vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 2 χρήστες
vasim, camber

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Εφυγε ηδη η παραγγελία.... Ταξιδεύει... 

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Με πρόλαβες [member=5096]apva[/member], ένα μόνο πρόσθετο: οι ποιότητα των υλικών είναι δεν έχει να πει πολλά για την τιμή όταν μιλαμε για ατσάλια. Κάποια κόβονται πιο δύσκολα, ισχύει, αλλά η τιμή του 316L είναι στα 2-3 ευρώ το κιλό, άρα δύσκολα φτάνεις τα 200 ευρώ για 60γρ. Η τιμή είναι εκεί που είναι γιατί υπάρχουν 2000 άτομα από τα οποία τα 500 σίγουρα θέλουν να δώσουν τα λεφτά τους, και η παραγωγή του Integra απ'όσο παρακολουθώ to γκρουπ ζήτημα να έχει πιάσει τα 300 κομάτια μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που οι κλώνοι των VWM δεν αποδίδουν καλά;
Με μεσάτους δεν ασχολούμαι, αλλά ο συγκεκριμένος που παίρνει βαμβάκι δε μου φαίνεται τόσο περίπλοκος σε σχεδιασμό/κατασκευή ώστε να μην μπορεί να κλωναριστεί 1 προς 1 και να αποδίδει ανάλογα.
Το αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος δεν το ξέρω, αλλά αυτό που λέω είναι ιστορικό δεδομένο. Σε όλα τα μοντέλα vwm οι κλώνοι είχαν διαφορές και τα κομμάτια δεν ταίριαζαν με τα πρωτότυπα, με αποτέλεσμα να έχουν από μικρές διαφορές(nextiny) ως τεράστιες(nextgen, nextasis). Κλωνοregen δεν έχω πιάσει στα χέρια μου και δεν έχω άποψη.
Όμως αυτή η αδυναμία κλωνοποίησης 1:1, ισχύει και για eviva v1 που ήταν μη λειτουργικός (για ν2 δεν ξέρω), cloudone v3-v4 που τα κανάλια τροφοδοσίας έχουν διαφορετικά μήκη στον γνήσιο ενώ έχουν όλα το ίδιο μήκος στον κλώνο, στον skyline, παρά το ότι οι κάτοχοί του δηλώνουν ικανοποιημένοι και σε πολλούς ακόμη ατμοποιητές.
Τα παραπάνω είναι αντικειμενικά δεδομένα και επομένως τα παρακάτω που γράφεις και συμφωνώ κι εγώ από θεωρητική σκοπιά,
Όσον αφορά τις ανοχές των διάφορων μερών, με τα εργαλεία μέτρησης και τα CNC που έχουν στη διάθεσή τους οι κινέζοι, είναι σε θέση να κλωνάρουν 1 προς 1 πολύ πιο σύνθετες κατασκευές από τον πιο περίπλοκο ατμόποιητή της αγοράς.
στην πράξη δεν έχουν αποδειχτεί αρκετά για όλους τους κλώνους και ειδικά με την προϊστορία που έχουν με vwm, έχω σοβαρές αμφιβολίες για τον κλωνοindegra και αυτό έγραψα. Θα φανεί αργά ή γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
[member=13664]Ribot[/member], όπως έγραψα δεν έχω άποψη για τους μεσάτους της VWM, οπότε δέχομαι αυτά που αναφέρεις.

Ως προς τους κλωνους γενικότερα, σίγουρα δεν είναι όλοι πετυχημένοι, εξαρτάται από τον κατασκευαστή, το εμπορικό ενδιαφέρον για το προϊόν και άλλες παραμέτρους.
Πλέον βέβαια οι περισσότεροι αποδίδουν το ίδιο με τους αυθεντικούς, έχουν εξαιρετικό φινίρισμα και ενίοτε διορθώνουν και κατασκευαστικές ατέλειες των αυθεντικών.
Το κύριο πρόβλημά τους κατά την άποψή μου εστιάζεται στα o-rings, όπου οι κινέζοι συνήθως απλά βάζουν κάτι που να ταιριάζει, χωρίς να ασχολούνται ιδιαίτερα με τα ακριβή πάχη και την ποιότητα.

Επαναλαμβάνω πως σαν γενική θεώρηση είμαι υπέρ των αυθεντικων προϊόντων και δικαιολογώ στον εαυτό μου την αγορά κλώνου μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις (δοκιμή πριν τη διάθεση του ποσού που απαιτείται για τον αυθεντικο ή διαφωνία για λόγους αξιοπρέπειας με τις εμπορικές πρακτικές του κατασκευαστή).

[member=21341]karamonde[/member], συμφωνώ απόλυτα με τις παρατηρήσεις σου, αλλά δεν ήθελα να πάει η κουβέντα στην ποιότητα των κινέζικων ατσαλιών, στο αυξημένο κόστος παραγωγής εντός Ευρώπης και άλλα παρόμοια επιχειρήματα που χρησιμοποιούνται συνήθως για να δικαιολογήσουν κόστη της τάξεως των 200 ή και παραπάνω ευρώ για έναν ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
ή διαφωνία για λόγους αξιοπρέπειας με τις εμπορικές πρακτικές του κατασκευαστή).

.....και άλλα παρόμοια επιχειρήματα που χρησιμοποιούνται συνήθως για να δικαιολογήσουν κόστη της τάξεως των 200 ή και παραπάνω ευρώ για έναν ατμοποιητή.
Λόγοι αξιοπρέπειας εγείρονται για κατασκευαστές όπως οι taifun, vaponaute, gg και λοιποί, που αν σου χαλάσει κάτι, ξεροσταλιάζεις στο ιντερνετ ζητιανεύοντας ένα ανταλλακτικό και κάθεται ο ατμοποιητής άχρηστος στο συρτάρι. Η vwm έχει τα πάντα για κάθε μοντέλο, όσο παλιό κι αν είναι γι' αυτό έχει και 200€ κι αν πουληθεί ως μεταχειρισμένο θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου, ενώ αν φύγει στο εξωτερικό, θα πάρεις και παραπάνω απ' όσα έδωσες για καινούργιο.
Το αν ο κατασκευαστής γουστάρει να παράγει 50 κομμάτια και να τα πουλάει στη γειτονιά του ή 500 και να τα δίνει στην ομάδα του που τον στηρίζει χρόνια, αντί να τα δώσει στον έμπορα να τα μοστράρει στο site του, είναι δικαίωμά του και δεν θίγει την αξιοπρέπεια κανενός καταναλωτή. Αυτά για να ξέρουμε γιατί συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω πως ξέρουμε πολύ καλά για το τι συζητάμε, εξάλλου είναι ένα ζήτημα που έχει συζητηθεί και στο παρελθόν ενίοτε με οξείες διαφωνίες.
Το ότι η δική σου αξιοπρέπεια ως καταναλωτής δε θίγεται, δε σημαίνει πως συμβαίνει το ίδιο με όλους.

Σε κάθε περίπτωση είναι ζήτημα θεώρησης των πραγμάτων και όπως δεν πρόκειται ποτέ να κατηγορήσω όσους ξεροσταλίαζουν σε ένα fb group περιμένοντας το επόμενο batch με την ελπίδα να είναι τυχεροί, έτσι δε θα δεχτώ οποιοδήποτε αντεπιχείρημα σε σχέση με αυτό που πιστεύω και νιώθω επί του θέματος.

Εξυπακούεται ότι το after sales support είναι πολύ σημαντικό (αν και θεωρώ πως είσαι υπερβολικός στον τρόπο που παρουσιάζεις πιθανά προβλήματα με άλλους κατασκευαστές), αλλά επίτρεψέ μου να έχω τις διαφωνίες μου στο κατά πόσο δικαιολογεί το κόστος αγοράς.
Επίσης, το ενδεχόμενο flipάρισμα για περισσότερα χρήματα που ανέφερες, μου είναι εντελώς αδιάφορο και είναι αναμφισβήτητα ανήθικο σαν πρακτική.

Τελειώνοντας και για να μην πλατειάζουμε περισσότερο, δεν έχω τίποτα ούτε με τη VWM, ούτε με τον ESG, ούτε με κανέναν κατασκευαστή.
Απλά ρε φίλε, βγάλε το προϊόν στην ιστοσελίδα σου, first come - first served, και όταν αυτό εξαντληθεί ειδοποίησε με σειρά προτεραιότητας τους ενδιαφερόμενους.
Αλλά προφανώς τα κλειστά γκρουπ, τα randomizers και η (ενδεχομένως) τεχνητή έλλειψη, αποδίδει καλύτερα εμπορικά δημιουργόντας μεγαλύτερο hype και exclusivity feeling σε κάποιους κατόχους (δεν αναφέρομαι σε σένα).

Τέλοσπάντων, δικαίωμα του καθενός να πουλάει οπως θέλει, δικαίωμα όλων μας να κρίνουμε τις πρακτικές του κάθε πωλητή και να πράττουμε ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δεν έχεις τίποτα με τη vwm αλλά πάλι για την τιμή σε δικό της προϊόν μιλάς. Δεν είδα να γίνεται αυτό για τους ελβετικούς όμως που έχουν ανάλογη τιμή. Τέλος πάντων, έχεις δίκιο, έχουν ξανασυζητηθεί αυτά και κάθε φορά επανέρχονται, ειδικά με 2 έλληνες κατασκευαστές, τους οποίους ανέφερες κιόλας, για τα 170 του gus τσιμουδιά όλοι.
Πάντως δεν μίλησα για φλιπάρισμα εγώ, μίλησα για μεταπώληση μέσω αγγελίας που έγινε προχτές κιόλας.
650€ το παρακάτω σετάκι. ;)

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Μη βλέπεις φαντάσματα, δεν έχω απολύτως τίποτα με τη VWM, ποτέ δεν είχα ατμοποητή της, απλά ο Integra μου άρεσε σα φιλοσοφία και μου κίνησε το ενδιαφέρον.

Το ίδιο πιστεύω για οποιοδήποτε κατασκευαστή ανά τον κόσμο, θα ήταν παράλογο να έχω κάτι μόνο με τους Έλληνες.
Ίσα-ίσα, αν και απεχθάνομαι τον εθνικισμό, για ευνόητους λόγους χαίρομαι όταν κυκλοφορεί ένα αξιόλογο προϊόν από ελληνικά μυαλά και χέρια.

Πάρα πολλά είναι τα 170 (ή και περισσότερα) ευρώ που ζητάει ο GUS, ειδικά όταν έχει χρόνια να παρουσιάσει κάτι πραγματικά καινούριο.

Όσον αφορά τη μεταπώληση, όταν κάτι πουλιέται σε τιμή μεγαλύτερη από αυτήν της λιανικής, χωρίς να έχει μεσολαβήσει ικανό χρονικό διάστημα ώστε να ενδεχομένως να αποκτήσει συλλεκτικό ή vintage χαρακτήρα, τότε στα δικά μου μάτια πρόκειται περί φλιπαρίσματος.
Και είναι πολλά τα κοράκια που επιδίδονται στο συγκεκριμένο σπορ, όσο κι αν πολλοί κατασκευαστές προσπαθούν να περιορίσουν το φαινόμενο.

Παρακαλώ μην βάζετε φωτογραφίες απο μοντάκια και ατμο που στοιχίζουν πάνω απο 50€ σε αυτό το νήμα, τι θέλετε να πάθουμε κανένα εγκεφαλικό?? :hehe: :hehe: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
650€ το παρακάτω σετάκι. ;)
οτι και να λεμε, ειναι πολυ ωραιο σετακι.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Ναι αλλά δεν έχει καμία θέση εδώ μέσα (στο thread).
Σκάει μύτη ο κύριος Ribot στο τσαντίρι με Bugatti Veyron ναουμ...

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
@karmakoma

Παναθεμα σε οταν σε διαβαζα επινα χυμο και μου βγηκε απο τη μυτη. Κλαιω..

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Έχουμε καμιά ιδέα αν έχει κυκλοφορήσει κλώνεις του Vapor Giant v6 στην Ελλάδα;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Ίσως να είμαι λίγο εκτός θέματος, πάντως από τότε που πήρα τον εβιβα 2 σιγά σιγά παροπλισα όλους τους κλώνους κι ατμιζω μόνο Μ αυτόν. 
Τα χρήματα των κλώνων όλων είναι όσο ένας εβιβα. Με τη διαφορά ότι οι κλώνοι είναι συρτάρι κι ο εβιβα στο μοντ μου. 
Πέταμενα λεφτά; υπερκοστολογηση του αυθεντικού; Μάλλον όχι.
Έτσι σαν μπακ απ' έχω έναν επισκευάσιμο σμόκ. Φτηνός αλλά ορίτζιναλ κι αυτός.
Τροφή για σκέψη...

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Κλωναράκι λοιπόν Integra από YFTK.
Προτιμήθηκε έναντι αυτού της SXK γιατί μας την έχει κάνει
με τα orings ουκ ολίγες φορές και επίσης απλά δεν πρόλαβα
της coppervaper που κυκλοφόρησε την επομένη της παραγγελίας μου.
Δε ξέρω τι θέματα υπήρχαν με την κλωνοποίηση των μεσάτων της
vwm, εδώ τα πράγματα είναι ok. Ποιότητα κατασκευής, σπειρώματα, κλπ
με μια μικρή εξαίρεση που δε ξέρω κατά πόσο υπάρχει στον γνήσιο.
Λόγω του σχεδιασμού, αν δεν προσέξεις την ώρα που ανοίγεις το καπάκι αναπλήρωσης,
θα ανοίξεις και τα υγρά και τότε καληνύχτα. Πρέπει να κρατάς το drip tip που ανοιγοκλείνει
τα υγρά με την καμινάδα με το ένα χέρι και να ξεβιδώσεις το καπάκι με το άλλο.
Φαντάζομαι στον γνήσιο θα είναι καλύτερες στη λεπτομέρεια οι ανοχές των orings,
αλλά και στον κλώνο της YFTK με λίγη λίπανση με vg και τη χρήση που μαλακώνει τις ανοχές,
τα πράγματα βελτιώνονται. Το συγκρεκριμένο είναι βέβαια κλασικό θεματάκι που θέλει προσοχή
σε όσους ατμοποιητές έχουν τέτοια σχεδίαση.
Κατά τα άλλα μιλάμε για ένα όμορφο ( ρετρό και μίνιμαλ ) για τα γούστα μου ατμοποητή,
με καλή γεύση ( κατί είπα τώρα ), και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ smooth τζουρα, το οποίο νομίζω ότι
είναι και το βασικό χαρακτηριστικό του. Πρόσβαση στο ντεκ με γεμάτα υγρά μεν, θα λερώσετε
όμως λίγο τα δακτυλάκια σας προκειμένου να αφαιρέσετε τη βάση, αφού βγάλετε τον ατμοποιητή
από το mod και τον γυρίσετε ανάποδα ( δείτε σχετικά βιντεάκια )
Η ρύθμιση του αέρα είναι λίγο tricky αφού τόσο οι τρύπες όσο και το άνοιγμα του afc ring
δεν είναι το ίδιο από κάθε πλευρά.Και ενώ προσφέρει πολλές επιλογές από θεόσφιχτη mtl μέχρι
ήπια πνευμονική, νομίζω ότι κάτι του λείπει για τα γούστα μου. Σαν να λείπει μια μεσαία/πιο ήπια
μετάβαση από τις υπέρσφιχτες στις πιο άνετες mtl. Το κακό είναι οτί εκεί συνήθως μου αρέσει
το δικό μου mtl και είναι και ο λόγος που ίσως τελικά δεν τον κρατήσω.
Ένα ακόμα "αρνητικό" είναι το μεταλλικό καπάκι αναπλήρωσης που βιδώνει σε πλαστικά σπειρώματα
του τανκ. Ε λίγο να μην προσέξεις και να στραβωβιδώσεις, άντε γεια. Ευτυχώς υπάρχουν ήδη ανταλλακτικά τανκ
από την coppervape. 
Από εκεί και πέρα μιλάμε για εύκολο στήσιμο, πανεύκολο βαμβάκωμα με αυτό το σχετικά πρωτότυπο ντεκ,
καμία διαρροή.
Αυτά και ελπίζω να μην κούρασα με το σεντόνι. :bow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364