vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 3 χρήστες
vasim, nightdream, Lazy Dog

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 01:37 »
Σχετικά με τον Lemo, δοκίμασα 2-3 φιτιλιάσματα, ένα με κόψιμο απο πρίν και στούμπωμα μέσα αφού μπει μεσαίο τμήμα, ένα με κόψιμο σύριζα στο ύψος του μεσαίου τμήματος και μετά στούμπωμα μέσα και ένα με κόψιμο σύριζα στη διάμετρο της εξωτερικής βάσης (23mm) ώστε να ακουμπάνε οι άκρες τσίμα τσίμα στο deck, καλό βρέξιμο και μετά φτιάξιμο στα φιτίλια να έχουν ελεύθερες τις τρύπες εισαγωγής υγρού ΠΡΙΝ τοποθετηθεί το μεσαίο τμήμα. Το μόνο που αντέχει σε συνεχείς (απανωτές, με 3-4 δευτερόλεπτα απόσταση) τζούρες στα 24W με πηχτό υγρό (glycerin Atmos Labs) είναι το το τελευταίο.

Έχοντας δουλέψει αρκετά τον Lemo (και συνεχίζω να τον δουλεύω) μπορώ να επιβεβαιώσω ότι το τελευταίο στήσιμο που έκανες είναι το καλύτερο. Είχα δοκιμάσει και εγώ στην αρχή με το εξτρά βαμβάκι αλλά τελικά δουλεύει τελεία με λιγότερο, δεν έχω φάει dry hit σε απανωτές ακόμα και με 30W και τα υγρά μου είναι μεταξύ 80-100% VG.

Σημείωση: έχω φυσικά δοκιμάσει και καθαρή VG χωρίς άρωμα/νικοτίνη/απιονισμένο νερό και δούλευε εξίσου άψογα.

Σημείωση 2: το νήμα είναι για κλώνους, εγώ μιλάω για τον αυθεντικό Lemo.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 01:39 »
Γουέλ, δεν υπάρχει νήμα για το Lemo όποτε οι πρόσφυγες όπου να ΄ναι πάμε.

Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 01:40 »
Καταλαβα.. Οποτε πρακτικα χρειαζεται sub ohm kit σε μηχανικο mod με 18650 μπαταρια?

Στον K4 φτιαχνουμε sub ohm αντιστασεις κανονικα?

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 01:46 »
Αν και δεν έχω ακόμα στα χέρια μου τον K4, εξαρτάτε τι θες εσύ. Αν θες sub ohm με αρκετά watt τότε θα χρειαστεις το kit αλλιώς αν ικανοποιησε με subohm και λίγα watt ή 1+ ohm και κανονικά watt δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν θες την δικιά μου γνώμη παίξει μόνος σου και δες τι σου κάθετε καλύτερα, εγώ προσωπικά χωρίς να περιμένω το subohm kit θα παίξω με subohm και αν το κάψω το έκαψα δεν έγινε κάτι, ξανά στήνω από την αρχή, δοκιμές και πειράματα κάνουμε για να βρούμε αυτό που θα μας ταιριάξει καλύτερα.

Γουέλ, δεν υπάρχει νήμα για το Lemo όποτε οι πρόσφυγες όπου να ΄ναι πάμε.

Κακός.. είναι και μαμό τους ατμοποιητές, θα έπρεπε να υπάρχει, δεν πιστεύω ότι έχει περάσει γενικότερα απαρατήρητος.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 01:47 »
Όχι, χρειάζεσαι subohm κιτ όταν θες να δουλέψεις σε πολλά watt όπου η παροχή αέρα του κανονικού δεν είναι αρκετή. Αν στήσεις πχ 1.4Ω αντίσταση σε μηχανικό mod, υπολογίζοντας τάση σχετικά γεμάτης μπαταρίας τα 4V είσαι εντάξει με το κανονικό. Με τον τύπο V²/R βρίσκουμε την ισχύ. Δεν έχω Kayfun 4 οπότε δεν ξέρω αλλά απ' όσο διαβάζω, μέχρι τα 20W δεν πιστεύω να χρειάζεται ο subohm πόλος.

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 01:53 »
Στη θεωρία με 1Ω αντίσταση μπορείς δηλαδή να παίξεις με 4.4-4.5V, με τη προϋπόθεση ότι ισχύει αυτό που έγραψε ο Ferongr για τα 20W. Από μέρα σε μέρα θα τον έχω, περιμένω πως και πως για να αρχίσω τα πειράματα.

Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 07:03 »
Nick the Greek στειλε με πμ facebook και τα λοιπα.. Θελω live αναμεταδοση, δεν μπορω..

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 12:05 »
Έστηαα twisted 0.32 στο Lemo (επειδή το μανίσιο σύρμα του οξειδώθηκε σε μια μέρα και έβγαζε άσχημη γεύση) και δοκίμασα τρυπανάκι. Η τρύπα εισαγωγής αέρα στο κέντρο είναι 3mm.

Αποσυνδεδεμένος tenzeres

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 09:12 »
Καλημέρα παιδες! Μια ερωτησουλα. Εχω εναν κλωνο kayfun mini στον οποίο το πλαστικο κομματι του τανκ ξεκινησε μετα απο καιρο να κολλαει το υγρο πανω σαν κρυσταλλα και να μην βγαινει με τιποτα απο πανω. Εν συνεχεια ακολουθει θολωμα και ραγισμα και πεταμα! Εχω παρει 3 ανταλλακτικα και στο πρωτο μου ξεκίνησαν οι 'κρυσταλλοι' και λεω μηπως προλαβω στα αλλα εγκαιρα. Υπαρχει τροπος να καθαρισει;

Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 13:18 »
Αυτο το κολλημα-θολωμα-ραγισμα στο κανει με ολα τα υγρα σου ή με συγκεκριμενα?
Ποια υγρα ατμιζεις κυριως?

Αποσυνδεδεμένος tenzeres

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 14:22 »
Μόνος μου φτιάχνω τα υγρά μου. Κυρίως βασεις AtmosLab και αρωματα διάφορα. Δεν εχω και τοσο θεμα στο να αλλαζω το τανκακι καθε φορα που σπαει αλλα λεω μηπως υπαρχει τροπος να το αποφυγω περισσοτερο για αισθητικους λογους. Το πρωτο μου κρατησε ενα 2 μηνο με ραγισματα μεχρι να αποχαιρετησει...

Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 14:29 »
Αν δεν βαζεις υγρα οπως πορτοκάλι-μανταρίνι-μήλο , υγρα που ειναι όξινα δηλαδη , καθως και υγρα με μενθολη ή μεντα , δεν θα σου σπασει , ουτε θα σου θολώσει κανενα τανκακι.

Αποσυνδεδεμένος tenzeres

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 15:11 »
Επομενως βρεθηκε ο ενοχος. Λατρευω φρουτα με μεντα!

Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 15:18 »
Και η κανέλα κάνει ζημιά, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 16:33 »
και ry4 db  κανει μεγαλη ζημια .... :( :( :(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10541 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364