vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 5 χρήστες
Chris66, dkostas, camber, Jorge, Lazy Dog

Twitter

Οι εξελίξεις στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
20 Μαιου 2016
« Απάντηση #420 στις: Απριλίου 04, 2016, 14:55 »
Eσενα θα σε φαει μαλλον το τελωνειο...... :hmmm:
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είμαι ο δικηγόρος του reviewer, αλλά μην λέμε κι ότι θέλουμε! Έχει απόλυτο δίκιο όταν λέει ότι υπάρχει πλήρη ασυδοσία έως τώρα. Και στα υγρά και στα hardware. Και ναί. Δεν είναι οι καλύτερες ποιότητες πλακετών για να διαχειρίζονται ρεύματα 20-30Α.

Οκ, αλλά αυτό το "πλήρης ασυδοσία" δεν θα έπρεπε να έχει και κάποια χειροπιαστή απόδειξη;Πχ μοντάκια  που σκάνε στα καλά καθούμενα  και υγρά που σε στέλνουν απ ευθείας στα επείγοντα περιστατικά.Στην δικιά μου αντίληψη δεν έχει πέσει κάτι τέτοιο ως τώρα εκτός κάποιων ακράιων περιπτώσεων, που σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογούν τέτοιου είδους νομοθετικό οίστρο.
Δεν έχω τίποτα μαζί του, πιστεψέ με το αντίθετο, γιατί από αυτόν πήρα την αφορμή για να ξεκινήσω το άτμισμα παρακολουθώντας πάρα, μα πάρα πολλά δικά του βιντεο.Σήμερα,αμφιβάλλω κατά πόσο κάποιος καπνιστής παρακολουθώντας τα τελευταία του βίντεο, θα πεισθει να κόψει το τσιγάρο.Μάλλον θα αισθανθεί πιό ασφαλής μακριά από το άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Ο Ρένος τώρα θυμήθηκε τις πλακέτες


επειδη ο Ρενος πολυ πριν ασχοληθω με φορουμ κτλ ηταν ο πρωτος ανθρωπος του χωρου που παρακολουθησα εχω να πω οτι απ τη δικη του σκοπια δεν εχει θεμα να μην τα πει αυτα που λεει, και οταν λεω απ τη δικη του σκοπια εννοω οτι ο ιδιος ποτε δεν εκρυψε οτι βλεπει το ΗΤ οχι σα μια εναλλακτικη απολευση αλλα ως ενα μεταβατικο σταδιο διακοπης του καπνισματος.
Η αποψη αυτη ειναι καθολα σεβαστη και αν και οι γευστικοι μου καλυκες ειναι σε απολυτη διαφωνια με τους δικους του (τουλαχιστο οσον αφορα υγρα) δε μπορω να μην αναγνωρισω την προσφορα του στο χωρο.
Απο κει και περα αυτο που λεει για τις πλακετες ειναι πολυ σωστο μεν ΑΛΛΑ ποτε δε μπηκαν ιδιεταιρα αυστηρα στανταρς στο θεμα των οικιακων ηλεκτρονικων οποτε ο καθε ενας μπορει και πουλαει οτι θελει αρκει να πληρει καποιες ελαχιστες προυποθεσεις οσον αφορα την κατηγοριοποιηση μιας συσκευης ως προς τη μονωση της η μη με τη Γη και οσον αφορα τις ΗΜ ακτινοβολιες που εκπεμπει.
Το παραδειγμα των TubroX δεν ηταν τυχαιο (αν και κυκλοφορουν ακομα χειροτερες σαβουρες, εποιασα απλα κατι διαδεδομενο),
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2016, 15:31 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Α
« Απάντηση #423 στις: Απριλίου 04, 2016, 15:40 »
Κανω 4-5 ml την ημερα 5ρα νικοτινη ,αναγκαστικα θα κοιτάξω να πεσω σε 2-3 νικοτινη ,ετσι θα προμηθευθω μια 100mg νικοτινη και εχω καθαρισει για τα 2 επομενα χρονια και μπορει και νωρίτερα να το σταματήσω,νταβατζιλιστηκα λεφτα από φορους σε ότι εχει σχεση με το Η.Τ όπως με τα τσιγαρα δεν πληρωνω!!!!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Προσοχή με τέτοιες υψηλές περιεκτικότητες νικοτίνης. Μη παίζουμε τη ζωή μας ή και τις ζωές άλλων για να γλυτώσουμε κάποια χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος GgM

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Σε ημερήσια κατανάλωση 2ml στα 3mg (3-4ml τα σαββατοκύριακα) μάλλον είμαι από τους τυχερούς...Το μόνο που φοβάμαι είναι πως θα πρέπει να συμπεριφέρομαι  με το "γάντι¨στους επισκευάσιμους μου γιατί απ όσο αντιλαμβάνομαι δεν θα κυκλοφορήσουν ξανά. (εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος) 

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
- Όταν το μοντάκι έχει τυπωμένο το <<CE & RoHS>> εσύ γνωρίζεις αν ο κινέζος όντως το διαθέτει;
- Πόσα μοντάκια πρέπει να σκάσουν ή να καούν για να έχουμε χειροπιαστές αποδείξεις? Καλύτερα κανένα.
- Όταν αγοράζεις το τάδε υγρό, ξέρεις αν το εργαστήριο παραγωγής εφαρμόζει κάποιους κανόνες υγιεινής?
- Πρέπει στα υγρά να τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας?
Τέτοιοι κανόνες θα πρέπει να υπάρχουν μέσα σε κάθε νομοθετικό πλαίσιο που διέπει τα καταναλωτικά αγαθά, να διασφαλίζουν τους τελικούς καταναλωτές, αλλά και να εφαρμόζονται.
Αν αυτοί εφαρμόσουν νόμο, μόνο και μόνο για φοροεισπραχτικούς λόγους ή εξυπηρετώντας άλλα συμφέροντα, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Αν τελικά τα πράγματα στενέψουν τόσο πολυ, που δεν νομίζω, και δεν έχουμε άλλη λύση.....ε τότε μας βλέπω κάπως έτσι να καταλήγουμε....

ΠΡΟΣΟΧΗ  ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ....ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ...ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2016, 22:05 από Bocler »

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Eσενα θα σε φαει μαλλον το τελωνειο...... :hmmm:
Πετρος  :thumpup:
Ναι ναι ήδη εχουν παραγγείλει μηχανήματα που θα εμφανίζουν σε οθόνη τη μάρκα του υγρού αν ειναι reserve η όχι μεχρι και τα ποςοςτα αρώματος που εχει μεςα θα βγάζει! έγκυρες πληροφορίες απο το Cupertino λένε οτι το φτιάχνει η Apple!!
Λες και τωρα νομίζουν οτι παραγγέλνουμε noodles...αλλα άμα θες να κανεις τον έξυπνο και να τη λες στο κόσμο πετάς οτι σου έρθει!!!

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Μας αρεσει ή οχι,η αγορα του Η.Τ παγκοσμιως θυμιζει αγρια Δυση.  Τοτε που βγηκαν και τα πρωτα διαφημιζομενα φαρμακα -για να μιλησω για αντικειμενο που το γνωριζω πολυ καλα- αν θα μπορουσε κανεις να τα ονομασει ετσι!  Ολοι θα θυμομαστε απο τις ταινιες γουεστερν,τον κλασσικο τυπο,συνηθως ηλικιωμενο και χωρις δοντια,να στηνει την αμαξα και να διαφημιζει ενα μπουκαλακι με καποιο υγρο,που γιατρευε απο φαλακρα μεχρι ποδαγρα κι απο φυματιωση μεχρι σκορβουτο! Δηλαδη ποσο παραλογο θα ειναι ,αν πραγματικα μπουνε κανονες?  Τωρα αν θα μπουν φοροι και λοιπα,αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και προφανως καθε σοβαρη χωρα,κατ'αρχην θα προσπαθησει να προστατευσει την εγχωρια παραγωγη της! Και προφανως εγχωρια παραγωγη θεωρειται μοναδα παραγωγης,η οποια βρισκεται στην εθνικη επικρατεια της χωρας,ακομη κι αν ειναι, ξενων προς τη χωρα συμφεροντων! Π.χ αν δεν κανω λαθος τα Halo γινονται και στην Ολλανδια. Το  ''χ''  φαρμακο για παραδειγμα, δεν εχει την ιδια τιμη σ'ολα τα κρατη μελη. Επισης,το κανονικο τσιγαρο τιμολογειται διαφορετικα στα κρατη μελη. Τι θελω να πω?   Ευρωπα'ι'κη Ενωση 27 κρατων σημαινει ελευθερη διακινηση ΑΓΑΘΩΝ.ΙΔΕΩΝ,ΑΝΘΡΩΠΩΝ. Δεν ειναι δικο μου τσιτατο, αλλα κείμενη ευρωπα'ι'κη νομοθεσια. Καποιοι Ευρωπαιοι σιγουρα θα τα εχουν πολυ φθηνοτερα απο μας,οπως και πολλα άλλα αγαθα. Θα τα παιρνουν οι παντες απο κει,οπως γινεται τωρα με την Κινα. Οσον αφορα τα turbo x κανενα δεν εχει δικη του πλακετα! Ολες Intel, AMD ειναι.

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
- Όταν το μοντάκι έχει τυπωμένο το <<CE & RoHS>> εσύ γνωρίζεις αν ο κινέζος όντως το διαθέτει;
- Πόσα μοντάκια πρέπει να σκάσουν ή να καούν για να έχουμε χειροπιαστές αποδείξεις? Καλύτερα κανένα.
- Όταν αγοράζεις το τάδε υγρό, ξέρεις αν το εργαστήριο παραγωγής εφαρμόζει κάποιους κανόνες υγιεινής?
- Πρέπει στα υγρά να τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας?
Τέτοιοι κανόνες θα πρέπει να υπάρχουν μέσα σε κάθε νομοθετικό πλαίσιο που διέπει τα καταναλωτικά αγαθά, να διασφαλίζουν τους τελικούς καταναλωτές, αλλά και να εφαρμόζονται.
Αν αυτοί εφαρμόσουν νόμο, μόνο και μόνο για φοροεισπραχτικούς λόγους ή εξυπηρετώντας άλλα συμφέροντα, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Οι πιστοποιήσεις και οι κανόνες ασφαλείας δεν συνεπάγονται κατ ανάγκη ούτε διασφάλιση των καταναλωτών ,ούτε μηδενικές βλάβες σε ηλεκτρονικές συσκευές.Τα παραδείγματα εταιριων που γράφουν τους κανόνες και τα πλαίσια  στα παλαιά τους υποδήματα, είναι πάρα πολλά.Το θέμα δεν είναι να μπουν ή όχι κάποιοι κανόνες ,αλλά το συμφέρον  ποιών στοχευουν αυτοί οι κανόνες και μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να είναι υπερ των ατμιστών ούτε όσων θέλουν να διακόψουν το κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Α
« Απάντηση #431 στις: Απριλίου 04, 2016, 17:29 »
Αν τελικά τα πράγματα στενέψουν τόσο πολυ, που δεν νομίζω, και δεν έχουμε άλλη λύση.....ε τότε μας βλέπω κάπως έτσι να καταλήγουμε....

Απο 1 κιλο φυλα καπνου από παραγωγω ποσα ml και ποσα mg νικοτικοτινης μπορει να φτιαξει κανεις?
Γλυκερινη και PG από φαρμακειο καπνο από παραγωγω για παραγωγη νικοτίνης ,αρωματα αγορα αν δεν τα βαλουν και αυτά χερι η στην χειροτερη αν τα βαλουν χερι και αυτά  DIY extracts  και αντε γεια αρπακτικα!

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
ΝΕΤ με καπνο Αγρινιου
να δουλεψει και λιγο η εγχωρια αγορα/παραγωγη :thumpup:




Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
κι αν ο αγρινιώτης κατουράει μέσα στη νικοτίνη;
:laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Οσον αφορα τα turbo x κανενα δεν εχει δικη του πλακετα! Ολες Intel, AMD ειναι.

Σωστα, αφου η intel και η amd δεν κανουν τιποτε αλλο απ το να βγαζουν πλακετες.
Ακομα κι οι προεδροι τους οταν δεν εχουν τι να κανουν στον ελευθερο χρονο τους καθονται κι αποχαλκωνουν (οκ η amd βγαζει καποιες πλακετες στα πρωην εργαστηρια της ati αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)
Αφου κι εγω αν θελω καμια πλακετα κανω πατρον και μετα λεω "να το φτιαξωμονος μου η να το στειλω στην ιντελ που δεν κανει τιποτε αλλο απ το να βγαζει πλακετες"?

 

Edit σορρυ για την ειρωνια αλλα ουτε η μια ουτε η αλλη βγαζουν πλακετες, ποσο μαλλον για turbox lol
Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2016, 17:47 από Nick74 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538427 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238837 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos