vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 4 χρήστες
Lazy Dog, dkostas, camber, white varadero

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4635 στις: Μαρτίου 15, 2019, 10:59 »
χάπια παίρνετε βρε? :)
είπα εγώ για v2? είπα ότι το prime φουσκώνει λιγότερο από το σκέτο το παλιό κοτομπέικον

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4636 στις: Μαρτίου 15, 2019, 11:10 »
...Μα το παλιό το CB είναι το v2 :tongue_smilie:
cotton bacon v1 ήταν τα μικρά σακουλάκια με τα pads

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4637 στις: Μαρτίου 15, 2019, 11:10 »
ναι? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4638 στις: Μαρτίου 15, 2019, 11:13 »
Αφού είναι εδώ το παλουκάρι μας ας τον εκμεταλλευτώ

Για ρίξε ενα short review γι αυτό:

https://vapecraft.gr/product/bad-ass-clouds-kinky-pny-shortfill-50ml-in-60ml/

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4639 στις: Μαρτίου 15, 2019, 11:19 »
Mέτρια σε ένταση φραουλόκρεμα(όσο πρέπει κατ εμέ) που έχει αρκετά πλούσιο σώμα και ήπια επίγευση στο τέλος.Το μείγμα είναι 75%VG και  είναι ότι πρέπει για πυκνά πυκνά ντουμανάκια.

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4640 στις: Μαρτίου 18, 2019, 23:00 »
Το prime που έχω στα χέρια μου δεν φουσκώνει. Πρήζεται σαν να το τσίμπησε σφήγκα. :))

Για τo στάξιμο vs ζούληγμα έχω δει ότι σε μισότριβο βαμβάκι εάν στάξουμε κατευθείαν στα βαμβάκια αυτά σχεδόν καθαρίζουν, κατεβάζοντας τα υπολείμματα καμένων υγρών προς τα κάτω. Με τo ζούληγμα ανεβάζουμε όλα αυτά τα υπολείμματα προς τα coil.
Μετά το over squonking έρχεται η αναρρόφηση υγρού από το μπουκαλάκι βρομίζοντας όλο το υγρό μας.
Με το squonking παντρεύεσαι και όλες τις μυρωδιές που θα κρατήσει το μπουκάλι.

Οπότε νικητής σε γεύση είναι το στάξιμο . Το squonking είναι μόνο για πρακτικότητα.
Σωστος κατι τετοιο καταλαβα και γω,οποτε το επομενο σταδιο θα ειναι η ανακαλυψη σκουοκινγκ απο ψηλα,λογικα ο ατμο θα ειναι προσαρμοσμενος για κατι τετοιο και πιθανοτητα θα ειναι πιο μεσα στην συσκευη..

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4641 στις: Μαρτίου 19, 2019, 08:33 »
 η ανακαλυψη σκουοκινγκ απο ψηλα,

Υπάρχουν ήδη sqounk με "ντουζιέρα" που ρίχνουν υγρό πάνω από την αντίσταση.
π.χ obs cheetah 3 rda, vandy vape pulse x rda κλπ

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4642 στις: Μαρτίου 28, 2019, 16:19 »
Το μοντάκι για το οποίο έγραψα εδώ http://vaping.gr/index.php/topic,15843.msg1433669.html#msg1433669
κοντεύει 10 μέρες στα χέρια μου και είπα να πω 2 λόγια παραπάνω..
Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή..
Πριν από αρκετό καιρό, το σώμα ενός vt75 nano παρέδωσε πνεύμα στα χέρια μου… Τα γνωστά θέματα με τον 510 και το καπάκι της μπαταρίας...
Το έδωσα στον φίλο μου τον Ηλία ο οποίος ανακατεύεται με διάφορα διαόλια, μήπως και σώσει την κατάσταση.
Ευτυχώς, δεν μπόρεσε ...
Αλλά... Κράτησε αυτό που άξιζε, την πλακέτα , και ιδού το αποτέλεσμα:ένα σκουόνκ μοντάκι, με dna75 είναι εδώ και 10 μέρες στα χέρια μου..
Το ξύλο από το οποίο είναι φτιαγμένο το κυρίως σώμα είναι ελληνική οξιά.  Καπάκι και πρόσοψη από ένα αφρικανικο sapele. Δεν έχει περαστεί βερνίκι γιατί ο τύπος που έκανε την κατεργασία του ξύλου θα το έκανε υπό έναν όρο: μόνο λάδι , ΟΧΙ βερνίκια...Και βέβαια είχε δίκιο ο μάστορας μιας και είναι τέλειο στην όψη και στην αφή. Φυσικό look ,όπως μ' αρέσει. Με το logo μου χαραγμένο στο καπάκι , κουκλί...Δυνατοί μαγνήτες εσωτερικά,δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να σου φύγει κατά λάθος...



Τα parts είναι από modmaker. Τοποθέτηση της dna, συνδεσμολογία και συναρμογή τους, την έκανε ο [member=326]SEB[/member], τον οποίο και ευχαριστώ πάρα πολύ. Όλα άψογα...και πως θα μπορούσε αλλιώς?? ..
Άψογη η πλακέτα στη λειτουργία της... Τα κουμπιά είναι από το nano, τέλειο κλικάρισμα, missfire ούτε για πλάκα.. Respect ΜΑΣΤΟΡΑ....


Όλα όμορφα και τακτοποιημένα στο εσωτερικό...



Μπουκαλάκια ταιριάζουν κι από pulse και rsq...



Ο κονέκτορας? Βράχος....


Επάνω του είναι ο citadel, άψογη εφαρμογή ,ούτε ίχνος διαρροής...
Με το rsq και τον ίδιο ατμοποιητή, συνήθως μουσκεμένη από κάτω η βάση του..Φαίνεται ότι το o-ring του κονέκτορα την κάνει τη δουλειά του..
Μέγεθος 24Χ55Χ82, βολικό για το χέρι μου, πανάλαφρο, ωραίο στο ζούληγμα..
Το μοντάκι είναι πειραματικό-δοκιμαστικό, καθώς ετοιμάζει κι ο φίλος μου για τον εαυτό του με κάποιες αλλαγές, μετά κι από τις δικές μου παρατηρήσεις... ....Ελπίζω να το δούμε σύντομα κι αυτό...

Φίλος πρώην ατμιστής και δυστυχώς ξανά καπνιστής, (ο οποίος βεβαίως όποτε με βρει ατμίζει!), τις προάλλες που πίναμε καφέ, του έδωσα το gbox με τον goon, σφαίρα το πήγαινε, το γλυκοκοίταζε… Όταν του έδειξα το ξυλομοντάκι μου, ένα πράγμα είπε:
Ε ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!....

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4643 στις: Μαρτίου 28, 2019, 16:24 »
Δημήτρη τα μοντακια για μένα είναι κάτι σαν το ποδήλατο  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Καλοατμιστο κ απο εδω  

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4644 στις: Μαρτίου 29, 2019, 10:37 »
Το μοντάκι για το οποίο έγραψα εδώ http://vaping.gr/index.php/topic,15843.msg1433669.html#msg1433669
κοντεύει 10 μέρες στα χέρια μου και είπα να πω 2 λόγια παραπάνω..
Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή..
Πριν από αρκετό καιρό, το σώμα ενός vt75 nano παρέδωσε πνεύμα στα χέρια μου… Τα γνωστά θέματα με τον 510 και το καπάκι της μπαταρίας...
Το έδωσα στον φίλο μου τον Ηλία ο οποίος ανακατεύεται με διάφορα διαόλια, μήπως και σώσει την κατάσταση.
Ευτυχώς, δεν μπόρεσε (Image removed from quote.)...
Αλλά... Κράτησε αυτό που άξιζε, την πλακέτα , και ιδού το αποτέλεσμα:ένα σκουόνκ μοντάκι, με dna75 είναι εδώ και 10 μέρες στα χέρια μου..
Το ξύλο από το οποίο είναι φτιαγμένο το κυρίως σώμα είναι ελληνική οξιά.  Καπάκι και πρόσοψη από ένα αφρικανικο sapele. Δεν έχει περαστεί βερνίκι γιατί ο τύπος που έκανε την κατεργασία του ξύλου θα το έκανε υπό έναν όρο: μόνο λάδι , ΟΧΙ βερνίκια...Και βέβαια είχε δίκιο ο μάστορας μιας και είναι τέλειο στην όψη και στην αφή. Φυσικό look ,όπως μ' αρέσει. Με το logo μου χαραγμένο στο καπάκι , κουκλί...Δυνατοί μαγνήτες εσωτερικά,δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να σου φύγει κατά λάθος...

(
.)


Τα parts είναι από modmaker. Τοποθέτηση της dna, συνδεσμολογία και συναρμογή τους, την έκανε ο [member=326]SEB[/member], τον οποίο και ευχαριστώ πάρα πολύ. Όλα άψογα...και πως θα μπορούσε αλλιώς?? (Image removed from quote.)..
Άψογη η πλακέτα στη λειτουργία της... Τα κουμπιά είναι από το nano, τέλειο κλικάρισμα, missfire ούτε για πλάκα.. Respect ΜΑΣΤΟΡΑ....
(
.)


Όλα όμορφα και τακτοποιημένα στο εσωτερικό...

(
.)


Μπουκαλάκια ταιριάζουν κι από pulse και rsq...

(
.)


Ο κονέκτορας? Βράχος....

(
.)

Επάνω του είναι ο citadel, άψογη εφαρμογή ,ούτε ίχνος διαρροής...
Με το rsq και τον ίδιο ατμοποιητή, συνήθως μουσκεμένη από κάτω η βάση του..Φαίνεται ότι το o-ring του κονέκτορα την κάνει τη δουλειά του..
Μέγεθος 24Χ55Χ82, βολικό για το χέρι μου, πανάλαφρο, ωραίο στο ζούληγμα..
Το μοντάκι είναι πειραματικό-δοκιμαστικό, καθώς ετοιμάζει κι ο φίλος μου για τον εαυτό του με κάποιες αλλαγές, μετά κι από τις δικές μου παρατηρήσεις... (Image removed from quote.) ....Ελπίζω να το δούμε σύντομα κι αυτό...

Φίλος πρώην ατμιστής και δυστυχώς ξανά καπνιστής, (ο οποίος βεβαίως όποτε με βρει ατμίζει!), τις προάλλες που πίναμε καφέ, του έδωσα το gbox με τον goon, σφαίρα το πήγαινε, το γλυκοκοίταζε… Όταν του έδειξα το ξυλομοντάκι μου, ένα πράγμα είπε:
Ε ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!....
Επειδη εχω κι εγω τα ιδια θεματα με το νανο, ποσο κοστισε το ολο εγχειρημα φιλε;

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4645 στις: Μαρτίου 29, 2019, 11:12 »
Σου στέλνω π.μ

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4646 στις: Μαρτίου 29, 2019, 12:18 »
Λοιπόοοοοον......

Πραγματικά είμαι πολύ χαρούμενος που βλέπω όλη αυτή την προσπάθεια να παίρνει μορφή. Και είμαι ΔΙΠΛΑ χαρούμενος γιατί νιώθω ότι αυτό που κρατάει στα χέρια του ο φίλος μου ο Δημήτρης είναι κάτι που όντως του αξίζει.

Στην πραγματικότητα βέβαια, εγώ έκανα τη λιγότερη δουλειά από όλους, καθώς μόνο το θεωρητικό κομμάτι πέρασε από τα χέρια μου ενώ ο Χρήστος (ένας "αφύσικος" φυσικός κι αυτός) κι ο Βαγγέλης, έκαναν πολύ υπομονή μαζί μου.....

Εγώ λοιπόν, είχα την έμπνευση-κεντρική ιδέα και ανέλαβα τον "σχεδιασμό" (τρομάρα μου). Από κολλητήρια και τα συναφή είμαι επιεικώς μέτριος, αλλά ο Βαγγέλης που είναι ΜΕΤΡ (κι όχι ΜΕΤΡιος) λογικά θα βοηθούσε.... Αρχικά έλεγα να το κάνω σε 3D εκτυπωτή. Ευτυχώς όμως, ο τύπος με το μηχάνημα που είχα πρόσβαση εδώ, δεν είχε πολύ χρόνο να αφιερώσει (και πιθανόν να ήξερε με τι στραβόξυλο θα έμπλεκε) οπότε στράφηκα στη λύση του ξύλου....

Το ωραίο της υπόθεσης, είναι ότι το δικό μου ακόμα ΔΕΝ... Έπρεπε να φτιάξω πρώτα του Δημήτρη....  ;D ;D

Πάντως, ΔΕΝ είναι καθόλου εύκολο πράγμα όπως αρχικά νόμιζα....  :)) :)) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2019, 12:33 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4647 στις: Μαρτίου 29, 2019, 12:22 »
Μια ερώτηση μόνο - απορία. Ο πόλος γιατί δεν έγινε χωνευτός στο ξύλο και έμεινε να εξέχει περιορίζοντας τις επιλογές στα 22μμ?

Κατα τ αλλα μια χαρά  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4648 στις: Μαρτίου 29, 2019, 12:29 »
Κοίτα, το σκέφτηκα κι αυτό αλλά είναι ζήτημα τεχνικής δυσκολίας.
Αρχικά θα έπρεπε το τραπέζι του μηχανήματος να τροποποιηθεί προκειμένου να μπει καθ' ύψος το προς επεξεργασία κομμάτι.
Αυτό όμως είναι το λιγότερο, καθώς μετά θα έμενε πολύ λίγο ψωμί δίπλα από τον κονέκτορα (1mm περίπου) για ξύλο και με πιθανό ατύχημα θα κλαίγαμε ολόκληρο το μοντάκι.....
Πάντως, δεν είναι περιοριστικό, μπορείς να βιδώσεις και μεγαλύτερο ατμοποιητή χωρίς θέμα....

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #4649 στις: Μαρτίου 29, 2019, 12:32 »
Το κατάλαβα από τις φωτό απλά νομίζω οτι επειδή η τάση πλεον είναι στους 24αρηδες - 25αρηδες ντριπερ καλό θα ήταν να γίνει λιγο πιο φραδύ (3mm) για να δέχεται κι αυτούς.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557659 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9155 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364