vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος dumaniak

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2655 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 10:22 »
Από θέματα διαρροής  κατανάλωσης ευκολία στησίματος ; σορρυ ξέχασα να το αναφέρω .  

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2656 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 12:05 »
Κατανάλωση ανάλογα το στήσιμο και την ισχύ και για τους δυο, προτιμούν τα χοντρά σύρματα βέβαια και φυσιολογικά αυτή είναι λίγο αυξημένη αλλά υπάρχει χωρητικότητα στα τανκ τους οπότε δεν σε απασχολεί κι ιδιαίτερα.

Ευκολία στησίματος πολύ κοντινή μεταξύ τους, αρκετά εύκολοι και οι δυο ακόμα και για λίγο έμπειρο ατμιστή θεωρώ.

Διαρροή στον OBS απλώς δεν υφίσταται, δεν μπορεί να υπάρξει αν δεν υπάρχει χαλασμένο oring στον πάτο. Με το airflow από πάνω μόνο αν τον βάλεις ανάποδα σε τσάντα και με πολύ χάλια στήσιμο ίσως δεις λίγο υγρό στο drip tip. Σαν να μην υπάρχει, από τους πιο στεγανούς επισκευασιμους, αν όχι ο στεγανοτερος. Στον SMM πολύ δύσκολο αλλά σε ακραίες συνθήκες (πολυ κακό βαμβάκωμα, χαλασμενο oring, κακή μεταφορά του ατμοποιητή κλπ ) ίσως δεις υγρό στις εισαγωγές του αέρα. Σπάνιο φαινόμενο μεν, μπορεί να υπάρξει δε.

Και οι δυο μπορούν να καλύψουν τους περισσότερους στα θέματα που ζητάς να καλύψεις κι εσύ. :)

Αποσυνδεδεμένος dumaniak

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2657 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 15:41 »
Σε ευχαριστώ πολύ !!

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2658 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 16:03 »
Εχοντας smm, θα ελεγα πως προτιμω αμμιτ 25 κι ας μην ειναι μαζεμενος που λες. Ειναι πιο μεγαλο, βαρυ και στιβαρο. Βγαινει παντως και αυτο που ειναι κατι μεταξυ obs nano και SMM. Αν μπορεις να περιμενεις την νεα γενια βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος dumaniak

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2659 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 19:13 »
Tortugas
Το λες από  θέμα ποιότητας , αντοχής η  κάτι άλλο ; από μέγεθος παντός είναι στα ίδια κυβικά.  

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2660 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 21:25 »
Το αμμιτ 25 με το τανκακι των 5ml ειναι τεραστιο μπροστα στο SMM που χωραει 4. Επισης εκανα κοντα 2 μηνες να μαθω να το βαμβακωνω σωστα ενω με το smm ηταν πιο ευκολο. Γενικα τα βαμβακια που στηνουν οι reviewers ειναι ολα χαλια μαυρα.

Το αμμιτ τραβαει πιο ωραια αερα και η ποιοτητα κατασκευης του ειναι αισθητα ανωτερη του smm. Προσωπικα το προτιμω σαν συνολικη εμπειρια ατμισματος. Το καθενα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του οπως καταλαβαινεις.

Αποσυνδεδεμένος Bathory

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2661 στις: Οκτωβρίου 12, 2017, 23:43 »
Να ρωτήσω μια μπούρδα/χαζή ερώτηση; :-[

Όταν έχουμε στήσει ντρίπερ, και έρχεται η ώρα να στάξουμε υγρό, το στάζουμε μόνο στα βαμβάκια, άντε και στομ όσο χώρο έχει το well, και όχι στις σπείρες των αντιστάσεων;

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2662 στις: Οκτωβρίου 12, 2017, 23:49 »
Εγώ, όπου πέσει. Θα τον βρει τον δρόμο του :))

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2663 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 12:55 »
Καλημέρα,

πρώτη ερώτηση στο φόρουμ. 

Έχω τον ατμοποιητή smok spirals που παίρνει εργοστασιακές αλλά και rba αντιστάσεις. Έβαλα το υγρό, έκανα καμιά 20αρια τζούρες και το άφησα για καμιά ώρα (με εργοστασιακή μαμά 0.6). Μόλις επέστρεψα είδα ότι από τους αεραγωγούς βγαίνει υγρό και στάζει πάνω στο Mod. Έψαξα στο Internet αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό εκτός από αυτό το video



το οποίο όμως δεν αφορά τον Spirals. Οι αντιστάσεις όμως είναι ίδιες (εμφανισιακά).
Το βράδυ έκλεισα τους αεραγωγούς στο μισό και το πρωί που ξύπνησα είχε τρέξει αρκετό υγρό (ευτυχώς όχι σε όλο το Mod).

Ο μόνος τρόπος για να μη στάζει είναι να κλείνω εντελώς τους αεραγωγούς (αλλά δεν είναι αυτή λύση).

Τι μπορεί να φταίει;

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2664 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 13:09 »
Κοίτα αν όλα τα orings βρίσκονται στη θέση τους. Ίσως στο πλύσιμο να σου έφυγε κάποιο και δεν είναι στεγανός..

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2665 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 13:13 »
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Από που τον πήρες αν επιτρέπεται? 

Νομίζω είναι θέμα αντίστασης, ή υγρού... Δεν του αρέσουν τα πολύ αραιά. 
Το άλλο που μπορώ να σου προτείνω είναι να τον λύσεις και να τον δέσεις πάλι ακολουθώντας τις οδηγίες.

Επίσης να τσεκάρεις τα o-rings την αντίστασεις και του tank.

Σαν τελευταία λύση πέτα τις εργοστασιακές και μάθε να στήνεις την RBA καθώς οι αντιστάσεις της smok είναι γενικά πολύ hit and miss.

Η να τον πάς πίσω στο μαγαζί που το πήρες και να τους εξηγήσεις το πρόβλημα. Θα σε βοηθήσουν. 

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2666 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 16:29 »
Καλησπέρα,

το πήρα από το γάτο (https://www.ogatos.gr), μιας και ήταν το μοναδικό που τον είχε σε μαύρο κόκκινο και το έστελνε αντικαταβολή.

Δεν τον έχω πλύνει ακόμη (εκτός από το drip) μιας και είναι η πρώτη χρήση του.

Ήταν κλειστός πάντως σε ζελατίνα και στο scratch and check ήταν οκ!

Rba τι σύρμα θα βάλω και τι βαμβάκι; Υπάρχει ένα θέμα από όσο έχω δει με τις βίδες που έχουν μεγάλη απόσταση και δε σφίγγουν καθόλου αν χρησιμοποιήσω το απλό σύρμα.

Μ.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2667 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 20:42 »
Τον τελευταιο καιρο παιρνω συχνα απο το μοντακι μου τα εξης μηνυματα:
-atomizer short
-new coil up same down
Ατμοποιητες:κλωνοHussar και κλωνοSkyline
Μοντακι:Beyond Vape/Wismec Centurion (nobacco branded)
Στησιμο:Ζιρκονιο zivipf (tcr 280) σε tc mode δουλευω.
Παιζει λετε καποιο προβλημα με τα στησιματα μου ή το πρόβλημα είναι αλλού?
Ευχαριστώ

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2668 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 22:06 »
Κάνω εδώ και καιρό 0.6Ω αντιστασουλα  στον smok baby...
Θέλω να πάω σε rta να δοκιμασω..
Που να κοιτάξω λέτε;;
Δεν έχω και πρόσβαση στις αγγελίες να χαζέψω..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2017, 22:12 από giorgosth »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #2669 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 00:38 »
Καλημέρα,

πρώτη ερώτηση στο φόρουμ.

Έχω τον ατμοποιητή smok spirals που παίρνει εργοστασιακές αλλά και rba αντιστάσεις. Έβαλα το υγρό, έκανα καμιά 20αρια τζούρες και το άφησα για καμιά ώρα (με εργοστασιακή μαμά 0.6). Μόλις επέστρεψα είδα ότι από τους αεραγωγούς βγαίνει υγρό και στάζει πάνω στο Mod. Έψαξα στο Internet αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό εκτός από αυτό το video



το οποίο όμως δεν αφορά τον Spirals. Οι αντιστάσεις όμως είναι ίδιες (εμφανισιακά).
Το βράδυ έκλεισα τους αεραγωγούς στο μισό και το πρωί που ξύπνησα είχε τρέξει αρκετό υγρό (ευτυχώς όχι σε όλο το Mod).

Ο μόνος τρόπος για να μη στάζει είναι να κλείνω εντελώς τους αεραγωγούς (αλλά δεν είναι αυτή λύση).

Τι μπορεί να φταίει;
Καλησπέρα, ο spiral είναι οκ πρώτος ατμοποιητής που έχω από smoktech χωρίς προβλήματα. Έχω χρησιμοποιήσει περίπου 12 εργοστασιακές αντιστάσεις χωρίς πρόβλημα. Όπως προανέφεραν κι άλλοι συνατμιστές μάλλον κάποιο o-ring σου κάνει την ζημιά ή δεν έχει βιδωθεί καλά κάποιο μέρος του ατμοποιητή.
Τι αναλογία PG/VG έχει το υγρό που κάνεις?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 197 42338 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:01
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8841 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538335 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60484 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238786 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos