vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 2 χρήστες
vasim, Lazy Dog

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2400 στις: Φεβρουαρίου 25, 2021, 21:03 »

Φίλε [member=21644]neoklis79[/member] έχω τον sputnik της ulton εδώ και κάνα μήνα και σε τελευταία παραγγελία μου ήρθε την τελευταία εβδομάδα ο 415 ultima και ο by-ka v9. Θα προσπαθήσω να τους κάνω μια παρουσίαση μέσα στην εβδομάδα.

Εν ολίγης, αν τους έβαζα στη σειρά, θα έλεγα ότι ο sputnik είναι ο καλύτερος με διάφορα από άποψη γεύσης και ευκολίας. Πραγματικά βεντούζα αθορυβη τζούρα και με επιλογή σφικτή έως ελαφρώς αερατη mtl.

Ο by-ka v9 nano (sxk) είναι και αυτός γευσατος, και κοντραρετε με τον sputnik. Είναι και αυτός αθορυβος και στήνεται/καθαρίζεται πανευκολα. Στα συν του η ευκολία αλλαγής πιν αέρα. Νομίζω ότι η επιλογή κλώνου από την yftk θα ήταν καλύτερη βάση εμπειρίας αλλά βγήκε πρόσφατα.

Ο 415 ultima, με έχει ταλαιπωρήσει λίγο το τρισαθλιο καπάκι που κουμπώνεις για αναπλήρωση υγρών, γιατί δεν κουμπώνει σωστα. Του αγόρασα το μεταλλικό κομμάτι που μπαίνει στη θέση του ultem έτσι για την ομορφιά. Δεν τον έχω δουλέψει πολύ γιατί όταν μου έφτασε είχε βουλώσει ένα μέταλλο στην εισαγωγή αέρα (βλέπε συνημμένη εικόνα), που με αλχημείες κατάφερα και το έβγαλα, άρα δεν είχα και το καλύτερο out of the box experience.

Φίλε [member=7405]testament[/member] επειδή είμαι και εγώ κολλημένος evivaκιας εδώ και καιρό, αν θέλεις κάτι παρόμοιο ο by-ka v9 είναι μια καλή επιλογή. Αν θέλεις να βγάζεις λίγο διαφορετικά τα προφίλ των υγρών που ατμιζεις ο flash 4.5s είτε της ulton είτε της yftk είναι αχαστη επιλογή. Επίσης αν και δεν είναι το σωστό το νήμα να το γράψω, ο bishop mtl είναι από τους πιο γευσατους ατμοποιητες που έχω στη συλλογή μου. (Image removed from quote.)(Image removed from quote.)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Σήμερα παρέλαβα τον Sputnik. Ακρίβώς όπως τα έγραψες είναι. Η συμπλήρωση υγρού είναι λίγο δύσκολη ειδικά με τα snv μπουκαλάκια. Στα υπόλοιπα είναι απόλαυση!

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Ελπίζω μόνο να μην έβαλαν μπογιά για να πετύχουν αυτό το τελείωμα όπως έκαναν στο deck του Arise. Αν είναι σωστή υλοποίηση αξίζει τον κόπο η αγορά ακόμα κι αν χρησιμοποιηθεί μόνο με βαμβάκι. Από θέμα γεύσης βάζει κάτω πολλούς γευσάτους RTA’s

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
[member=7458]iPant[/member], δεν ξέρω τί κλώνος του Arise ήταν αυτός που έδειξε ο Lusser στην φωτογραφία του. Οταν την είδα, κάθισα & έλεγξα προσεκτικά & με μεγεθυντικό φακό το ντεκ , την καμπάνα & την καμινάδα του Ulton που έχω & σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό το αίσχος που παρουσιάζεται στην φωτογραφία. ΔΕΝ μπορώ να γνωρίζω το υλικό επιμετάλλωσης που χρησιμοποίησε η Ulton, αλλά οπτικά, έχουν κάνει άψογη κατεργασία.
Και στους κλώνους, υπάρχουν αξιοπρεπείς αντιγραφές των €30-40 αλλά & noname φτηνιάρηδες & με κατασκευαστικά προβλήματα των €15-20.

Πολύ άσχημος ατμοποιητής, χειρότερος και απο τον skyline R ;D

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Μπορεί να φαίνεται λίγο άσχημος αλλά είναι καινοτόμος (Genesis και βαμβάκι) και μίνι με Squonk.

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
ενδιαφερον ατμο, αλλα με χαλαει που τον παρουσιαζουν σαν mtl και με στησιμο με βαμβακι η τρυπα κατω απο το βαμβακι νομιζω ειναι 2,4mm

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Ελπίζω μόνο να μην έβαλαν μπογιά για να πετύχουν αυτό το τελείωμα όπως έκαναν στο deck του Arise. Αν είναι σωστή υλοποίηση αξίζει τον κόπο η αγορά ακόμα κι αν χρησιμοποιηθεί μόνο με βαμβάκι. Από θέμα γεύσης βάζει κάτω πολλούς γευσάτους RTA’s
Μπορεί και να έχεις δίκιο για την μπογιά, μια προσεκτικότερη παρατήρηση στο ντεκ μας δείχνει κάποιες στρογγυλεμένες χαρακιές που μπορεί και να είναι αυτό που φοβάσαι.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
ενδιαφερον ατμο, αλλα με χαλαει που τον παρουσιαζουν σαν mtl και με στησιμο με βαμβακι η τρυπα κατω απο το βαμβακι νομιζω ειναι 2,4mm

Είναι 100% MTL και η αίσθηση που αφήνει στις οπές είναι λίγο πιο ανοιχτή από την πραγματική οπή, δηλαδή την 0.8 την αισθάνεσαι 1.0, την 1.0 την αισθάνεσαι 1.2 κλπ.

Με διαφορά η καλύτερη γεύση που έχω βρει σε βαμβακάτο και έχουν περάσει από τα χέρια μου σχεδόν όλοι οι γνήσιο high end. Πιστεύω ότι η γεύση αυτή είναι λόγω της απίστευτης τροφοδοσίας που έχουν τα xylema.

Στο mesh δεν υπάρχει «θέμα» με τις οπές καθώς βρίσκονται ακριβώς μπροστά του χωρίς παρεμβολή

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

[member=7458]iPant[/member], δεν ξέρω τί κλώνος του Arise ήταν αυτός που έδειξε ο Lusser στην φωτογραφία του. Οταν την είδα, κάθισα & έλεγξα προσεκτικά & με μεγεθυντικό φακό το ντεκ , την καμπάνα & την καμινάδα του Ulton που έχω & σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό το αίσχος που παρουσιάζεται στην φωτογραφία. ΔΕΝ μπορώ να γνωρίζω το υλικό επιμετάλλωσης που χρησιμοποίησε η Ulton, αλλά οπτικά, έχουν κάνει άψογη κατεργασία.
Και στους κλώνους, υπάρχουν αξιοπρεπείς αντιγραφές των €30-40 αλλά & noname φτηνιάρηδες & με κατασκευαστικά προβλήματα των €15-20.

Εννοείται ότι μπορεί να υπάρχουν και καλές υλοποιήσεις. Αυτό που ειδα πάντως ήταν σοκαριστικό
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2021, 00:58 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Μου ήρθε αυτοδωδά με την ένδειξη "coming soon with multiple airdisks" & καμία άλλη πληροφορία, ακόμη.  :)


Πάλι καλά θα τον βγάλει η ULTON τον skyline R, 99% θα είναι λειτουργικός :))

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Σε dl αξίζει ο skyline ή να αρκεστούμε στην mtl έκδοση;

Κοίτα προσωπικά ton skyline τον δούλευα χωρίς πιν, σε mtl δεν μου άρεσε καθόλου η απόδοσή του.
Η καμπάνα απότι βλέπω έχει μείνει ίδια, αν έχει μείνει και η διάμετρός της καμινάδας ίδια, λογικά θα αποδίδει ότι και ο πρώτος.
Οπότε αν είχες δοκιμάσει τον skyline θα  ξέρεις αν σου κάνει και ο R.
Αυτή είναι η γνώμη μου, αλλά είναι και πολλοί που τους αρέσε σε MTL, μην σε πάρω στο λαιμό μου.

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Δέν έχω δοκιμάσει skyline ποτέ. Θα παραγγείλω όλα τα πιν να μη μείνω με την απορία ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2021, 11:14 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Σε dl αξίζει ο skyline ή να αρκεστούμε στην mtl έκδοση;
Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου (ο κατασκευαστής του) δεν είναι φίλος του μτλ ατμίσματος. Αυτή νομίζω είναι & η καλύτερη απάντηση. Αλλωστε & ο πρώτος Skyline δεν είχε κατασκευαστεί για mtl. Απλά μπορούσε κάποιος να κάνει & mtl, που προσωπικά ποτέ δεν με κέρδισε από άποψη γεύσης, τζούρας, χτυπήματος. Μετρίως μέτριος & σε όλα μετρημένος, όπως λέει & το άσμα. :) 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364