vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

255 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, Buliwyf, Panokali, john67, ZoeM, Ηρακλης

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4305 στις: Αυγούστου 18, 2015, 18:33 »
Αν η αγορα που θα κανεις ειναι κατω απο 10 μπαταριες , ειναι 4€ σε φακελο.
Για πανω απο 10 μπαταριες , σου τις κανει πακετο και ειναι 8€.

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4306 στις: Αυγούστου 18, 2015, 19:01 »
Οι Efest ειναι κλωνοι δλδ ? καλα καταλαβα? :(
Εχω ενα cloupor mini και περιμενω να μου ερθει το IPV D2 (75w) μεχρι στιγμης εχω 3 Efest 18650 IMR 3,7v (2500mAh) απο αυτονομια ειμαι σχετικα κομπλε κρατανε σχεδον 1 μερα ι καθε μπαταρια(εξαρτατε τη χρηση παντα ) ι απορια μου ειναι το IPV D2 θα δινει το μαξ με  αυτες ?
Shadockan εσυ πια προτηνεις για μεγαλυτερη αυτονομια αλλα να δουλευουν στα φουλ τα 2 μοντακια μου

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4307 στις: Αυγούστου 18, 2015, 19:08 »
 @shadockan
Μια ερώτηση και από μένα, αφού βρήκαμε τον ειδικό…
Σε 26650 ποιες προτείνεις?
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4308 στις: Αυγούστου 18, 2015, 21:08 »
Οι Efest ειναι κλωνοι δλδ ? καλα καταλαβα? :(
Εχω ενα cloupor mini και περιμενω να μου ερθει το IPV D2 (75w) μεχρι στιγμης εχω 3 Efest 18650 IMR 3,7v (2500mAh) απο αυτονομια ειμαι σχετικα κομπλε κρατανε σχεδον 1 μερα ι καθε μπαταρια(εξαρτατε τη χρηση παντα ) ι απορια μου ειναι το IPV D2 θα δινει το μαξ με  αυτες ?
Shadockan εσυ πια προτηνεις για μεγαλυτερη αυτονομια αλλα να δουλευουν στα φουλ τα 2 μοντακια μου


Η Efest οπως και παρα πολλες εταιρείες , αγοραζουν στοιχεια απο τις μεγαλες εταιρειες  Panasonic,Samsung,Toshiba,Sony,LG Chem,αλλα και απο καποιες Κινεζικες εταιρειες κατασκευης μπαταριων και βαζει τις δικες της ετικετες.
Δυστυχως το καταστημα δεν μπορει να ξερει αν ειναι σωστες οι μπαταριες ή οχι.
Οποτε αγοραζουμε μπαταριες απο καταστηματα που να μπορουμε να ''συνεννοηθούμε'' , αν κατι δεν παει καλα και πεσουν στα χερια μας ''μπανανοφαγαδες''.


Οι μπαταριες που εχουν σημερα την ανωτερη αποδοση δυναμης , διαρκειας , ασφαλειας , ειναι η LG Chem INR 18650 HG2 και η Samsung SDI INR 18650 30Q.
Aυτες ειναι και οι μπαταριες με τις οποιες μπορουν να δουλεψουν πιο ευκολα τα μοντακια στο τερμα.






@shadockan
Μια ερώτηση και από μένα, αφού βρήκαμε τον ειδικό…
Σε 26650 ποιες προτείνεις?
 
 
 
 




Να σου πω την αληθεια , καμια. 
Ειναι ολες πολυ παλιες πλεον και το μονο που εχουν να επιδειξουν , ειναι τα πολλα mAh , αλλα απο δυναμη συγκριτικά με το μεγεθος τους ..... αθλιες....... :tongue_smilie:


Οι μονες μπαταριες που σωζουν καπως την κατασταση , ειναι οι ΜΝΚΕ 3500 .
Κι αυτη ομως δεν ειναι καινουρια.
Η δευτερη ειναι ενα στοιχειο των 4200mAh , που μπορουν να δωσουν κι αυτες μεχρι 20 Αmps με ασφαλεια.


Μερικες 26650 :
Τensai  3200
MNKE   3500
Efest,Keeppower,Eizfan,Efan,EH,Shockli,Vapcell , ειναι μερικες απο τις εταιρείες που στα 3500 mAh χρησημοποιουν την MNKE 3500.
Οι ιδιες εταιρειες χρησημοποιουν απο κοινου και το στοιχειο των 4200mAh.

Oι διαφορες ειναι μικρες , με καλυτερη απο ολες αυτες την Vappower 4200 mAh.
H Vapcell εχει μια τρελη πορεια με μεγαλες αποφορτισεις και προσωπικα δεν τις κοιταω καθολου , γιατι μπορει να δινουν την περισσοτερη δυναμη και διαρκεια , αλλα το ιχνος της μια μπαταριας , δεν ειναι ιδιο με της αλλης και αυτο σημαινει οτι ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι βαζουν μεσα ή οτι η ποιοτητα τους ειναι...............αντε γεια.....

Οποτε :
Tensai 3200
MNKE , Efest στα 3500 mAh
Vappower , Keppower στα 4200 mAh
ειναι οι καλυτερες επιλογες , χωρις ομως να ειναι οι καλυτερες πιστευω επιλογες για τα σημερινά δεδομενα . 
Ολες αυτες οι μπαταριες , παρα τα 30-60 Amps που λενε οτι εχουν , με το ανωτερο φορτιο που μπορουν να αποφορτιστουν συνεχομενα ειναι τα 20 Amps.


Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4309 στις: Αυγούστου 18, 2015, 22:09 »
 Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση. :thumpup:
Το ξέρω ότι είναι μια – δύο γενιές πίσω αλλά τις χρησιμοποιώ γιατί έχω κολλήσει με τα 30άρια μηχανικά μοντάκια.
Μέχρι τώρα έχω χρησιμοποίηση  Efest 3500, MNKE 3500, και Keeppower 4200, με τις τελευταίες να έχουν την καλύτερη απόδοση στο άτμισμα (στα νιάτα τους), και επειδή πλησιάζει ο καιρός για ανανέωση ήθελα τη γνώμη σου. :thank_you2:
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4310 στις: Αυγούστου 18, 2015, 22:30 »
Την ιδια μπαταρια θα παρεις παλι αγοραζοντας Keeppower,Efest,Vappower,Eizfan (EH,Efan) κλπ.κλπ.κλπ.


Ομως δεν υπαρχει κατι καλυτερο...... :tongue_smilie: :-\

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4311 στις: Αυγούστου 18, 2015, 22:58 »
http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/samsung-inr-18650-30q-3000mah.html
http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/lg-18650-hg2-3000mah-20a.html
Αυτες τις 2 ενοουσες ? απ οτι βλεπω ι samsung εχει 15Α discharge ενω ι lg 30Α εμενα μου ειχανε πει (σε μαγαζι) οτι το discharge με ενδιαφερει μονο να ειναι απο 25 και πανω για να δουλευει στα μοντακια ανω τον 20w

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4312 στις: Αυγούστου 18, 2015, 23:17 »
20 είναι και οι δύο.
Επίσης δεν κυκλοφορούν μπαταρίες με πάνω από 20Α συνεχή αποφόρτιση.
Οτιδήποτε παραπάνω αναφέρει την στιγμιαία αποφόρτιση ή φανφάρες :)

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4313 στις: Αυγούστου 18, 2015, 23:28 »
h samsung Λεει 6. Max. continuous discharge: 15A(at 25°C), 60% at 250 cycle
Χαμος δεν καταλαβαινω χριστο .....

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4314 στις: Αυγούστου 19, 2015, 00:15 »
Πολλες φορες η Samsung λεει λιγοτερα απο οτι μπορει.
Η 30Q και η ΗG2 μετρηθικαν στα 20 Amps και ειχαν την ιδια λειτουργια , ιδια mAh,ιδια πτωση τασης και ιδια θεμοκρασια .


Παραδειγμα:
Οταν καποια μπαταρια 2000mAh την αποφορτισουμε στα 10 Amps και αυτη μας δωσει κοντα στα 2000mAh χωρις να ανεβασει θερμοκρασια , τοτε δοκιμαζουμε με περισσοτερα Amps.
Aν παλι δεν ανεβασει θερμοκρασια παμε και παραπανω  κλπ. κλπ. κλπ.
Στο φορτιο που θα δουμε ανοδο θερμοκρασιας (π.χ. 15 Amps), τοτε σταματαμε την αποφορτιση και λεμε οτι αυτη η μπαταρια δεν ειναι ικανη για αποφορτιση 15 Amps


Aυτες οι δυο μπαταριες ( Sam 30Q - LG HG2 ) , δεν ανεβασαν πανω απο 47 β.Κ. ουτε στα 25 Amps.
Οποτε καταλαβαινεις οτι τα 20 Amps ειναι ευκολα για τις μπαταριες αυτες.


Ειναι μπαταριες των 20 Amps συνεχομενης αποφορτισεις και ειναι οι ανωτερες μπαταριες αυτη τη στιγμη.


Οτι και να λενε οι εταιρειες , δεν υπαρχουν μεγαλυτερες και δυνατοτερες μπαταριες σε αποδοση.


Απο 'κει και περα παμε σε μπαταριες του χθες οπως οι Sony VTC3/4 των 2100mAh , οι Sanyo RX των 2050mAh , LG HD2 των 2000mAh ............και γενικα σε μικρες μπαταριες των 1600-2100mAh με 20 εως 30 Amps


Δεν εχουμε ομως διαρκεια απο τις μπαταριες αυτες.  Με 10 τζουρες ....... άδειασε το σωληνακι....... ;D :))


Αυτα για τωρα......τα υπολοιπα μετα το φαγητο....... ;D

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4315 στις: Αυγούστου 19, 2015, 00:35 »
Shadockan καλησπερα....σκεφτομουν εκτος απο την samsung 30q την lg hg2 να παρω και sony vtc5 για τα 30 αμπερ που δινει.αξιζει η οχι?για μηχανικο μοντακι την θελω.ποια ειναι η γνωμη σου?εχω διαβασει ολα τα παραπανω αλα δεν ειδα κατι για την μπαταρια αυτη....ευχαριστω....

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4316 στις: Αυγούστου 19, 2015, 13:33 »
Aυτη η μπαταρια σημερα φιλε μου , δεν αξιζει τα χρηματα που πρεπει να πληρωσεις για την αγορα της.


Ειναι η πρωτη μπαταρια στα 2500mAh με τοσο μεγαλη ικανοτητα αποφορτισης. 
Μετα απο λιγο καιρο εκαναν την εμφανηση τους και οι Samsung 25R -- LG Chem HE2/4.
Και δεν μιλαμε για πέρσι , αλλα για τις αρχες του 2013.......
Και οι τρεις αυτες μπαταριες εχουν την ιδια ικανοτητα αποδοσης εντασης ρευματος.  Δηλαδη 20 Amperes και οχι 30Α ή 35Α.


Σημερα με τις Samsung / LG  με μεση τιμη τα 7-8€ και τη Sony στα 10+ , δε νομιζω να ειναι και η καλυτερη αγορα.
Ιδιαιτερα αν σκεφτεις και το οτι η Sony εδω και πααααρα πολυ καιρο εχει σταματησει την παραγωγη της σειρας VTC.
Οσες απο αυτες τις μπαταριες υπαρχουν ακομα στην αγορα , ακομα και αυθεντικες να ειναι , τοσο καιρο που θα ειναι στο ραφι , λογικα καποια φθορα θα υπαρχει.
Αυτο βεβαια δεν ειναι σημαινει οτι εχουν χαλασει , ουτε οτι δεν ειναι καλες σαν μπαταριες.
Μπορει και να ειναι απολυτως σωστη και λειτουργικη χωρις να εχει υποστει καμια μα καμια φθορα.
Το ρισκαρεις ομως , τη στιγμη που υπαρχουν μπαταριες που εχουν ημερομινια παραγωγης πριν ενα μηνα (που λεει ο λογος) και εχουν σημαντικα χαμηλοτερη τιμη , στην ιδια αποδοση με την VTC5 , οπως ειναι η Sam 25R και η LG HE2/4  ??? ?


Τωρα παμε στις Sam 30Q και LG HG2.
Ανωτερες σε ολα.
Ανωτερες σε ολα και οταν λεμε σε ολα , εννοουμε σε δυναμη , διαρκεια , ασφαλεια.
H Sony VTC5 δεν ειναι 30 Amps , αλλα 20 Amps.
Η Sony VTC5 στα 20Αmps , θα σηκωσει θερμοκρασια καπου στους 80-85 βαθμους Κελσιου.
Οι Sam 30Q /LG HG2 στα 25Amps ανεβασαν θερμοκρασια στους 40-45 βαθμους Κελσιου.
Αυτο  δειχνει την ανωτεροτητα τους σε σχεση με τη Sony VTC5 , καθως και εναντι των Sam 25R και LG HE2/4 oι οποιες ειναι σχεδον ιδιες με τις Sony σε ολα.


Πλεον φιλε μου θα υπαρχουν ολο και λιγοτερες αναφορες στην μπαταρια αυτη , οπως και για τις 25R - HE2/4.
Βγηκαν καινουριες μπαταριες ανωτερες και δε βλεπω το λογο να μενει καποιος  σε περασμενης γενιας τεχνολογιες και αποδωσεις.
Πιο παλια εχουν γινει αμετρητες αναφορες για τις μπαταριες αυτες και απο το 2012 ακομα ηξεραν οτι αυτες οι μπαταριες θα φερουν για ακομη μια φορα επανασταση στον κοσμο των μπαταριων , οπως ειχε κανει η Sony και πιο παλια (στις αρχες του 2000) με την εμφανιση των πρώτων μπαταριων Li-Ion με τη μορφη που τις ξερουμε σημερα ή με τις VTC3.


Ειτε σε μηχανικο , ειτε σε VV/VW , αυτες οι μπαταριες θα εχουν την καλυτερη αποδοση απο οποιαδηποτε αλλη μπαταρια αυτη τη στιγμη.
Απλα σε μηχανικο οι μπαταριες που ανεβαζουν λιγοτερη θερμοκρασια , ειναι φυσικο και να ειναι πιο ασφαλη.
Αρα και στο μηχανικο σου , οι Sam 30Q / LG HG2 θα ειναι καλυτερες........... 8)


Μη νομιζετε οτι υπαρχει διαφορα σε μηχανικο και VV/VW μοντακι.
Και στα δυο , οι μπαταριες , οποιες κι αν ειναι αυτες , θα δουλεψουν.
Αναλογα τις προδιαγραφες , την ικανοτητα της καθε μπαταριας δηλαδη σε δυναμη , διαρκεια,ασφαλεια,θα εχουμε και τα αναλογα αποτελεσματα.
Στο χερι μας ειναι αν θα κινδυνευσουμε ή οχι.
Στο VV/VW απλα το κουμαντο στην ενεργεια της μπαταριας , την κανει η πλακετα.
Αν ομως βαλουμε μια αλλη μπαταρια και μια IMR-INR/IMR , θα δουμε ανωτερη αποδοση.
Ολες ομως θα δουλεψουν κι εδω.........
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2015, 15:25 από shadockan »

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4317 στις: Αυγούστου 19, 2015, 15:00 »
Shadockan σε υπερ ευχαριστω για την αναλυση σου.με επεισες με αυτα που μου ειπες και καταλαβα τι παιζει γενικοτερα....να εισαι καλα φιλε μου και καλα να περνας....

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4318 στις: Αυγούστου 20, 2015, 00:54 »
Παίδες, πριν λίγο παρήγγειλα ένα Subox της Kanger από Fasttech, και τώρα κοιτάζω και για δυο μπαταρίες. Λογικά, αυτές: http://eu.nkon.nl/lg-18650-hg2-3000mah-20a.html ...θα κάνουν, έτσι; Και, πέρα από αυτό, έχω ήδη έναν (θεωρητικά καλό) φορτιστή για επαναφορτιζόμενες, αυτόν: http://www.mahaenergy.com/mh-c800s/ ...ο οποίος "θα κάνει", ή χρειάζεται να πάρω κάτι καινούργιο;

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4319 στις: Αυγούστου 20, 2015, 01:28 »
Αν καταφέρουν ποτέ να μάθουν, όλοι αυτοί που ρωτάνε κάθε 2ο ποστ για τι μπαταρίες θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν στο εκάστοτε mod τους, τον νόμο του Ohm θα είναι λιγότερο σκουπιδότοπος το συγκεκριμένο θέμα.


Δεν είναι δύσκολο. Απλή μέθοδος των τριών. Έχεις τα 2 δεδομένα σου τα οποία τα αλλάζεις ανάλογα με τις ανάγκες και διαστροφές σου.


http://www.rapidtables.com/calc/electric/watt-volt-amp-calculator.htm   (για παράδειγμα).


(Δεν αναφέρομαι στον ducklord.)


Άλλα όταν έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο καλό είναι να ψάχνεις κάποιες πληροφορίες και μόνος σου. Καλό είναι σε κάνει σοφότερο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92742 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1071 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex