vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Smoktech Vmax

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2085 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 17:19 »
φορτιζεις μπαταριες και ατμιζεις !
ξεκινας απο 3 βολτ και ανεβάζεις τα βολτ  εκει που σου αρεσει τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2086 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 17:26 »
καλα στα λέει ο skopos....
Αν τωρα θες να εξαντλήσεις καθε όριο προφυλαξης μπορεις να κανεις το εξης :
Σημάδεψε τις μπαταριες σου με εναν μαρκαδορο, (αρίθμησέ τις 1 και 2).... κάθε φορά μετά την φόρτιση να αλλάζεις την σειρα που τις βαζεις μέσα στο Vmax. Δηλαδη αν βαλεις πρώτη την μπαταρία #1 και απο πισω την μπαταρία #2 , αφου αδειάσουν μετα την χρήση και τις φορτίσεις, την επόμενη φορά βάλε πρώτη την μπαταρία #2 και δευτερη την μπαταρία #1.
Αυτο μπορεις να το κανεις μετα απο καθε φορτιση,
Στην μπαταρία που βρίσκεται πιο κοντα στον διακόπτη ασκείται μεγαλύτερη πίεση (μην φανταστεις τιποτα τραγικο, μιλαμε για ελαχιστη διαφορα)... με τον τροπο που σου περιέγραψα παραπάνω διασφαλίζεις ότι και οι δύο μπαταρίες σου θα έχουν τον ίδιο ρυθμο φθοράς.
Και το παραπάνω όμως είναι υπερβολή! Το vmax διαθέτει κύκλωμα προστασίας. Δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.... :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2013, 17:37 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2087 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 17:29 »
Οταν χρησιμοποιεις σε σειρα μπαταριες...
Μαζι θα τις βαζεις στο φορτιστη...μαζι θα τις βγαζεις..δεν θα τις ανακατεψεις με αλλες.
Σημαδεψε τες καλυτερα.
Ο λογος ειναι οτι πρεπει να εκφορτιζουν μαζι..και οχι η γεματη μπαταρια να φορτιζει την αδεια.
Aν κανω καπου λαθος ας με διορθωσουν τα παιδια. :tongue_smilie:

Ο Pasta τα ειπε ολα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2088 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 17:39 »
μια χαρα τα λετε αλλα ενα αλλο που ξεχναμε ειναι οτι οταν βαζουμε μπαταριες στην σειρα
αυτοματα η μια μπαταρια φορτιζει την αλλη και ερχονται στα ιδια βολτ !
τι ειπα παλι τι ειπα παλι  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2089 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 17:46 »
Δεν ειναι ετσι με το κατσίκι skopos... αν τις βαλεις και μετα απο λιγη ωρα χρηση τις βγαλεις και τις τσεκαρεις μία μια με το πολύμετρο θα διαπιστώσεις ότι η μπαταρία που ειναι κοντα στον διακόπτη έχει μεγαλύτερο βαθμο αποφόρτισης απο την δευτερη μπαταρια... Μιλαω για διαφορα της ταξης του 0.1 με 0.2 ... Η πρωτη μπορει να σου δειξει π.χ. 3.7 και η δευτερη να ειναι ακομα στο 3.9 .... τσεκαρισμένο!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος rgthekid

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
  • w00t w00t
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2090 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 18:32 »
Να στε καλά παιδιά, βγείτε πιείτε μεθύστε και πείτε "τα κερνάει ο Αργύρης στην σερβιτόρα".  :laugh1:
Ένα τελευταίο που διάβασα είναι ότι με το vmax δεν χρειάζεσαι πολύμετρο, γιατί έχει απο μόνο του, και για τον ατμο, και για τις μπαταρίες. Καλό βέβαια θα ήττω (!!!!!!) να πάρω.
Μου έφυγε ένα μεγάλο άγχος .  :respect:

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2091 στις: Ιανουαρίου 17, 2013, 18:47 »
Ενα πολυμετρο δεν παει ποτε χαμενο.
Και για το ΗΤ, αλλα και για το σπιτι/αυτοκινητο (με την προυποθεση οτι θα ασχοληθουμε και λιγο για το πως/τι μετραμε και θα ακολουθουμε τις οποιες οδηγιες ασφαλειας)
Και στην περιπτωση μας (2 μπαταριες σε σειρα) εκτος αυτων που αναφερονται πιο πανω, καλο ειναι να μετραμε και τις μπαταριες, που και που, εκτος του μοντ για να επιβεβαιωνουμε οτι ειναι κοντα σε ταση. Και οταν τις εχουμε φορτισμενες, αλλα και οταν τις βγαζουμε απο το μοντ. Αμα δουμε μεγαλες αποκλισεις, τοτε ειναι η ωρα του διαζυγιου...
Δεν μιλαμε να φτασουμε στην παρανοια και καθε τζουρα να τις βγαζουμε να τις μετραμε, αλλα μια φορα στο τοσο, ισα να νοιωθουμε σιγουρια...



Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2092 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 16:20 »
Το πολυμετρο  χρειάζεται..εξαλλου παιρνεις και εναν επισκευασημο μην το ξεχνας..επισης το vmax μετραει και τις 2 μπαταριες μασι και οχι ποσο ειναι η καθε μια...
Ειναι παντως πολυ τιμια και καλη αγορα..,γενικα οτι ειναι σε max...θα το ευχαριστηθεις παρα πολυ...απλα να μην ξεχνας οτι ειναι πιο δυνατο απο αλλα μοντακια και θελει λιγο ειδικη μεταχειρηση στα volt..ξεκινας απο 3 και ανεβαινεις μεχρι εκει που σου αρεσει!!

Αποσυνδεδεμένος spixri

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2093 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 20:31 »
Απο εχθες διαβαζω αυτο το νημα αλλα ειναι τεραστιο . Ειδα οτι και μερικοί αλλοι ειχαν ενα προβλημα παρόμοιο με το δικο μου αλλα δεν καταφερα να βρω τι λυση βρηκαν.Στο προβλημα τωρα , δεν μου αναγνωριζει κανενα ατμοποιητη πλην ενος vivi nova αλλα και αυτον οχι παντα και οχι με την ιδια τιμη αντιστασης. Αυτη που του φορεσα ειναι η μαμισια 2,8. Οι υπολοιποι  ειναι ce4 ce5 mt3 iternity ufo σε διαφορες αντιστασεις τοσυρμα που χρησιμοποιω ειναι 17αρι ni chrom. Oλοι μα ολοι πυροβολανε σε ενα v6 που αγορασα εχθες μαζι . Παρακαλω οποιον ειχε το ιδιο προβλημα η καποιον που γνωριζει την λυση να με βοηθήσει αλλοιως θα το παω πισω.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2094 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 20:59 »
Αφού οι ατμοποιητές δουλεύουν αλλού έχει πρόβλημα ο πόλος του mod, οπότε το πάς πίσω...

Αποσυνδεδεμένος rgthekid

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
  • w00t w00t
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2095 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 20:31 »
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια ερώτηση να κάνω. Σήμερα το μεσημέρι ο vivi nova μου έκανε κολπάκια και το ram μου έβγαζε ένδειξη F1-F2 . ο vivi που είχα πριν ήταν 1.3 ohm. Οπότε αλλάζω την αντίσταση.
Εκεί που την έφτιαχνα και πήγα να κάψω λίγο υγρό πρώτα
Παρατήρησα οτι μου ξαναέβγαζε F1-F2 ( κάποια στιγμή μου έβγαλε και 9.9 και λειτουργούσε κανονικά - Αν έδωσε όντως 9.9 είμαι τυχερός που δεν μου έμεινε στα χέρια-


Μέχρι που τον κούμπωσα πάλι μου έδινε τις ίδιες ενδείξεις , ( 1.5 ohms αυτήν την φορά )


Το βγάζω καθαρίζω το σπείρωμα που κουμπώνει ο vivi, καθαρίζω τον πόλο της μπαταρίας και σταμάτησε.
΄
Όμως μέσα στο άρθρο διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση να σου λειτουργεί κανονικά αν σου έχει δείξει τις F1-F2 αλλά να κάνει ζημιά στο mod.


Μέτρησα τον vivi με πολύμετρο, τον έβαλα στον ήχο, 2.4 αν θυμάμαι μου έδινε στην αντίσταση, και ο ήχος ήταν συνεχόμενος. (0.2 ένδειξη?)


Η ερώτηση μου είναι πως μπορώ να κοιτάξω λίγο "βαθύτερα" να δω τι μπορεί να το δημιουργεί?


Και, πως μπορώ να κοιτάξω αν το mod καν βραχικύκλωμα? ( Διάβασα οτι βγάζεις τις μπαταρίες, βάζεις το κόκκινο στο θετικό, το μαύρο στο σώμα όπου να ναι, και σου δίνει κάποια μέτρηση ( στα Ohms το πολίμετρο αν διάβασα καλά )


Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2096 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 21:58 »
βαλε το πολυμετρο στον ατμο το συν στον πολο το αλλο στο σωμα και διαλεξε στο πολυμετρο Ω στα 200 και δες ποσο σου δειχνει

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2097 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 22:05 »
το 9,9Ω ειναι ακινδυνο.......δειχνει ανοιχτο κυκλωμα......οποτε δεν κινδυνευεις σε καμια περιπτωση.....
αλλωστε αν πατησεις χωρις ατμοποιητη σου δειχνει 9,9Ω .........
απλα καποια στιγμη δεν ειχες καλη επαφη του ατμοποιητη και εδειχνε 9,9Ω

Αποσυνδεδεμένος BlackSwan

  • *
  • 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Eξ...ατμιζομαι!
Απ: Smoktech Vmax
« Απάντηση #2098 στις: Μαρτίου 08, 2013, 14:02 »
Kατοχος του Vmax και εγω εδω και 6 μερες...Για πρωτο μου μοντ πολυ καλες εντυπωσεις!Πολυ δυνατο!  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171650 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364