vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

269 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Olga68, Jorge, lounik

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4650 στις: Ιουλίου 30, 2023, 19:41 »
...Dead Rabbit MTL και Berserker B3... με γνώμονα αποκλειστικά την γεύση . Παρακαλώ τα φώτα σας αν έχετε κάποιον από τους 2.

Επίτρεψέ μου 2 παρατηρήσεις:

1) Επειδή δεν κάνω γεύσεις, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι για καλύτερη γευστική εμπειρία & απόλαυση δίνω σημασία στην τζούρα ενός ατμοποιητή & όχι τόσο στην γεύση. Ασε που στις μέρες μας η απόδοση των ατμοποιητών (ακόμα & αν συγκρίνεις hi-end με budget) είναι ουσιαστικά θέμα προσωπικό του κάθε ατμιστή, παρά αντικειμενικής υπεροχής κάποιων έναντι κάποιων άλλων.

2) ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ όλοι οι ατμοποιητές (κατά την προσωπική μας αντίληψη πάντα) με τον ίδιο τρόπο τα ίδια προφίλ υγρών. Μπορεί εγώ να σου προτείνω τον έναν από τους 2 επειδή αποδίδει ουάου τα φρουτάκια & τα μπακλαβαδάκια μου, αλλά να σε πάρω στο λαιμό μου επειδή για σένα που κάνεις καπνικά & ΝΕΤ η επιλογή θα έπρεπε ήταν ο άλλος.

Τί θα έκανα στη θέση σου...

α) θα προσπαθούσα να δοκιμάσω & τους 2 ΚΑΙ με το ίδιο υγρό/α που κάνω,

β) Θα προσπαθούσα να βρω άτομα (που όμως τα ξέρω & που έχουμε παρόμοια γούστα & προτιμήσεις) & θα έπαιρνα γνώμες

γ) ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ, θα έπαιρνα αυτόν που θα...τάβλωνε το μάτι μου περισσότερο... 😇

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4651 στις: Ιουλίου 31, 2023, 13:35 »
Παιδιά καλησπέρα!
Έχει δοκιμάσει κανείς τον Dead Rabbit MTL?
Είμαι ανάμεσα σε αυτόν και τον Berserker B3 με γνώμονα αποκλειστικά την γεύση . Παρακαλώ τα φώτα σας αν έχετε κάποιον από τους 2.

Θα ανεβάσω παρουσίαση αυτές τις μέρες του Dead Rabit MTL.

Αλλά θα γράψω αυτό για αρχή για να σε βοηθήσω, σφυράει όταν κάνεις τζούρα. Όχι τόσο ώστε να ενοχλεί αλλά εμένα να ακούω τον αέρα λες κ πάει να σφυρίξει κ δεν τα καταφέρνει με ενοχλεί.

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4652 στις: Ιουλίου 31, 2023, 14:18 »
Είμαι και εγώ κάτοχος εδώ και 3 μέρες, και κατά την γνώμη μου έχει εύκολο στήσιμο, καλή γεύση, καλό χτύπημα, μικρή κατανάλωση.


Στα μείον:

Για να γεμίσεις πρέπει να κλείσεις τον αέρα, να τον γεμίσεις, να τον γυρίσεις ανάποδα, και μετά να ανοίξεις τον αέρα (τίποτα δύσκολο)

Με την κοντή καμπάνα και κοντό drip tip δεν παίζει με τίποτα, πολύ καυτός ατμός.


Κανα πεναλτάκι το σφυρίζεις αν ρουφάς μανιωδώς... (...υπερβολή, στο όριο είναι, δεν με ενοχλεί)


Τίμιος για τα λεφτά του.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9588
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4653 στις: Αυγούστου 01, 2023, 07:09 »
Να προσθέσω επίσης , σε σχέση και με προηγούμενο ερώτημα, ότι ο Berserker B3 συγκριτικά με τον Dead rabbit mtl , είναι πιο πλήρης σαν ατμοποιητής. Από κάθε άποψη. Προσωπικά θα τον προτιμούσα στα 22mm. H έκδοση mini των 22mm θα κυκλοφορήσει το αμέσως προσεχές διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος Υπ ατμόν

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4654 στις: Αυγούστου 02, 2023, 03:18 »
Παιδιά καλησπέρα!
Έχει δοκιμάσει κανείς τον Dead Rabbit MTL?
Είμαι ανάμεσα σε αυτόν και τον Berserker B3 με γνώμονα αποκλειστικά την γεύση . Παρακαλώ τα φώτα σας αν έχετε κάποιον από τους 2.
Να επιβεβαιώσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι, αν και ωραία η τζούρα του, ο Λαγός είναι θορυβώδης. Χαρακτηριστικό το οποίο μπορεί να είναι περισσότερο, λιγότερο ή καθόλου ενοχλητικό, αναλόγως το άτομο. Προσωπικά δεν το θεώρησα ζήτημα, αν και θα προτιμούσα να μην το παρουσίαζε. Αυτό που ήταν πράγματι ζήτημα, αφορούσε το χτύπημα του. Και είναι κάτι που έκρινα πως θα πρέπει να αναφερθεί κι από μένα, ώστε να ληφθεί σοβαρά υπόψη από τους (λίγους μάλλον) ατμιστές εκείνους που έχουν μια ευαισθησία και δεν το επιθυμούν ιδιαίτερα.

Με 70/30 στα 10mg λοιπόν, με ξετίναξε! Ούτε και στα 6mg το βρήκα κατά πολύ ηπιότερο -και μάλιστα όχι με freebase αλλά με υβριδική nic 50/50 και στις δύο περιπτώσεις. Το throat hit που έχει είναι συγκριτικά κατά πολύ εντονότερο (υπερδιπλάσιο plus, θα έλεγα) από εκείνο του Alberich που θεωρείται από πολλούς αρκετά δυνατό. Ενδεικτικά, με Ni80 fused clapton 0.75/0.8 ohms σε εύρος 15W-18W που παίζω συνήθως, χρειάστηκε να κατέβω στα 12W-13W ώστε να μου είναι υποφερτός ο ατμός στα 6mg. Με τη προσαρμογή της υψηλότερης καμινάδας πράγματι βελτιώνεται, αλλά όχι και ιδιαίτερα για τις προδιαγραφές του δικού μου λαρυγγιού. Με μονόκλωνο τα πήγε καλύτερα, αλλά δεν έκανα παραπάνω από ένα στησιματάκι με τέτοιο, καθότι δεν προτιμώ πλέον την απόδοσή τους γευστικά.

Κατά τα άλλα τον βρήκα κι εγώ πολύ εύκολο στο στήσιμο, με την υποσημείωση όμως ότι αν πάς να γεμίσεις με ανοιχτό τον αέρα έχει το «κουσούρι» ορισμένες φορές να σου στάζει. Η λύση εκεί είναι η πρακτική που αναφέρει προηγουμένως ο gstamatos -με την επισήμανση ότι για να δουλέψει αυτό αποτελεσματικά, θα πρέπει να μη τιγκάρεις το τανκ γεμίζοντας εντελώς ως το χείλος του, έτσι ώστε όταν αφού γεμίσεις και γυρίσεις ανάποδα ανοίγοντας τον αέρα, να έχει περιθώριο εκτόνωσης η υποπίεση. Πάντως, ούτε κι αυτό είναι πρόβλημα, το εφαρμόζω και στον Άρη μου που ορισμένες φορές στο γέμισμα μου συμπεριφερόταν παρόμοια.

Αναφορικά με τη γεύση του και με την επισήμανση ότι είμαι νιούμπης με πολύ μικρή εμπειρία: Τον δοκίμασα κυρίως με ημικαπνικά, αλλά κατανάλωσε κι ένα φρούτο και μια φραουλόκρεμα. Συγκριτικά αναμεταξύ των Ares II, Alberich (v1) και Brunhilde MTL, όπου είναι και οι μόνοι επισκευάσιμοι που προς το παρόν διαθέτω, η γεύση του ήταν για μένα σε γενικές γραμμές αξιοπρεπέστατη++. Εμφανώς καλύτερη από εκείνη του Alberich και κατά τι υποδεέστερη από αυτή της Μπρουχίλδας. Εάν δεν είχα πρόβλημα με το χτύπημα, από γεύση θα ήτανε keeper. Δυστυχώς αυτό κατέστρεψε την εμπειρία μαζί του, με αποτέλεσμα να περάσει στην κατοχή του gstamatos (γειά σου Γιώργο!  ;) ) και στο καπάκι να τον αναπληρώσω την ίδια ημέρα με τον Berserker V3.

Συγκριτικά λοιπόν με τους δύο, αλλά και με όλους τους υπόλοιπους Ατμο που αναφέρω στην ανάρτησή μου πως διαθέτω, ο Berserker V3 από το πρώτο τανκάκι φάνηκε να υπερτερεί αναμεταξύ τους. Τέταρτη μέρα τώρα του έχω πιεί τα μέταλλα.

Καταρχάς είναι μετρημένος στα γκάζια του, δεν έχει εκπλήξεις, θα του βάλεις 10ρα και θα ατμίσεις 10ρα -τέλος. Βρίσκω τη τζούρα του πολύ καλή και smooth, καλύτερη από αυτή του Λαγού (ο αέρας που παίζω είναι στα 1.2 με 1.4, ανάλογα τον Ατμο). Η γεύση που μου δίνει (με τις προδιαγραφές αντιστάσεων Watt και αναλογίας υγρών που έχω προαναφέρει) είναι στρογγυλή και γεμάτη με νότες που δεν βγάζουν αιχμές, και θα την έκρινα ως την ικανοποιητικότερη για μένα αναμεταξύ των άλλων Ατμο που διαθέτω ως τώρα. Επίσης μου δίνει μια εντύπωση ότι σα να χρωματίζει κάπως γλυκαίνοντας τα υγρά, αλλά δεν παίρνω και όρκο για αυτό. Να πω ότι δεν παρατήρησα αξιοσημείωτες διαφορές στην απόδοση με την υψηλή καμινάδα του  πλήν της χωρητικότητας. Επίσης προς το παρόν τον δοκίμασα μονάχα με ημικαπνικά. Αύριο θα βαμβακώσω εκ νέου με Purple Rain της Dinner Lady για να τον δώ και σε φρούτο.

Βρήκα ενοχλητικό μαζί του το γεγονός ότι στο setup των 2ml το πολύ κοντό τζαμάκι του καθιστά προβληματική την επιθεώρηση της στάθμης του υγρού. Όταν η στάθμη κατέβει από το τζαμάκι της κορυφής στο επίπεδο της καμπάνας, ύστερα από λίγο σε πιάνει ένα άγχος. Χρειάζεται κάθε λίγο και λιγάκι να γυρνάς τον Ατμο με κλίση στο πλάι και να περιμένεις τα υγρά να κατέβουν και να ισορροπήσουν για να ελέγξεις την πληρότητα τους. Φαντάζομαι ότι εμπειρικά με το καιρό θα το καταλαβαίνεις από τις τζούρες σου, αλλά στην παρούσα φάση μου σπάει αχλάδια. Ένα μεγαλύτερο τζαμάκι που θα σου έδινε και 3ml αυτονομίας για το compact κοστούμι του θα ήταν βολικότερη επιλογή από την εταιρία. Η τροφοδοσία του είναι άψογη. Ούτε σκασίματα ούτε καψούλια και είμαι chain vaper - αλλά είναι δυσκολότερος στο βαμβάκωμα από τον Λαγό. θέλει μπόλικο και ιδιαίτερη προσοχή στη τοποθέτησή του. Ακόμη δεν τα έχω βρεί απόλυτα μαζί του σε αυτό, με αποτέλεσμα τρεις-τέσσερις φορές να αντιμετωπίσω διαρροές στο γέμισμα. Με το που κλειδώσω απροβλημάτιστα το βαμβάκωμα του και διαπιστώσω πως η απόδοση του εκτείνεται και πέραν των ημικαπνικών, εύκολα παίζει να αγοράσω και δεύτερο κομμάτι αμέσως.

Σε περίπτωση που δεν έγινε κατανοητό από τα συμφραζόμενα, και αφού απολογηθώ για το εν λόγω σεντόνι, επισημαίνω: Όλα τα προηγούμενα με την επιφύλαξη όχι μονάχα της υποκειμενικότητας, αλλά και της πολύ μικρής εμπειρίας μου. Δεν θα επιχειρούσα να αναρτήσω κάτι σχετικά λόγο απειρίας, αλλά έκατσε χρονικά τώρα που τους χρησιμοποίησα δοκιμάζοντας back to back και τους δυο!

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4655 στις: Αυγούστου 02, 2023, 06:42 »
Παναγιώτη, :thumpup: :respect: !!!! Αντικειμενικά, υποκειμενικά & σεντονάτα, η ανάλυση που έκανες πρέπει να πάει για καταγγελία στο Σωματείο Εμπειρων Ατμιστών. Από μένα...  :respect_hat: Μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος Paspartou88

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4656 στις: Αυγούστου 02, 2023, 08:11 »
Παιδιά respect! Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Οι απαντήσεις/αναλύσεις σας ήταν κάτι παραπάνω από κατατοπιστικοτατες!

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4657 στις: Αυγούστου 02, 2023, 08:39 »
Καλημέρα Παναγιώτη !!


εγώ τα έχω βρεί μαζί του, με κανθαλάκι 26ρι ανοιχτό στα 0.65 ohm, το μεγάλο τανκ, και drip - tip τύπου bishop,


τον αέρα τέρμα ανοιχτό και χαμηλα watt (16) είμαι κομπλέ και δεν σφυρίζει.




Αποσυνδεδεμένος Υπ ατμόν

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4658 στις: Αυγούστου 02, 2023, 19:36 »
Παναγιώτη, :thumpup: :respect: !!!! Αντικειμενικά, υποκειμενικά & σεντονάτα, η ανάλυση που έκανες πρέπει να πάει για καταγγελία στο Σωματείο Εμπειρων Ατμιστών. Από μένα...  :respect_hat: Μπράβο.

Ω, μιλ μερσι!


Καλημέρα Παναγιώτη !!


εγώ τα έχω βρεί μαζί του, με κανθαλάκι 26ρι ανοιχτό στα 0.65 ohm, το μεγάλο τανκ, και drip - tip τύπου bishop,


τον αέρα τέρμα ανοιχτό και χαμηλα watt (16) είμαι κομπλέ και δεν σφυρίζει.





Χαίρομαι!


Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4659 στις: Νοεμβρίου 10, 2023, 09:00 »
Γνωρίζει κανείς να μου πει αν ξέρει πού μπορώ να βρω tank για τον sure rta το 3.8ml ή το long tube 6ml.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4660 στις: Νοεμβρίου 11, 2023, 00:53 »
Κι εγώ τα ψάχνω, καιρό τώρα, μάταια όμως.. αν βρω κάποτε θα πάρω, ήταν ενδιαφέρων ατμοποιητάκος, αν όχι, δε χαλιέμαι, έτσι κι αλλιώς για πλάκα τον είχα πάρει

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος xloupas

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4661 στις: Νοεμβρίου 11, 2023, 08:50 »
Έχω βρει το μικρό το τανκακι αλλά τι να το κάνεις για μένα προσωπικά είναι άχρηστο δεν με εξυπηρετεί, δλδ after sales υποστήριξη μηδέν η bp για τον sure.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4662 στις: Ιανουαρίου 08, 2024, 13:01 »
Καλησπέρα σε όλους. Έχει εμφανιστεί η παρακάτω αποχρωμάτωση στο deck του Bishop RTA. Δεν πρέπει να είναι σκουριά καθώς δεν εμφανίζει τίποτα σε Q-tips, ενώ μετά απο κάθε αλλαγή τύπου υγρού, κάνω βαθύ καθαρισμό με ultrasonic cleaner. Τον χρησιμοποιώ καθημερινά, δεν μπορεί να είναι απο γλυκά υγρά πχ που έχουν μείνει για καιρό στο τανκάκι.
Η μόνη μου σκέψη (πέρα απο σκουριά) είναι αποχρωματισμός λόγω θερμοκρασιών, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να τον πετάξω ή όχι.  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4663 στις: Ιανουαρίου 08, 2024, 13:21 »
Το πετάς άμεσα απλα

Στάλθηκε από το 23049PCD8G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4664 στις: Ιανουαρίου 09, 2024, 12:33 »
Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι για πέταμα, αλλα θα έλεγα να τον δειξεις και στο κατάστημα που τον αγόρασες, προφανώς η εγγύηση δεν ισχύει αλλά απλά για να γνωρίζουν, ίσως και ένα e-mail απευθείας στην εταιρεία που τον παράγει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1542 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz