vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, manoslykos, Jorge

Twitter

Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 26, 2012, 00:47 »
είχα δει βιντεάκι παρουσίασης με το συγκεκριμένο κοντά στα χριστούγεννα, και ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το λάβα. επέλεξα το λάβα για ευνόητους λόγους.
το συγκεκριμένο το έχω δει και σε συνατμίστρια. είναι όντως δυνατό, όμορφο φυσικά αλλά με μόνο 3 επιλογές... :dontknow:
είναι όμως αδιάβροχο!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 26, 2012, 00:55 »
πολυ ομορφα!  :thumpup:
και πολυ καλη η παρουσιαση σου!  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 26, 2012, 01:09 »
είχα δει βιντεάκι παρουσίασης με το συγκεκριμένο κοντά στα χριστούγεννα, και ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το λάβα. επέλεξα το λάβα για ευνόητους λόγους.
το συγκεκριμένο το έχω δει και σε συνατμίστρια. είναι όντως δυνατό, όμορφο φυσικά αλλά με μόνο 3 επιλογές... :dontknow:
είναι όμως αδιάβροχο!  ;D

Να σου πώ την αλήθεια περίμενα να με περιορίσουν λίγο τα 3 steps αλλά ειλικρινά έχω βρεί το sweet spot μου με το μεσαίο step (4.5V) και δεν έχω κανένα παράπονο.
Για το "αδιάβροχο" έχεις δίκιο αλλά για το μοντέλο πρίν το update που δεν είχε vent holes απο κάτω. Επειδή πολλοί ανησυχούσαν για το γεγονός του ότι δεν υπήρχαν vent holes,
τις προσθέσανε στο καπάκι μετά το update (M-Type), με αποτέλεσμα να μην είναι πλέον waterproof, αλλά splashproof :)

Για του λόγου το αληθές..  :)


Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 26, 2012, 01:13 »
χάνει πολύ το μαύρο πάντως σε εμφάνιση... :yes:

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 26, 2012, 01:13 »
πολυ ομορφα!  :thumpup:
και πολυ καλη η παρουσιαση σου!  :thumpup: :thumpup:

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Είναι η πρώτη μου παρουσίαση και προσπάθησα να καλύψω όσα περισσότερα μπορούσα.
Θα επανέλθω και σε λίγες μέρες με συμπληρωματικό review που θα αφορά τη λειτουργικότητα, αυτονομίες κλπ..
Εν τω μεταξύ στείλτε μου όποιες απορίες έχετε και ευχαρίστως θα σας απαντήσω με λεπτομέριες και συμπληρωματικές photos όπου χρειαστούν!
 :)

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 26, 2012, 01:16 »
χάνει πολύ το μαύρο πάντως σε εμφάνιση... :yes:

Στις photos πραγματικά ναί, αλλά απο κοντά είναι πολύ πιο όμορφο (κατ' εμέ).
Ένα άλλο σημαντικό πλεονέκτημα του μαύρου είναι οτι δεν μένουν πάνω δαχτυλιές.
Στο ασημί πρέπει να είσαι με ένα πανάκι στο χέρι..  :))

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 26, 2012, 01:24 »
απο αυτονομια  πως παει?

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 26, 2012, 01:32 »
απο αυτονομια  πως παει?

Στις 3 το μεσημέρι φόρτισα τις μπαταρίες και απο τότε μέχρι τώρα έχω κάνει κοντά στα 3.5-4 ml και συνεχίζω..
Σε λίγες μέρες θα έχω μία πιο πλήρη εικόνα και θα ενημερώσω..  :)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 26, 2012, 02:19 »
Πολύ καλή παρουσίαση, μπράβο :thumpup:
Θα ήθελα, όμως, αν είναι εφικτό κάποιες μετρήσεις μιας και είναι VV για να δούμε αν πραγματικά υπό φορτίο δίνει ότι ακριβώς λέει στα "3 steps".
Η τιμή του είναι ελκυστική καθώς και σαν kit δείχνει να αξίζει, μιας και έχει τα πάντα μέσα.

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 26, 2012, 03:03 »
Πολύ καλή παρουσίαση, μπράβο :thumpup:
Θα ήθελα, όμως, αν είναι εφικτό κάποιες μετρήσεις μιας και είναι VV για να δούμε αν πραγματικά υπό φορτίο δίνει ότι ακριβώς λέει στα "3 steps".
Η τιμή του είναι ελκυστική καθώς και σαν kit δείχνει να αξίζει, μιας και έχει τα πάντα μέσα.

Πολύ σωστή παρατήρηση. Θα φροντίσω να το μετρήσω με το πολύμετρο τόσο χωρίς όσο και υπό φορτίο για να δούμε πόσα είναι τα πραγματικά volts.
Με photos βέβαια για να μιλάμε με αποδείξεις..

Ευχαριστώ για την ιδέα!  :)

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 28, 2012, 18:24 »
συγνωμη αλλα δεν ειδα καλα δεν εχει διαγραφει το μυνημα :idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2012, 18:30 από liakouras68 »

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 28, 2012, 18:30 »
δεν έχει σβηστεί το μήνυμά σου....  ???  :dontknow:

συγνωμη αλλα δεν ειδα καλα δεν εχει διαγραφει το μυνημα :idiot1:

φώναξε κάποιον τώρα να μας σβήσει!  :laugh1:
σε δουλειά να βάζεις τους συντονιστές!!!

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 28, 2012, 21:41 »
Να 'μαι και πάλι με τα μέχρι στιγμής info για το SVR. :)

Το SVR χρησιμποιεί την τεχνολογία PWM (Pulse Width Modulation) και είναι αδύνατον να μετρηθεί με ένα απλό πολύμετρο.
Το PWM είναι ένα σύστημα το οποίο αντί να δίνει συνεχώς ρεύμα η συσκευή πατώντας το κουμπί, ανοιγοκλείνει (δίνει και κόβει ρεύμα) συνεχώς, και πιο γρήγορα απ' ότι μπορούμε να αντιληφθούμε. Έτσι στο κάθε mode, αντί να ρυθμίζονται τα volts, το SVR ρυθμίζει το πόση ώρα μένει ανοιχτή η συσκευή - το πόση ώρα δίνει ρεύμα. Για παράδειγμα στο χαμηλό πράσινο mode (4.0 volts) όταν παίρνουμε τζούρα, η συσκευή δίνει ρεύμα - μένει ανοιχτή στο 60% του χρόνου της τζούρας. Όταν ανεβάζουμε step, μένει ανοιχτή στο 70% του χρόνου κλπ. και αυτό συνεπάγεται 2 πράγματα:

1) Πιο σταθερή τάση, άρα και άτμιζμα κατα τη διάρκεια της τζούρας. Θα έχετε παρατηρήσει σχεδόν σε όλες τις άλλες μπαταρίες, ότι όταν παίρνετε μία τζούρα των 5 δευτερολέπτων για παράδειγμα, η τζούρα εξασθενεί ή δεν είναι το ίδιο όπως το 1ο δευτερόλεπτο. Γι' αυτό λοιπόν μου φάνηκε σημαντικά καλύτερο το άτμιζμα του SVR σε σχέση με οποιαδήποτε άλλο mod μου στα ίδια volt. Μπορεί να φαίνεται υπερβολικό, αλλά πραγματικά υπάρχει διαφορά λόγω του PWM.

2) Πολύ μικρότερη κατανάλωση της μπαταρίας. Για τον λόγο του ότι το PWM στο SVR δίνει ρεύμα στο 50,60 ή 70% του χρόνου της τζούρας έχω παρατηρήσει σημαντικά
μικρότερη κατανάλωση της μπαταρίας. Το SVR παίρνει με stacking 2 μπαταρίες των 700mah και όπως γνωρίζετε, όταν κάνεις κάθετο stacking δεν αθροίζονται τα mah όπως σε ένα οριζόντιο stacking. Άρα μιλάμε για 700mah. Και με αυτά τα 700mah καταφέρνω και ατμίζω από το πρωί ως το βράδυ, και κάνω περίπου 4.5-5ml υγρό.



Είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος τόσο από την απόδοση όσο και από την αυτονομία. Πιστεύω ότι μόνο αν το δοκιμάσει κάποιος θα καταλάβει τη διαφορά που κάνει το PWM.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 29, 2012, 00:47 »
Ωραίος :thumpup:
Ευχαριστώ για το κόπο σου που έψαξες και προσπάθησες να κάνεις μετρήσεις.
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται το PWM.

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Akston Hughes SVR M-Type (Black & Silver) review
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 29, 2012, 01:17 »
Παράθεση
Το PWM είναι ένα σύστημα το οποίο αντί να δίνει συνεχώς ρεύμα η συσκευή πατώντας το κουμπί, ανοιγοκλείνει (δίνει και κόβει ρεύμα) συνεχώς, και πιο γρήγορα απ' ότι μπορούμε να αντιληφθούμε. Έτσι στο κάθε mode, αντί να ρυθμίζονται τα volts, το SVR ρυθμίζει το πόση ώρα μένει ανοιχτή η συσκευή - το πόση ώρα δίνει ρεύμα.




όπως το γράφεις δεν είναι απόλυτα ορθό.. ::)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180557 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536158 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237399 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12