vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1125 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 12:31 »
Πολύ τα ψειρίζεις, valsam. Κατ' αρχήν, στενή καμπάνα δεν έχει ο ερλ. Φαρδιά είναι, αλλά πιο κοντή σε σχέση με του ΚΛ. Από κει και πέρα, όρεξη νά'χουμε να συζητάμε.
Αλλά δεν έχει νόημα όταν α) σου αρέσει περισσότερο η γεύση ενός εργοστασιακού β) αγοράζεις μόνο κλώνους, οπότε δεν υπάρχει μια σταθερή για σύγκριση γ) δεν αναφέρεις με τι σύρματα και βαμβάκια στήνεις, διότι υπάρχουν κάτι άθλιας ποιότητας αλλά και άλλα Α ποιότητας δ) δεν ξέρουμε πόσο καλά στήνεις. Είσαι πολύ φρέσκος ακόμη στον ατμό για να δεχτούμε ως δεδομένο ότι στήνεις καλά.

Νομίζω ότι πέρασες βεβιασμένα στους επισκευάσιμους και σου βγαίνει το βιαστικό των κινήσεων... πχ ένας ταλαιπωρημένος κλώνος... πχ πνευμονικοί ατμοποιητές, όταν σου άρεσε περισσότερο το τσιγαρίσιο στιλ του ΚΛ. Ο ερλ δεν ξέρω αν αγοράστηκε με κριτήριο την απόδοση του αυθεντικού ή την τιμή του κλώνου, αλλά σε γενικές γραμμές ο κλώνος του είναι καλός, αν δε βγάλει σκουριές τις πρώτες 3 μέρες στην καμινάδα και τις βίδες.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1126 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 12:44 »
εχει δικιο η petra αν και εγω που μπηκα στο επισκευασιμο με πρωτη μου επιλογη το φαινομενο θα επρεπε να με πυροβολουσαν με νερομπιστολο!! :idiot1:
χρειαζετε θεληση και υπομονη το πραγμα!

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1127 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 18:13 »
Για βαμβακι χρησιμοποιω ko gen do και puff και μου φαινεται οτι το puff βγαζει λιγοτερη βαμβακιλα,απο συρματα χρησιμοποιησα  kanthal  0,20mm,0,25 και 0,32mm με προτιμηση τωρα πια  στο 0,32mm ,4 η 5 σπιρες στο 0,32mm  μου βγαζει 1,1ohm(4 σπιρες) και 1,30(5 σπιρες) και ατμιζω στα 12-14watt!
Petra πιστευω οτι στο στησιμο ειμαι καλος,νεος ειμαι στους επισκευασιμους αλλα οπως εχω ξαναπει για να γλητωσουμε κανα διφραγκο επισκευαζα τις bvc κεφαλες,αν επισκευασεις bvc κεφαλη και μετα πας να κανεις και να περασεις coil και βαμβακι στο deck ενος kayfun η lemo2 η ακομη και στον subtank mini  απλα σου φαινετε γελοια η ολη φαση!
Που θα παει θα την βρω την ακρη απλα οπως καταλαβα τωρα που μπηκα στο τριπακι του επισκευασιμου θα πρεπει να δοκιμασω καμποσους ατμοποιητες για να βρω ποιος θα μου κανει το καλυτερο κλικ!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1128 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 18:51 »
Φίλε μου στο είπα και στις αρχές πριν λίγο καιρό.
Προσπαθείς να βρεις το τέλειο αγοράζοντας κλώνους αμφιβόλου ποιότητας, όπως ο KL 3.1 που είχες αγοράσει από ένα μαγαζί σε τιμή ευκαιρίας.
Πολλές φορές το φθηνό γίνεται ακριβό.
Θα μπορούσες από την αρχή αφού όπως λες μπήκες στους επισκευάσιμους για να μείνεις να αγοράσεις π.χ. έναν KL+ γνήσιο και αυτή τη στιγμή να είσαι ο καλύτερος του χωριού και να μην ψάχνεσαι.
Αργότερα αγοράζεις και έναν κλώνο "καλής" εταιρείας για δεύτερο, για να έχεις και μέτρο σύγκρισης.
Αυτά στα λέω εντελώς φιλικά. :)

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1129 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 19:32 »
Να 'μαι και παααααλι!


Που λέτε, στήνω τον τηλέμαχο με 0,40αρι σύρμα σε microcoil, 7 σπείρες στο 1Ω και βαμβάκι UD και όλα καλά.
Όταν όμως κάνω το ίδιο στήσιμο αλλά σε spaced coil (μου φαίνεται ότι η γεύση είναι πολύ καλύτερη έτσι... :hmmm: ), το βαμβάκι στο κέντρο μαυρίζει πολύ γρήγορα, συνήθως μετά από 1 τανκάκι, με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται η γεύση (δεν είναι όμως καμμένο) και πολλές φορές να έχω σκασιματάκια. Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι οι μεσαίες σπείρες μαυρίζουν ενώ οι ακραίες παραμένουν κανονικές... Τι κάνω λάθος?  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1130 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 00:01 »
Λογικό και για την γεύση αφού στην ουσία ατμίζεις και απ'το βαμβάκι που βρίσκεται ανάμεσα στις σπείρες, αλλά και για το μαύρισμα αφού το coil ζεσταίνεται πάντα από τη μέση προς τις άκρες. Στο "microcoil" αντιλαμβάνεσαι ότι επειδή οι σπείρες είναι κολλημενες μεταξύ τους οι μεσαίες βοηθούν τις ακριανές να ανάψουν πιο σύντομα, γι'αυτο και το πιο ομοιόμορφο μαύρισμα στο τέλος.. ;)

Αποσυνδεδεμένος takoylhs

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1131 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 08:53 »
Έχω παραγγείλει έναν επισκευάσιμο και παρείγγειλα και έτοιμα πηνια 1.1 ohm και οργανικό βαμβάκι
Εχω ενα box (μπαταριοθηκη Nobacco) 36watt  στα πόσα watt θα είναι ασφαλής να τον δουλεύω ;
Από πόσα μέχρι πόσα .

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1132 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 10:52 »
Αυτό εξαρτάται από το μοντ, τη μπαταρία, το πάχος του σύρματος, τη διατομή της αντίστασης και τον επισκευάσιμο. Σαν γενικό μπούσουλα πάντως, θα σου έλεγα να το ατμίσεις εκεί που σε ευχαριστεί. Κατά κανόνα, αν δώσουμε παραπάνω watt από όσα μπορεί να σηκώσει η αντίσταση, το αποτέλεσμα δεν είναι και πολύ ευχάριστο, οπότε δεν θα έχεις θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LordOfVapes

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1133 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 21:04 »
καλησπερα, προσφατα πηρα τον bellus της UD.
εχει ιδεα κανεις αλλος με τον ιδιο ατμοποιητη, πως να κανω σωστω στησιμο στο βαμβακι με το βαμβακι του
και τις αντιστασεις ??? το προβλημα ειναι οι διαρροες
μεχρι στιγμης ειχα kayfun
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος teo46

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • No Half Measures
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2022, 08:22 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος LordOfVapes

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1135 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 21:32 »
σ'ευχαριστω. θα αντιγραψω την τακτικη !

Αποσυνδεδεμένος lone wolf

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1136 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 00:39 »
Καλησπερα σε ολους..υπαρχει καποιο ποστ για αγορες-πωλησεις μεταχειρισμενων?ευχαριστω..

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1137 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 00:40 »
Υπάρχουν ποστ αγγελιών αλλά θα μπορείς να τα δεις αφού συμπληρώσεις τα 50 μηνύματα (ποστ)

Αποσυνδεδεμένος chrishar

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1138 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 02:37 »
Όποιος έχει εμπειρία από τους 2 ατμοποιητές ας απαντήσει, ο καϊφούν V4 σε σχέση με τον erl τέρμα ανοιχτό αέρα (χωρίς την ροδέλα από κάτω δηλαδή), πως είναι από πλευράς τζούρας? Πιο αεράτος ή πιο σφιχτός?

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1139 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 02:50 »
Εγώ κλώνο kfv4 έχω και ορίτζιναλ erlkonigin. Πάνω κάτω στα ίδια είναι νομίζω. Εξαρτάται στον ερλ αρκετά και από το μοντακι και πόσο φλατ κάθεται. Αν επιτρέπει ο κονεκτορας αρκετό αέρα η όχι.

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias