vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 10 χρήστες
Tem, djfloor, lagoudakis, Buliwyf, maprix, Jorge, dvelev, Sergios, Lazy Dog, tibolaso

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1965 στις: Δεκεμβρίου 25, 2016, 03:36 »
Aπο τη στιγμη που μιλαμε για ηλεκτρονικο μοντακι με πλακετα step down (αν εχεις καποιο μοντακι νεας γενιας  δηλαδη) , δεν εχει σημασια ποσες σπειρες ή ποσα Ωμ ειναι η αντισταση σου.

Mε 20W η καταναλωση φυσικα και θα ειναι μεγαλη σε ενα ατμ/τη που χωραει λιγο υγρο .
Την ιδια καταναλωση θα εχεις και σε ενα μεγαλυτερης χωρητικοτητας ατμ/τη , αλλα θα εχει πιο πολυ υγρο και δεν θα φαινεται η διαφορα .

Στο θεμα γευσης , μη περιμενεις και τρομερη αποδοση .
Αλλα πιστευω οτι η γευση ειναι καθαρα θεμα γουστου και στησιματος .
Μπορει καποιο λαθος να εχεις κανει και δεν εχεις γευση.



Παιδια μη μπερδευετε τα μοντακια παλαιας τεχνολογιας με step up πλακετες και τα μηχανικα , με τις σημερινες πλακετες .
Δεν εχει σχεση ποσα Ωμ θα ειναι μια αντισταση με την καταναλωση του ρευματος ουτε με την καταναλωση του υγρου.
Τα Watts παιζουν ρολο και στις δυο αυτες περιπτωσεις .

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1966 στις: Δεκεμβρίου 26, 2016, 19:06 »
  Παιδια μη μπερδευετε τα μοντακια παλαιας τεχνολογιας με step up πλακετες και τα μηχανικα , με τις σημερινες πλακετες . Δεν εχει σχεση ποσα Ωμ θα ειναι μια αντισταση με την καταναλωση του ρευματος ουτε με την καταναλωση του υγρου. Τα Watts παιζουν ρολο και στις δυο αυτες περιπτωσεις .

Για να γινει αυτο θα πρεπει ως συνηθως να αποσυρθει η παλια γεννια ατμιστων και να το εμπεδωσουν οι νεωτεροι :))
Εναλλακτικα να μπουν αρκετοι συναδελφοι στο χωρο, να τους το λεμε και να το ξαναλεμε μπας και αρχισουν να το πιστευουν ;D

ΙΔΑΝΙΚΑ βεβαια θα ηταν αν οι χαζοκατασκευαστες βγαζαν ενδειξεις οπως βολτ, Ωμ και λοιπες μπουρδες απο τα οθονακια και βαζαν δυο μονο πραγματα: ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ και ΦΙΔΑΚΙ! που θα ηταν και το ιδανικο;)


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1967 στις: Δεκεμβρίου 26, 2016, 19:54 »
Εμείς που και σχετικά παλιοί είμαστε, και δεν κοιτάμε την οθόνη παρά μόνο για να δούμε τι αντίσταση κάναμε, να κάτσουμε ή να μας αποσύρουν και μας?

Φυσικά διαφωνώ και με την τελευταία παράγραφο. Θέλω εγώ να επιλέγω τι θα δείχνει η οθόνη μου και όχι ο κατασκευαστής.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1968 στις: Δεκεμβρίου 26, 2016, 20:10 »
 :yes: Θα συμφωνησω κι εγω με το φιλο Τρυφωνα..

Αποσυνδεδεμένος hlias bax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1969 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 23:13 »
καλησπερα σε ολους, καποιος συνατμιστης που τον εχει, αν μπορει να κανει μια παρουσιαση γιατι εχει διαφορα καλουδια, και πιστευω αξιζει να εχουμε μια ενδεδειγμενη γνωμη, ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1970 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 02:26 »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Μία ερώτηση. Όταν ένας ατμοποιητής έχει μακρύ 510 pin και δε κάθεται flat σε ένα μmod τι μπορούμε να βάλουμε, σαν δαχτυλίδι για να μειωθεί το μήκος του 510??

Sent from the future


Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1971 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 02:49 »
Αυτά: https://www.fasttech.com/p/2173201
ή ψύχτρα (προσωπικά ούτε να τις βλέπω δε θέλω).
Σε Ελλάδα δεν έχω ιδέα αν μπορείς να βρεις, μερικοί
φτιάχνουν μόνοι τους κυκλάκια από μακετόχαρτο ή
κάποιο άλλο υλικό. Άλλοι στην ανάγκη βάζουν o-rings,
αλλά δεν είναι πρακτικά (+άσχημο τελικό αποτέλεσμα).

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1972 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 09:10 »
καλημερα παιδια, μπορει καποιος να μου δωσει καποιο συνδεσμο για να ξεκινησω διαβασμα για επισκευασιμους απο το μηδεν? 

Θελω γενικα να μαθω τα βασικα για τα συρματα/βαμβακια και γενικα ο,τι υλικο θα χρειαστω για να τον στησω.

Επισης παρακολουθουσα βιντεο για αρχαριους πανω στο θεμα, και ειδα οτι ολοι ειχαν ενα σχετικο ωμομετρο. Ειναι απαραιτητο για το στησιμο καποιου rta ? Το χρησιμοποιειτε εσεις?

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1973 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 10:19 »
Άν έχεις ηλεκτρικό Mod, δεν είναι απαραίτητο το (ohm)όμετρο. Το μοντάκι θα σου δείξει τα ohm της αντίστασης που έφτιαξες.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, υπάρχουν πραγματικά άφθονα topics στο site απλά θα πρέπει να έχεις λίγο υπομονή. Πολλά από αυτά είναι πλέον, τεράστια. Οπότε πάρτο χαλαρά για μερικές μέρες, φτιάξε καφεδάκι και ξεκίνα διαβασματάκι... Θα αρχίσεις να κατανοείς τα βασικά πολύ γρήγορα.

Σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι από μένα, για να σε συμβουλέψουν πιο εξειδικευμένα. Προσπαθώ να σου δώσω λίγο, την γενική εικόνα.

Όλοι έχουν περάσει από το δικό σου στάδιο, ακόμη και ατμιστές που σήμερα παίζουν καθοριστικό ρόλο στο site, οι οποίοι πριν από λίγα χρόνια είχαν παρόμοιες με εσένα απορίες.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1974 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 10:39 »
Εγινε σε ευχαριστώ για την απάντηση

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1975 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 11:10 »
Καλημέρα.
Σαν ωμόμετρο μπορείς να χρησιμοποιείς το μοντάκι σου.
Τα βίντεο είναι καλό σχολείο.


Υ.Γ Τώρα είδα ότι σου έχουν απαντήσει ήδη. Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1976 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 11:11 »
Για συρματα εδώ.

Εδώ για ερωτήσεις σχετικές.

Για βαμβάκια κλπ εδώ.

Και εδώ ο γενικός πίνακας των επισκευάσιμων για να έχεις υλικό για διάβασμα!

Με συγκεκριμένες ερωτησεις στα σωστά θέματα, θα πάρεις και συγκεκριμένες απαντήσεις σχετικά γρήγορα.   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος pano

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1977 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 16:49 »
Kαλησπέρα,
έχω έναν κλώνο Toptank mini και είμαι στο ψάξιμο για έναν δεύτερο επισκευάσιμο...
Έχω διαβάσει για διάφορους ατμοποιητές καλά λόγια, αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με τις ορολογίες (σφιχτές, αεράτες κτλ).
Τον τοπτανκ τον χρησιμοποιώ στη μεσαία τρύπα εισαγωγής αέρα.
Μια βοήθεια προς τα που να κοιτάξω;

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1978 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 18:25 »
Ευχαριστώ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις! Μου μπήκε το μικρόβιο!

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1979 στις: Ιανουαρίου 06, 2017, 23:41 »
  Φυσικά διαφωνώ και με την τελευταία παράγραφο. Θέλω εγώ να επιλέγω τι θα δείχνει η οθόνη μου και όχι ο κατασκευαστής. Από κινητό.

Τρυφωνα, οσο κι αν το νομιζεις αυτο ειναι κατι που απλα δε συμβαινει ουτε μπορει να συμβει σε τιποτα απολυτως στην αγορα, κι ειδικα οταν μιλαμε για οικιακης χρησης πραγματα ( στο βιομηχανικο χωρο οκ, παιζει εξαιρεση γιατι οι κατασκευες ειναι custom κι αναλογα με τις πραγματικες αναγκες του εκαστοτε πελατη).
Μια οποιαδηποτε συσκευη που απευθυνεται στο ευρυ κοινο λοιπον, ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να ειναι plug & play κι ο καθε κατασκευαστης ειναι υποχρεωμενος να καταλαβει πως δεν απευθυνεται ουτε σε geeks  ουτε σε επαγγελματιες τεχνικους, ουτε σε αστροφυσικους αλλα στη γιαγια του και στον παπου του!
αυτο στο συγκεκριμενο χωρο δεν παιζει, με αποτελεσμα ανθρωποι να καθονται να αναλωνονται με πραγματα που δεν κατεχουν και υπο ΚΣ δεν τους ενδιαφερουν κι ολας.
Τετοια μανια με τις ηλεκτρικες μοναδες σε μια απλη συσκευη θερμανσης  δεν παιζει κυριολεκτικα ουτε στο βιομηχανικο χωρο! (ακομα και το μηχανικο το αποτελεσμα ειναι που τον ενδιαφερει και η ασφαλεια. τα υπολοιπα αφορουν καθαρα τον κατασκευαστη και κανεναν αλλο)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8835 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538326 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60480 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238770 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1559 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz