vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

444 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Jorge

Twitter

Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #795 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 15:02 »
Διαβαζοντας τις αρχικες ενοτητες για τα diy υγρα αναπληρωσης μου γεννηθηκε ενα ερωτημα. ολοι δινουν ιδιαιτερη προσοχη στο θεμα νικοτινης και πολυ καλα κανουν λογω της τοξικοτητας της. τι γινεται ομως με την παρασκευη υγρου αναπληρωσης με βαση μηδενικης περιεκτικοτητας σε νικοτινη??? ποσο επικινδυνο μπορει να αποβει ενα λαθος στις σταγονες των αρωματων που θα χρησιμοποιησει ο οποιοσδηποτε??? ενεχει σοβαρους κινδυνους για την υγεια???

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #796 στις: Οκτωβρίου 08, 2014, 15:35 »
Τα αρώματα δεν είναι δηλητήρια και δύσκολα υπάρχει λάθος. Άλλος θέλει Χ σταγόνες στα 10 ml άλλος θέλει 2Χ, και οι δυο σωστοί είναι. Τώρα σε περίπτωση ακραίου λάθος (πχ, να βάλεις το μισό μπουκαλάκι άρωμα νομίζοντας πως είναι βάση γιατί αφαιρέθηκες) η ένταση της γεύσης θα το κάνει αφόρητο από την πρώτη τζούρα.

Στα αρώματα χρειάζεται λίγος κοινός νους, όχι επιστημονική ακρίβεια. Σε όλα τα συμπυκνωμένα πράγματα δεν περνάμε κάποια όρια, χωρίς αυτά να είναι σαφή και καθορισμένα από επιτροπή ειδικών. Και στο φαγητό μπορείς να βάλεις όσο ταμπάσκο θες, αλλά γνωρίζουμε πως το "όσο θες" δεν είναι κουταλιές σούπας ανά πιάτο, γιατί θα τρέχεις γύρω-γύρω σαν κοτόπουλο!

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #797 στις: Οκτωβρίου 15, 2014, 21:57 »
Λοιπον εχει πεσει στα χερια μου ενα μπουκαλακι gina,το εκανα και τωρα περιμενω,οντας νεος στον χωρο του diy εχω μερικες ερωτησεις.Ποσες μερες θελει για να ωριμασει το υγρο; παιζει ρολο αν ειναι σε χωρο που δεν το βλεπει ηλιος; πχ καποιο συρταρι;βοηθαει το αν το ανακατωσω (σαν φραπε)αρκετες φορες;το ποσο κιτρινο θα γινει σημαινει οτι ωριμασε πιο πολυ;
ευχαριστω για καθε απαντηση!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #798 στις: Οκτωβρίου 15, 2014, 22:24 »
Το Gina εγω το ωριμαζω περιπου 3-4 μερες.
Φυλαξε το σε ενα συρταρι καλυτερα ωστε να το προστατεψεις απο τον ηλιο και τη θερμοκρασια.
Φραπεδιασμα δε χρειαζεται. Μια καλη αναδευση στην αρχη και μετα μια φορα τη μερα μεχρι να το ατμισεις.
Τουλαχιστον ετσι κανω εγω.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #799 στις: Οκτωβρίου 15, 2014, 23:09 »
Επίσης, το κιτρίνισμα δεν είναι σημάδι ωρίμανσης.
Έχει σχέση με τη βάση, τα αρώματα και ίσως με την έκθεση στο φως (λόγω αρωματικής ουσίας).

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #800 στις: Οκτωβρίου 16, 2014, 20:58 »
Στο Gina συγκεκριμένα το κιτρινισμα είναι σημάδι ωρίμανσης. Και όσο μένει τόσο σκουραίνει μέχρι να γίνει βαθύ κεχριμπαρενιο.

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #801 στις: Οκτωβρίου 28, 2014, 16:25 »
Τελικά το cinnamon cookie σπάει τα πλαστικά τανκ; Έχω αρρωστησει τελευταία με αυτό και θέλω να το βάλω στον kayfun μου. Θα έχω θέμα;

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #802 στις: Οκτωβρίου 28, 2014, 17:08 »
Το χρησιμοποιώ εδώ και 2.5 χρόνια σε πλαστικα παλιαοτερα και πια όχι. Δεν είχα ποτέ θέμα.

Στάλθηκε από το HTC One X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #803 στις: Οκτωβρίου 28, 2014, 22:15 »
Τελικά το cinnamon cookie σπάει τα πλαστικά τανκ; Έχω αρρωστήσει τελευταία με αυτό και θέλω να το βάλω στον kayfun μου. Θα έχω θέμα;

Κανένα απολύτως θέμα, επιβεβαιώνω και γω, όπως και ποτέ δεν έπαθαν κάτι διάφορα τανκάκια με παραμένοντα μέσα υγρό τόσο τα πολυκαρβοκικά όσο και τα Pmma

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #804 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 19:45 »
Κάποια μηνύματα που αφορούσαν ιδιοκατασκευές υγρών, μεταφέρθηκαν εδώ

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #805 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 13:20 »
Πήρα τα αρώματα NICE και VEVLET. Μυρίζοντας από το μπουκαλάκι, μου μυρίζουν το ίδιο. Είναι έτσι ή μήπως χάλασε η μύτη μου οπότε είναι για συνεργείο?  :dontknow:

Όσοι τα έχετε σας μυρίζουν το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο?

Έφτιαξα από 5ml για δοκιμή, αλλά μέχρι να ωριμάσουν με τρώει η περιέργεια....  ::)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #806 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 13:26 »
εκανα πριν 15 μερες 100  μλ ry69 και το ατμιζω σημερα .. το υγρο απλα δεν υπαρχει μετα απο 15νθημερη ωριμανση και νωμιζω πως οσο περνανε οι μερες γινεται πολυ καλυτερο ....


μεχρι τωρα το ατμιζα αμεσως μολις το εφτιαχνα, αλλα αυτο που παιρνω τωρα δεν εχει καμια σχεση στην αποδοση γευσης  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #807 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 13:31 »
Πήρα τα αρώματα NICE και VEVLET. Μυρίζοντας από το μπουκαλάκι, μου μυρίζουν το ίδιο. Είναι έτσι ή μήπως χάλασε η μύτη μου οπότε είναι για συνεργείο?  :dontknow:

Όσοι τα έχετε σας μυρίζουν το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο?

Έφτιαξα από 5ml για δοκιμή, αλλά μέχρι να ωριμάσουν με τρώει η περιέργεια....  ::)

Είναι συχνό φαινόμενο σκέτα καπνικά της ίδιας εταιρείας να έχουν ίδια ή σχεδόν ίδια μυρωδιά. Πιστεύω πως ως έτοιμα υγρά θα διαφέρουν στη μυρωδιά και στη γεύση φυσικά, αλλά και όσο περνάει ο καιρός, θα αλλάξει και η μυρωδιά στο συμπυκνωμένο άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #808 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 19:52 »
Έχω βάλει το Μανταρίνι σε βάση Balanced να "ωριμάσει" και μετά από 3 ώρες που το άφησα είδα ένα υγρό (απο το άρωμα κατα πάσα πιθανότητα) να μαζεύεται στην επιφάνεια του μείγματος. Αν το αφήσω ήσυχο θα ομογενοποιηθεί μόνο του η χρειάζεται συνεχής ανάδευση η κάτι άλλο (πχ θέρμανση);

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #809 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 19:54 »
Απο τη στιγμη που εχει διαχωριστει το μιγμα, χρειαζεται ξανα αναδευση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15653 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias