vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Aκαπνος, camber, Jorge, yorgoss

Twitter

Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 14:41 »
Προσωπικά καταλήγω στο:
Φυτίλι για σκέτες βάσεις, και "παχιές" γεύσεις. ητοι καραμέλες, σοκολάτες, φραουλομπανάνες, μπεμπέκες, γενικώς γλυκίζουσες, και γενικοτέρως "καθαρές"
Και πλέγμα, οταν θέλουμε να διακρίνουμε την όποια επι/υπο/παρα/δια/κατα-γευση σε οποιοδήποτε υγρό, και για γεύσεις που παρότι ίσως εντονες, πιο"λεπτές" Κανέλλες, μούρα, μήλα, αχλάδια, λεμόνια, κίτρα, γιούζου, κυδώνια.


Οκ, μαλλον δεν βγαινει ακρη απο τα παραδείγματα και το "παχιές" και "λεπτές".
Οταν μουρθει κάτι ευκρινέστερο θα κάνω τροποποίηση!!!
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 14:46 »
στη ρευστοτητα αναφερεσε με το παχιες/λεπτες?

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #62 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 14:56 »
Ο Αλεξ, μπορεί να διαφωτίσει τη συζήτηση (ως Orion-γνώστης και όχι ....μελιτζανολάτρης)  :yes: :yes: αφού έχει χρησιμοποιήσει (και ΠΡΟΦΑΝΩΣ μπορεί να πειραματιστεί εκ νέου επ' αυτού) ΚΑΙ mesh ΚΑΙ φυτίλι ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΤΜΟ....
Θα είναι πολύ ενδιαφέρον, να μας ενημερώσει για την (πιθανή) διαφορά κατανάλωσης σε αυτή την περίπτωση, καθώς σίγουρα θα έχουμε απομυθοποίηση κάποιου μύθου (ή το mesh φταίει ή οι μελιτζ... :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash: .... ΟΥΠΣ ο τύπος του ατμοποιητή εννοώ)......

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 15:37 »
Μα δι αυτό, ανέπτυξα την θέσιν μου παραπάνω.
Φχαρισθώ δια τα καλά σας λόγια! :tongue_smilie:
Υπάρχει διαφορά! Στο ίδιο μονδ, με ίδια Ωμ, με ίδιες μπαταρίες, κλπ.
Και ειναι και εμφανές γιατι υπάρχει και διαφορά στην θερμοκρασία στο χέρι! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 17:14 »
ΑΣΤΑΘΕΙΑ ρε γμτ...αυτό με χαλάει στο mesh...τον είχα μια χαρά στημένο πάνω από ένα μήνα και άλλαζα τα συρματάκια μου μόνο σαν Κύριος και με το που έφτιαξα το νέο mesh δε στρώνει με ΤΙΠΟΤΑ το ρημάδι!!!  :angry_orange:

Και μη μου πει κανείς οτι ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ γιατί δεν είναι καλά τα νεύρα μου....ντάξ' το ξέρω ότι εγώ θα φταίω αλλά κι αυτό το ρημάδι να μη μου χαρίζεται με τίποτα 2 μέρες τώρα;;; Και κάθε φορά να σκέφτομαι τι θα γίνει αν μου κάνει τα ίδια κανα καλοκαίρι και φάω 4-5 μέρες διακοπών να ασχολούμαι μαζί του και να κάνω ευχέλαια...

Πάλι καλά που έχω τον φυτιλάτο και ατμίζω... ότι και να γίνει στο φιτίλι και να μην κάτσει η μια αντίσταση θα κάτσει η επόμενη...5 λεπτά δουλειά η αντικατάσταση...δε μουλαρώνει με τον ίδιο τρόπο όμως!!!

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 17:23 »
Παιδιά, ο μόνος τρόπος να ξεζουμίζει τη μπαταρία πιο γρήγορα το μες, είναι το βραχυκύκλωμα...

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 18:06 »
Και όμως έχουν δίκιο οι κύριοι που λένε ότι το mesh τραβαει θερμότητα η οποία δεν καταλήγει στο ζουμί και άρα θέλει πιο πολύ ρεύμα για ίδιο ατμό με το φιτίλι. Ωστόσο η καθαρότητα του συγκεκριμένου ατμού είναι... αχ...

Αποσυνδεδεμένος Pandora

  • *
  • 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • HandMade By Pandoras
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 18:08 »
Συμφωνω με τα θετικα που αναφερθηκαν για το mesh ,αλλα εχω την εντυπωση οτι αποδιδει καλητερα τις απλες γευσεις π.χ. Mango ενω το φυτιλι τις συνθετες.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #68 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 18:17 »
Pandora εγω ακριβως το αναποδο θα ελεγα... ;D

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #69 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 18:25 »
Το συμπέρασμα του iceberg θα το έθετα κάπως διαφορετικά....
Δε μου αρέσει ότι το πλέγμα, δεν συγχωρεί σφάλματα.
Αν όμως στήσεις με προσοχή, μπορεί να σου αποδόσει σταθερά, τα μέγιστα!!!! :yes:


Οσο για τις γεύσεις... Αποδίδει σε όλες τις γεύσεις. Δεν φταίει ο μεσάτος μας για το ότι με αυτόν νοιώθουμε νότες, τις οποίες δεν μπορούμε να νοιώσουμε με έναν φυτιλάτο μέσα στις γεύσεις. Το φυτίλι, σκεπάζει πολλές νότες των γεύσεων. Το πλέγμα, το σωστά στημένο πλέγμα, δεν σκεπάζει τίποτα.


Ατμίζεις (με το πλέγμα) ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που μυρίζεις στο μπουκαλάκι! Έχεις ατόφια, καθαρή,αποστειρωμένη θα έλεγα τη γεύση του υγρού.
Πχ (το έχω γράψει και αλλού). Το μπεμπέκα το κάνω με ιδιαίτερη ευχαρίστηση σε φυτιλάτο. Στον μεσάτο μου όμως, λόγω του ότι αναδικνίονται και αρώματα τα οποία σκεπάζει το φυτίλι (μια έντονη γεύση βανίλιας) δε μου αρέσει τόσο το μπεμπέκα. Δεν φταίει ο μεσάτος γι αυτό, αλλά το μπεμπέκα.

Edit: urahara, με πρόλαβες!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 29, 2013, 18:31 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #70 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 18:31 »
Θα συμφωνήσω με τον urahara ! Το μες έχει μεγάλη απόδοση και ανάλυση των στοιχείων που περιέχει ένα υγρο , παίρνεις τις γεύσης όλες μαζί και μια μια ξεχωριστά ! Το φυτιλι σε μερικές γεύσεις προσθέτει λίγο αλάτι παραπάνω που ( και άλλες φορές αφαιρεί )  μπορεί να νοστημεψει το υγρο...
Πάντως την αντικειμενικότητα του μες στη γεύση δεν την έχω πάρει προσωπικά απο φυτιλατο ! Αλλά να σημειωθεί πως δεν έχω επισκευασιμο φυτιλατο!( έχει δρομολογηθεί ο iatty) μόνο έχω δοκιμάσει για λίγο τον steam machine !

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 18:47 »
Το φυτιλι σε μερικές γεύσεις προσθέτει λίγο αλάτι παραπάνω που ( και άλλες φορές αφαιρεί )  μπορεί να νοστημεψει το υγρο...

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
ωραιος!!
εγω αν περιεγραφα την γευση απο το μες σε σχεση με το φυτιλι θα ελεγα:
ΜΕΣ:πιο αιχμηρη, πιο κρυσταλλινη, ξεχωριζεις νοτες της γευσης
ΦΥΤΙΛΙ: πιο μουντη, ισως πιο "βαρια", νιωθεις την γευση ως συνολο

παιζουμε λιγο με τις λεξεις βεβαια...ποια η εννοια για την καθε περιγραφη του καθενος.. Αν καποιος περασει και απο τα δυο σταδια..με καλους ατμοποιητες απο τις δυο κατηγοριες (ή τουλαχιστον ατμοποιητες που να του εχουν αρεσει πολυ) θα μπορεσει να καταλαβει την διαφορα στο ιδιο υγρο ευκολα...  :)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 19:03 »
Urahara συμφωνώ όπως το λες!!!  :respect:

Στάθη, και με σένα συμφωνώ,όμως ο μοναδικός φυτιλάτος που έχω γευτεί και βελτίωσε τη γεύση, ξέρεις ποιός είναι!!! :laugh1: :tongue_smilie: ;)

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 19:09 »
Ξέρω Κωνσταντίνε και αν τα καταφέρω ειναι η επόμενη αγορά μου  :cigar: :cigar: :cigar:

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Μesh τι μας αρεσει ή δεν μας αρεσει
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 30, 2013, 08:48 »
Μα δι αυτό, ανέπτυξα την θέσιν μου παραπάνω.
Φχαρισθώ δια τα καλά σας λόγια! :tongue_smilie:
Υπάρχει διαφορά! Στο ίδιο μονδ, με ίδια Ωμ, με ίδιες μπαταρίες, κλπ.
Και ειναι και εμφανές γιατι υπάρχει και διαφορά στην θερμοκρασία στο χέρι! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Εάν ενθυμήσθε αγαπητέ κύριε ΆλεξΜάχ, χρησιμοποιήσατε τα ίδια σύρματα και στις δύο των περιπτώσεων??? Κατανοείτε φαντάζομαι την ανάγκη μου περί διευκρινήσεων επί τούτου!  ;) ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix