vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

541 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος JanP

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1290 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 16:54 »
Υπάρχει κάποια πρόταση για mouth to lung rta, με κύριο σκοπό τη γεύση; (Εκτός από τον Eviva)
Εχω calix, phenomenon και kayfun, τέτοιου είδους τζούρα ψάχνω. Ο tfv4 mini είναι κάτι
αντίστοιχο;
Κάθε πρόταση δεκτή!

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1291 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 20:17 »
O TFV4 είναι στην άλλη άκρη τελείως από αυτό που ζητάς.  :))

Δες Τηλέμαχο ή Ubertoot v2.

Αποσυνδεδεμένος bill giouzelidis

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
  • IPV D2 v3-SUBTANK MINI V2
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1292 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 20:30 »
Υπάρχει κάποια πρόταση για mouth to lung rta, με κύριο σκοπό τη γεύση; (Εκτός από τον Eviva)
Εχω calix, phenomenon και kayfun, τέτοιου είδους τζούρα ψάχνω. Ο tfv4 mini είναι κάτι
αντίστοιχο;
Κάθε πρόταση δεκτή!
Αν σε ενδιαφέρουν οι κλώνοι  ωραίος είναι και ο pico https://www.fasttech.com/products/0/10019222/4012500-authentic-rcomen-pico-s-rta-rebuildable-tank

Αποσυνδεδεμένος JanP

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1293 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 12:40 »
Είδα χθες το review του Kayfun v3 mini, οπότε μάλλον θα περιμένω να
εμφανισθεί εδώ Ελλάδα. Θέλω να δω και τί ετοιμάζει ο gus!

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1294 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 12:53 »
Μπορούμε να βρούμε τον huriccane 1.3 για αγορά από Ελλάδα ?


Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1295 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 13:20 »
ισως τον ξαναφερουν μονο εδωhttp://www.thevapersboutique.com/index.php?route=product/product&path=3_45&product_id=483

Αποσυνδεδεμένος Chriski

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1296 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 15:05 »
Καλησπέρα σε όλους!!!


Σε λίγες μέρες θα είμαι κάτοχος ενός goblin 3ml mini. Η επιλογή μου είναι καθαρά για λόγους αισθητικής
και μεγέθους. Μετά απο ψάξιμο είδα ότι μάλλον μου κάνει και έτσι τον παρήγγειλα.
Η ερώτηση μου για να μπούμε στο ψητό έχει να κάνει με τον επόμενο που θα πάρω ο οποίος θέλω να είναι σίγουρα επισκευάσιμος και μικρός σε μέγεθος...
Έχετε να μου προτείνετε κάτι?

Αποσυνδεδεμένος veduracell

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1297 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 15:14 »
σε μικρά μεγέθη δεν είναι και πολλές οι επιλογές... τι είδος ατμίσματος σου αρέσει?τσιγαρίσιες ή πνευμονικές?στα ποσα βαττ ατμίζεις?τι σύρματα χρησιμοποιείς ή θες να χρησιμοποιήσεις τελοςπάντων?

Αποσυνδεδεμένος Chriski

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1298 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 10:03 »
Γενικά πνευμονικές, αλλά λόγο αυτού που πήρα που είναι για πνευμονικές θέλω ενα πιο τσιγαρίσιο.
Στον tron s που έχω τωρα παίζω canthal στα 0,5 με 20w και ni στα 35w με θερμοκρασία 270.
Γενικά έχω πάρει και ss εκτός απο τα παραπάνω 2.




Αποσυνδεδεμένος JanP

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1299 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 16:25 »
@Chriski

Να σου προτείνω, από προσωπική εμπειρία κι αρκετή χρήση, τους εξής:
Calix, Phenomenon, Eviva, Τηλέμαχο, Kayfun, Expromizer.

Στήνω με ni200, είτε pure, είτε tempered, 0,25μμ - 0,32μμ, 200ºC - 230ºC, 15w - 40w.

Ατμίζω μόνο τσιγαρίσιους κι είμαι της γεύσης!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 29, 2016, 16:34 από JanP »

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1300 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 01:25 »
Καλημέρα σας.

Έχω τον Subtank mini V3 κάνα δίμηνο και τα πάμε μια χαρά. Αποφάσισα, τρομάρα μου, και πήρα και τον SXK Nebula Wine (https://www.fasttech.com/products/0/10018412/3806100-sxk-nebula-wine-tank-rta-rebuildable-tank-atomizer). Έχει καλές κριτικές, (απ' ότι φαίνεται) καλή ποιότητα, κορυφαία τιμή και, θεώρησα, πως θα είναι απλός στο στήσιμο. Όμως τα σταφιδιασμένα από τις διαρροές χέρια μου λένε μια άλλη ιστορία...

Βασικά, όσον αφορά τα υλικά, κάνω το ίδιο στήσιμο όπως και στον Subtank: Kanthal 0,28mm, 6 σπείρες με μικρές αποστάσεις, περίπου 1,5Ohm και περνάω ικανή ποσότητα βαμβακιού, ούτε σφικτό ούτε χαλαρό. Το πως θα κοπεί το βαμβάκι και το πόσο μακρύ θα είναι φυσικά δεν είναι το ίδιο με τον Subtank.

Υποθέτω λοιπόν πως το πρόβλημα με τις διαρροές προκαλείται από την ποσότητα βαμβακιού που χρησιμοποιώ. Αν είναι πολύ ή λίγο δεν το ξέρω.
 - Δοκίμασα να κόψω το βαμβάκι μέχρι το κάτω μέρος του deck εκεί που ξεκινάνε οι εισαγωγές του υγρού και να χώσω όσο βαμβάκι μπορώ μέσα στα κανάλια.
 - Δοκίμασα το ίδιο μήκος βαμβάκι αλλά έβαλα πιο λίγο στα κανάλια.
 - Δοκίμασα το ίδιο μήκος αλλά το βαμβάκι το έκοψα σαν βελάκι και έβαλα στα κανάλια μια μυτούλα βαμβάκι.

Πόσο βαμβάκι μπορεί να θέλει τελικά; Θέλει βαμβάκι στα κανάλια εισαγωγής; Μήπως παίζει ρόλο και η συνολική ποσότητα βαμβακιού μέσα στο deck γιατί θέλει στρίμωγμα μετά το βρέξιμο για να μπορέσω να βιδώσω την καμπάνα (αν το λέω σωστά) χωρίς να το χαλάσω.

Αυτά τα «ολίγα». Thanks! :)

Εγώ βάζω λίγο μακρύτερο βαμβάκι, το διπλώνω επάνω στο deck και αυτό που είναι στο κανάλι τροφοδοσίας το πιέζω μέσα.
Το δικό μου πρόβλημα δεν είναι οι διαρροές (δεν έχω καθόλου) αλλά είναι πιο σοβαρό: Το χτύπημα...
Μιλάμε δεν μπορώ να κάνω τζούρα με τίποτε, πνίγομαι άσχημα. Δοκίμασα και 8άρι υγρό (κανονικά κάνω 12) και παθαίνω κρίση βήχα. Αντίσταση canthal 0,3mm 1,2Ω & fiber freaks.
Τι να φταίει ρε γμτ???

Αποσυνδεδεμένος veduracell

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1301 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 01:54 »
Δοκίμασε να κατεβάσεις την αντίσταση σου πιο χαμηλά ..προσοχή οχι να ακουμπάει πουθένα αλλά πιο χαμηλά

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1302 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 02:24 »
Θεωρείς πως αυτό το κλάσμα του χιλιοστού ευθύνεται για το ανελέητο χτύπημα???

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1303 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 03:06 »
 Γενικά μη χρησιμοποιείται πολύ βαμβάκι, κανένα deck δέν είναι φτιαγμένο για να δουλεύει τίγκα στο βαμβάκι, να τσεκάρεται εάν το βαμβάκι σας θέλει κάποιου είδους αραίωμα (ψάξτε για reviews στο youtube που στήνουν τον ατμοποιητή σας).
 Χτύπημα περίεργο μπορεί να σου κάνει επίσης εάν η αντίσταση  είναι πολύ κοντά στην εισαγωγή αέρα , τέλος δοκίμασε και με λιγότερο αέρα απο την ρύθμιση του tank.
 Μια photo της αντίστασης στημένη στο deck ίσως α βοηθούσε για συμβουλες.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1304 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 18:54 »
Δοκίμασε να κατεβάσεις την αντίσταση σου πιο χαμηλά ..προσοχή οχι να ακουμπάει πουθένα αλλά πιο χαμηλά

Και όμως, αυτό το κλάσμα του χιλιοστού ευθύνεται για μεγάλο μέρος του χτυπήματος  :respect:
Αφού είδα πως όντως ήταν ψηλά, την πίεσα λίγο σακάτ και το χτύπημα μειώθηκε αισθητά μαζί με την τιμή της αντίστασης που από 1,23Ω πήγε στα 1,10 (???).
Ο βήχας βέβαια συνεχίζει αλλά μάλλον το vamp vape που έχω μέσα έχει πολύ PG η οποία σε συνδυασμό με ένα ελαφρύ κρύωμα που έχω με τσακίζει...
Επειδή βαριέμαι να τον ξαναστήσω, θα τον αδειάσω και θα του ρίξω σκέτο VG σιρόπι να δω τι θα κάνει.

Πάντως ο ατμοποιητής είναι πολύ τίμιος για τα λ7 που έδωσα ($9,5 σε προσφορά). Όπως είναι δεν κάνει για MTL γιατί είναι απελπιστικά αεράτος αλλά αν του βάλεις ένα δακτυλίδι και του κλείσεις τους 2 τεράστιους αεραγωγούς που έχει κάτι κάνεις. Παρήγγειλα και ένα σωληνάκι teflon που θα μπει στον αεραγωγό κάτω από την αντίσταση ώστε να ανεβαίνει η μισή ποσότητα αέρα.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1507 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz