vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Sergios, maprix, chief79, Zdgatapsychs, Ποντικός, camber, Jorge

Twitter

Akston Hughes SL Review by s0undc10ud

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Akston Hughes SL Review by s0undc10ud
« στις: Ιουλίου 22, 2012, 22:10 »

Akston Hughes SL


Εισαγωγή:
Έχω την τύχη να κρατάω στα χέρια μου απο τις 13 Ιουλίου, ένα απο τα 30 μόλις pre-market SL's απο την Akston Hughes, 1 μήνα πρίν την επίσημη κυκλοφορία τους.
Όλες αυτές τις μέρες δοκιμάζω το SL με διάφορα atomizers διαφορετικών αντιστάσεων και μπορώ να πώ οτι είμαι ενθουσιασμένος, τόσο απο το design
και την ευχρηστία της συγκεκριμένης συσκευής, όσο και απο την απόδοση.
Παρακάτω θα σας αναλύσω κάθε πλευρά του SL όσο καλύτερα μπορώ για να το γνωρίσετε και εσείς:
*Σημείωση: Όλες τις παρακάτω φωτογραφίες τις τράβηξα εγώ. Τα συμπεράσματα είναι δικά μου μετά από πολλές ημέρες δοκιμών.






Design:
Το SL είναι ένα πανέμορφο mod με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και είναι ουσιαστικά η εξέλιξη του SVR που σας είχα παρουσιάσει πριν λίγο καιρό.
Έχει μία μαύρη χρωμιωμένη απόχρωση με μία ιδιαίτερη επεξεργασία (Chromium Molybdenum Tungsten Finish) για να μην αφήνει δαχτυλιές, να μην γλιστράει
στο χέρι και να είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό. Στο σώμα του SL υπάρχουν τρύπες "εκτόνωσης" καλλυμένες απο ενός είδους μαύρου λάστιχου που βοηθάει περαιτέρω στο
κράτημα και την αίσθηση. Αυτό που κλέβει πραγματικά την παράσταση όμως είναι το λεγόμενο "Akston Sneaker" στο επάνω μέρος που θα αναλύσουμε πιο μετά.
Οι διαστάσεις του με το "Sneaker" είναι 150mm μήκος και έχει 20mm διάμετρο.











Εxploded View:
Πρίν πάμε παρακάτω, ας δούμε σε 2 exploded views,
1) 'Oλα τα μέρη που αποτελείται το SL.
2) Όλα τα μέρη που αποτελείται το SL μαζί με την δική μου επιλογή ατμοποιητή (cartomizer tank + ego cone).








Λειτουργικότητα:
Το SL έχει 3 voltages steps 4V (πράσινο), 4.5V (κίτρινο), 5V (κόκκινο) και χρησιμοποιεί την τεχνολογία PWM (Pulse Width Modulation) που είχαμε αναλύσει
και παλιότερα στο SVR. Για να πάμε απο το ένα step στο άλλο απλά πατάμε το κουμπί 3 φορές. Χρησιμοποιεί 2 μπαταρίες 16340 και η δική μου επιλογή είναι
οι ΑW ICR123 750mah.

4.0V




4.5V



5.0V





Πολύ ευχάριστη έκπληξη είναι το λαστιχένιο κουμπί ON/OFF στο κάτω μέρος του σώματος. Τώρα πλέον μπορούμε να κλείνουμε
το SL με το πάτημα ενός κουμπιού το οποίο δίνει ένα απίστευτο feedback με κλίκ που θυμίζει κουμπί στρατιωτικού φακού.






Στη βάση του 510 connector προστέθηκαν πλέον και ego threads για να βιδώνουμε πάνω rings/cones αλλά και ego ατμοποιητές.



Σημαντική επίσης βελτίωση έγινε και στον πόλο/connector του SL που από κάτω του έχει ένα ελατηριάκι για να του επιτρέπει να
βυθίζεται κάθετα έως και 2mm με αποτέλεσμα να προσαρμόζεται σε κάθε ατμοποιητή που του βιδώνουμε χωρίς προβλήματα.



Διαφορές σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο "SVR" και γενικότερες βελτιώσεις.
1. Διπλό αντισόκ κυκλώματος (βελτιωμένη αντοχή στην κρούση).
2. Mικρό ελλατήριο κάτω απ' τον πόλο που βυθίζεται έως και 2mm έτσι ώστε να αποφεύγονται <<ζημιές>>.
3. Tactical τύπου κουμπί On / Off στη βάση.
4. 650 χιλιοστά ² αεραγωγοί πάνω στο σώμα με παρεμβύσματα από καουτσούκ έτσι ώστε να αποφεύγονται τυχόν αέρια μακριά από το πρόσωπό σε περίπτωση <<καταστροφής>>.
5. IP65 και Nema 6/12 προδιαγραφλων εξωτερικό περίβλημα  (Προστασία απο νερό, σκόνη, λάδι).
6. Εσωτερικό μανίκι Απομόνωση μπαταρίας.
7. Πληροί τις ECF-προδιαγραφές ασφαλείας των συστημάτων περιβαλλοντικής διαχείρισης.
8. Χρώμιο Tungsten Μολυβδαίνιο (σκληρό και ανθεκτικό στις γρατζουνιές).
9. OleoPhobic εσωτερική και εξωτερική επένδυση NanoPolymer (αποφυγή δκτυλικών αποτυπωμάτων).
10. Περιλαμβάνει protected μπαταρίες (AW).
11. Εσωτερικό Κύκλωμα Προστασίας Υπερθέρμανσης.
12. TAC-PWM (Pulse width modulation) 2ης γενιάς "Run Silent« που προσαρμόζει και βελτιώνει την τάση σε ένα ευρύτερο φάσμα αντιστάσεων.
13. 8% πιο αποτελεσματικό απο το SVR, 4% μεγαλύτερο εύρος ισχύος με μεγαλύτερη ευαισθησία στην ανατροφοδότηση αντίστασης πηνίου.
14. Προστασία απο χαμηλών αντιστάσεων (<1.5 ohm) cartomizers-atomizers.
15. Νέος σχεδιασμός θαλάμου μπαταριών.
16. Διάφοροι καινοτόμοι σχεδιασμοί που παρατείνουν την διάρκεια ζωής και την αξιοπιστία.
17. MOIC-θερμότητας που βοηθά τη συσκευή να λειτουργεί σε χαμηλότερες θερμοκρασίες και σε ζεστά κλίματα.
18. «Soft-On» νέος φωτισμός led με σαφέστερη ένδειξη.
19. Νέο Κουμπί με πιο έντονο "κλικ", καλύτερο και πιο σταθερό.
20. Ego Σπείρωμα-περιλαίμιο με 3 νέα αξεσουάρ (σταθεροποιητής δεξαμενής, Sneaker, φούστα σε σχήμα κώνου και άλλα).
21. Υψηλής πυκνότητας 510 threads-βόλτες για εύκολο και σίγουρο βίδωμα ατμοποιητών.

To SL (τέρμα δεξιά) σε σύγκριση με τα προηγούμενά μου SVR.



The Akston Sneaker:
Το Sneaker είναι είναι ένας τηλεσκοπικός (προσαρμόσιμος σε ύψος) εξωτερικός κούφιος σωλήνας που βιδώνει στα επάνω και εξωτερικά threads του SL και είναι κάτι που
βλέπουμε πρώτη φορά σε ένα mod. Ο λόγος που το κατασκευάσανε είναι για να υπάρχει ομοιομορφία στο mod ανεξάρτητα ποιόν ατμοποιητή επιλέγουμε, αλλά και για να
τους προστατεύει από πτώσεις, βρομιά κλπ.
Οι διαστάσεις του Sneaker είναι από 52mm (κλειστό) έως 73mm (τέρμα ανοιχτό) ύψος και έχει 20mm διάμετρο.
Σύμφωνα με τις δοκιμές μου μπορεί να χωρέσει μέσα οποιονδήποτε ατμοποιητή ή tank που έχει διάμετρο έως 16mm.



Το Akston Sneaker κλειστό.



Το Akston Sneaker τέρμα ανοιχτό.



Στο sneaker κατάφερα να χωρέσω πάρα πολλούς απ' τους ατμοποιητές μου και μεταξύ αυτών ένα Slim DCT tank 3.5 ml.









Εντυπώσεις:
Μετά από αρκετές μέρες χρήσης του SL μπορώ να πω ότι δεν πρόκειται μόνο για ένα πανέμορφο και έξυπνο mod, αλλά αποδείχτηκε πολύ καλό
και από πλευράς επιδόσεων. Δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς, αλλά η αίσθηση που μου δίνει στα 4 volts είναι πολύ καλύτερη από άλλα μου

mods στα ίδια volts. Όπως είχα πεί και λίγο καιρό πρίν, το PWM κάνει τη διαφορά τόσο σε θερμοκρασία ατμού (πιο ζεστός ατμός), όσο και σε αυτονομία.
Μιλώντας για αυτονομία, με το SL κατάφερα να ατμίσω γύρω στα 3 ml απο νωρίς το πρωί μέχρι νωρίς το βραδάκι όπου μου τέλειωσαν και οι μπαταρίες.
Είναι γενικά ένα πολύ πρακτικό mod και με τη χρήση του sneaker δεν ανησυχείς για σπασίματα δεξαμενών ή στραβώματα πόλων από πτώσεις και χτυπήματα.


    Θετικά:
  • Πανέμορφο design αλλά και χρώμα-βαφή.
  • Akston Sneaker. Κατά τη γνώμη μου ιδιοφυές και απίστευτα πρακτικό.
  • Μεγάλη αυτονομία σε σύγκριση με άλλα mod με ίδιου τύπου μπαταρίες.
  • Ζεστός και "πυκνός" ατμός λόγω PWM (Για όσους είναι φάν του ζεστού ατμού βέβαια).
  • Κουμπί ON/OFF στη βάση του σώματος με τρομερό feedback.
  • Ego threads.
    Αρνητικά:
  • Το SL ναι μεν στέκεται όρθιο αλλά παίζει - κουνιέται λίγο λόγω του ότι προεξέχει ελάχιστα το κουμπί ON/OFF (Απ' ότι μου έχουν πει θα διορθωθεί)
  • Μερικές φορές (1 στις 30 περίπου) δεν πυροδοτούνται οι ατμοποιητές και αναβοσβήνει το κουμπί με λευκό χρώμα. (Ελπίζω να διορθωθεί μέχρι να κυκλοφορήσει)
  • Θα ήθελα να είναι λίγο πιο σφιχτά τα τηλεσκοπικά threads του Sneaker για να μήν κουνιούνται τα 2 μέρη που το αποτελούν όταν είναι ανυψωμένο κάπου στη μέση της διαδρομής. Αυτό δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση πρόβλημα στη χρήση, αλλά θα ήταν πολύ καλύτερο εάν βίδωνε λίγο πιο σφιχτά.
Αυτές ήταν και οι εντυπώσεις μου από το SL και πραγματικά είμαι τόσο ευχαριστημένος που θα το πρότεινα σε όλους!
Η τιμή του μαζί με το Sneaker θα είναι γύρω στα 85 δολάρια (70 ευρώ) και απ' οτι μου έχουν πει θα είναι διαθέσιμο κάπου μέσα στον Αύγουστο.

To site που μπορείτε να το βρείτε όταν κυκλοφορήσει είναι το www.akstonhughes.com

Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε ερώτηση  :)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2012, 17:17 από s0undc10ud »

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Akston Hughes SL Review by s0undc10ud
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 22, 2012, 22:34 »
Μερικές ακόμα photos  :)






Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Akston Hughes SL Review by s0undc10ud
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 23, 2012, 00:21 »
Α πολυ καλο φαινετε αλλα αν δεν το δοκιμασουμε
 που να ξερουμε στειλτο να το δοκιμασω να κανω
 και εγω την αξιολογηση μου .

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Akston Hughes SL Review by s0undc10ud
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 23, 2012, 00:29 »


Αν βρεθείς καμιά μέρα Θεσσαλονίκη πολύ ευχαρίστως να βρεθούμε για να το δοκιμάσεις  :)



Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 11, 2012, 19:43 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Akston Hughes SL Review by s0undc10ud
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 23, 2012, 01:35 »
Ωραία πράματα. Μετρήσεις για τις τάσεις γίνανε; Αν δεν μπορείς είναι κάμποσοι σαλωνικιοί που φτιάχνουν mods. Όλο και κάποιο τρόπο θα έχουν να κάνουν τις μετρήσεις, ίσως να προσθέσουν και δικές τους αξιολογήσεις. Ψήνομαι άσχημα για την ώρα πάντως, αν και λογικά με καμιά μεγαλήτερη μπαταρία γιατί με 750mah σώθηκα  :))

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Akston Hughes SL Review by s0undc10ud
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 23, 2012, 01:59 »
Μην κάνετε παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω


Ask and receive  :)
Μιάς που εγώ δε μπορώ να μετρήσω PWM με απλό πολύμετρο, παραθέτω τις μετρήσεις που έκανε άλλος με παλμογράφο..

Όπως είδες και στο chart, το SL προσαρμόζει το PWM ανάλογα με το μέγεθος των αντιστάσεων.
Πάντως απο πλευράς αυτονομίας θα μείνεις άναυδος! Περισσότερο για 1000-1100 mah μου κάνει παρά για 750.

Οι 1000άρες ego μου τελειώνουν πιο γρηγορα απ' οτι τα 750 του SL. Στα ίδια Omh πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 11, 2012, 19:44 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος wanderer

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Akston Hughes SL Review by s0undc10ud
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 11, 2012, 19:25 »
πηνελόπη χωράει?
μου αρέσει,πολύ design

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Akston Hughes SL Review by s0undc10ud
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 11, 2012, 20:02 »
Με 16 χιλιοστά εσωτερικό πλάτος, μάλλον θα την χωράει τσίμα τσίμα νομίζω!!!

Αποσυνδεδεμένος VersuS05

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Akston Hughes SL Review by s0undc10ud
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 12, 2012, 21:39 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hI1RgLQ7fy0&feature=plcp[/youtube]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8458 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180852 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537126 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237963 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16205 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136233 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10397 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12