vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

276 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #45 στις: Απριλίου 03, 2013, 17:46 »
ακριβο???
ας πάρουμε μια μέση τιμή βάσης σε νικοτινη 12 mg  κόστος 6,8€
ένα άρωμα ry κόστος 6,15€
έχες 110 ml περίπου έτοιμο υγρό με 13ε περίπου
εμένα δεν μου φαίνεται ακριβο

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #46 στις: Απριλίου 03, 2013, 17:57 »
Νομιζω οτι παραμαζευτηκαμε πολλοι για να ειναι το θεμα "υποκειμενικο" πλεον..!

πιστευω οτι τη γευση την καθοριζουν πολλα πραγματα...τι ατμοποιητη εχεις τι στησιμο τι μοντ...σε τι κατασταση βρισκεται το στομα σου ..και πολλα αλλα...πχ εγω ατμιζω το cinamon πανω απο τρεις μηνες..σε 4 διαφορετικους ατμο και σε τεσερα διαφορετικα μοντ....σε μερικα μοντ και ατμο δεν μπορω να παω πανω απο 6mg nikotinh....τελικα ολα παιζουν το ρολο τους ..ειδικοτερα στη γευση

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 03, 2013, 18:03 »
Όχι καθόλου ακριβό δεν είναι.Ο Πάνος έχει άπειρες γεύσεις και ο μέσος όρος για την παρασκευή τους είναι ένα 5%.Τώρα αν κάποιος για να καταλάβει άρωμα πρέπει να βάλει 15% αυτό είναι δικό του θέμα.Η υποκειμενικότητα της γεύσης είναι δεδομένη.Όταν έπαιρνα έτοιμο υγρό 8 ευρώ τα 15μλ τα 10μλ αρώματος θα μου φανούν ακριβά που κάνουν 6 ευρώ και μου βγάζουν 200μλ έτοιμο υγρό;

Μία αστοχία σε ένα άρωμα δε σημαίνει κάτι για όλα τα υπόλοιπα.Πάντως το συζητάμε γιατί όντως είναι φοβερό.Μακάρι να διορθωθεί το θέμα και να συνεχίσουμε την  :baby:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 03, 2013, 18:09 »
Κάνω κυρίως DIY Atmos (και λίγα έτοιμα διάφορων εταιριών αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.)
Με κατανάλωση περίπου 4ml την ημέρα (μπόλικη) μου στοιχίζουν μισό ευρώ τη μέρα.
Αν διαιρέσω κάρτο/κλίαρο/μπαταρίες δεν φτάνω καν στο 1 ευρώ τη μέρα συνολικά.
Μάλλον στα 25 ευρώ το μήνα είμαι και το έχω όλη μέρα πιπίλα!
Κι αν θέλω πολύ άρωμα θα πάω στα 30 ευρώ το μήνα.
Το αντίστοιχο με τσιγάρο ήταν 150-180 ευρώ το μήνα.
Ακριβό;  :nope:
[Εντάξει, θα χαιρόμουν να με πληρώνανε κι όλας, δεν λέω, αλλά...]

ΥΓ: Από τότε που βγήκε το Νουτάκο  σε DIY είναι το βασικό μου υγρό για όλη μέρα. Δεν έχω πρόβλημα. Φτιάχνω μέχρι 30ml τη φορά και μένει μυρωδάτο και ως υγρό και ως άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 03, 2013, 19:39 »
Οταν λεω ακριβο το αρωμα ry69 εννοειται οτι δεν το συγκρινω με ετοιμα υγρα, αλλα με αρρωματα diy.  :wall:

    O  κατασκευαστης προτεινει 7% και οχι εγω που εχω καμμενους καλυκες στη γλωσσα :)) (εγω επειδη αγοραζω και το ετοιμο, συγκρινοντας, το φτιαχνω με πανω απο 8%, αλλα τελος παντων)

Απο την αριθμητικη του δημοτικου προκυπτει λοιπον οτι το αρωμα αυτο (που ουτως η' αλλοιως δεν ειναι και απο τα πιο φθηνα ειναι πανω απο 3 φορες ακριβοτερο απο ενα αρωμα που ανακατωνεται με 2,5%

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:14 »
έχω δει σε άλλες εταιρίες και 10% να προτείνεται από τον κατασκευαστή και να κάνουν 4+ευρώ τα 5μλ...Τέλοσπάντων, περί ορέξεως και μπάτζετ κολοκυθόπιτα :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #51 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:39 »
Ναι, υπάρχουν εταιρίες που απαιτούν διπλάσια ποσότητα αρώματος.
Δεν είναι καθόλου στάνταρ το 2,5% στην αγορά.
Άρα, μπορεί να είναι ακριβότερα από κάποια συγκεκριμένα που έχεις στο νου σου αλλά ακριβά... δεν είναι.

Και μιλάμε για τιμές απίστευτα χαμηλές ανά μέρα.
Στο άρωμα του δικού μου παραδείγματος κατανάλωσης μιλάμε για λιγότερο από 0,1 ευρώ αρώματος τη μέρα.
Και καταλήγουμε στο ό,τι υπάρχουν και κάποια αρώματα που θα στοίχιζαν 0,05 τη μέρα (αν μας αρέσουν, και ενώ άλλες μάρκες βγαίνουν πιο ακριβές).
Δηλαδή διαφορά 1,5 ευρώ το μήνα για 4ml υγρό την ημέρα; :laugh1:
Συγνώμη, δεν είναι υποκειμενικό, ούτε θέμα άποψης.
Δεν μιλάμε για ακριβό προϊόν ούτε για υπολογίσιμη οικονομία, ασχέτως μπάτζετ.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #52 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:56 »
 :respect: :respect: :respect:
Με πεισατε:  Το ry69 ειναι τσαμπα. 

Αποσυνδεδεμένος metallian

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #53 στις: Απριλίου 03, 2013, 20:57 »
ουτε εγω τα θεωρω ακριβα....γιατι με 12-13 ευρω παιρνεις και βασεις και το αρωματακι που θες..εχεις 200μλ υγρο με 13 ευρω δεν ειναι κι ασχημα...και δεν ειναι και για μια φορα το αρωμα

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #54 στις: Απριλίου 03, 2013, 21:01 »
εννοώ πως το έτοιμο δυστυχώς δεν βγαίνει με περιεκτικότητα κάτω από 6mg αλλά έχει κανονική διάρκεια, δηλαδή δεν χάνει την γεύση του με τον καιρό. (τουλάχιστον όσα δοκίμασα εγώ) ενώ το άρωμα μετά από 3 ημέρες εμένα χάνει. Οπότε στράφηκα σε έτοιμο και πήγα αναγκαστικά σε 6άρα νικοτίνη. Το αραιώνω λίγο με απλή mist, αλλά εξασθενεί έτσι...Τέσπα...αν δεν το διορθώσει με κάποιο τρόπο η atmos αυτό το θεματάκι, θα αναγκαστώ να το αλλάξω... :(

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #55 στις: Απριλίου 03, 2013, 22:29 »
TNT που τα αποθηκεύεις ?

Εγώ, αυτό που μου τελειώνει τώρα το έφτιαξα πριν 4 μήνες και μέχρι τώρα μια χαρούλα είναι, ήταν δηλαδή γιατί τέλειωσε και η μαρμίτα έβγαλε καινούργια σοδειά.

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #56 στις: Απριλίου 03, 2013, 22:56 »
έχω 2 πλαστικά μπουκαλάκια των 10μλ και 1-2 από halo γυάλινα των 30 μλ.
4 μήνες πόσα μλ δηλαδή?

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #57 στις: Απριλίου 03, 2013, 23:08 »
είχα κάνει 1350 περίπου, μην νομίζεις, τώρα έφτιαξα δυόμισι λίτρα, κομπλέ για ένα 7μηνο. Τώρα το ψάχνω, μήπως κατά το Πάσχα κάνω κανένα ενάμισι λίτρο τούτι φρούτι, έχω ξεφύγει από σκέτη καπνική, τώρα είμαι ry69 + Βανίλια + Καπουτσίνο σε μια ωραία σύνθεση.

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #58 στις: Απριλίου 05, 2013, 14:23 »
είχα κάνει 1350 περίπου, μην νομίζεις, τώρα έφτιαξα δυόμισι λίτρα, κομπλέ για ένα 7μηνο. Τώρα το ψάχνω, μήπως κατά το Πάσχα κάνω κανένα ενάμισι λίτρο τούτι φρούτι, έχω ξεφύγει από σκέτη καπνική, τώρα είμαι ry69 + Βανίλια + Καπουτσίνο σε μια ωραία σύνθεση.
Το καπουτσίνο σκέτο δοκίμασες ; Βασικά εμένα μου άρεσε πράσινο μήλο , ναυτάκο  όχι πολύ γιατί μάλλον  έπρεπε να βάλω παραπάνω άρωμα (έβαλα 12 στα 10 μλ. ) , Αγρίνιο – μπλιαχ  :tongue_smilie: … , καραμέλα καλό θέλει λιγότερο  άρωμα  νομίζω . Μπεμπέκα με μπέρδεψε   :dontknow: …. Δεν ξέρω αν μου αρέσει η όχι . Τώρα θέλω να βρω καλή γεύση καφέ .
 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Yγρά / αρώματα από την Atmos Lab
« Απάντηση #59 στις: Απριλίου 05, 2013, 14:38 »
Ανακατεύεις FA Cafe με Atmos Coffee. Προσθέτεις μία σταγόνα καραμέλα. Αφήνεις στην άκρη μια εβδομάδα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1688 181283 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:29
από ipomonias
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 114 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 18 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537876 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60321 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238543 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085881 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63