vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab

Αποσυνδεδεμένος Reballer

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1290 στις: Μαρτίου 30, 2017, 17:55 »
Ρίξε μια ματιά στις ανακοινώσεις της Atmos Lab εδώ
Το ούζο αναφέρεται στα αρώματα της Atmos Lab που περιέχουν βενζυλική αλκοόλη ή αιθυλική αλκοόλη.
Λείπει το λινκ....
τι ακριβώς συμβαίνει με την Βενζυλική αλκοόλη ? γιατί κάνω coffee με carebella από Atmos Lab (ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ.. btw πολύ καλό)
είναι επιβλαβής για την υγεία.. αυτή η ουσία ;;;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1291 στις: Μαρτίου 30, 2017, 18:07 »
Το λινκ δεν λείπει... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Reballer

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1292 στις: Μαρτίου 30, 2017, 18:11 »
δεν ανοίγει... πάντως  ... μου βγάζει αυτό :

https://s15.postimg.org/5r0iidoaz/image.jpg



Καμιά ιδέα τι να κάνω για να το ανοίξω..

επίσης no offence για την εταιρία... αλλά πάιζει κάτι που πρέπει να'χουμε το νου μας..
με την Βενζυλική αλκοόλη ?

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1293 στις: Μαρτίου 30, 2017, 18:30 »
Και εμένα ανοίγει κανονικά. Κάνε άλλα 3 posts και ξαναδές.

(Reballer κάνεις reballing?)

Αποσυνδεδεμένος Reballer

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1294 στις: Απριλίου 02, 2017, 03:31 »
ασχολούμε με τα PC χρόνια.. τα τελευταία 5 χρόνια και με ηλεκτρονικά..
έχω όλο τον εξοπλισμό και αρκετά καλό εξοπλισμό..
αλλά είμαι καινούριος ακόμα αποκτώ εμπειρία..(όσο έχω χρόνο..) :)
δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά η αλήθεια !

*(σας ευχαριστώ για την απάντηση..) θα ρίξω κανα πόστ ακόμα..
να "φανερώσω" το λινκ - γιατί με ενδιαφέρει πολύ η λίστα της AtmosLab
μιας και εδώ και ένα χρόνο ατμιστής.. (έκατσε σε μια συνταγή που έκανα με αρώματα atmos
COFFEE / CARABELLA 2 προς 1 περίπου... φυσάει και κάνω μόνο αυτό εδώ κι ένα χρόνο)
και με προβλημάτισε το θέμα της  Βενζυλικής Αλκοόλης και πόσο επιβλαβής ίσως είναι
για την υγεία.. μας.

ΥΓ. κάνεις κι εσύ Reballing..?
ή ψάχνεις ? θα μπορούσα να σε εξυπηρετήσω...
αλλά είμαστε λίγο μακρυά μάλλον :/

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2017, 13:05 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1295 στις: Απριλίου 02, 2017, 09:41 »
Η βενζυλική αλκοόλη και η αιθυλική, δεν είναι επιβλαβείς ουσίες για την υγεία μας στις ποσότητες που χρησιμοποιούνται για να διαλύσουν-αραιώσουν αρώματα που δεν διαλύονται με PG. Εϊναι ουσίες που τις χρησιμοποιούν οι περισσότερες εταιρίες. Από την άλλη, η Atmoslab ανήκει σε χημικό και πρώην μέλος του φόρουμ. Θα μας είχε ενημερώσει αν υπήρχε κάποιος κίνδυνος, όπως επίσης θα μας είχαν ενημερώσει οι 2 ιατροί που έχουμε στην παρέα μας.

Η συζήτηση για την βενζυλική αλκοόλη αφορά την πιθανότητα να ραγίσει πλαστικό τανκ ή να το θολώσει. Η αιθυλική από την άλλη, είναι ουσία που καλό είναι να εξατμιστεί, άρα θα πρέπει να αφήσουμε το μπουκαλάκι ανοιχτό για κάποιες ώρες... Μικρή η πιθανότητα να κάνει ζημιά σε τανκ (αν έχει εξατμιστεί)... Πάντως αυτά που αναφέρει ως πιθανότητα ο δημιουργός τους, δεν μου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα, αλλά καλό είναι για σιγουριά να προτιμήσεις γυάλινο ή μεταλλικό τανκ. Θα προσθέσω στην λίστα "προσοχής" τα μπισκότα κανέλας και την κανέλα. Η κανέλα μου θόλωσε πλαστικό τανκ.

Το λινκ είναι http://vaping.gr/index.php/topic,10659.msg396188.html#msg396188 και θα βρεις το νήμα με τα βήματα vaping.gr » Forum » Συζήτηση για αγορές. » Συζήτηση για αγορές από Ελλάδα » [Ενημέρωση απο κατασκευαστές]  » Αποσυρθέντες κατασκευαστές » atmoslab » ΑΡΩΜΑΤΑ ΑΝΤΙ-ΠΟΛΥΚΑΡΒΟΝΙΚΑ

Αν και πάλι δεν μπορείς να το βρεις και να το διαβάσεις, αντιγράφω εδώ το 1ο ποστ από Atmoslab:


Η βενζυλική αλκοόλη είναι ένας άριστος οργανικός διαλύτης που χρησιμοποιείται για τη διάλυση εξαιρετικά δυσδιάλυτων αιθέριων ελαίων. Επειδή χρησιμοποιούμε φυσικά αρώματα που είναι ως επί το πλείστον "δύσκολα" στη διάλυσή τους, αρκετά από αυτά περιέχουν σε ένα μικρό ποσοστό βενζυλική αλκοόλη. Η βενζυλική αλκοόλη είναι ένας άριστος διαλύτης όχι μόνο για τα αιθέρια έλαια αλλά και για λοιπά οργανικά υλικά ένα εκ των οποίων είναι το υλικό από διαφανή τανκάκια (CE4 τύπου).

Η διάλυση δεν αφορά μεταστοιχείωση ή χημική αντίδραση, αλλά διάλυση. Όπως το αλάτι διαλύεται από το νερό. Άρα, δεν προκύπτουν ζητήματα περί "τί ατμίζω πια; το τανκάκι;". Άλλωστε τα στερεά παραμένουν στην αντίσταση. Μερικές δε φορές διαλύει η βενζυλική αλκοόλη και το επιστόμιο από τα τανκάκια στο σπείρωμα. Αυτό συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό όταν θερμαίνεται το περιεχόμενο του τανκ από το cartomizer σε έντονη χρήση. Με την αύξηση της θερμοκρασίας, η ικανότητα διάλυσης αυξάνεται (όπως όταν ζεσταίνεις κάτι στην μαγειρική για να το ανακατέψεις).

Εν πάσει περιπτώσει, είναι άλλο το διαβρωτικό και άλλο το "άριστος διαλύτης".Το οξύ καίει (μετουσιώνει) το π.χ. ξύλο ή μάρμαρο. Η βενζυλική αλκοόλη το διαλύει σε μερικές περιπτώσεις το διάφανο τανκάκι.Παρότι είναι πολύ περιορισμένο το φαινόμενο εμφάνισης προβλήματος, ωστόσο θα πρέπει να δηλώνονται ρητά όλα τα αρώματα που διαθέτουμε και περιέχουν στη σύστασή τους βενζυλική αλκοόλη.

Αρώματα της Atmos Lab που περιέχουν βενζυλική αλκοόλη ή αιθυλική αλκοόλη:
COFFEE
CHERRY
STRAWBERRY
MASTIC
OUZO
KAIMAKI
PEACH
CHESTNUT
COLA
BANANA
ORANGE
APPLE
HONEY MOON

Η περιεκτικότητά τους σε αυτό το διαλύτη είναι διαφορετική για το κάθε άρωμα, αλλά πρέπει να περιλαμβάνονται ΟΛΑ όσα το περιέχουν.Και όταν λέμε όλα, ακόμα και εκείνα που έχουν 0,5%.

Εν πάσει περιπτώσει, τα παραπάνω αρώματα είναι πιθανό να δημιουργήσουν "θεματάκι" στο πολυκαρβονικό τανκ σας.
Για νέα αρώματα που θα κυκλοφορήσουν, η λίστα θα ανανεώνεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2012, 17:43 από kallitexnis »

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2017, 09:47 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος Reballer

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1296 στις: Μαΐου 21, 2017, 14:58 »
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ - ακόμα δεν ανοίγει το Link.. σε μένα.

Βέβαια η λίστα είναι λίγο παλιά θαρρώ...
 θα'χουνε βγεί καινούρια πολλά περισσότερα.. αρώματα .. μακάρι να μπορούσαμε να
ενημερωθούμε για το ποιά έχουν βενζυλική αλκόολη μέσα και ποια όχι !

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1297 στις: Ιουνίου 22, 2017, 21:58 »
Έχω στην κατοχή μου το άρωμα kapnos. Επειδή δεν το έχω δοκιμασει, μπορεί κανείς να μου πει τι θυμίζει σε γεύση ή και να προτείνει κάποιο άλλο ωραίο αρωματακι (όχι αναγκαστικά atmos) για να κάνω μία μίξη(απλή όχι ολόκληρη συνταγή)πχ βανίλια ή acetyl pyrazine?

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1298 στις: Ιουνίου 22, 2017, 22:32 »
Δεν ξέρω τι θυμίζει η γεύση του.... Καπνικό με μέλι θα το χαρακτήριζα... Αρκετά γλυκό...

Προτείνω να το δοκιμάσεις αρχικά μόνο του για να έχεις τη δική σου άποψη και στη συνέχεια να το συνδιάσεις με το πράσινο μήλο από την ίδια εταιρία. Το πράσινο μήλο (σε ποσοστό που θα αποφασίσεις εσύ) επειδή είναι ξερό, θα του μειώσει τη γλυκάδα και θα του δώσει και φρουτώδη αίσθηση. Προτείνω πριν τη μίξη να δοκιμάσεις και το πράσινο μήλο μόνο του για να έχεις εικόνα. Μπορεί να σου αρέσουν και τα δύο μόνα τους, μπορεί όμως και σε μίξη ανάλογα το γούστο σου. Αν δεις τα πολύ παλιά ποστ, θα διαβάσεις οτι πολλοί άτμιζαν το πράσινο μήλο, αλλά και πολλοί το συνδίαζαν με διάφορα καπνικά (όπως και το black cherry της Inawera).

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1299 στις: Ιουλίου 01, 2017, 16:07 »
Καλησπέρα ,το ice flavour το άρωμα το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1300 στις: Ιουλίου 02, 2017, 13:31 »
Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν πρόκειται για άρωμα όπως τα γνωρίζουμε, αλλά για πρόσθετο-ενισχυτικό.


Το ATMOS LAB FLAVOR 10ML ICE είναι ένα ενισχυτικό γεύσης για DIY υγρά αναπλήρωσης. Είναι ένα αυτόνομο άρωμα που δημιουργεί ένα δροσερό χτύπημα στο λαιμό παρόμοιο με την μενθόλη. Αλλά το συγκεκριμένο είναι εντελώς χωρίς μενθόλη.
Είναι πολύ χρήσιμο, αφού μπορεί να μετατρέψει κάθε είδους υγρό αναπλήρωσης σε υγρό που μοιάζει με μέντα. Είναι επίσης ένα χρήσιμο άρωμα που βοηθάει στο να φέρει τα διαφορετικά αρώματα μίας ανάμιξης στην επιφάνεια. Αν έχετε αναμίξει γεύσεις που έχουν ασαφή συστατικά, το ICE θα τα φέρει όλα μπροστά!
(https://www.replacesmoke.com/ygra-anaplirosis/diy/%CE%B1%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-flavors/atmos-lab-flavor-10ml-ice-detail)

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1301 στις: Ιουλίου 02, 2017, 18:40 »
Ευχαριστώ , το διάβασα.
Το θέμα είναι ότι ζήτησα κάτι σε μέντα,ο πωλητής μου έδωσε αυτό.
Μυρίζει σαν βενζινόκολα το λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1302 στις: Ιουλίου 03, 2017, 00:34 »
Κάποια αρώματα λόγω της πυκνότητάς τους έχουν μια "χημική" μυρωδιά... που όταν αραιωθούν όμως στο προτεινόμενο ποσοστό είναι μια χαρά. Κάνε μια δοκιμή φτιάχνοντας 5-10ml το πολύ και με το ποσοστό που προτείνει ο δημιουργός του. Φοβάμαι οτι δεν θα σε καλύψει όμως... Κανονικά ο πωλητής θα έπρεπε να σου προτείνει το Mint (https://www.replacesmoke.com/ygra-anaplirosis/diy/%CE%B1%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-flavors/atmos-lab-flavor-10ml-mint-detail). Καλύτερα ίσως, να μην πολυεμπιστεύεσαι τους πωλητές... συχνά είναι άσχετοι... Πιο καλά ρώτα στο φόρουμ ή/και διάβασε απόψεις πριν κάνεις τις αγορές σου...

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1303 στις: Αυγούστου 22, 2017, 19:55 »
 Δεν εχω σοβαρό παρελθόν στο άτμισμα αλλά εχω φαέι τρελό εθισμό με το Αγρίνιο,χωρίς να εχω δοκιμάσει κανένα άλλο υγρό της A.L. . Το κάνω 2 μήνες συνεχόμενα και δεν μπορώ να ξεκολλήσω. Συνήθως πάω στο μαγαζί δοκιμάζω κανα δυο υγρά και μετά παίρνω το συνηθισμένο. Έχω αρχίσει να ψιλοντρέπομαι τον μαγαζάτορα ??? Έχετε να προτείνετε κάποιο υγρό,που να ανταποκρίνεται στο αγρινιώδες γούστο μου; Κάποιος μου είπε για το Ριλάξ, αλλός μου πρότεινε τα φθηνότερα tobacco one της alter ego.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #1304 στις: Αυγούστου 22, 2017, 20:13 »
Αφού σου αρέσει τόσο γιατί δεν το παίρνεις σε άρωμα να το φτιάχνεις μόνος σου; Ακόμα και με τα tpd boosterάκια φθηνότερα θα σου έρχεται.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279248 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias