι οι πρωινές με τον καφέ. Προφανώς τα φρούτα ή η μενθόλη δεν ταιριάζουν με καφέ, χρειάζεται κάτι ξηρό και για μένα λίγο γλυκό. Προφανώς είναι εντελώς υποκειμενικό. Το turcish tobacco μου θύμισε τσιγάρο ή ίσως πούρο, αλλά γρήγορα διαπίστωσα ότι μου φέρνει ανακατωσούρα!!!Ίσως όσο ξεφεύγουμε από το τσιγάρο, ο όρος "καπνικός¨να μην έχει κανένα νόημα. :yes:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 09:38 »
Συνήθως τα ξηρά-πικρά, με σχετικά ευχάριστες εξαιρέσεις τα καπνιστά. Καπνιστά λέγοντας φαντάζομαι κάτι σαν καβουρντισμένος ξηρός καρπός, καμένη καραμέλα, τσιγαρισμένο zwan ή παρόμοια που σε παραπέμπουν στο καπνιστό.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 09:49 »
Πολύ καλή ερώτηση !!!
Αν πω πως ήθελα να βάλω κι εγώ την ίδια ερώτηση;
Προφανώς θα ακουστούν πολλές γνώμες, αλλά θέλω να πω την δικιά μου, η εξήγηση της οποίας μου φάνηκε πειστική (σε μένα) γι αυτό και δεν έθεσα δημόσια το ερώτημα.

Λοιπόν, "καπνικό" για μένα δεν είναι κάτι που να μου θυμίζει αντικειμενικά το ΚΤ, αλλά το υγρό που καλύπτει την "συναισθηματική" ανάγκη του εγκεφάλου μου τις ώρες που απαιτεί περισσότερη νικοτίνη.
Καπνιστής 3 δεκαετιών, έβγαζα το άχτι μου τα βράδια. Μπορεί το nutacco της atmos να έχει άρωμα φυστίκι-φουντούκι, αλλά είναι ένα από τα υγρά που αποζητάω αυτές τις ώρες.

Από την άλλη, το σοκολάτα-μπανάνα-φράουλα που είναι το στάνταρτ μου υγρό, μπορεί να με συντροφεύει τις περισσότερες ώρες της μέρας αλλά το θεωρώ μια ατμιστική ανακάλυψη.

"Καπνικό" - για μένα - είναι αυτό που προσομοιάζει καταστάσεις με τις αναμνήσεις που έχουμε σαν καπνιστές...
Αν και συμφωνώ με την εξήγηση που δίνεις για το τι εννοούμε καπνικό υγρό, υπάρχει και η άλλη παράμετρος για κάποιους σαν και εμένα που ατμίζουν μηδενική.
Ειδικά μετά το φαγητό δεν μου πάει να κάνω κάτι γλυκό ή φρουτένιο. Κάνω λοιπόν το cuban cigar της liqua, μηδέν νικοτίνη εννοείται.
Το μόνο υγρό που παίρνω πλέον με νικοτίνη είναι το castle long (6άρα γιατί έτσι το πρωτοδοκίμασα και μου άρεσε) αλλά και πάλι μετά το φαγητό προτιμώ το cuban ή bebeca ή το RY69 που φτιάχνω μόνος μου (με τη σειρά που τα έγραψα).
Συνεπώς, θεωρώ καπνικό ότι δεν κατατάσσεται στην κατηγορία γλυκό / φρουτένιο.
Δεν νομίζω οτι υπάρχει αίσθηση κτ σε κανένα υγρό αλλά και να υπήρχε δεν θα το άτμιζα.


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 10:04 »
Χθες ατμιζα εν ωρα εργασιας  :tongue_smilie: καθομουνα με λιγα λογια γιατι επαιζε ορχηστρα  :laugh1: και λεει η τραγουδιαρα ...."βασιλόπιτα μου μυρίζει" και εγω ατμιζα το smok απο alter  :lotpot: :lotpot: :lotpot:
Ωρε καπνικο που κανω  :laugh1: :laugh1:
Στην αιθουσα καπνιζαν ολοι και εκεινη η μυρωδια ηταν καπνικη...ενω η δικια μου ηταν ατμικη  :))
Εχουμε μπερδεψει την βουρτσα με την ταβανοβουρτσα  ::)
Καπνικα δεν υπαρχουν με την έννοια του τσιγαρου που καναμε καποτε τελος.
Απο εκει και μετα ο καθε ενας ας τα περιγραφει οπως θελει η ας τα συνδυαζει οπως θελει εμενα προσωπικα δεν με πείθει  :laugh1: :laugh1: 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 10:52 »
Το θέμα όντως έχει συζητηθεί διεξοδικά στο παρελθόν. Ενδεικτικά:

Τσιγαρίσιες γεύσεις
Η ΠΙΟ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ΓΕΥΣΗ ΠΟΥΡΟΥ
Αντιστοιχίες καπνικών e-liquids με μάρκες τσιγάρων ή καπνών
Καλυτερο αρωμα υγρου ατμισματος που να θυμιζει καπνο τσιμπουκιου
Αρωμα πουράκι;

Το βασικότερο κατά τη γνώμη μου, είναι να καταλάβουμε ότι άλλο καπνικό, άλλο τσιγαρίσιο. Άλλη η γεύση του καπνού, άλλη του καμένου καπνού. Άλλη η γεύση καπνικού, άλλη η αίσθηση καπνικού. Και ούτω καθεξής.

Μερικά παραδείγματα για να γίνω πιο κατανοητός.
Το Wanted West Virginia, είναι καπνικό. Αλλά έχει τσιγαρίσια αίσθηση.
Το El Toro Puros Naturales, είναι καπνικό (όπως αν θυμάμαι καλά όλα της σειράς). Καθαρό καπνικό.
Το 7 Foglie (Flavour Art & Natura) είναι καθαρά τσιγαρίσιο.
Το Five Pawns Castle Long, δεν έχει καμία σχέση με καπνικό. Έχει όμως καπνική αίσθηση.

Αποσυνδεδεμένος johnC

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 11:16 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον spectrum. "Καπνικό" θα θεωρήσω αυτό που με καλύπτει τις ώρες που χρειάζομαι περισσότερη νικοτίνη και για μένα είναι οι πρωινές με τον καφέ. Προφανώς τα φρούτα ή η μενθόλη δεν ταιριάζουν με καφέ, χρειάζεται κάτι ξηρό και για μένα λίγο γλυκό. Προφανώς είναι εντελώς υποκειμενικό. Το turcish tobacco μου θύμισε τσιγάρο ή ίσως πούρο, αλλά γρήγορα διαπίστωσα ότι μου φέρνει ανακατωσούρα!!!Ίσως όσο ξεφεύγουμε από το τσιγάρο, ο όρος "καπνικός¨να μην έχει κανένα νόημα. :yes:


Καλημέρα Doubt.Κάνω Turkish(Liqua) εδώ και 6 μήνες και με ικανοποιεί αρκετά.Η γεύση του μου φέρνει πούρο με μέλι.

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 13:53 »
KING ARTHUR'S PIPE ΄΄΄΄flavourart

Πολύ  καλό  καπνικό  με  έμφαση  στα  δευτερογενή  αρώματα  καπνού 

Πολύ  ψαγμένο  υγρό  μας  έβγαλε  η  f.a

Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 14:06 »
Το μόνο που μου θύμιζε πούρο ήταν το Cigar (κάτι) της nobacco.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τί θα πεί "Καπνικό";
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 16:24 »
Για να μην ξεφύγει η κουβέντα, καθώς το θέμα είναι κάπως γενικό, παρακαλώ να παραμείνουμε σε συζήτηση για το πως αντιλαμβανόμαστε εμείς την έννοια "καπνικό". Καλό είναι να δίνουμε και ένα παράδειγμα, αλλά όχι απλά να πετάμε το όνομα ενός υγρού. Υπάρχουν άλλα νήματα γι αυτό.  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12806 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123674 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos