vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

236 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos, camber

Twitter

Al mood by Four Square Modz

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Al mood by Four Square Modz
« στις: Αυγούστου 25, 2014, 01:39 »
Μετά από ένα μήνα χρήσης μπορώ να πω 10 πραγματάκια. Δυστυχώς τα περισσότερα δεν είναι καλά, αλλά καλύτερα δείτε το βίντεο..


(το flash που λέω, προφανώς εννοώ flat)
Ερωτήσεις δεκτές, και εφόσον έχω εξελίξεις, θα αναρτηθούν.


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 25, 2014, 03:25 »
Αυτόπτης μάρτυρας, αν και δεν ήξερα ότι είναι δοκιμαζόμενο. Νόμιζα πως είχες κατασταλάξει σε αυτό.
Να πω αρχικά πως τα ντουμάνια ήταν αρκετά ικανοποιητικά και αδικούνται από την θέα στον ανοιχτό (πρώτη μέρα της συνάντησής μας ) και ημιανοιχτό (δεύτερη μέρα αυτής) χώρο, (2:00, 13:40), κάτι που φαίνεται στο βιντεάκι
(αμ, δεν φαίνεται, πού είσαι Γιάννη;  :laugh1:)
Αυτά τα ντουμάνια λοιπόν, οφείλονται άραγε στο μοντ ή στον dripper;
Εδώ να ομολογήσω ότι τα δάχτυλα του Γιάννη "πιάνουν". Πρώτη φορά είδα βαμβάκι τόσο συμμετρικά περικυκλωμένο από την αντίσταση.

Όταν μας άφησαν τα παιδιά μου ήσυχους, το έπιασα στα χέρια μου. Όντως βαρύ, αν και για μένα αυτό είναι ένδειξη ποιότητας.
Ενθουσιάστηκα με το κουμπί και με το αισθητικό δέσιμο χρώματος, όχι όμως και μεγέθους, με τον Ωμέγα.
Και εδώ έρχεται η ερώτηση:
Δοκίμασες το μοντ και με κάποιον άλλο ατμοποιητή;

Ίσως λίγο άσχετο, αλλά ο κοντόκανος dripper χαμηλώνει αισθητά το κέντρο βάρους, που είναι κιόλας χαμηλό λόγω του βάρους του mod, και κάνει το σύνολο πιο σταθερό σε σκουντίγματα τραπεζιών κλπ.
Ίσως αυτό του δίνει ένα "άντε να τα πλησιάσουμε" σε σχέση με τα πιο σταθερά σε στήριξη κουτιά, οπωσδήποτε όμως είναι ένα πλεονέκτημα σε σχέση με τα σωληνοειδή  mod.

Για το φάγωμα του ελατηρίου (5:25) δεν έχω θέση, μιας και τον πέτυχα στην αρχή της δοκιμής.

Το γεγονός, πάντως, ότι ο 6 σπαθί μου δάνεισε το provari του, καθώς είχα μείνει, για να ατμίσει με το μοντ, συνοδεία του ρακόμελου, δείχνει το ότι η δοκιμή έγινε σε κανονικές και αντικειμενικές συνθήκες.

Η ερώτηση μένει η ίδια: με άλλους ατμοποιητές (ή και dripper ατμοποιητές)... τι;

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 25, 2014, 09:48 »
Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο πολλά χρήματα δίνεις για κάτι, συγκριτικά με τον ανταγωνισμό του, τόσο πιο πολύ απογοητεύεσαι όταν δεν λειτουργεί όπως πρέπει ή όπως πίστευες ότι θα έπρεπε να δουλεύει. Μπορεί φυσικά, να είναι απλώς μια αστοχία υλικού (αναφέρομαι στο πρόβλημα της οθόνης) που μπορεί κάλλιστα να συμβεί σε οτιδήποτε, ειδικά ηλεκτρονικό, και να μην αφορά στο σύνολο των εν λόγω modακίων, τα οποία μου δίνουν την αίσθηση μιας πολύ καλής κατασκευής και απροβλημάτιστης λειτουργίας λόγω dna.


Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 25, 2014, 09:52 »
Επειδη το εχω & εγω απαντησα...και εχω μεινει ευχαριστημενος..

Πιστευω οτι τα παιδια στο καταστημα θα τον καλυψουν τον φιλο!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 25, 2014, 12:05 »
Λοιπον, έχουμε και λέμε:

1) Το ελατήριο έχει απώλειες - λίγο πολύ όλα έχουν. Και το δικό μου σε μη al mood dna το ίδιο. Πόσα πολλές συγκρινόμενες με κάτι άλλο ; Οσο ξέρω εγώ, τόσο ξέρει κι ο ριβιούερ. Δεν μετρήσαμε με όργανα, οπότε ό,τι κι αν λέμε είναι απλά λόγια


2) Το μοντάκι ζεσταίνεται όταν δουλεύει φουλ στα 30 βατ - Μήπως θέλει ο ριβιούερ να πει ότι ζεσταίνεται πολύ η μπαταρία και με τη σειρά της ζεσταίνεται και το μοντ; Ειδικά στα σημεία που έχει μόνον μέταλλο, που είναι καλός αγωγός της θερμότητας; Τι μπαταρία έχει; Πόσο ζεσταίνεται κάθε DNA όταν δουλεύει στα 30 βατ;


3) Προβλημα με την οθόνη - Αυτό είναι θέμα evolv. Δική της η πλακέτα, δική της κι η εγγύηση, προτείνεται άμεσα επίσκεψη στο κατάστημα.


4) Βάρος - Αυτό είναι το σήμα κατατεθέν του al mood. Βάρος και μέγεθος.


5) Τζόγος στο μπουτόν και φθορά κάτω καπακιού - Αυτή είναι η πιο ουσιαστική παρατήρηση κατά τη γνώμη μου, ναι, επιβάλλεται επίσκεψη στο κατάστημα. Ή ερώτηση στο νήμα του κατασκευαστή/καταστήματος. Να σου πουν αν οφείλεται στις υψηλές θερμοκρασίες ή σε κάτι άλλο και να δείτε τι μπορείτε να κάνετε. Νομίζω ότι ακόμη και για το θέμα της έλλειψης δεύτερου μοντ από σένα θα βρεθεί μια λύση.


Θα συμφωνήσω επίσης με τους liakoura-varadero από πάνω μου, παρουσίαση σημαίνει ότι δείχνω συσκευασία, αναφέρω κατασκευαστή, τεχνικά χαρακτηριστικά, ατμίζω και παρουσιάζω αναλυτικά την ατμιστική συμπεριφορά ενός προιόντος, τα πλην και τα κατά. Κάτι τέτοιο δεν είδαμε.
Ακόμη περισσότερο θεωρώ λειτουργικό, όταν κάποιος παρουσιάζει κάτι, να συνοψίζει τα συμπεράσματά του γραπτώς και φωτογραφικώς κάτω από το βίντεο, ώστε να είναι εύκολο για τα μέλη να έχουν σε λίγο χρόνο μια εικόνα και να μπορούν να εστιάσουν εκεί που θέλουν, όχι να ψάχνουν δευτερόλεπτο προς δευτερόλεπτο να βρουν αν υπάρχει η πληροφορία που τους ενδιαφέρει. Καλή η προσπάθεια ενημέρωσης, ευχαριστούμε!! Ενημέρωσέ μας για τη συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρουσίαση Al mood by Fout Square Modz
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 25, 2014, 12:41 »
Το θέμα της οθόνης είναι στην κατηγορία προβλήματος της πλακέτας, κάτι που στατιστικά μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε σχετική κατασκευή. Η ψηλή θερμοκρασία είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων και δύσκολα μπορεί να αποδοθεί στο μοντ χωρίς άλλα στοιχεία ή ψάξιμο.
Οι φθορές, o πόλος και το κουμπί είναι σαφώς κάτι που ταιριάζει σε μια παρουσίαση. Το αν η εταιρία μπορεί να τα διορθώσει είναι δευτερεύον -ή αφορά ένα καλό ή κακό after sales. Το ότι ως αγοραστής ενημερώνεσαι πως υπάρχει τέτοια πιθανότητα είναι βασική πληροφορία για κάτι σχετικά ακριβό.
Πάμε και στην τιμή: δεν με ενθουσιάζουν οι ασάφειες στο οικονομικό σκέλος... Από 250 (και μάλιστα χωρίς το ΦΠΑ) μέχρι τα 150 είναι τεράστια η διαφορά και δεν καταλαβαίνω πόση δικαιολογείται από κάποια μικρή αναβάθμιση. Πιθανόν να υπάρχει λογική εξήγηση αλλά απορώ.  :hmmm:

Αν έδινα τέτοια ποσά για κάτι θα περίμενα ο έλεγχος ποιότητας υλικών να είναι αυστηρότατος.
Οπότε είναι σημαντικό σκέλος μιας παρουσίασης (έστω "ερασιτεχνικής"). Αν τύχαινε σε γνωστό διεθνή παρουσιαστή δεν θα είχε νόημα να του πει κανείς "καλά, πήγαινέ το στα παιδιά στο μαγαζί, θα σου το αλλάξουνε"! Οπότε ας μην αδικούμε τον απλό ατμιστή που δίνει δημόσια μια γνώμη γι αυτό που έχει στα χέρια του. Δεν είναι μια πλήρης παρουσίαση αλλά όφελος για εμάς υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 25, 2014, 13:15 »
Να διευκρινήσω με τη σειρά μου δυο πράγματα γιατι υπήρξα μέρος της εξέλιξης του Al mood.
Ετσι κι αλλιως, το μοντ ειναι στην εγγύησή του, και ακομα αν δεν αλλαχτεί ολόκληρο, που ίσως δεν υπάρχει αμεσος λόγος, θα αλλαχτεί η πλακέτα του εφόσον εχει πρόβλημα η οθόνη.
Ειπώθηκε σε καποιο σημείο για το εξωτερικο του το "πλαστικό" Δεν ειναι καλλυμα το φινίρισμα, ειναι ηλεκτροστατική βαφή, και για αντοχή, γιατι αλλα πειράματα με ανοδίωση και βαφή ceracote δεν απεδωσαν τα αναμενόμενα, αλλα και για να εχει αυτό το φινίρισμα δέρματος.
Το σώμα μονο ειναι αλουμίνιο. Οι τάπες πανω και κάτω είναι 316 ss. Κατα συνεπεια, οσο θερμαίνεται η μπαταρία, τόσο το αλουμίνιο ως μεταλλο με καλύτερη απαγωγή θερμότητας απο το ατσάλι, θερμαίνεται και αυτό. Δεν ειναι η πλακέτα που θερμαίνεται! Είναι η μπαταρία. Και κατα συνεπεια και το σώμα.
Το ελλατήριο ειναι ορειχάλκινο, και ειναι αυτό με την χαμηλότερη δυνατή αντίσταση που μπορέσαμε να φτιάξουμε.
Το να είχε USB θα απέδιδε ισως παραπανω μονο αν οι επαφές της μπαταρίας ήταν κολλημενες, αλλα εκει θα εχανε την μισή του χρηστικότητα. Εγω ας πουμε χρειάζομαι 2,5 18650 τη μερα για 12ml περίπου. Τί θα εκανα? θα επρεπε να εχω αλλο ενα?
Το Ελατήριο θα εχει απώλειες αν είναι βρώμικο και μόνο. Οπως οτιδήποτε ορειχάλκινο. Ηλεκτρονικό μοντ δυστυχώς δεν σημαίνει οτι αποφύγαμε δια παντός το καθάρισμα!  :tongue_smilie:
Αλλα θελω και γώ να μαθω τι μπαταρίες χρησιμοποιούνται. Ισως καποιες αλλες να σηκώνουν τα συνεχόμενα 30 βατ χωρις να αναπτύσσουν μεγαλες θερμοκρασίες. Εγω είδα μια καποια διαφορά στα ταπεινά 9,5 βατ απο τις πράσινες Πανασονικ στις μωβ εφεστ. Στα 30 βεβαια, η διαφορά μπορει να είναι είτε αμελητέα είτε τεράστια. Δεν μπορώ καν να κανω το πείραμα να το δώ. Θα πνιγώ.  :tongue_smilie:
Το θεμα του μπουτόν, είναι οντως θέμα, και θα κοιταχτεί μαζί με την πλακέτα προφανέστατα.
Το θάμπωμα των κουμπιών απο την αλλη, είναι επειδή είναι αλουμινένια και τα πατάμε συνεχεια ή ειναι πανω στο χέρι μας. Αλουμινένια εγιναν κυρίως για να μην προστεθει και λιγο βάρος ακομα στο ήδη βαρύ μοντ. Αλλα οπως γυαλίζουμε ή καθαρίζουμε το μοντ μας, ενα γυαλισμα και στα κουμπια δεν βλάπτει.
Αυτο με το γάριασμα της κάτω τάπας δεν το πολυκατάλαβα, αλουμίνιο δεν ειναι για να φαγωθεί, 316 είναι, αλλα και αυτό προφανως θα διορθωθεί. Για αυτό υπάρχουν οι εγγυήσεις. Αλλα δεν το είδα καλα για να καταλάβω το πόσο μεγάλο ειναι το πρόβλημα και που οφείλεται.


Τώρα, το Α και Β, είναι αλλο, και μαλλον δεν εγινε καλη συνεννοηση και ο exispathi δεν το καταλαβε σωστά.
Σε ορισμένα κομμάτια, η πάνω τάπα αφήνει ενα μικρό κενό, έως 1/3 του χιλιοστού απο το σώμα. Αυτό δεν δημιουργει κανενα λειτουργικο πρόβλημα αλλα μονο αισθητικό. Αυτά τα κομμάτια δίνονται στα 150 ευρώ. Τα υπολοιπα, αν δεν κανω καποιο τραγικο λάθος με την εφαρμογή του κουπονιου, και την αφαίρεση του ΦΠΑ βγαίνουν στα 185 η καπου εκει.
Στο σαιτ ειναι η τιμη με ΦΠΑ και χωρις την εκπτωση του φόρουμ.
Οπως και νάχει, η παρουσίαση μια χαρά, αν και θα θελαμε να δουμε απο πιο κοντά καποια πράγματα.
Για τα υπολοιπα, είπαμε. Υπάρχει και η εγγύηση.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 25, 2014, 13:50 »
Ας πούμε, ότι θα ήταν πιο συμπυκνωμένη και συγκεκριμένη η πληροφορία αν πρώτα περνούσε από το κατάστημα
πχ. Ζεσταίνεται το μοντ, αλλά από το κατάστημα μου είπαν ότι η συγκεκριμένη ή και όλες οι μπαταρίες στα 30 βατ βράζουν, οπότε μέρος της θερμότητας μεταφέρεται στο σώμα. Ή μου είπαν ότι μπορώ να εκμεταλλευτώ αυτό το χαρακτηριστικό για να κρατάω ζεστά τα χέρια μου το χειμώνα σε πεζοπορία στο βουνό!
ή η οθόνη χάλασε, μου είπαν ότι είναι είναι θέμα της εβολβ και θα αντικατασταθεί ή μου πρότειναν να ξεχάσω ότι έχει οθόνη και να ανεβάζω τα βατ στα τυφλά μέχρι εκεί που νιώθω ατμιστική ικανοποίηση.


Στο θέμα του USB που δεν έχει, θα συμφωνήσω με τον Αλέξη, ότι δεν είναι για κακό (αλλά και πάλι γνώμη είναι αυτό, όχι ευαγγέλιο)
Πρώτον, το αλ μουντ απευθύνεται σε ατμιστές που ατμιζουν πολύ, οποτε (ειδικά στα 30 βατ) θα πρέπει να παροπλίζεται 1 με 2 φορές τη μέρα για να φορτίσει. Δεύτερον, διαβάζω παντού για το πόσο καλό κάνουν στις μπαταρίες οι ακριβοί καλοί φορτιστές, οπότε διατηρώ τις επιφυλάξεις μου κατά πόσον τα ενσωματωμένα usb τσιπάκια φόρτισης είναι τα καταλληλότερα για την επιμήκυνση ζωής των καλών μπαταριών που χρησιμοποιούν τα dna (για όσους ενδιαφέρονται για κάτι τέτοιο)


Αλλά, εσύ νομίζεις κάτι, εγώ κάτι άλλο, ο exispathi κάτι τρίτο, τίποτα δεν είναι λάθος απαραίτητα. Αν έτσι ένιωσε ότι έπρεπε να πράξει, καλώς το έκανε. Θα περιμένουμε τώρα τη συνέχεια.
Από πλευράς στατιστικών, ένα al mood γνωρίσαμε με προβλήματα, κι αυτό το γνωρίσαμε με ... ηχηρό τρόπο!

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 25, 2014, 14:11 »
Στο θέμα του USB που δεν έχει, θα συμφωνήσω με τον Αλέξη, ότι δεν είναι για κακό (αλλά και πάλι γνώμη είναι αυτό, όχι ευαγγέλιο)
Εγώ πάλι ενώ συμφωνώ με όλα όσα είπε ο Άλεξ, στο θέμα του USB κουφάθηκα λίγο  :dontknow:
Γιατί πρέπει η μπαταρία να είναι κολλημένη για να προστεθεί φόρτιση USB? Ένα σωρό άλλα μοντάκια έχουν αφαιρούμενη μπαταρία και χρησιμοποιούν φόρτιση USB και pass through. Κι αν το δούμε πιο γενικά, με αφαιρούμενες μπαταρίες είναι τα κινητά μας, laptop κλπ αλλά φορτίζουν από USB.
Στο άλλο που αναφέρεις έχεις δίκιο. Θα πρέπει η ποιότητα της πλακέτας φόρτισης USB να είναι καλή για να πάρουμε το μέγιστο από τις μπαταρίες μας.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 25, 2014, 14:29 »
Ρε παιδια, δεν το εθαψε το μοντ ο ανθρωπος. Την αποψή του είπε εστω και αν απογοητεύτηκε. Δεν εθιξε πουθενα ουτε ο ιδιος το σέρβις η το after sales. Αναμενουμε παρ ολα αυτά να δουμε την αντιμετώπιση. Σαφώς. Ετερον εκάτερον.


Γιατί πρέπει η μπαταρία να είναι κολλημένη για να προστεθεί φόρτιση USB? Ένα σωρό άλλα μοντάκια έχουν αφαιρούμενη μπαταρία και χρησιμοποιούν φόρτιση USB και pass through. Κι αν το δούμε πιο γενικά, με αφαιρούμενες μπαταρίες είναι τα κινητά μας, laptop κλπ αλλά φορτίζουν από USB.
Δεν το εννοουσα έτσι. Αλλα επειδή ο exispathi αναφέρει οτι υπολογίζει οτι οι μπαταρίες του διαρκουν λιγότερο και το αποδίδει στο ελατήριο το είπα.
Εαν θελαμε να εξαλείψουμε την οποια πιθανή απώλεια λόγω επαφής, θα επρεπε να κανουμε κολληση. οπου επαφή, σε κάποια στιγμη θα βρωμίσει, δεν την γλυτώνει. Και τα κινητά μας κλπ θα ωφελουνταν απο μια στις τόσες καθαρίσματος επαφών, παρότι εκει τις μπαταρίες δεν τις βγάζουμε ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 25, 2014, 17:32 »
Για να καταλάβουμε και εμείς αυτο box εχει ,η, δεν έχει πρόβλημα? Και αν έχει, αφορά το συγκεκριμένο κομμάτι?

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 25, 2014, 17:40 »
Προσπάθησε λίγο να αναπτύξεις  την δική σου άποψη και κριτική σκέψη. Μην τα ζητάς όλα έτοιμα και νια νια.
Εγραψαν μερικα άτομα πιο πίσω, που το έχουν αγοράσει, την άποψη τους για αυτό που ρωτάς.
Τι άλλο καλύτερο απο αυτό? 

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 25, 2014, 18:09 »
 :o
Ουάου.... Τι να απαντήσω..;;

Για αρχή, μπορώ να ζητήσω αυτό το νήμα να μη γίνει η συζήτηση για τον ταπεινό exispathi αλλά για το θέμα του που αναφέρετεται στον τίτλο; Το αν θα υπάρχει η λέξη παρουσίαση λίγο με νοιάζει.

Γιατί δεν πήγα από το κατάστημα. Για αρχή καθώς δε με γνωρίζει ο κόσμος, αν πήγαινα και το φτιάχνανε, απλά θα έκανα το ίδιο βιντεάκι. Και τότε θα με λέγανε κακό επειδή πρώτα πας να στο φτιάξουν καλά καλά και μετά τους θάβεις, το οποίο θα με απασχολούσε όσο θα με απασχολήσουν αντίστοιχα σχόλια τώρα.

Το βιντεάκι το έκανα για παρουσίαση, καθώς δεν υπήρχε νήμα ακόμα για το προϊόν, κι ήθελα να πω την εμπερία μου. Το αν θα φτιαχτεί ή όχι αφορά το σέρβις, το προϊόν όμως σε κάποια σημεία απέτυχε, κι αυτό αν δεν το έλεγα δε θα ένιωθα εγώ καλά με τον εαυτό μου. Δεν κάνω βιντεάκια για να γίνω reviewer στη θέση του reviewer (γιατί τότε θα τους αγαπούσα όλους) αλλά για να βοηθηθούν πιθανοί αγοραστές.

Το ότι η παρουσίαση δεν έλεγε πληροφορίες δεν το δέχομαι απόλυτα. Απλά έλεγε μόνο πληροφορίες που εγώ αποκόμισα από αυτό. Το να πω το πόσα Watt πιάνει το λέει το manual. Λέω ότι έχει το DNA 30, όπως σε πολλές μπαταριοθήκες. Τα υλικά απ'όσο μου είπαν στο μαγαζί δεν είναι μόνο αλουμίνιο, αλλά εγώ δεν αποκόμισα αυτό, εγώ είδα ένα καπάκι που ξεφλούδιζε, κάτι που το Vamo, Provari, SVD, Lavatube, Lambo και egos δεν έχουν κάνει. Το αν το σφάλμα της οθόνης είναι της evolv.. Δηλαδή αν στον πρώτο που έπαιρνε provari καιγόταν το τσιπάκι θα έπρεπε να πει ο αντίστοιχος νηματοκατασκευαστής "ναι μεν δε δουλεύει, αλλά σε αυτό δε φταίει βέβαια η provape αλλά αυτός που της προμηθεύει το τσιπάκι"; Εγώ δεν το αγόρασα από την evolv, δεν πήρα ξέχωρα μπαταριοθήκη και τσιπάκι.

Για τα δυσφήμιση και λοιπά περί κακοβουλίας έχω να πω δύο πράγματα. Πρώτον, από χθες το βράδυ που ανέβασα το βιντεάκι μέχρι τώρα το είχα μαζί μου, άρα χλωμό να έχετε άποψη για το αν συνέβησαν όσα είπα. Ή συμφωνούμε ότι γίνανε και θεωρούμε κακόβουλο το να το πω; Χώρια ότι, το πολύ βολικό κουμπί, η αίσθηση του βάρους που σου δίνει, ή αίσθηση του πλαστικού (που όπως είπατε δεν είναι, αλλά δεν είμαι επιστήμονας υλικών, αυτό κατάλαβα, κι αυτό πιθανόν να καταλάβει και κάποιος άλλος αγοραστής!) ήταν όλα θετικά.

Πάμε τώρα και στις ερωτήσεις..
Μπαταρίες πράσινες πανασόνικ αν λέμε τις γνωστές άπειρης χωρητικότητας, δεν πιάνει τα Watt που θέλω. Χρήση γινόταν (συμπτωματικά) μόνο με efest μωβ των 35Α.
Πράγματι τα ελατήρια ζεσταίνονται, για αυτό πιστεύω πως σε μία μπαταριοθήκη των 30 Watt θα ηταν ίσως καλύτερα ελάσματα, ή ακόμα καλύτερα συμπαγές καπάκι, μιας και έτσι κι αλλιώς μπαίνει χωνευτό μέσα στο μοντ. Όπως και ο πόλος προφανώς, πιστεύω πως ήταν σοφότερο να είχε γίνει με ανάποδο σπείρωμα.
Ατμοπιητές έχω χρησιμοποιήσει κι άλλους, keyfun clone, trident clone, spheroid και Olympus, αλλά στο δεκάλεπτο τους άλλαζα, ήταν για την δοκιμή. Το κέντρο βάρους του είναι στη μέση από το πλάτος της μπαταριοθήκης, αλλά έτσι κι αλλιώς λόγω βάρους ακόμα και με τους τανκάτους δύσκολα πέφτει.
Πράγματι το δουλεύω στα 30Watt, για αυτό διαφημίζεται. Μάλιστα δυσκολεύεται περισσότερο να πιάσει τα 7 παρά τα 30 όπως πολλοί ξέρουμε. Οι αντιστάσεις που χρησιμοποιώ είναι κατά βάση 1,2 με 1,5, ένα διήμερο μόνο είχα μία 1,0, κι άλλη μια μέρα είχε ανέβει μία μέχρι το 1,6.

Το πήγα και μου είπαν θα αλλάξουν την οθόνη, ή αν δουν άλλο πρόβλημα. Άσχετο. Παντελώς. Και όχι, αν είχα πρόβλημα δεν θα έγραφα στο νήμα του κατασκευαστή, για ποιο λόγο, να του το παίξω αντράκι του φόρουμ; Θα πήγαινα από εκεί, ή στη χειρότερη, θα έστελνα ένα πμ..

Λυπάμαι αν ξέχασα κάποια ερώτηση, παρακαλώ επαναλάβετέ την καθώς έχετε γράψει πάρα πολλά!! Spectrum, μπορώ να σου πω πως τις καλύτερες αντιστάσεις τις φτιάχνεις όταν σε 10 λεπτά φεύγει το τραίνο, αν έχεις χρόνο να κάτσεις να στήσεις τότε είναι που το χαλάς. Κι εκείνη τη μέρα με είχες πετύχει στο τηλέφωνο με μία μόλις ξεβιδωμένη αντίσταση!

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 25, 2014, 18:59 »
Καλησπέρα από ένα πρώην χρήστη DNA20 + ένθερμο Dripping user.


Κάποιες σκέψεις που απευθύνονται και στο φίλο Exispathi, σε μια προσπάθεια να κάνω τη ζωή του λίγο πιο εύκολη αν μπορώ, κάτω από την ιδιότητα του dripping συνατμιστή  ..  :bye: :D




Έχοντας παιδευτεί για κάτι μήνες αποκλειστικά με drippers (καλά μη φανταστείτε και κάνα ειδήμονα, απλά έτυχε να κάνω αυτό το πράγμα αποκλειστικά), περί επιστομίων ο λόγος..


Το στάξιμο είναι ένας διαφορετικός τρόπος άτμισης και δεν λαμβάνει χώρα το ίδιο όπως με ένα τανκ.
Κατέληξα ότι η λύση είναι να ξεφορτωθούμε τα συμβατικά επιστόμια και στη θέση τους να μπούν εκείνα που μοιάζουν με σωλήνες ποτίσματος.


Δεν είναι σωστό από άποψη φθορών, όπως το θέμα επισημαίνει σωστά ο 6, να βιδώ/ξεβιδώ, να βάζουμε και να βγάζουμε τα καπάκια αυτών των άτμο τόσο συχνά. Προφανέστατα θα δημιουργηθούν -και δικαιολογημένα, προβλήματα και κατ'επέκταση φθορές, σε άτμο ή και σε μοντ, πόλους, σπειρώματα, καπάκια κλπ κλπ …

Η λύση είναι επιστόμια με μεγάλο ανοιγμα επάνω (κάτω θα πρέπει να στενεύουν για να μην έχουμε αντεπιστροφή υγρού στο στόμα, ή ακόμη χειρότερα στο πρόσωπο).


Νομίζω ότι, ακόμη και το τελειότερο μοντ στον κόσμο να είχαμε, αν το βιδώνουμε/ξεβιδώνουμε 150 φορές τη μέρα, θα βγάλει φθορές σε εξαιρετικά σύντομο διάστημα, φθορές που θα παρουσιαζόντουσαν μετά από πολυ πολύ χρόνο, καθαρά ως λογικό επακόλουθο χρήσης, αλλά όχι ως ελλάτωμα.


Διαφορετικά, στάζουμε με υπομονή τις μικρές σταγόνες απο βελόνα στα συμβατικά επιστόμια, με τα θέματα που συνεπάγονται..τεσπα, δεν είναι τυχαίο το ότι αρκετοί drippers έρχονται με dripping deticated drip tips.
Όσον αφορά στην συνηθισμένη άποψη "μα δεν με βολεύουν αυτά τα επιστόμια", έχω να πω ότι μετά από 2-3 μέρες χρήσης θα έχετε ξεχάσει αυτό το θέμα, αφού θα σας λύνουν άλλα σοβαρότερα, με πρωτεύον αυτό του χρόνου, νομίζω ..






Τώρα, περί DNA, προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα ούτε με το 20 που είχα, που έτρωγε τις μπαταρίες τόσο γρήγορα. Παραμένω πιστός στο πρόβατο, αλλά αυτός είμαι εγώ, σε συνάρτηση με τις δικές μου ανάγκες, που δεν ανεβαίνουν τόσο ψηλά σε βατ όπως του φίλου μας!




Ένα άλλο που σκέφτομαι, περί των 30 watts, την max επίδοση του συγκεκριμένου κυκλώματος, είναι ότι ..
Θα το θέσω ως προσωπική μου άποψη και εμπειρία και όχι ώς προτροπή ή θέσφατο, αλλά κάμμία συσκευή ή μηχάνημα που έτυχε να έχω στην κατοχή μου (αυτοκίνητο, στερεοφωνικό, θερμοσίφωνας, ψυγείο, οτιδήποτε ..), καμμία λοιπόν δεν την χρησιμοποίησα στο max της απόδοσης της. Δεν με απασχολεί το να δοκιμάσω αν θα αντέξει να δουλεύει στο τέρμα, όσο το ποιά θα είναι η σωστή χρήση που θα της χαρίσει μακροζωία.


.. μπορεί να μην το αναφέρουν οι κατασκευαστές των συσκευών, αλλά για μένα, το να μην εργάζονται οι συσκευές μου στο max, είναι άγραφος νόμος + εάν συμβαίνει, είναι συνήθως λογικά τα επακόλουθα.


Αυτά, και ελπίζω να μη σας έπρηξα (τα) ..  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2014, 19:08 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: Al mood by Four Square Modz
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 25, 2014, 23:34 »
Παιδια δεν ξερω ..εμενα προβλημα δεν μου εχει βγαλει ..και ομολογω οτι το εχω καταευχαριστηθει

τι να πω ..του παιδιου ..μαλλον αστοχια -ατυχια να το πω ..

ξεφλουδισμενο καπακι ..δεν εχω δει σε All mood και εχω δει αρκετα αλλα ,εκτος απο το δικο μου ,βασικα δεν εχω ακουσει 316ss να ξεφλουδιζει..

Οι μπαταριες που χρισημοποιω ειναι ΙΝR 25r  & Panasonic CGR δεν μου εχουν παρουσιασει κανενα προβλημα μεχρι τωρα..
Βεβαια δεν ατμιζω 30watt ολη ημερα για να το τσεκαρω... ατμιζω απο 9 - 17 watt

Τα κουμπια ειναι απο αλουμινιο ..με ενα πανακι & Autosol κρεμα +λιγο τριψιμο γινονται σαν καινουργια ξανα..

το Ελατηριο ,οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω ...καθαρισμα θελει μια στο τοσο & ειναι τζετ

τωρα με τον πολο ..εγω δεν αντιμετωπισα προβλημα...μου δουλευει και σε ντριπερς και σε αλλους που εχω δοκιμασει

θα μου πειτε ..μα καλα κανενα αρνητικο δεν βρηκες??

λιγο το βαρος του να συνηθισω... :))...και το οτι τα πανω -κατω καπακια λογο γυαλαδας γρατζουνιονται ευκολα αν δεν προσεχεις!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8373 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180721 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34028 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536598 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237668 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 598 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15861 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136175 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085392 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12