vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλα τα παιδιά για την πολύτιμη συνδρομή!Στον φίλο που με ρώτησε τι υγρα κάνω παρέλειψα να γράψω επίτηδες γιατί ΗΔΗ ηταν κατεβατό το πρώτο post.50/50 κάνω με 6mg νικοτίνη και έχω δοκιμάσει διάφορα αρώματα να παίρνω μια ιδέα,ακομα πειραματίζομαι(inspector,demon sauce,trinity,bombo supra,don juan aldonza,vct coconut).Γενικά έτσι οπως το βλέπω δεν είμαι ούτε για φρούτα,ούτε για πετιμέζια,αλλα ούτε και για εντελώς καπνικά ή ΝΕΤ γιατί θέλω επίτηδες να ξεφύγει λίγο η γεύση μου απο το τσιγάρο μπας και το λησμονήσω.Σε κατι ημικαπνικό με βλέπω να καταλήγω που να μου δίνει λίγο καπνο ισα ισα να κατευνάζει τον καπνιστή μεσα μου αλλα να το στρογγυλευει κιόλας με κάτι ακόμα.Τώρα όσο αφορά τα στησίματα και χωρίς να θέλω να ακουστώ καβαλημένος ή περίεργος,δεν με φοβάμαι καθόλου.Γενικα είμαι αρκετά δεξιοτέχνης εκ φύσεως(Το ξέρω οτι ακούγομαι κάπως).Είχα κάνει στήσιμο παλιότερα σε φίλο που πάλευε με κάτι καινούργια σύρματα που είχε πάρει και δεν του έβγαινε και δεν είχα ξαναπιάσει πυρήνα στα χέρια μου κλπ.Καμία σχέση με το άθλημα.Απλά με ξέρει οτι τα κουλάδια μου το έχουν με κάτι τέτοια.Οπότε πιθανολογώ οτι δεν θα δυσκολευτώ εκτός και αν μιλάμε για κάτι υπερβολικά περίεργο στο στήσιμο.Δεν εννοώ οτι δεν θα κάνω φάβες και θα πάρω και πλημμυρες και ολα τα σχετικά,αλλά μαθαίνω εύκολα ,γρήγορα , και το έχω με λεπτοδουλειες
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2023, 23:35 από alexandertg »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Chris, στην σημερινή εποχή είναι κάπως αρχαιοπρεπές για ένα deck να μην έχει εκείνα τα τόσο βολικά "λουκάκια" ώστε να κάθεται μέσα το σύρμα & εσύ απλά να το βιδώνεις χωρίς να παιδεύεις έξτρα τα δάχτυλά σου για να κρατάνε κόντρα το σύρμα για να μην γλιστρήσει. Η το ότι υπάρχουν έτοιμα & τα λούκια που θα "αναπαυθεί" το κατσαβιδάκι από μόνο του & στη σωστή θέση.
Οχι, δεν είναι κάτι το δύσκολο στους 3 ατμοποιητές που ανέφερα. Απλά, δεν είναι & ό,τι το φιλικότερο για τον αρχάριο χρήστη που θα επιχειρήσει τα πρώτα στησίματά του. Αντί να γ@#ώσταυρίζουν, κάποιοι θα προτιμήσουν την γρήγορη έτοιμη εργοστασιακή αντίσταση.
Για το άλλο που ρωτάς, όχι, εγώ δεν είμαι του κυνηγιού για τον σουπερουαουγαμάτο ατμοποιητή. Αλλωστε δεν έχω & απαιτήσεις. Σκέτη βάση & τον μίνιμουμ αέρα. Την ευκολία/καινοτομία & τζούρα κοιτάω. Αν έχω γίνει αποθήκη ατμοποιητών (όλοι κλώνοι) είναι επειδή, πες, το βλέπω από την χομπίστικη πλευρά & μάλιστα πάμφθηνη. Ειδικά τώρα που βγαίνουν στην κυκλοφορία όλο & λιγότεροι hi-end ατμοποιητές. Σαν κάποιον καπνιστή πίπας (ξαναπές) που χαίρεται την συλλογή από τα τσιμπούκια του (το καθένα με την δική του προσωπικότητα, χαρακτήρα & ιστορία)  αλλά & τον χρόνο που τους αφιερώνει για την συντήρηση & φροντίδα τους. Τίποτα παραπάνω.  :bye:

Παράθεση
....πιθανολογώ οτι δεν θα δυσκολευτώ εκτός και αν μιλάμε για κάτι υπερβολικά περίεργο στο στήσιμο.Δεν εννοώ οτι δεν θα κάνω φάβες και θα πάρω και πλημμυρες και ολα τα σχετικά,αλλά μαθαίνω εύκολα ,γρήγορα , και το έχω με λεπτοδουλειες

Ασε μας εμάς να λέμε τότε & πάρε όποιον/ους τραβάει η ψυχούλα σου. Σιγά μην κλάψεις, σιγά μη φοβηθείς. Welcome to the club.  :thumpup:

*** Innova, Innova, Innova, Innova, Innova. Και αν δεν βρεις Innova, ε, δε χάθηκε & ο κόσμος. Πάρε έναν Innova, το ίδιο καλός με τον Innova είναι.  :love_hearts: :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2023, 00:37 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
O Kuma έχει την ίδια "φιλοσοφία" με τον FeV και τον Bishop (KAI τον Innova) στην τροφοδοσία.

Υπό αυτό το πλαίσιο, κι επειδή ο Bishop είναι πραγματικά ΑΣΤΕΙΟΣ στο στήσιμο και αξιοπρεπής σε απόδοση, θα επέλεγα αυτόν και κάποιο με διαφορετικού τύπου deck-τροφοδοσία. Eίδα όμως ότι ΔΕΝ σε φοβίζει η διαδικασία του στησίματος, οπότε εναλλακτικά για αυτό το είδος, Innova. Είναι όμως πιο μπελαλίδικος (ΕΙΔΙΚΑ στο θέμα που αναφέρει κι ο Γιώργος).
Επειδή επιπλέον είδα ότι δεν έχεις θέμα με τους κλώνους, ψάξου για το διαφορετικό deck για Tripod ή Millenium.

(και κάτι άλλο φίλτατε @alexandertg
Για να μην ανησυχείς ότι είναι κουραστικά τα post σου, γράψε σε παραγράφους.)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2023, 00:52 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Innova. Είναι όμως πιο μπελαλίδικος (ΕΙΔΙΚΑ στο θέμα που αναφέρει κι ο Γιώργος).

Μη μου συκοφαντείς τον Innova, μάναμ. ΚΑΙ αντιστηρίγματα για να κρατάει το σύρμα έχει ΚΑΙ λούκι για το κατσαβιδάκι στο προτεινόμενο ύψος. Μία ιδιοτροπία του είναι το βυθισμένο deck. Αυτό το έλυσα ακουμπώντας την αντίσταση στον πάτο & σπρώχνοντας τις άκρες του σύρματος κάτω από τις βίδες, βιδώνοντας χαλαρά & μετά την ανεβάζω προσεκτικά βάζοντας το κατσαβιδάκι μέσα στο πηνίο.  Σφίγγω βίδες κανονικά & job done.

Προσωπικά, πιό εύκολο βρίσκω αυτόν παρά τα κάθε προέλευσης FeVοειδή. Οχι όμως & ευκολότερο του Αρχιεπίσκοπου (άκου όνομα για ατμοποιητή) Bishop. Η του ξαδέρφου του Millennium. Ο Tripod εύκολος σε αυτό το σημείο αλλά με χαλάει η κακή σχέση μέγεθος/χωρητικότητα. Στο ίδιο μέγεθος, τον ξαναματααναφέρω, υπάρχει ο Caspardina (με extension) που τον θεωρώ ισάξιο του Innova & εύκολο τυφλοσούρτη στο στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Καμία ντιπ συκουφαντία!!! Νια χαρά είνι σλέου.... Απάν κατ, τα ίδια πράματα λέμι...
(αυτόν του χασαπουτέτοιουν, ΔΕΝ τουν έχου.... Αλλά για να λες ετς, καλά θα λες...)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Ο innova είναι εύκολος στο στήσιμο της αντίστασης, αρκεί να χρησιμοποιηθεί το εργαλείο για την κατασκευή - στρίψιμο αντιστάσεων. Στο βαμβάκωμα χρειάζονται δοκιμές. 

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Παντως για οποιον δυσκολευεται να κρατησει το συρμα στη θεση του σε "δυσκολα" decks και ευχεται να ειχε ενα τριτο χερι (σαν εμενα) η λυση ειναι κατι τετεοιο : https://www.skroutz.gr/s/46168275/Lavida-Iatriki-Mayo-hegar-SES-7874-Eytheia-15cm.html. Μιλαμε βρηκα την υγειά μου. Ειδικα απο τοτε που αρχισα να στηνω με το ιδαιτερως ακαμπτο ss430 της Geekvape μου εχει γινει απαραιτητο.

Αποσυνδεδεμένος petrosspil

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
SXK GG Golden Greek Caspardina Style 22mm RTA Rebuildable Tank Atomizer 2ml - Sandblasted Silver


(Image removed from quote.)


35 ευρουλάκια + 10€ το extension 4ml + 7€ ουλτεμ τζαμάκι.


Δεν έχω πιάσει τον γνήσιο (έχω όμως Περσέα 2 και Ιατη) για να κρίνω ποιότητα κατασκευής, όμως ο κλώνος είναι ΠΟΛΥ καλός.
Σε γεύση μου φαίνεται κορυφή ή μάλλον η οροσειρά της Πίνδου μαζί με τα άλλα από GG.
Ενθουσιάστηκα τόσο που με τρώει η περιέργεια να δοκιμάσω και τον γνήσιο.
Στα θετικά του Κινέζου ότι έχει  ΟΛΑ τα κάτω πινάκια εννέα στο σύνολο.
Είμαι στο 2ο δίμελο και έβγαλα τον περιοριστή που έχει στο drip tip γιατί κόβει γεύση.
Αυτούνου του κλώνου του αξίζει δικό του θέμα.


Υ.Γ. Για να συμπληρώσω μια έκπτωση του 2fdeal πρόσθεσα και τον ULTON Skyline R Style 22mm RTA 3.2ml w/4 Airdisks (MTL) στα 15 ευρουλάκια που δεν τον ήξερα και θαύμασα κι σε αυτόν α) την ποιότητα της ουλτον και β) τη φαντασία του αρχικού κατασκευαστή. ΠΟΛΥ καλός κι αυτός, του βαλα σαλτιμπάκο και άντε γεια μας.. :respect:


Υ.Γ.2 Ο Κινεζούλης μου έβαλε δωράκι δυο τζαμάκια για την ουρανογραμμή..


EDIT: έγινε διόρθωση παράθεσης

Καλησπέρα σας ερώτηση ποιον τρόπο αποστολής επιλέγουμε για Ελλάδα για να γλιτώσουμε τελωνείο και να έχει και tracking;Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2023, 00:41 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Λογικά θα σου απάντησή ο treloneritis οταν το δει  :) :) :)


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Το είδα, μπρε, μη φωνάζεις.  :lotpot:
Πέτρο, σου στέλνω & θα το βρεις στο e mail σου.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Παρέλαβα και εγώ moka και Innova.
Ο μόκα αν και παρόμοιος με τον kuma έχει πολύ καλύτερη γεύση και καλύτερο χτύπημα. Ακόμα δεν το έχω βρει με το βαμβακομα καθώς όταν κόβω λίγο μεγαλύτερο το βαμβάκι για να μπαίνει και στα λουκια δεν έχω καθόλου καλή τροφοδοσία. Δοκιμασα βαμβακομα με κόψιμο σαν του kuma και απέδωσε καλύτερα.
Ο Innova μου σπάει λίγο τα νεύρα στο λύσε δεσε της καμπάνας με αυτό το περίεργο σύστημα που έχει.
Χτύπημα λιγότερο από moka αλλά πολύ καλύτερη τροφοδοσία λόγω των μεγαλύτερων οπών παροχής.
Ίσως και λίγο καλύτερη γεύση από moka. Σίγουρα περισσότερη παραγωγή ατμού.
Το βαμβακομα σχετικά εύκολο.
Ίδιο στήσιμο και στις δύο.
kidney puncher 24ga με 5 σπείρες στα 0.43Ω και 2.5 πυρήνα.
Δεν έχω βρει ακόμα κάποιο mtl Fused που να βγάζει τα ίδια Ω.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Το fused mtl ναι, δεν πέφτει τόσο χαμηλά, αλλά το staple mtl με αυτό τον πυρήνα θα σε πάει γύρω στο 0,5-0,55. Το θέμα είναι γιατί να σε απασχολούν τα ohm, χρησιμοποιείς μηχανικό? Αν χρησιμοποιείς ηλεκτρονικό μοντ, τα ohm είναι αδιάφορα.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Έχω την εντύπωση πως αν είναι υψηλά τα Ω και πέσω πολύ στα watt δεν με ικανοποιεί το ατμισμα. Μικρότερη παραγωγή ατμού.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Καλό θα ήταν να μας πεις πώς προτιμάς τον ατμό, θερμό ή πιο δροσερό και στα πόσα watt ατμίζεις με το συγκεκριμένο setup που ανέφερες, γιατί έχω την υποψία ότι κάπου έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Δεν μου αρέσει να είναι ζεστός ο ατμός.
Τώρα είμαι με 0.43Ω και έχω 22w.
Βγαίνει 3.08volt.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364