vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

360 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, zamploutos, camber, dkostas, Ελένη Π, TasMan

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5055 στις: Απριλίου 15, 2014, 15:31 »
Μπορεί να μην φταίει το καθάρισμα. Μπορεί απλά να μην σου αρέσει το συγκεκριμένο υγρό.
Βέβαια δοκίμασε και να καθαρίσεις τον ατμοποιητή σου για να δεις αν θα σου κάνει διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5056 στις: Απριλίου 16, 2014, 14:57 »

Καλησπερα και παλι...
Επανερχομαι....

1. Η Vision Spinner(15 ημερων) που χρησιμοποιω κανει 3,5-4 ωρες να φορτισει(απο πληρη εκφορτιση). Στο μαγαζι μουειπαν για 2 ωρες. Δεν κανω κατι σωστα?

2. Εχασα το μικρο o-ring απο το drip tip. Συνεχιζω να ατμιζω ομως ,χωρις προβλημα. Ειναι οκ?

3.Ατμιζω El Toro Cigarrilos 12mg/ml. Στα 3.3-3.5 V η γευση ειναι καταπληκτικη. Μολις ανεβασω στα
3.7-3.9 ερχεται μια ελαφρα γευση πλαστικιλας. (πολυ ελαφρια). Ατμοποιητης τοπ κοιλ ολοκαινουργιος.(3-4 γεμισματα). Θεραπεια υπαρχει?








Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5057 στις: Απριλίου 16, 2014, 15:18 »
1.  Αν έχεις την 1300 mAh τόσο θέλει. Ίσως και 5 ώρες. Δεν ξέρω γιατί σου είπανε ότι θέλει 2 ώρες
2. Αφού ατμίζεις χωρίς πρόβλημα προφανώς και είσαι οκ. Αν το o-ring δεν χρησιμεύει στην έμφραξη του τανκ, το πολύ πολύ να παίζει λιγάκι. Αν δεις πρόβλημα τότε το ξαναβλέπουμε
3. Προφανώς όταν ανεβάζεις τα βολτ, η αντίσταση ατμοποιει πιο γρηγορα με αποτελεσμα να εχεις υποτροφοδοσία. Ίσως συμβαίνει το υγρό να είναι πιο παχυρευστο από άλλα. Δεν ξέρω γιατι δεν ατμίζω ελ τόρο.  Προσπάθησε να γυρνας τον ατμο πιο συχνα ωστε να βρεχονται τα φιτιλια, ή πάρε bottom coil. Έτσι και αλλιως ενας ατμο δεν ειναι αρκετος ειδικα αν θες να αλλαζεις γευση

Αποσυνδεδεμένος karavid

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω άρα ελπίζω!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5058 στις: Απριλίου 16, 2014, 15:25 »
Καλημέρα chief79!

1) Είναι απολύτως φυσιολογικό να θέλει σχεδόν 4 ώρες ή 1300άρα. Το κύκλωμα του φορτιστή σε ενημερώνει με πράσινη ένδειξη όταν είναι έτοιμη. Υπολογίζοντας ότι ο φορτιστής σου φορτίζει την μπαταρία με 250-300 mA τότε θες γύρω στις 4 ώρες. Σε εμένα ο φορτιστής γράφει ότι φορτίζει με 420mA και θέλω ένα γεμάτο 4ωρο στην 1300άρα (οπότε σίγουρα μου τη φορτίζει με λιγότερα mA). Η αργή φόρτιση στις μπαταρίες είναι καλύτερη, γιατί τις βοηθάει να φορτίζονται πιο ομαλά και να κρατάνε για περισσότερους κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης. Η φόρτιση με περισσότερα mA είναι πιο γρήγορη αλλά δεν είναι ολοκληρωμένη. (Σκέψου να βάζεις καύσιμο σε ένα βενζινάδικο με την αντλία στο φουλ και μετά να φεύγεις αμέσως αντί του να συνεχίσεις να βάζεις καύσιμο σιγά σιγά μέχρι να γεμίσει μέχρι επάνω)

2) Χωρίς το o-ring το drip tip δεν εφαρμόζει 100% στην κεφαλή και θα έχεις διαρροές από υγροποιημένο ατμό. Επίσης ανάλογα με το πόσο σφιχτή εφαρμογή έχει, μπορεί να σου δουλεύει σαν τρύπιο καλαμάκι. Με την πρώτη ευκαιρία πέρνα από ένα μαγαζί και πάρε ένα νέο drip tip ή πιθανών να βρεις και o-ring. Μέχρι τότε μπορείς να σφηνώσεις ένα λεπτό κομμάτι από χαρτί κουζίνας-χαρτοπετσέτα στριμμένο σαν o-ring. Φυσικά θα χρειάζεται συχνά αλλαγή.

3) Είναι καθαρά υποκειμενικό. Από τη στιγμή που γεύεσαι πλαστικό χαμηλώνεις τα βολτ στο σημείο που η γεύση είναι "σωστή" και μένεις εκεί. Πιο πάνω αρχίζει το καμένο. Εν συντομία... χαμηλή αντίσταση --> λιγότερα βολτ για να ατμίσεις και καμένο σε υψηλότερα. Μεγαλύτερη αντίσταση --> περισσότερα βολτ για να ατμίσεις οπότε και το καμένο έρχεται με περισσότερα βολτ, αλλά γονατίζεις πιο εύκολα την spinner

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5059 στις: Απριλίου 18, 2014, 23:21 »
Έχω το Nobacco AERO MEGA εδώ και μια βδομάδα και πρόσεξα μια αλλαγή στην απόδοση οπότε και είπα να αλλάξω την αντίσταση στα 1,8 Ω που είχε μέσα να δω και διαφορά.
Δυστυχώς ότι και να έκανα με αυτη την αντισταση μου ερχοντουσαν υγρα στο στόμα οπότε και έβαλα νέα στα 2.2 και δουλεύει άψογα


Ερωτήσεις :


1)Κάθε βδομάδα πρέπει να αλλάζω αντίσταση?(20ml υγρό καπνικό)




2)Ρε παιδιά κουράστηκαν τα πνευμόνια μου απο το ρουφα ρουφα πως μπορώ να κάνω τη τζούρα πιο εύκολη?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5060 στις: Απριλίου 18, 2014, 23:26 »
1) Περίπου εκεί.
2) Αν δεν υπάρχει κάποιο τεχνικό θέμα, ίσως είναι το "σύνδρομο πιπίλα" όπου ρουφάμε απεγνωσμένα για να "πιάσουμε" το απότομο πικ που δίνει το κάπνισμα. Κάτι που περνάει σε μερικές εβδομάδες.

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5061 στις: Απριλίου 18, 2014, 23:31 »
3) Πέρνα μια βόλτα και απο το παρακάτω νήμα να σε γνωρίσουμε κιόλας! ;)
Αυτοπαρουσίαση μελών

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5062 στις: Απριλίου 20, 2014, 01:15 »
Προσοχή. Προς τα νέα μέλη: Πριν καταλήξετε εδώ, ρίξτε πρώτα μια ματιά στα ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ του φόρουμ και ίσως εντοπίσετε τον πίνακα που σας αφορά. Κάντε κλικ πάνω του και κοιτάξτε τα περιεχόμενά του. Αν δεν βρίσκετε και εκεί το θέμα που αναφέρεται η ερώτηση που θέλετε να κάνετε, κοιτάξτε στην κορυφή των περιεχομένων του κάθε πίνακα. Στους περισσότερους πίνακες με συσκευές και αξεσουάρ υπάρχει συνήθως ένα μόνιμο θέμα που έχει στον τίτλο του "Ερωτήσεις εξπρές για...." ή κάτι παρόμοιο γενικό. Δημοσιεύστε εκεί την ερώτησή σας.

Αν τελικά δεν καταφέρατε να βρείτε το θέμα που θέλετε να ρωτήσετε και δεν ξέρετε πού να δημοσιεύσετε την ερώτησή σας, τότε και μόνο δημοσιεύστε την εδώ.

Καλό είναι τα παλιότερα μέλη που γνωρίζουν καλύτερα τα κατατόπια του φόρουμ να καθοδηγούν περισσότερο τους νέους στο πού θα πρέπει να δημοσιεύσουν την ερώτησή τους παρά να απαντούν εδώ για θέματα που καλύπτονται σε άλλους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5063 στις: Απριλίου 29, 2014, 13:48 »
Η συζητηση που αφορουσε ετοιμα υγρα και τσιγαρισιες γευσεις μεταφερθηκε στα καταλληλα νηματα, εδω κι εδω.
Θα παρακαλουσα να ψαχνετε και τα υπολοιπα νηματα του φορουμ πρωτου εκφρασετε μια απορια και να μην καταφευγετε συνεχεια στο παρων.
Με αυτο τον τροπο θα διευκολυνετε και τα υπολοιπα μελη να βρισκουν πιο γρηγορα απαντηση σε παρομοια απορια με τη δικη σας αν βρισκεται στο σωστο νημα.




Η συζητηση σχετικα με το μηχανικο mod Nemesis μεταφερθηκε στο καταλληλο νημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2014, 16:58 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5064 στις: Μαΐου 06, 2014, 21:01 »
Ολα τα υγρα που εχω κανει πανω στην Σπινερ 1300 , πανω απο τα 3,8-3,9 μου βγαζει καμενο.
Ατμοποιητης Θορ.


Φταιει κατι , η φταιει το στομα μου.... :hmmm:


Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5065 στις: Μαΐου 06, 2014, 21:26 »
Kατέβασε βολτ

Αποσυνδεδεμένος webm0nst3r

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5066 στις: Μαΐου 09, 2014, 13:26 »
Καλησπέρα σας παιδιά καινούργιος στο σπορ εχω κανει την παρουσίαση για τον εαυτο μου στο σχετικό θέμα :D θα ηθελα να κανω μια ερώτηση, αγόρασα το nobacco mini epsilon και στο μαγαζί μου ειπαν οτι θα πρέπει να αλλαζω ατμοποιητή καθε 4-5 μπουκαλάκια υγρου που τελειώνω, αυτο ομως παει αναλογα με την χρήση, υπαρχει καποιος τροπος να ξερω ποτε πρεπει να τον αλλαξω ;


Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων :)

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5067 στις: Μαΐου 09, 2014, 13:44 »
Συγνώμη, να αλλάξεις την αντίσταση εννοείς (την κεφαλή);
Ή εννοείς σου είπαν να αλλάζεις ολόκληρο τον ατμοποιητή;  :o
... Φαντάζομαι το πρώτο θέλεις να πεις, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5068 στις: Μαΐου 09, 2014, 15:28 »
Προφανώς και εννοείς ανταλλακτικό. Πολύ σου είπαν νομίζω, δεν το βλέπω να αντέχει η αντίσταση 40-50μλ (εκτός αν ήταν Gemini Mini ;D ) και φυσικά λαμβάνω ως δεδομένο ότι μιλάμε για δεκάρια μπουκαλάκια!!!

Θα το καταλάβεις γιατί:
  • Ο ατμοποιητής θα τραβάει πιο δύσκολα τζούρα
  • Η απόδοση της γεύσης θα μειωθεί κατά πολύ
  • Θα έχεις γεύση καμμένου χωρίς απαραίτητα το κάψιμο στο λαιμό
  • Η παραγωγή ατμού θα πέσει αισθητά
  • Δεν θα δουλεύει καθόλου (μία φορά το έχω καταφέρει!!!)
Κάπου στα 15-20ml είσαι μια χαρά να κάνεις αλλαγή.

Αποσυνδεδεμένος webm0nst3r

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5069 στις: Μαΐου 09, 2014, 15:46 »
Ευχαριστώ πολυ παιδιά, ναι για το ανταλλακτικό μιλάω, οποτε να παρω 3-4 να εχω καβάτζα ; γιατι ποτέ δεν ξερεις ποτε θα κατσει η στραβή :D


Εχω το Epsilon mini της Nobacco με μια εξτρά μπαταρία που αγόρασα :D πως θα ξερω ποσα ml βάζω το μπουκάλι που εχω δεν γράφει τιποτα :D εχω της Nobacco το Golden Margy



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62964 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3683 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 974 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem