vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #285 στις: Απριλίου 04, 2015, 19:02 »
Εφτιαξα χτες την πρωτη συνταγη...

Το μπερμπον δεν μυριζε καθολου αλλα μου ειχαν δωσει να δοκιμασω ενα ωριμασμενο του οποιου το μπερμπον εσπαγε μυτη...

Αρα φανταζομαι οσο ωριμαζει γινεται πολυ εντονη η μυρωδια του μπερμπον.


Υπομονη ενα μηνα τωρα :ρ

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #286 στις: Απριλίου 04, 2015, 22:06 »
Συνατμιστες μου με τετοια ποσοστα αρωματος (ακου 23%!) το επομενο βημα θα ειναι πια η ενεσιμη χρηση του. Ως τωρα το πιο υποπτο συστατικο του ΗΤ φερεται το αρωμα.
Ακομα και το 10% το θεωρω παρα πολυ.
Το max που φτανω ειναι 5% και παλι με λιγωνει (ατμιζω ομως πολλα ml, 10-15 την ημερα). Συνηθως κινουμαι στο 3%, ακομα και με τα TPA.
Θα προτεινα να εφαρμωσετε μειωμενες αναλογικα τις συνταγες κατα πολυ . Μπορει να μην ειναι αρχικα ικανοποιητικη ή αναμενωμενη η γευση αλλα δωστε του λιγο χρονο. Θεμα συνηθειας ειναι η προσαρμογη.


εγώ πάλι θα πρότεινα να ανεβάσεις το άρωμα στο 10% και να ατμίζεις 4-5 ml όπως εγώ. έτσι τουλάχιστον θα γλιτώσουμε το υπόλοιπο 190% σε vg/pg


Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα  :bye:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #287 στις: Απριλίου 04, 2015, 22:32 »
ποιος σου ειπε οτι θα το γλυτωσεις αυτο ? :tongue_smilie: μπα το μονο που θα καταφερεις ειναι σε πολυημερη ατμιση τους και να ειναι τοσο δυνατα να τα σιχαθείς και να τρεχεις να ψαχνεις αλλα υγρα  .. και σκετη βαση να χρειαζεσαι επειγοντως  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

τα ελαφρυα χαρμανια ... να ξερεις σου δινουν το πλεονεκτιμα να μην χανεις γευση και να ατμιζεις ξεκουραστα ...( ετσι σε μενα και οσους γνωριζω επι προσωπικου ατμιστες ) τα δυνατα χαρμανια το μονο που θα σου δωσουν 2 ωρες το πολυ απολαυση και ολη την αλλη μερα χασιμο γευσης ... ή να τα συχαθεις με το καιρο ... αλλα ειπαμε ο καθενας ειναι διαφορετικος  :yes: :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #288 στις: Απριλίου 04, 2015, 22:50 »
Καλυτερα απο τον Κωστα44 δε θα μπορουσα να το θεσω.
Και στο 10% να πηγαινα παλι πολυ θα ατμιζα γιατι εχει καταντισει μηχανικη ενεργεια/κινηση.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #289 στις: Απριλίου 04, 2015, 23:27 »
εγω τον κλωνο CL   φτοιαχνω το χαρμανι του στα 7% το πολυ και μερικες φορες  το σπαω κιολας .. ειναι καθημερινο μου για πολλες ημερες την εβδομαδα πια .... αυτο και το AFTERWORK  υγρο μου τα εχω και τα δυο καθημερινα εναλαξ...

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #290 στις: Απριλίου 05, 2015, 10:31 »
ποιος σου ειπε οτι θα το γλυτωσεις αυτο ? :tongue_smilie: μπα το μονο που θα καταφερεις ειναι σε πολυημερη ατμιση τους και να ειναι τοσο δυνατα να τα σιχαθείς και να τρεχεις να ψαχνεις αλλα υγρα  .. και σκετη βαση να χρειαζεσαι επειγοντως  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

τα ελαφρυα χαρμανια ... να ξερεις σου δινουν το πλεονεκτιμα να μην χανεις γευση και να ατμιζεις ξεκουραστα ...( ετσι σε μενα και οσους γνωριζω επι προσωπικου ατμιστες ) τα δυνατα χαρμανια το μονο που θα σου δωσουν 2 ωρες το πολυ απολαυση και ολη την αλλη μερα χασιμο γευσης ... ή να τα συχαθεις με το καιρο ... αλλα ειπαμε ο καθενας ειναι διαφορετικος  :yes: :idiot1: :laugh1:


O καθένας ότι τον βολεύει κάνει.


Εάν σου αρέσει να βάζεις 3-5% άρωμα και ατμίζεις 15 μλ κανένα πρόβλημα. Εμένα μου αρέσει η γεύση και μόλις μπουκώσω το αφήνω κάτω. Εάν έκανα τόσα μλ σίγουρα θα ήταν υπερβολή το άρωμα.


Κάποιοι ψάχνουν γεύση , κάποιοι να το έχουν πιπιλα όλη ημέρα , άλλοι θέλουν περισσότερη νικοτίνη ή ντουμάνια , ο καθένας ότι τον βολεύει και τον ικανοποιεί .  ;)


Για τον κλωνο τώρα εγώ πχ. δεν τον έχω ούτε θα τον έχω όπως βλέπω για καθημερινό.


Βασικά υγρά έχω το cuban cigar από Liqua και το Smoke. το απόγευμα με το καφέ θέλω κάτι πιο γλυκό βαρύ και κάνω vamp vape , jack the ripple , colonel custard Και ίσως και το κλώνο CL

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #291 στις: Απριλίου 05, 2015, 10:48 »
μαλλον τα μπερδευεις τα πραγματα... :tongue_smilie:   ποιος σου ειπε οτι κανω 15ml ?  :o καμια σχεση .... χαχαχχ (κανω πλακα) (παλι οφτοπικ βγαινω  :tongue_smilie: )

με το σκεφτικό το δικο σου αυτοι που κανουν μονο σκετη βαση χωρις να βαλουν ποτε αρωμα .. επρεπε να κανουν ενα 30μελο την ημερα ... λοιπον δεν ειναι ετσι

δεν εχει να κανει με την ποσοτητα που ατμιζεις το αρωμα.. δηλαδη οσο πιο πολυ  επι%  βαζεις αρωμα τοσο λιγοτερο ατμιζεις ....  ΛΑΘΟΣ μεγα ...
Οσο περισσοτερο αρωμα βαζεις μεσα στο υγρο σου τοσο πιο μπουχτιστικο γινεται ... και δεν ξερω αν κανει κιολας πανω απο 16% περιεκτικοτητες αρωματος .. εν παση περιπτωση ...

τα λίγοτερα ml  ατμισματος εχουν να κανουν με την νικοτινη που και αυτο σε μερικα ατομα δεν υφισταται αλλα ειναι κανονας ... ανεβαζω νικοτινη πεφτω σε ml  ατμισματος ...αν ελεγες αυτο θα συμφωνουσα ...!!!! (κανω απο 0mg - 3 mg νικοτινη γιατι εκει εχω φτασει)


αλλα μεγαλυτερες περιεκτικοτητες σε αρωμα .. ισως μονο κακο κανουν παρα καλο .... :yes:

και αυτο φιλικα ... και αναφερεται σε ολους μας
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2015, 10:53 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος marnik

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #292 στις: Απριλίου 05, 2015, 10:55 »
την ιδια γνωμη εχω κι εγω.τα υγρα μου δεν ξεπερνουν το 5% και στα TPA. το μονο που θεωρω δεδομενο ειναι οι αλλαγες γευσης ολη την ημερα.οταν κανω ενα υγρο για πολυ ωρα το χανω και με τις αλλαγες το ξαναβρισκω.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #293 στις: Απριλίου 05, 2015, 11:13 »
Συνατμιστες μου με τετοια ποσοστα αρωματος (ακου 23%!) το επομενο βημα θα ειναι πια η ενεσιμη χρηση του. Ως τωρα το πιο υποπτο συστατικο του ΗΤ φερεται το αρωμα.Ακομα και το 10% το θεωρω παρα πολυ.Το max που φτανω ειναι 5% και παλι με λιγωνει (ατμιζω ομως πολλα ml, 10-15 την ημερα). Συνηθως κινουμαι στο 3%, ακομα και με τα TPA.Θα προτεινα να εφαρμωσετε μειωμενες αναλογικα τις συνταγες κατα πολυ . Μπορει να μην ειναι αρχικα ικανοποιητικη ή αναμενωμενη η γευση αλλα δωστε του λιγο χρονο. Θεμα συνηθειας ειναι η προσαρμογη.



από αυτό το ποστ ξεκίνησε η συζήτηση και έχουμε βγει πολύ off topic



Εάν είσαι της γεύσης όπως εγώ και κάνεις  το υγρό υποτονικό με βάση ΤΑ ΔΙΚΑ μου προσωπικά γούστα σίγουρα στο τέλος θα ατμίσω περισσότερο ψάχνοντας τη γεύση .




Και για το τελειώνουμε μη χαλάμε τη ροή του topic:


H όλη μου ένσταση ήταν  που ο φίλος αντέδρασε  στο γεγονός που κάποιοι φτιάχνουν τα υγρά με 10% και κάνουν 4-5 μλ και προτείνει 10-15 με 3-5% άρωμα.

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #294 στις: Απριλίου 05, 2015, 11:59 »
Δε μπορώ να βρω πουθενά το oak wood. Γνωρίζει
κανένας που μπορώ να το βρω κατά προτίμηση Αθήνα ή κάποιο
παρόμοιο άρωμα?
  christos520 ποιά συνταγή έκανες του 10% ή του 23% ?


Αν έχεις διαθέσιμο δοκίμασε στη συνταγή σου 0.25% butterscotch. Σε πολύ μικρή συγκέντρωση δίνει την εντύπωση καμένης ζάχαρης και λίγο ξύλου. Σε καμία περίπτωση το ίδιο με αυτό που θέλεις αλλά ίσως βοηθήσει λίγο.

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #295 στις: Απριλίου 05, 2015, 12:05 »
Όπα παιδιά, γιατί είμαι και νέος στην κατασκευή υγρόν και αγχώθηκα λίγο. Και επειδή θέλω να είμαι σωστός και δεν θέλω να κάνω μακακιες, άλλωστε έφυγα από το τσιγάρο για κάτι ποιο σωστό, να ρωτήσω. Εδώ και 1 μήνα βρήκα μετά από δοκιμές μια γεύση που με ικανοποιεί για τα δικά μου γούστα και μία δεύτερη από αυτό εδώ το νήμα εξίσου καλή. Δεν μετράω σε ml αλλά σταγόνες. Έτσι, στα 30 ml βάσης που φτιάχνω, χρησιμοποιώ 60 περίπου σταγόνες αρώματος και ατμίζω πάνω κάτω 4-5ml την ημέρα. Συνεχίζω έτσι;

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #296 στις: Απριλίου 05, 2015, 12:32 »
@globalzero
Η προτροπη και πρόταση μου σαφεστατα αφορουσε ΜΟΝΟ το ποσοστο αρώματος (3-5%) και ΟΧΙ φυσικα την συνολικα ποσοτητα (10-15μλ) που απλώς ανέφερα ότι χρησιμοποιώ. ;)

@καρας12113
Δεδομενου οτι καθε μλ είναι περιπου 25-30 σταγονες, οι 60 στγ. που βαζεις στα 30μλ είναι περιπου επτα %.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #297 στις: Απριλίου 05, 2015, 14:05 »
Όπα παιδιά, γιατί είμαι και νέος στην κατασκευή υγρόν και αγχώθηκα λίγο. Και επειδή θέλω να είμαι σωστός και δεν θέλω να κάνω μακακιες, άλλωστε έφυγα από το τσιγάρο για κάτι ποιο σωστό, να ρωτήσω. Εδώ και 1 μήνα βρήκα μετά από δοκιμές μια γεύση που με ικανοποιεί για τα δικά μου γούστα και μία δεύτερη από αυτό εδώ το νήμα εξίσου καλή. Δεν μετράω σε ml αλλά σταγόνες. Έτσι, στα 30 ml βάσης που φτιάχνω, χρησιμοποιώ 60 περίπου σταγόνες αρώματος και ατμίζω πάνω κάτω 4-5ml την ημέρα. Συνεχίζω έτσι;

μια χαρα εισαι φιλε μου στα 7% αρωματος ... αφου και σε ικανοποιει κιολας ολα καλα...  :yes:

@marbass ουπς το ιδιο γραψαμε ... ειδα αλλο ονομα που εκανες προτροπη και μπερδευτηκα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #298 στις: Απριλίου 05, 2015, 14:09 »
Έτσι, στα 30 ml βάσης που φτιάχνω, χρησιμοποιώ 60 περίπου σταγόνες αρώματος και ατμίζω πάνω κάτω 4-5ml την ημέρα. Συνεχίζω έτσι;
Μια χαρά είσαι....Και εγώ σε καθαρή VG βάζω 7-9% άρωμα ανάλογα με την ένταση του κάθε υγρού που ετοιμάζω.
Πιο κάτω νιώθω υποτονικό το υγρό, πιο πάνω δεν έχω λόγο να ανέβω επειδή εκεί με καλύπτει γευστικά.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #299 στις: Απριλίου 05, 2015, 18:13 »
Νομίζω ότι στο θεμα με τα ποσοστά αρώματος δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι ή κατηγορηματικοί σχετικά με το τι είναι σωστό και τι όχι γιατί φοβίζουμε τους φίλους που τώρα μπαίνουν στο DIY (βλεπε karas....παραπάνω).
Να σημειώσουμε ότι οι διαφορές των ενδεικτικών ποσοστών στα αρώματα είναι πολύ μεγάλες και μεταξύ των εταιρειών αλλά ακόμα και μεταξύ των αρωμάτων της ίδιας εταιρείας.
Για παράδειγμα η πληθωρα των αρωμάτων της FlavourArt είναι μεταξύ 1%-3%, της TJuice 15% και της TPA από λίγες σταγόνες μέχρι και 15%. Και αναφέρομαι μόνο για ένα αρωμα.
Στην TPA υπάρχει υγρό που ρίχνεις μία-δυο σταγόνες (Caramel Cappuccino) ενώ πολλά άλλα αν δεν φτάσεις το 10% δεν παίρνεις αυτό που πρέπει.
Στις συνταγές τώρα που συμμετέχουν από 3 έως και 10 αρώματα είναι φυσικό τα ποσοστά να είναι ως συνολο μεγαλύτερα και είναι συνηθες το συνολικό ποσοστό να φτάνει το 15%-20% ακόμα και το 25%.
Όμως κρατηστε στο μυαλό σας ότι η μιξη αυτή είναι η ιδανική γι αυτόν που δημιούργησε τη συνταγή. Για σας μπορεί να μην είναι, να το θελετε πιο δυνατο, πιο ελαφρύ, μια γευση εντονοτερη η ασθενεστερη κλπ. Αυτή ειναι η μαγεία του DIY.
Και η πλειοψηφία των έτοιμων υγρών τι ποσοστό αρωμάτων πιστεύετε ότι έχουν; κάτω από 12%-15%; εγώ προσωπικά δεν το πιστευω....
Αν πάντως θελετε να χρησιμοποιήσετε μικρά ποσοστά αρώματος η χρήση αρωμάτων της FlavourArt είναι μονόδρομος...

Επίσης να πω ότι μάλλον ασχοληθήκαμε αρκετά με τον κλωνο του castlelong.... υπάρχουν πολλές άλλες συνταγές κλώνων και μη που βγάζουν φοβερό αποτέλεσμα, αρκεί να τις δοκιμάσουμε...

Τελευταίο από αυτά εφτιαξα το Seduce's Snake Oil (όχι του Dr Stanley Clark, της Seduce είναι)
Πολύ απλό, αλλά το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό για τα γούστα μου (αρχίζουν και μου αρέσουν οι κρέμες!).
Κρεμούλα λοιπόν με ελαφρύ άρωμα αχλάδι και λίγο από καρύδα, αρκετά γλυκοπιοτο....
Να σημειώσω ότι η συνταγή αυτή έχει άπειρες παραλλαγές με ποσοστά αρώματος από 8% - 20%, με διαφορετική κατανομή σε κρέμα και αχλάδι, άρα όπως είπαμε και πιο πάνω είναι καθαρα θεμα γούστου...

Αυτή που έφτιαξα είναι από το kritikalmass.net που έχει καλά reviews...


Pear (TPA) 5%
Bavarian Cream (TPA) 3%
Coconut (TPA) 2% (εάν βαλετε Coconut extra που είναι πιο δυνατό, βάλτε 1%)

Τελος απλά ενημερωτικά να σημειώσω ότι το Bavarian Cream (TPA) που χρησιμοποιείται σε αυτή τη συνταγή είναι το άρωμα που συμμετέχει στις περισσότερες συνταγές στο e-liquid-recipes, πάνω από 10000.  :o
Αξίζει να ρίξετε μια ματιά σε αυτή τη σελίδα για να δείτε τα αρώματα που χρησιμοποιούνται περισσότερο.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207699 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias