vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

398 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, manoslykos, tsiv

Twitter

Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1065 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 21:42 »
DIMTH δεν έχεις τελείως άδικο, αλλά έχω να παρατηρήσω τα εξής:
1. Όταν βγήκε η μπεμπέκα, ήταν όντως η κότα με τα χρυσά αυγά. Ήταν ο 1ος κλώνος που κυκλοφόρησε και φαντάζομαι βρήκε ευκαιρία να πουλήσει έτοιμα.
2. Ο επόμενος κλώνος νομίζω ήταν της ecocig το orions tribute και το maori αργότερα. Αν και η ecocig έβγαζε τα πάντα σε αρώματα, τα παραπάνω δεν τα έβγαλε ποτέ. Ο atmoslab λοιπόν δεν ήταν ο μόνος.
3. Η 1η και ίσως μοναδική εταιρία που το έβγαλε σε diy είναι η έτερη ελληνική που αναφέρεις. Και αν δεν είχε βγει στα ξένα φόρουμ η συνταγή του κλώνου, ίσως ούτε αυτοί να την έδιναν.

Δεν είμαι όμως απόλυτα βέβαιος για τα στοιχεία που λέω. Αν έχω λάθος διορθώστε με.
Τέλος να πω πως το νουτάκο ήταν η 1η μου και απόλυτα αποτυχημένη προσπάθειά μου στο diy. Μετά από 2 χρόνια ακόμη δεν έχω καταλάβει τι πήγε λάθος. Πάντως δεν έφταιγε το άρωμα. Μύριζε σωστά

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1066 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 21:47 »
Εγώ νομίζω ότι όσο υπάρχουν αρώματα η άκρη βρίσκεται. Δεν έχω ιδέα αν υπάρχει σκοπιμότητα στο γεγονός ότι τα DIY καταλήγουν πολύ πιο άτονα από τα έτοιμα υγρά. Μα αν δεν ήταν έτσι δεν θα χρειαζόταν να παράγονται έτοιμα υγρά. Πιθανό να υπάρχουν και αστοχίες ή λόγω της αυξημένης ζήτησης τα αρώματα να μην είναι αρκετά ώριμα. Σκεφτείτε ότι υπάρχει ο κίνδυνος να φορολογήσουν το η.τ. σε βαθμό που το κόστος του να πλησιάσει του κ.τ.... :-\ 

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ 52

  • **
  • 191
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1067 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 21:48 »
Ωχ...γυρνάμε πάλι σε εποχές του 2012,που όποιος είχε
άποψη μη αρεστή στους φίλους,¨στρατό¨,¨περίγυρο"
του καλλιτέχνη ή "χημικού" δεχόταν πυρ ομαδόν.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1068 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 21:57 »
Μαρία υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φταίμε εμείς. Οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν επαγγελματικούς ογκομετρικούς σωλήνες, σιφώνια και γενικά εξοπλισμό για να πετύχουν ακριβώς τη συνταγή που θέλουν και να βγαίνει ίδια σε κάθε batch. Επίσης φτιάχνουν μεγάλες ποσότητες και αν πέσει μια σταγόνα παραπάνω στα 50 λίτρα υγρού δε θα το καταλάβει κανείς.
Από την άλλη  εμείς μετράμε μπακαλίστικα με σταγόνες από πλαστικά σταγονόμετρα, τις σύριγγες άλλοι τις ανοίγουν από πάνω και βουλώνουν την άλλη άκρη με το δάχτυλο και και δεν ξέρω και γω τι άλλο κάνει ο καθένας μας

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1069 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 21:57 »
altan678, νομιζω οτι εχεις δικιο για τους κλωνους που αναφερεις. Εγω δεν κατηγορησα ομως την ATMOS που δεν εβγαλε σε diy τον κλωνο. Γουστο της και καπελο της.  Η αιτιαση ηταν για γελια. Ας ελεγε οταν επανηλειμενα του ζητουσαν εδω μεσα, "το εξεταζουμε, το προσπαθουμε, θα δουμε, το εχουμε στα υπ'οψιν..." Η' εστω να κανει το παγωνι!!!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1070 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 23:43 »
Ωχ...γυρνάμε πάλι σε εποχές του 2012,που όποιος είχε
άποψη μη αρεστή στους φίλους,¨στρατό¨,¨περίγυρο"
του καλλιτέχνη ή "χημικού" δεχόταν πυρ ομαδόν.
Μπα, γυρνάμε στις εποχές που κάποιος βλέπει όπου θέλει "στρατούς" και "περίγυρο" -και δεν ντρέπεται να βάζει μπαρούτι σε νήματα.
Αλλά δεν πειράζει, έβαλε και ο DIMTH μπράβο (που του την έπεσε ο... στρατός!) οπότε ολα καλά.
 ;D

ΥΓ: Αν η Bebeca φτιάχνεται με separate steeping δεν μπορεί να βγει σε άρωμα. Αν όχι, τότε η AtmosLab  μας δούλευε.
Όποιος είναι τόσο σίγουρος για το τι ακριβώς συμβαίνει είναι πολύ μάγκας, γιατί οι υπόλοιποι δεν ξέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1071 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 23:58 »
Η γνώμη μου είναι οτι πολλούς από εμάς εδώ μέσα ο Kallitexnis μας δίδαξε το DIY και μας έμαθε οτι μας ενδιέφερε σχετικά με την χημεία, τα υγρά, τα κατάλοιπα , τις προφυλάξεις κλπ κλπ. Οπότε, προσωπικά τουλάχιστον οφείλω σεβασμό και το "ευχαριστώ" μου.

Για το Bebeca είχε πει, σε συνέντευξη που έδωσε σε ατμιστές, οτι είναι τόσο μεγάλη η ποσότητα του αρώματος στο τελικό υγρό, που εάν το κυκλοφορούσε ως άρωμα θα ήταν σαν να μας κορόιδευε. Δεν μπορώ να γνωρίζω εάν ισχύει, αλλά δεν το βλέπω και παράλογο αφού όλα τα υπόλοιπα κυκλοφορούν σε αρώματα.
Το οτι δεν εμφανίζεται εδώ κι εμένα κάπου με ενοχλεί, αλλά αν θυμηθώ τις πολλές ερωτήσεις που δεχόταν από μέλη που βαριόταν να διαβάσουν μερικά ποστ παραπάνω, ίσως τον δικαιολογώ....(αν ήταν βέβαια αυτός ο λόγος...)

Εγώ ατμίζω κάποια αρώματά του (Coconut, Green Apple, Ούζο, Caramela κλπ), όχι καπνικά και δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά. Φυσικά δεν αμφιβάλω για τα λεγόμενά σας. Όμως γιατί δεν επικοινωνείτε μαζί του και να εκθέσετε τον προβληματισμό σας?.... Όσες φορές τον ρώτησα κάτι, πήρα απάντηση. Άρα προτείνω να μιλήσετε μαζί του και ανάλογα κρίνετε πως θα πορευτείτε  :)

Βρήκα και το βίντεο, αλλά δεν ψάχνω τώρα να βρω την στιγμή....sorry

 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2015, 00:05 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1072 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 00:02 »
Υπάρχει κάτι στους κανονισμούς του φόρουμ που λέει ότι δεν πρέπει να λέμε τη γνώμη μας για ελληνικά προϊόντα; Γιατί και εγω έφαγα κράξιμο τις προάλλες επειδή βρήκα κάποια ελληνικά υγρά ακριβά και είπα ότι προτιμώ να δώσω αυτα τα λεφτά σε κάτι άλλο που εχει και όνομα τουλάχιστον αφού είμαι σε φάση ψαξιματος και δοκιμής και δεν μπορώ να τα δοκιμάσω όλα.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1073 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 00:15 »
Για το Bebeca είχε πει, σε συνέντευξη που έδωσε σε ατμιστές, οτι είναι τόσο μεγάλη η ποσότητα του αρώματος στο τελικό υγρό, που εάν το κυκλοφορούσε ως άρωμα θα ήταν σαν να μας κορόιδευε. Δεν μπορώ να γνωρίζω εάν ισχύει, αλλά δεν το βλέπω και παράλογο αφού όλα τα υπόλοιπα κυκλοφορούν σε αρώματα
Αν σκεφτεί κανείς πως οι δοσολογίες των αρωμάτων του kallitexni είναι 2-4% και το diy tribeca έχει 12% βγάζει νόημα αυτό που λες. Πάντως seperate steeping δε νομίζω να χρησιμοποιούσε αφού θεωρούσε το steeping μούφα.

Θεωρώ πως το φαινόμενο "ωρίμανση" είναι λίγο ως πολύ ΜΟΥΦΑ. Από τα συστατικά των ατμιστικών υγρών, το μόνο που μπορεί να γίνει αφήνοντας ανοιχτό το καπάκι είναι να έχουμε οξείδωση από τον ατμοσφαιρικό αέρα κάποιων ενώσεων των αρωμάτων.
Αυτά, για να αρχίσουμε να ξεπερνάμε μύθους και δοξασίες για ωρίμανση (στα κρασιά έχει νόημα και στους καπνούς τους φυτικούς)...
Όπως και να έχει την εκτιμώ την atmoslab. Το πράσινο μήλο είναι τέλειο. Κουβέντα κάνουμε για την bebeca.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1074 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 00:18 »
Υπάρχει κάτι στους κανονισμούς του φόρουμ που λέει ότι δεν πρέπει να λέμε τη γνώμη μας για ελληνικά προϊόντα; Γιατί και εγω έφαγα κράξιμο τις προάλλες επειδή βρήκα κάποια ελληνικά υγρά ακριβά και είπα ότι προτιμώ να δώσω αυτα τα λεφτά σε κάτι άλλο που εχει και όνομα τουλάχιστον αφού είμαι σε φάση ψαξιματος και δοκιμής και δεν μπορώ να τα δοκιμάσω όλα.

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Κανεις δεν απαγορευει σε κανεναν να πει τη γνωμη του οπως βλεπεις. Απο την αλλη αυτο που ονομαζεις κραξιμο να μη συμφωνουν δηλαδη καποιος/οι με την αποψη σου, δεν ειναι απαγορευση και επισης επιτρεπεται.Μπορει να μη σου αρεσει, αλλα επιτρεπεται. Παντως αν θεωρεις οτι εδω σε αυτην την περιπτωση επεσε κραξιμο, δεν εχεις διαβασει πολυ το φορουμ...  :))

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1075 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 00:27 »
Δυο μήνες είμαι εδω δεν ήξερα....και πήγα να πω τη γνώμη μου για τα Dan Lucas... Ας πρόσεχα :)


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1076 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 01:07 »
atmoslab :( vamoslab ;D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1077 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 02:24 »
Υπάρχει κάτι στους κανονισμούς του φόρουμ που λέει ότι δεν πρέπει να λέμε τη γνώμη μας για ελληνικά προϊόντα; Γιατί και εγω έφαγα κράξιμο τις προάλλες επειδή βρήκα κάποια ελληνικά υγρά ακριβά και είπα ότι προτιμώ να δώσω αυτα τα λεφτά σε κάτι άλλο που εχει και όνομα τουλάχιστον αφού είμαι σε φάση ψαξιματος και δοκιμής και δεν μπορώ να τα δοκιμάσω όλα.
Όχι, αλλά υπάρχει κανονισμός που λέει για δυσφήμιση.

"Τα Χ υγρά με αηδίασαν" = Γνώμη
"Τα Χ υγρά δεν φτιάχνονται όπως λέει ο δημιουργός, μας λέει ψέμματα και το ξέρουμε" = Δυσφήμιση (εκτός αν έχεις σοβαρά στοιχεία) και παραπλάνηση (γιατί μια προσωπική εικασία παρουσιάζεται ως γνωστό γεγονός).

Στο πρώτο είσαι σωστός. Στο δεύτερο το ρισκάρεις. Γιατί κι εμένα μπορεί να είναι η "γνώμη μου" πως είσαι βαλτός -ας πούμε...
Το να μην αφήνεις να γεμίζει το φόρουμ φήμες που μπορεί να βλάψουν κάποιον δεν είναι κράξιμο. Είναι στοιχειώδης σεβασμός στην κοινότητα.

Πάντως seperate steeping δε νομίζω να χρησιμοποιούσε αφού θεωρούσε το steeping μούφα.
Μιλώντας για DIY έχεις δίκιο. Αλλά στην παραγωγή δεν νομίζω. Η ομογενοποίηση μεγάλων ποσοτήτων δεν νομίζω πως είναι θεμα 1 ημέρας.
Πιθανότατα να ισχύει το άλλο που λες για ποσότητα αρώματος. Δεν παίζει ρόλο και δεν ξέρω. Αλλά ξέρω πως αυτό που ειπώθηκε μειωτικά δεν μπορεί να το γνωρίζει πραγματικά αυτός που το είπε.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1078 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 11:58 »
Δεν μπορώ να θυμηθώ ούτε το πότε ούτε το που, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι για το Bebeca είχε αναφέρει ότι δεν θα βγει σε άρωμα λόγω κάποιας "προωρίμανσης" που απαιτείται κατά την παρασκευή. Τώρα, και για να επιστρέψω στο θέμα, θεωρώ ότι το Bebeca είναι κλώνος Τριμπέκα, όσο ο πατσάς είναι κλώνος πίτσας. Νόστιμότατα και τα δύο, αλλά καμία σχέση το ένα με το άλλο. Στο μεν προτιμώ το ορίτζιναλ, στο δε τον κλώνο. Τον πατσά δεν τον αλλάζω!  ;D

Αποσυνδεδεμένος boltsis

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1079 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 12:38 »
Δοκίμασα τo apple butter της liquid state και έπαθα πλάκα , και όλοι φίλοι μου μαζί!Καθότι λίγο ακριβό και όχι τόση γνώριμη εταιρία πρός εμένα λέω να φτιάξω μια μηλόπιτα μόνος μου.Ύστερα απο συμβουλή μέλους εδω μέσα λέω να πάρω της Atmoslab


1.Cinnamon Cookies Flavour
2.Atmos Green Apple Flavour

έχω και τη καραμέλα της Inawera αν χρειαστεί.Δε ξέρω μήπως αντί για πράσινο μήλο να πάρω το κόκκινο,
Μήπως κάποιος απο εσάς έχει παίξει με αυτούς τους συνδυασμούς με σκοπό τη δημιουργία μηλόπιτας να μου πει αναλογίες ώστε να έχω μια εικόνα αρχική?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias