vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

536 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, Jorge, kosktaxi

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #780 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 22:40 »
@ExMortus Μωρέ και εγώ δεν το φοβάμαι πια ΤΟΣΟ πολύ - αφού μου βραχυκύκλωσε ΕΠΑΝΩ στο iStick, ενώ το χρησιμοποιούσα, και απλά είδα την αντίσταση σαν... αντίστροφη μέτρηση: "1Ohm... 0,9Ohms... 0,8Ohms...". Το πρόλαβα πριν το μπαμ.  :))

Για το ADHD δεν έχω "επίσημη διάγνωση" - με φίλους γιατρούς που είχα μιλήσει σε καθαρά off-the-record φάση μου είχαν πει πως είναι αμφιλεγόμενη κατάσταση και κάποιοι δεν το αναγνωρίζουν καν. Έχω, πάντως, τα 9 στα 10 συμπτώματα, ανάλογα με το ποιό test έχω δοκιμάσει online.  :idiot1:

Για το στήσιμο, ναι, αυτά πάνω-κάτω λένε και τα περισσότερα tutorials που έχω δει online, και αν δεν υπάρχει κάποια Σιωνική συνομωσία πίσω από την όλη υπόθεση, υποκρύπτοντας πολύτιμες πληροφορίες για την επιτυχή έκβαση της, μάλλον όντως δεν είναι και πυρηνική επιστήμη.  :confused1:

Το σημαντικότερο από ό,τι έχω καταλάβει είναι οι επαναλαμβανόμενοι έλεγχοι στο ομόμετρο, ακόμα και μετά το επιτυχές στήσιμο, κατά τη χρήση, π.χ. μετά από κάθε ξαναγέμισμα (ή... κάθε 2-3... 30 αν είσαι λάρτζ) αξίζει να το ξανα-ελέγχεις, αφού ακόμα και αν είσαι σίγουρος, όλο και παίζει να ψιλο-ξεφύγει κάτι. Μόλις διάβαζα για τον Cthulhu, που επίσης τσίμπησα, πως τα "βιδάκια" του είναι επίπεδα και έχουν την τάση να σηκώνονται με τη χρήση.

Για το Dry Burn, αν διάβασα και κατάλαβα καλά, είναι το "ψήσιμο" του coil απευθείας στο μοντάκι (ή με αναπτήρα, κατά προτίμηση βουτανίου - έχετε να προτείνετε κανένα φθηνό-καλό;!) ώστε "να πέσει καθάρισμα - περισσότερο ίσιωμα".

Για το ADHD, άσ'τα, το έχω με όλα. Για αυτό τα πηγαίνω καλά με software στους υπολογιστές, οτιδήποτε software, σε οτιδήποτε υπολογιστές, μα παθαίνω κοκομπλόκο με απλές φάσεις του στυλ "να θυμηθείς το κασέρι να είναι κομμένο σε φέτες" (και φέρνω γάλα για πήξιμο).  :-[

Όσο για τα Clapton Coils, κάπου έχω κάτι σχετικά MP3s. Δεν είναι αυτά που ενώ τα στρίβεις παίζει σχετική μουσική υπόκρουση;  ;D

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #781 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 22:54 »
Σου τραγουδάει το Layla ο ατμοποιητής ενώ ατμίζεις  :))


Δεν χρειάζεσαι αναπτήρα. Αυτόν άστον για αυτούς που χρησιμοποιούν mesh. Πύρωμα απ' το μοντάκι και πείραγμα με την τσιμπίδα και το κατσαβιδάκι.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #782 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 00:20 »
Πείραγμα αφού αφήσεις το κουμπί και σταματήσει να πυροβολάει το μόντ όμως. Εκτός αν έχεις κεραμικό τσιμπιδάκι.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #783 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 00:20 »
Kαλησπερα υπαρχει και η αποψη του γιατρου κ.Φαρσαλινου οτι ποτε δεν κανουμε dry burn,μην το ξεχναμε.
Βεβαια οπως λεμε και εδω μεσα,μεγαλα παιδια ειμαστε και υπευθυνοι των αποφασεων μας :bye:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #784 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 00:37 »
Δεν χρειάζεσαι αναπτήρα. Αυτόν άστον για αυτούς που χρησιμοποιούν mesh. Πύρωμα απ' το μοντάκι και πείραγμα με την τσιμπίδα και το κατσαβιδάκι.

Αυτή τη φράση τι την ήθελες? Τώρα θ' αρχίσει να ρωτάει για το mesh :laugh1:

Φίλε ducklord μη με παρεξηγήσεις, αστειεύομαι καλόπιστα :yes:
Εγώ μια φιλική συμβουλή θα σου δώσω από την εμπειρία που έχω πλέον στα του φόρουμ. Δεν μπορείς να φανταστείς πόση βοήθεια πήρα ως νέος ατμιστής, τόσο σε βασικές γνώσεις όσο και σε πιο εξειδικευμένα θέματα, όταν σχεδόν μετά από δυο μήνες παρουσίας στο φόρουμ, αντιλήφθηκα ότι πολλές απαντήσεις στις απορίες μου -εκτός από άλλες πηγές- υπήρχαν ήδη στην αρχική σελίδα του φόρουμ στην εγκυκλοπαίδεια.
Με τον καιρό και μαθαίνοντας περισσότερα πράγματα είχα τη δυνατότητα πλέον να διατυπώνω πιο στοχευμένες/εξειδικευμένες απορίες, δίνοντας την ευκαιρία στα άλλα μέλη να μου δώσουν σαφέστερες/ακριβέστερες απαντήσεις και αφενός να μου δίνουν λύσεις σε γνωστά για τους άλλους προβλήματα και αφετέρου να εμβαθύνω κι εγώ περισσότερο τις γνώσεις μου.

Αφού έχεις τη διάθεση και το χρόνο να διαβάσεις και να μάθεις περισσότερα, η εγκυκλοπαίδεια θα ήταν μια καλή λύση πιστεύω και για σένα. Ρούφηξέ την και επεξεργάσου τις πληροφορίες με τον δικό σου ρυθμό και τρόπο, ενώ παράλληλα μπορείς να "βουτήξεις" και σε πιο εξειδικευμένα νήματα για τους ατμοποιητές και τις συσκευές που χρησιμοποιείς ή σ' ενδιαφέρουν για το μέλλον.
Είμαι σίγουρος ότι στη συνέχεια οι όποιες απορίες σου θα είναι πολύ πιο εύκολο να απαντηθούν χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε "ένα βήμα μπροστά και δύο βήματα πίσω" που έγραφε και ο Βλαδίμηρος

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #785 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 01:22 »
@all Thanks παίδες. Αναμένω Kanthal - Kuro Coiler από FT για να συνεχίσω πειράματα.

@Ribot Εμ... Έχω διαβάσει όλα τα θέματα στην Εγκυκλοπαίδεια - αν και κάποια "τα προσπέρασα ταχέως-ταχέως" με ένα γρήγορο skimming (π.χ. δεν έχει νόημα να εμβαθύνω στα φιλτράκια (αφού όπως επισημαίνει και το ίδιο το άρθρο πρόκειται, πια, για κάτι ξεπερασμένο).

Γενικά, πριν ρωτήσω κάτι, πάντα κάνω και δυο αναζητήσεις - μια "in-site", "από επάνω δεξιά" και μια "μέσω Λαμίας" (βλλεπε Google site search, αριστερά). Αν δεν βρω αυτό που ψάχνω, ή θεωρήσω για κάποιο λόγο πως οι πληροφορίες δεν με καλύπτουν, ρωτάω.

Αποσυνδεδεμένος meyas1987

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #786 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 03:39 »
 :thumpup: Και να συνεχισεις να ρωτας,
οποτε εχεις ερωτηματα να ρωτας ,
 αυτην ειναι η εννοια των forum ,
και αν στην "πεφτουν" ,μην μασας ,
ειναι χαρακτηρηστικο του νεοελληνα δυστυχως...
Αλλα παντα θα βρεθει καποιος να σου απαντησει τι και αν γνωριζει..

Αποσυνδεδεμένος MrExo

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #787 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 22:14 »
Trion RBA vs Lemo2
Για αεράτες Τζούρες ποια είναι η καλύτερη επιλογή απο τους δύο?
Επίσης μήπως υπάρχει και πιο αεράτος επισκευάσιμος ?

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #788 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 22:40 »
Αν υπάρχει λέει.


Goblin mini, Goblin V2, Cthulhu, Billow V2 και Silverplay με μια πρώτη σκέψη. Τα Goblinakia και τον Βillow τα συστήνω ανεπιφύλακτα.


Όταν λέμε αεράτες τζούρες εννοούμε πνευμονικές, έτσι; Αν πας να κάνεις mouth to lung με κάποιο απ' αυτά θα σου πέσουν τα μάγουλα. Εκτός απ' το Goblin mini. Έχει πολύ "ευρύ" airflow και επιλογή για μονή αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος MrExo

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #789 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 23:00 »
Ρωτάω για έναν φίλο.
Λογικά για πνευμονικές το θέλει αλλα δεν νομίζω να ξέρει και την διαφορά :P
Απλα θέλει να ατμίζει και να βγάζει πολυ ατμό χωρίς να χρειάζεται να πιέζεται

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #790 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2015, 17:21 »
Ρε παιδιά, ξεκινώ με μια παραδοχή: ναι, η Petra έχει δίκιο, είμαι noob και απλά μου αρέσει να κολυμπάω στα βαθειά. Και τώρα στο πρόβλημα (κάποιοι έχουν ακολουθήσει τη... saga μου και εδώ θα γελάνε).

Παρήγγειλα μια σειρά ατμοποιητών από FT. Οι περισσότεροι - από ό,τι μου είπαν και εδώ πολλοί - ψιλο-αντβάνσντ για κάποιον που ξεκίνησε το άτμισμα μόλις πριν δυο μηνάκια (πάνω-κάτω). Orchids, Silverplay, Goliath, Goblin, Cthulhu και άλλοι στην παρέα.

Μαζί με αυτά, 30 μέτρα Kanthal, 28-30-32 AWG. Και ένα Coil Master (Kuro Coiler Clone - όχι clown).

Στο θέμα μας.

Μου έφτασαν πρώτοι οι Triton, Goblin, Cthulhu και Goliath. Εδώ να σημειώσω πως είχα και μια Ατλαντίδα, της οποίας τα coils είχα ξαναφτιάξει - δεν μου φαίνεται δύσκολο πια. Ομοίως, μετά από πολύ παίδεμα (...να συνηθίσω πως "το Coil Master ΔΕΝ θέλει πίεση" - και πολλά-πολλά μέτρα overlapped coils), έστησα τον Goliath. Που μπερδεγουέη είναι κορυφή, αλλά στο θέμα μας.

ΓΙΑΤΙ Goblin και Cthulhu μου βγάζουν πρόβλημα και "πηδάνε" στο ομόμετρο; Ξέρω, ξέρω, διότι "είμαι νούμπ και δεν τους έστησα σωστά". Έλα που έχω ελέγξει πάλι και πάλι πως ΔΕΝ έχει κοπεί το coil (μου έτυχε και αυτό)! Έλα που έχω ελέγξει πως ΔΕΝ γίνεται κάποια επαφή, κάπου, κάπως.

Σε φάση που είδα "ψιλο-σταθερό" το coil, σε κάποιες προσπάθειες (διαφορά της τάξης του +/- 0,1Ohm, που μου βγάζει και στα original coils της Ατλαντίδας μια στις τόσες), και τους δοκίμασα πάνω στο iStick, "διάβασε" το (διπλό) coil ως 1,4 (σωστά). Δεν έδειξε καμία ένδειξη "short". Με το που το βάρεσα, δοκιμαστικά, το ξαναδιάβασε ως 1,2Ohm, αμέσως μετά (ΧΩΡΙΣ να το ξαναπατήσω) ως 1Ohm, 0,8Ohms, όπου και... έβγαλα τον ατμοποιητή πανικόβλητος διότι είχε αρχίσει να μου θυμιζει αντίστροφη μέτρηση Mission Impossible!

Καμιά ιδέα τι παίζει; Έχει όντως να κάνει με τη νουμποσύνη μου - να συνεχίσω να προσπαθώ - ή παίζει πιθανότητα κατασκευαστικού λάθους; Δεν θα ρωτούσα (όπως... είχε προβλέψει και η τιτανοτεράστια Petra) αν δεν είχε συμβεί το περίεργο με την "αντίστροφη μέτρηση" του iStick! Θέλω να πω, πες πως όντως έκανα λάθος στο coil - δεν "θα σόρταρε"; Δεν θα έβγαζε ένδειξη "check atomizer" (or something) το iStick; Για "αντίστροφη μέτρηση" ΔΕΝ έχω ξανακούσει ή ξαναδιαβάσει πουθενά!

Υ.Γ.: Σκέφτηκα την πιθανότητα "να μην πιάνουν καλά τα ποδαράκια των coils στις βίδες", αφού όσο να'ναι προσπαθούσα να παίξω over-Ohm σε σχεδιασμένους-για-sub-Ohm ατμοποιητές, χρησιμοποιώντας λεπτό Kanthal (30-32AWG). Δοκίμασα λοιπόν και sub-Ohm στήσιμο με 28AWG, χωρίς να το κουμπώσω στο iStick, ελέγχοντας το μόνο μέσα από το ομόμετρο: 0,8Ohms - 1,2Ohms - 0,9Ohms - 1,7Ohms... Και τα coils ακίνητα (το τσέκαρα ακόμα και... σηκώνοντας τον ατμοποιητή με κατσαβίδι περασμένο μέσα από αυτά - σταθερότατα).

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #791 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2015, 18:01 »
Βάλε τον ατμοποιητή πάνω στο ωμόμετρο. Ακούμπα κάθε αντίσταση στιγμιαία με το κατσαβιδάκι. Αν τα Ωμ χοροπηδάνε σαν τρελά, κάτι έχεις κάνει λάθος. Στρίψε καινούργια αντίσταση, σφίξε τις βίδες, τι να σου πω. Μπορεί οι βίδες να έκοψαν το σύρμα και να μην το κατάλαβες.


Αν όχι, την πάτησες. Μπορεί να φταίνε οι πόλοι των ατμοποιητών που δεν κάνουν καλή επαφή (στην καλύτερη θα θέλουν καθάρισμα), το ωμόμετρο και το istick δεν μετράνε καλά (μάλλον απίθανο), οι κλώνοι που τσίμπησες είναι μάπα και άλλα πολλά.


Αυτό σου έλεγε η Petra, μερικές φορές μόνο πείρα χρειάζεται. Αν τα είχα μπροστά μου, λογικά θα καταλάβαινα τι φταίει. Μέσα απ' τα μάτια σου η περιγραφή του προβλήματος είναι τελείως υποκειμενική, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι έχεις κάνει λάθος που θεωρείς ότι είναι σωστό.

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #792 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2015, 18:03 »
Περαν αυτών που σου είπε ο ExMortus, πιθανώς να εχει "κολλήσει" στα πλαϊνά της βίδας κομματάκι απο προηγούμενο σύρμα...


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #793 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2015, 18:44 »
Τους έλυσες τελείως τελείως για να τους καθαρίσεις; Αν όχι τότε παίζει να έχουν μείνει γρέζια και προκαλούν short κάπου. Αν ναι τότε υπάρχει πιθανότητα ή να μην το έκανες καλά οπότε πάμε στο προηγούμενο ή όταν έβαζες πάλι τον θετικό πόλο να τον έβαλες στραβά και να ακουμπάει σε κάποιο σημείο με τον αρνητικό.

Ή το pin του 510 δεν κάνει καλά επαφή, δεν τους ξέρω καλά τους άτμο που πήρες, δεν ξέρω αν έχουν βιδωτό ή press fit.

Ή κάτι παίζει με τις βίδες και το σύρμα...

 :))


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #794 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2015, 20:49 »
Θα σου πρότεινα να ελαττώσεις λιγο τις μεταβλητές σου. Πιάσε Ένα μοντακι με Ένα ατμοποιητή και Ένα συρμα και αλλαξε του τα φωτα στις δοκιμες, στα στησίματα, στα λυσίματα κοκ.  Οσο πολύπλευρα και αν δουλευει το μυαλο ενός ανθρώπου και οσο και να απορροφα γνωση διαφορετικα από κάποιο άλλο, η εμπειρια θελει χρονο και εξιχνιασμένες αποτυχίες ...

Ααα.. και αν ο Cthulhu σου δουλέψει σωστά θα πάθεις πλακα από την Γευση του..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1519 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz